Hepi
24.05.10,12:16
Asi mi zvoní umieráčik. Po dvanástich rokoch zamestnania sa začal môj šéf ku mne chovať tak, ako keby som bola nejaký odpad. Som mzdárka, personalistka, ale pomaly bez zamestnancov, takže musím robiť kdejaké iné práce, ale výsledok sa šéfovi nepáči. Napr. pri vyúčtovaní bytoviek /kde je naša firma správcom/ vyšli dosť vysoké preplatky a tak som musela včera /t.j. v nedeľu/ naklusať do práce a vysvetlovať každého jedného majiteľa bytov. Od rána 7.15 hod. do večera 19.30 hod. To musím ešte dodať, že ráno som dostala hneď vynadané,kde som tak dlho, mala som predsa prísť na siedmu. Najväčší problém je však v tom, že mi firma poskytla pôžičku, ktorú mesačne splácam a tak nemôžem dať sama výpoveď, lebo by som to musela vyplatiť, na čo samozrejme pri mojom 360 € hrubom príjme nemám. Takže musím držať "hubu a krok". Keď som sa pýtala, či si mám hľadať prácu, povedal, že dlžím peniaze a že on mňa vyhodí, keď bude chcieť on. Už rozmýšľam, že si ho nahrám na telefón, lebo začal používať aj vulgárne výrazy. Keď si spomeniem na ten včerajšok, tak ešte teraz mám slzy v očiach. Čo by som mala podľa Vás robiť?
rodina1
24.05.10,10:23
Ťažko radiť v takejto situácii. Zamestnávatelia sú si vedomí, že je dosť ľudí bez práce a tak sa k svojim súčasným zamestnancom správajú niekedy na hranici slušnosti. Možno by nebolo od veci si hľadať nové zamestnanie, i keď píšeš, že máš pôžičku. Nemáš si od koho požičať, aby si ju vyplatila naraz a povedala "dovidenia"?
Ja som v podobnej situácii. Práve zajtra idem tiež dávať výpoveď. A to aj napriek tomu, že nemám žiadnu inú prácu. Ale rozhodla som sa to spraviť, pretože tiež som v poslednej dobe "dievča pre všetko" a ešte preto, lebo mi je zdravie prednejšie. Od februára mám v práci neustály stres, je mi "zle" len čo si pomyslím, že mám ísť do práce.
Držím ti palce, aby si svoj problém vyriešila v svoj prospech.
Llívia
24.05.10,12:00
Asi mi zvoní umieráčik. Po dvanástich rokoch zamestnania sa začal môj šéf ku mne chovať tak, ako keby som bola nejaký odpad. Som mzdárka, personalistka, ale pomaly bez zamestnancov, takže musím robiť kdejaké iné práce, ale výsledok sa šéfovi nepáči. Napr. pri vyúčtovaní bytoviek /kde je naša firma správcom/ vyšli dosť vysoké preplatky a tak som musela včera /t.j. v nedeľu/ naklusať do práce a vysvetlovať každého jedného majiteľa bytov. Od rána 7.15 hod. do večera 19.30 hod. To musím ešte dodať, že ráno som dostala hneď vynadané,kde som tak dlho, mala som predsa prísť na siedmu. Najväčší problém je však v tom, že mi firma poskytla pôžičku, ktorú mesačne splácam a tak nemôžem dať sama výpoveď, lebo by som to musela vyplatiť, na čo samozrejme pri mojom 360 € hrubom príjme nemám. Takže musím držať "hubu a krok". Keď som sa pýtala, či si mám hľadať prácu, povedal, že dlžím peniaze a že on mňa vyhodí, keď bude chcieť on. Už rozmýšľam, že si ho nahrám na telefón, lebo začal používať aj vulgárne výrazy. Keď si spomeniem na ten včerajšok, tak ešte teraz mám slzy v očiach. Čo by som mala podľa Vás robiť?

Ak si mzdárka, personalistka a máš v hrubom 360 EUR, tak tvoj zamestnávateľa porušuje Zákonník práce. Minimálna mzda je 307,70 EUR a tvoja hrubá mzda nezodpovedá ani 2. stupňu náročnosti práce (za predpokladu, že tvoj pracovný týždeň je 40 hod.). Mohla by si dať výpoveď pre nevyplácanie mzdy, pričom by si mala nárok na náhradu príjmu v sume dvojmesačného priemerného zárobku. Nepomohlo by ti to pri splatení pôžičky?
Inak, čo ti môže urobiť, ako odídeš, zamestnávateľ bude chcieť splatiť pôžičku a ty ju hneď nesplatíš? Myslíš si, že by to riešil cez exekútora?
Hepi
24.05.10,12:15
Ďakujem Vám za reakciu na môj príspevok. Prácu si hľadám, ale pri mojom veku to bude dosť ťažké. Mám ešte dcéru, ktorá chodí na VŠ, takže hovorím, žiadna švanda to nie je. Inak, ten exekútor by bol na 100 %, lebo môj šéf je veľmi zákerný človek. Pri všetkých jeho špinavostiach /či už to bola kontrola IBP alebo ŠOI/ som mu musela pomáhať, ale zdá sa, že nadišiel čas, aby sa ma zbavil. No veď uvidme, ako to dopadne.
promont maja
24.05.10,12:22
Ďakujem Vám za reakciu na môj príspevok. Prácu si hľadám, ale pri mojom veku to bude dosť ťažké. Mám ešte dcéru, ktorá chodí na VŠ, takže hovorím, žiadna švanda to nie je. Inak, ten exekútor by bol na 100 %, lebo môj šéf je veľmi zákerný človek. Pri všetkých jeho špinavostiach /či už to bola kontrola IBP alebo ŠOI/ som mu musela pomáhať, ale zdá sa, že nadišiel čas, aby sa ma zbavil. No veď uvidme, ako to dopadne.
... takže nie je čo ľutovať. Len Ťa obdivujem, že si to s ním vydržala.

A prinajhoršom sa s exekútorom môžeš dohodnúť na splátkach ... či?
hanelie
24.05.10,12:35
prečo hneď exe - veď si pôžičku platíš a máš o tom určite aj dôkaz
profesional
24.05.10,12:52
Predpokladam, ze pozicku ti poskytla spolocnost na zaklade zmluvy.
A rovnako predpokladam, ze na poskytovanie uverov a poziciek z vlastnych prostriedkov nema vydane zivnostenske opravnenie.

Preto by som na tvojom mieste bud:

Napadol zmluvu pre absolutnu neplatnost z dovodu, ze spolocnost ti poskytla pozicku aj ked vedela ze tak nesmie urobit. V takom pripade by ale bolo rovnako asi nutne ju celu splatit a to vo forme vydania bezdovodneho obohatenia.

Ale je tu jedna cesta. Podla mojho nazoru je viazanie povinnosti predcasneho splatenia uveru na ukoncenie pracovneho pomeru v rozpore s dobrymi mravmi. Preto mozes dat na sud navrh na vyhlasenie tohto ustanovenia za neplatne. Akonahle sud vyhlasi toto ustanovenie za neplatne, co je dost pravdepodobne, tak kludne ukonci praocvny pomer a sef sa bude moct aj picnut, ale neostane mu nic ine len kazdy mesiac cakat na pravidelnu splatku. Takze da sa z toho vykorculovat..
Hepi
28.07.10,06:08
Dnes to teda prišlo. Dostala som výpoveď, ale nie hocijakú. Je to výpoveď: Ukončenie pracovného pomeru § 59 ods.b výpoveďou a podľa § 63 ods.d 4. Jej znenie je nasledovné: Na základe niekoľkých kárnych opatrení, ktoré boli menovanej udelené pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh v priebehu posledných šiestich mesiacov, Vám dávam výpoveď podľa § 59 ods.b a podľa § 63 ods. d 4 a podľa § 62 stanovujem výpovednú lehotu na dobu 3 mesiace s trojmesačným odstupným. Podpísaný konateľ firmy s tým, že mi dal kópiu tohoto "ukončenia pracovného pomeru". Ešte som mu musela dať uznanie svojho dlhu a záväzok, že ho budem splácať. Ale chcela som sa spýtať, budem mať šancu sa s touto výpoveďou obrátiť na súd pre jej neplatnosť? Nemám chuť už tu pracovať, ale chcela by som mu dokázať, že nie je pán Boh. A ešte k tomu kárnemu opatreniu, dostala som v máji "kárne opatrenie" za sústavné neplnenie príkazov.
ewita888
28.07.10,06:19
A v čom je neplatná? Veď tam máš malý plat, ako píšeš, je na teba vulgárny .. Dáva ti odstupné.. zober a buď rada, že to takto dopadlo.. môj názor..
veronikasad
28.07.10,06:31
Dnes to teda prišlo. Dostala som výpoveď, ale nie hocijakú. Je to výpoveď: Ukončenie pracovného pomeru § 59 ods.b výpoveďou a podľa § 63 ods.d 4. Jej znenie je nasledovné: Na základe niekoľkých kárnych opatrení, ktoré boli menovanej udelené pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh v priebehu posledných šiestich mesiacov, Vám dávam výpoveď podľa § 59 ods.b a podľa § 63 ods. d 4 a podľa § 62 stanovujem výpovednú lehotu na dobu 3 mesiace s trojmesačným odstupným. Podpísaný konateľ firmy s tým, že mi dal kópiu tohoto "ukončenia pracovného pomeru". Ešte som mu musela dať uznanie svojho dlhu a záväzok, že ho budem splácať. Ale chcela som sa spýtať, budem mať šancu sa s touto výpoveďou obrátiť na súd pre jej neplatnosť? Nemám chuť už tu pracovať, ale chcela by som mu dokázať, že nie je pán Boh. A ešte k tomu kárnemu opatreniu, dostala som v máji "kárne opatrenie" za sústavné neplnenie príkazov.
To je nejaká divná výpoveď - odvoláva sa na kárne opatrenia a ešte štedrý šéf - 3 mesačné odstupné. (na odstupné má zamestnanec nárok ak dostáva výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. a) a b), príp. zo zdr.dôvodov.)

Dostala si nejaký list od zamestnávatela ? Kárne opatrenie sa predsa udeluje za porušenie pracovnej disciplíny a nie neuspokojivé plnenie pracovných výsledkov. (čo tým "básnik" chcel povedať ?)
Hepi
28.07.10,07:52
A v čom je neplatná? Veď tam máš malý plat, ako píšeš, je na teba vulgárny .. Dáva ti odstupné.. zober a buď rada, že to takto dopadlo.. môj názor..
No veď práve preto by som mu rada zavarila, ako som napísala, aby si nemyslel, že je všemohúci.
ewita888
28.07.10,07:54
Ale ja nechápem, čo je v rozpore so zákonom..
Hepi
28.07.10,07:55
To je nejaká divná výpoveď - odvoláva sa na kárne opatrenia a ešte štedrý šéf - 3 mesačné odstupné. (na odstupné má zamestnanec nárok ak dostáva výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. a) a b), príp. zo zdr.dôvodov.)

Dostala si nejaký list od zamestnávatela ? Kárne opatrenie sa predsa udeluje za porušenie pracovnej disciplíny a nie neuspokojivé plnenie pracovných výsledkov. (čo tým "básnik" chcel povedať ?)
Ty si to veľmi správne pochopila. Tu ide hlavne o to zbaviť sa ma. A to kárne opatrenie? Podľa mňa je aj to hlúposť, veď kárne opatrenie už neexistuje. Samozrejme, zamestnanec sa má upozorniť na porušenie pracovnej disciplíny, ale nie kárnym opatrením. To bolo tak pred dvadsiatimi rokmi, alebo sa mýlim?
Hepi
28.07.10,07:59
Ale ja nechápem, čo je v rozpore so zákonom..
No už znenie tej "výpovede". Práveže si nie som istá, tak preto som to dala sem, či by mi vedel niekto poradiť.
ewita888
28.07.10,08:09
To porušenie prac. disc. bolo predmetom konania iného orgánu? /par. 63 ods.4/.
Hepi
28.07.10,08:17
To porušenie prac. disc. bolo predmetom konania iného orgánu? /par. 63 ods.4/.
Porušenie pracovnej disciplíny spočívalo v tom, že podľa šéfa som "sústavne
nerešpektovala príkazy konateľa firmy, t.j. jeho príkazy. Stačí?
ewita888
28.07.10,08:29
Tak na výpovedi je teda zlý par...tak mu napíš list, že nesúhlasíš s týmto par., a výpoveď je podľa tohoto par. neplatná.. Nech sa vyjadrí teda..
Hepi
28.07.10,08:34
Tak na výpovedi je teda zlý par...tak mu napíš list, že nesúhlasíš s týmto par., a výpoveď je podľa tohoto par. neplatná.. Nech sa vyjadrí teda..
Ja chcem odísť, ja sa s ním už nechcem dohadovať. Preto sa pýtam, či túto neplatnosť môžem použiť až keď mi uplynie výpovedná doba.
Llívia
28.07.10,08:34
Porušenie pracovnej disciplíny spočívalo v tom, že podľa šéfa som "sústavne
nerešpektovala príkazy konateľa firmy, t.j. jeho príkazy. Stačí?

Upozornil ťa písomne na porušovanie pracovnej disciplíny?

§ 63 ods. 1 písm. d) Výpoveď daná zamestnávateľom
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,
Llívia
28.07.10,08:36
Ja chcem odísť, ja sa s ním už nechcem dohadovať. Preto sa pýtam, či túto neplatnosť môžem použiť až keď mi uplynie výpovedná doba.

Zákonník práce hovorí, kedy najneskôr, ale nie kedy najskôr:
§ 77Nároky z neplatného skončenia pracovného pomeru
Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

Podľa mňa si môžeš neplatnosť uplatniť od okamihu, kedy vieš, že si takúto výpoveď dostala.
ewita888
28.07.10,08:40
Upozornil ťa písomne na porušovanie pracovnej disciplíny?

§ 63 ods. 1 písm. d) Výpoveď daná zamestnávateľom
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,
Ale ona ju dostala podľa par. 63 ods.4
Llívia
28.07.10,08:43
Ja chcem odísť, ja sa s ním už nechcem dohadovať. Preto sa pýtam, či túto neplatnosť môžem použiť až keď mi uplynie výpovedná doba.

Ak tam nechceš zostať počas výpovednej doby, môžeš použiť toto, čo som ti radila v mojom prvom príspevku v tejto téme:


Ak si mzdárka, personalistka a máš v hrubom 360 EUR, tak tvoj zamestnávateľa porušuje Zákonník práce. Minimálna mzda je 307,70 EUR a tvoja hrubá mzda nezodpovedá ani 2. stupňu náročnosti práce (za predpokladu, že tvoj pracovný týždeň je 40 hod.). Mohla by si dať výpoveď pre nevyplácanie mzdy, pričom by si mala nárok na náhradu príjmu v sume dvojmesačného priemerného zárobku. Nepomohlo by ti to pri splatení pôžičky?
Inak, čo ti môže urobiť, ako odídeš, zamestnávateľ bude chcieť splatiť pôžičku a ty ju hneď nesplatíš? Myslíš si, že by to riešil cez exekútora?

Zavariť mu môžeš tým, že ho vyzveš na doplatenie rozdielu medzi tým, čo ti platil a tým, čo ti mal platiť podľa stupňa náročnosti práce s tým, že si ochotná to vymáhať aj súdnou cestou + podnet ku kontrole na inšpektorát práce pre porušovanie Zákonníka práce + riešiť súdnou cestou nedoplatok na mzde (za predpokladu, že sa ti to oplatí). A možno by sa dal započítať jednostranne rozdiel na mzde s tvojím záväzkom voči zamestnávateľovi a nech to on napadne, že je to neplatné.
Llívia
28.07.10,08:47
Ale ona ju dostala podľa par. 63 ods.4

Dostala ju podľa § 63 ods. d 4 - ods. 4 nemá žiadne body + z toho ostatného popisu (6 mesiacov, kárne opatrenie) mi vyplýva, že jej tam vypadla "1", t.j. § 63 ods. 1 písm. d) bod 4. :)

Hepi, kuk do výpovede, čo tam máš napísané, lebo ak tam máš skutočne "§ 63 ods. d 4" je to neplatné, lebo také v Zákonníku práce neexistuje.
veronikasad
28.07.10,08:47
Ja chcem odísť, ja sa s ním už nechcem dohadovať. Preto sa pýtam, či túto neplatnosť môžem použiť až keď mi uplynie výpovedná doba.
Ak chceš odísť, načo potrebuješ dokazovať neplatnosť výpovede ?

Dostala si písomné upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny ?
alebo na neuspokojivé plnenie pracovných úloh?

Sú to dve rozdielne veci, výpovedný dôvod musí byť jasne definovaný a nie je možné ho meniť. V tom môžeš napadnúť neplatnosť výpovede.
Hanka
28.07.10,08:49
To je nejaká divná výpoveď - odvoláva sa na kárne opatrenia a ešte štedrý šéf - 3 mesačné odstupné. (na odstupné má zamestnanec nárok ak dostáva výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. a) a b), príp. zo zdr.dôvod
uplny suhlas

No veď práve preto by som mu rada zavarila, ako som napísala, aby si nemyslel, že je všemohúci.
Ja viem, ze ta to hneva, ze clovek, ktory ti ublizoval by mal byt nepotrestany, ale myslim si, ze radu, ktoru ti davaju - zober odstupne - je v tomto pripade na mieste. Potrebujes sa dalej stresovat a zaoberat sa zlym clovekom? Myslim si, ze prvorade je sustredit sa na svoj zivot, rychlo si najst nove zamestnanie, aby si mohla dalej spokojne zit ....
Llívia
28.07.10,08:52
Ak chceš odísť, načo potrebuješ dokazovať neplatnosť výpovede ?

Dostala si písomné upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny ?
alebo na neuspokojivé plnenie pracovných úloh?

Sú to dve rozdielne veci, výpovedný dôvod musí byť jasne definovaný a nie je možné ho meniť. V tom môžeš napadnúť neplatnosť výpovede.

Súhlas. V oboch prípadoch by ťa však musel zamestnávateľ písomne upozorniť
neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil, (§ 63 ods. písm. d) bod 4 Zákonníka práce)

sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.(§ 63 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce)
veronikasad
28.07.10,08:52
uplny suhlas

Ja viem, ze ta to hneva, ze clovek, ktory ti ublizoval by mal byt nepotrestany, ale myslim si, ze radu, ktoru ti davaju - zober odstupne - je v tomto pripade na mieste. Potrebujes sa dalej stresovat a zaoberat sa zlym clovekom? Myslim si, ze prvorade je sustredit sa na svoj zivot, rychlo si najst nove zamestnanie, aby si mohla dalej spokojne zit ....
Na odstupné pri výpovednom dôvode ktorý uviedol nevzniká nárok ...
Llívia
28.07.10,08:55
Na odstupné pri výpovednom dôvode ktorý uviedol nevzniká nárok ...

Nevzniká, takže z toho vyplýva otázka: keď zamestnávateľ vo výpovedi uviedol, že jej dá 3-mesačné odstupné, je to právne záväzné/vymáhateľné ako nejaký dobrovoľný záväzok/plnenie zamestnávateľa?
Ak nie, Hepi nič nedostane (odstupné).
veronikasad
28.07.10,08:57
Nevzniká, takže z toho vyplýva otázka: keď zamestnávateľ vo výpovedi uviedol, že jej dá 3-mesačné odstupné, je to právne záväzné/vymáhateľné ako nejaký dobrovoľný záväzok/plnenie zamestnávateľa?
Ak nie, Hepi nič nedostane (odstupné).
To je skôr otázka pre právnika - či aj tu platí "neznalosť zákona neospravedlňuje".
ewita888
28.07.10,09:14
Dostala ju podľa § 63 ods. d 4 - ods. 4 nemá žiadne body + z toho ostatného popisu (6 mesiacov, kárne opatrenie) mi vyplýva, že jej tam vypadla "1", t.j. § 63 ods. 1 písm. d) bod 4. :)

Hepi, kuk do výpovede, čo tam máš napísané, lebo ak tam máš skutočne "§ 63 ods. d 4" je to neplatné, lebo také v Zákonníku práce neexistuje.
Jaj vidíš, som si to d nevšimla, brala som len ods. 4.. no nič, toto, čo on uviedol, to fakt neexistuje..
Hepi
28.07.10,09:48
V príspevku č. 8 som úplne presne opísala znenie mojej výpovede alebo ako to on nazval ukončenia pracovného pomeru. Teraz som veľmi nahnevaná a preto asi píšem o súdoch, ale pravdepodobne sa s ním už nebudem chcieť špiniť. Máte pravdu, vykašlem sa na to, len aby som si čo najskôr našla nové zamestnanie, lebo pri mojom veku to budem mať dosť zložité a pritom mi ešte najmladšia dcéra chodí na vysokú školu. Je to nanič, ale čo už.
veronikasad
28.07.10,09:50
Možno ťa to nakopne iným smerom - pred 8 rokmi som dostala výpoveď z firmy kde som pracovala 27 rokov. Bola som sama, s dvomi dcérami na vysokej škole. Zvládli sme to ...
Llívia
28.07.10,09:52
To, čo máš napísané vo výpovedi, porušuje Zákonník práce a robí tvoju výpoveď neplatnou. Dôvod výpovede musí byť jednoznačne daný a v tom "tvojom" výpovednom dôvode vidím bordel a nejednoznačnosť.
A tiež uvažuj aj nad tým, že toto budeš mať napísané v zápočtovom liste, t.j. dôvod výpovede - porušovanie pracovnej disciplíny. Nový zamestnávateľ má právo vidieť tvoje zápočtové listy a určite sa ťa bude pýtať, prečo (ako) si skončila predchádzajúce zamestnanie.

Napadlo mi ešte jedno riešenie: dohodnúť sa so zamestnávateľom na ukončení prac. pomeru z dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) aby si mala nárok na odstupné - je jedno, k akému dnu. Aby si ho "motivovala", daj mu dôvody:
- chce sa ťa "zbaviť" - odídeš aj hneď a ešte ušetrí na tvojej mzde za 3 mesiace, čo nebudeš vo výpovednej lehote,
- nepodáš na neho podnet na kontrolu na inšpektoráte práce za to, že ti vyplácal nižšiu mzdu ako mal,
- nebudeš sa s ním vláčiť po súdoch kvôli neplatnej výpovedi.
Hepi
28.07.10,10:26
To, čo máš napísané vo výpovedi, porušuje Zákonník práce a robí tvoju výpoveď neplatnou. Dôvod výpovede musí byť jednoznačne daný a v tom "tvojom" výpovednom dôvode vidím bordel a nejednoznačnosť.
A tiež uvažuj aj nad tým, že toto budeš mať napísané v zápočtovom liste, t.j. dôvod výpovede - porušovanie pracovnej disciplíny. Nový zamestnávateľ má právo vidieť tvoje zápočtové listy a určite sa ťa bude pýtať, prečo (ako) si skončila predchádzajúce zamestnanie.

Napadlo mi ešte jedno riešenie: dohodnúť sa so zamestnávateľom na ukončení prac. pomeru z dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) aby si mala nárok na odstupné - je jedno, k akému dnu. Aby si ho "motivovala", daj mu dôvody:
- chce sa ťa "zbaviť" - odídeš aj hneď a ešte ušetrí na tvojej mzde za 3 mesiace, čo nebudeš vo výpovednej lehote,
- nepodáš na neho podnet na kontrolu na inšpektoráte práce za to, že ti vyplácal nižšiu mzdu ako mal,
- nebudeš sa s ním vláčiť po súdoch kvôli neplatnej výpovedi.
Vieš čo, to by si musela poznať tohoto človeka, aby si vedela s kým máš do činenia. Tie dôvody by pre neho nič neznamenali, kontroly z IP, ktoré boli v tejto firme, nič protizákonné nenašli a pri tomto som mu pomáhala aj ja ako personalistka, robili sa falošné dochádzky a bolo všetko OK. Vieš on je tu na okolí veľmi neobľúbený človek, ale má moc /t.z.má peniaze/.
Llívia
28.07.10,10:51
Hepi, tak si nakoniec svoj problém vyriešila sama. :)
Hepi
16.08.10,07:58
Musím sa Vám zasa posťažovať. Dnes ráno bolo zasa divoko. Pán podnikateľ - môj šéf- mal zasa svoj deň. Na minulý týždeň si mám napísať dovolenku, lebo som nič nerobila. Stále opravujem veci, ktoré vymyslel on /vyúčtovanie bytoviek,kde končíme so správcovstvom/. Teraz ma presviedča, že to on nie. Som úplne v koncoch. S dovolenkou som kategoricky nesúhlasila, keďže som bola v práci. On na to, že mi teda dá kárne opatrenie. Keď som sa ho pýtala za čo mi chce dať kárne /stará škola/, nevedel odpovedať, že vraj to je jedno. Čo robiť?
Llívia
16.08.10,08:43
Musím sa Vám zasa posťažovať. Dnes ráno bolo zasa divoko. Pán podnikateľ - môj šéf- mal zasa svoj deň. Na minulý týždeň si mám napísať dovolenku, lebo som nič nerobila. Stále opravujem veci, ktoré vymyslel on /vyúčtovanie bytoviek,kde končíme so správcovstvom/. Teraz ma presviedča, že to on nie. Som úplne v koncoch. S dovolenkou som kategoricky nesúhlasila, keďže som bola v práci. On na to, že mi teda dá kárne opatrenie. Keď som sa ho pýtala za čo mi chce dať kárne /stará škola/, nevedel odpovedať, že vraj to je jedno. Čo robiť?

Čakať, čo urobí a konať, až to urobí (ak niečo vôbec urobí), napr. ak ti dá napomenutie pre porušenie pracovnej disciplíny a ty vieš, že neoprávnene, brániť sa - písomne listom.
(Tuším to v tejto téme už je niekde napísané, že "kárne opatrenie" v zmysle Zákonníka práce neexistuje.).
promont maja
16.08.10,08:51
Musím sa Vám zasa posťažovať. Dnes ráno bolo zasa divoko. Pán podnikateľ - môj šéf- mal zasa svoj deň. Na minulý týždeň si mám napísať dovolenku, lebo som nič nerobila. Stále opravujem veci, ktoré vymyslel on /vyúčtovanie bytoviek,kde končíme so správcovstvom/. Teraz ma presviedča, že to on nie. Som úplne v koncoch. S dovolenkou som kategoricky nesúhlasila, keďže som bola v práci. On na to, že mi teda dá kárne opatrenie. Keď som sa ho pýtala za čo mi chce dať kárne /stará škola/, nevedel odpovedať, že vraj to je jedno. Čo robiť?
Hepi ... podľa mňa má tento tvoj šéf už za Teba náhradu a chce Ťa takýmto psychickým deptaním dostať preč ... asi by mu najviac vyhovovalo, aby si podala výpoveď osobne ty sama ...

No, máš to ťažké ... venovala si svojmu zamestnávateľovi dvanásť rokov ...

V živote som sa už stretla s niečím skoro podobným ... mali sme ( ešte za socializmu) šéfku, ktorej nesadol nový zamestnanec ( vraj nemal dobré známky v škole a podľa tohto si ho aj ona zaškatuľkovala, ale keďže patril do širšej rodiny nášho pána riaditeľa ... tak s tým mala malý problém) ... jej postup?: Pridávala mu toľko práce ( osobne sa mi s tým pochválila, nakoľko nebola mojou šéfkou ...), že musel ostávať aj po práci, a niekedy pracoval aj celú noc a samozrejme, že bez preplatených nadčasov = jej vlastné slová: " Uvidíme dokedy to vydrží ... až nakoniec sám podá výpoveď." Ale nakoniec sa osvedčil ...
denkaTn
16.08.10,08:54
ahoj
ja ti len napisem jeden navrh, ked pojdes robit do Socialnej poistovne- ja som tam robila, praca to nie je velmi zazivna a treba aj nejake skusky, podla toho na akom oddeleni, ale maju kolektivnu zmluvu, ze pozicaju zamestnancovi bezurocne, ale tiez len na cas pracovneho pomeru. sice plat tam nie je bohviekaky, ale ak si v nudzi, da sa popri tom este najst si klienta a robit aj bokovky- vedenie uctovnictva, lebo az na nejake predvianocne vynimky sa pracovny cas dodrziava.
co ti robi tvoj sef je mobbing a nedopadne to dobre, ci uy financne, ale aj psychicky pre teba to nie je dobre, preto sa sustred na hladanie zadnych vratok. Este si mozes najst aj dobry kolektiv, aj dobreho sefa! tak preco to neskusit?
inac asi aj v bankach poziciavaju zamestnancom vyhodnejsie..
Llívia
16.08.10,09:00
Hepi ... podľa mňa má tento tvoj šéf už za Teba náhradu a chce Ťa takýmto psychickým deptaním dostať preč ... asi by mu najviac vyhovovalo, aby si podala výpoveď osobne ty sama ...

No, máš to ťažké ... venovala si svojmu zamestnávateľovi dvanásť rokov ...

V živote som sa už stretla s niečím skoro podobným ... mali sme ( ešte za socializmu) šéfku, ktorej nesadol nový zamestnanec ( vraj nemal dobré známky v škole a podľa tohto si ho aj ona zaškatuľkovala, ale keďže patril do širšej rodiny nášho pána riaditeľa ... tak s tým mala malý problém) ... jej postup?: Pridávala mu toľko práce ( osobne sa mi s tým pochválila, nakoľko nebola mojou šéfkou ...), že musel ostávať aj po práci, a niekedy pracoval aj celú noc a samozrejme, že bez preplatených nadčasov = jej vlastné slová: " Uvidíme dokedy to vydrží ... až nakoniec sám podá výpoveď." Ale nakoniec sa osvedčil ...

Ona tú výpoveď už dostala - pre porušovanie pracovnej disciplíny. Je to (tuším) na 1. strane.
promont maja
16.08.10,09:25
Ona tú výpoveď už dostala - pre porušovanie pracovnej disciplíny. Je to (tuším) na 1. strane.
... to áno, ale nejako som to celkom nepochopila ..., keďže tento postup zamestnávateľa nebol celkom v poriadku ... a výpoveď nebola po právnej stránke úplne "fit" ( myslím tým teda jej platnosť) ... ako to celé napokon skončilo ... hoci to vyzeralo, že ju prijala a asi je vo výpovednej lehote.
denkaTn
16.08.10,09:26
vypoved dostala, ja len ze aby si nasla take zamestnanie, aby prefinancovala pozicku. aj v bankach a moyno aj inde davaju zamestnacom vyhodnejsie pozicky, je to v kolektovnych ymluvach danej firmy. Tomu tyranovi by pozicku vratila z pozicky v novom zamestnani a az potom by som uvazovala, ci ho dam na sud pre neplatnu vypoved a tak...
Hepi
28.09.10,08:25
A už som tu zasa. Tých výstupov s mojim šéfom bolo doteraz dosť, ale predstavte si, že dnes ráno na mňa vyšiel s tým, že či končím tento mesiac. Keď som mu povedala, že až k 31.10.2010, lebo som dostala trojmesačnú výpoveď 28.07.2010, neišlo mu to do hlavy. A že, aby som mu tú výpoveď doniesla. Ja mu na to, že veď ju má aj on. Asi si ju niekde založil a začali vyhrážky typu, ak ju dnes nedonesiem, tak mi dá absenciu, a že ho stále provokujem atď. Zatiaľ som ju nedoniesla. Ešte mi dokonca povedal, že tú moju výpoveď som mala dať do mojej karty. Ja mu na to, že mi ju mal dať on na založenie. To bolo kriku. Čo mám teraz urobiť, mám zasa ustúpiť a doniesť mu tú moju? Je to normálne správanie? Trochu ma povzbuďte, lebo dnes mám náladu pod psa.
Tweety
28.09.10,08:29
A už som tu zasa. Tých výstupov s mojim šéfom bolo doteraz dosť, ale predstavte si, že dnes ráno na mňa vyšiel s tým, že či končím tento mesiac. Keď som mu povedala, že až k 31.10.2010, lebo som dostala trojmesačnú výpoveď 28.07.2010, neišlo mu to do hlavy. A že, aby som mu tú výpoveď doniesla. Ja mu na to, že veď ju má aj on. Asi si ju niekde založil a začali vyhrážky typu, ak ju dnes nedonesiem, tak mi dá absenciu, a že ho stále provokujem atď. Zatiaľ som ju nedoniesla. Ešte mi dokonca povedal, že tú moju výpoveď som mala dať do mojej karty. Ja mu na to, že mi ju mal dať on na založenie. To bolo kriku. Čo mám teraz urobiť, mám zasa ustúpiť a doniesť mu tú moju? Je to normálne správanie? Trochu ma povzbuďte, lebo dnes mám náladu pod psa.
Ak máš tu svoju , na ktorej máš potvrdené doručenie, ukáž mu, nech originál hľadá u seba.
Llívia
28.09.10,09:38
Na Hepinom mieste by som z môjho originálu urobila kópiu. Originál by som mu neniesla, aby nejakou "nešťastnou" náhodou nedostal nohy, veď s jeho prístupom sa všeličo môže stať, keď na ňu vybafol, že či dnes končí.
Hepi
17.11.10,11:03
A už som tu zase. Tri mesiace výpovednej doby prešli, posledný deň v zamestnaní ešte za mnou prišiel "veľký bos" s tým, že musím spracovať mzdy aj za mesiac október a nakoľko som si nechcela kaziť náladu, tak som mzdy spolu s výkazmi vypracovala. Prišiel však výplatný termín a hádajte, čo sa stalo? Nebola mi vyplatená mzda. Môj bývalý nadriadený si chce odstupné zadržať s tým, že nemá žiadnu záruku, že mu budem splácať to, čo mi požičal. Chcel po mne, aby som si napísala potvrdenie, že súhlasím s tým, že mi odstupné nebude vyplatené a to ma už tak nahnevalo, že som mu povedala, že s tým teda nemôžem súhlasiť a odišla som. Teraz nemám nič, ani odstupné ani mzdu. Ešte som mu stihla povedať, že neviem, kedy dostanem podporu v nezamestnanosti, lebo na Soc.poisť. mi povedali, že na rozhodnutie majú 60 dní, takže budem bez fin.prostriedkov dosť dlhý čas, či by sme sa nemohli dohodnúť inak. Nie, nesúhlasil. Chcem ho ešte raz písomne vyzvať na vyplatenie mzdy vrátane odstupného a potom chcem písať na Inšpektorát práce. Pomôže mi to? Alebo si myslíte, že to mám prehraté?
veronikasad
17.11.10,11:10
A už som tu zase. Tri mesiace výpovednej doby prešli, posledný deň v zamestnaní ešte za mnou prišiel "veľký bos" s tým, že musím spracovať mzdy aj za mesiac október a nakoľko som si nechcela kaziť náladu, tak som mzdy spolu s výkazmi vypracovala. Prišiel však výplatný termín a hádajte, čo sa stalo? Nebola mi vyplatená mzda. Môj bývalý nadriadený si chce odstupné zadržať s tým, že nemá žiadnu záruku, že mu budem splácať to, čo mi požičal. Chcel po mne, aby som si napísala potvrdenie, že súhlasím s tým, že mi odstupné nebude vyplatené a to ma už tak nahnevalo, že som mu povedala, že s tým teda nemôžem súhlasiť a odišla som. Teraz nemám nič, ani odstupné ani mzdu. Ešte som mu stihla povedať, že neviem, kedy dostanem podporu v nezamestnanosti, lebo na Soc.poisť. mi povedali, že na rozhodnutie majú 60 dní, takže budem bez fin.prostriedkov dosť dlhý čas, či by sme sa nemohli dohodnúť inak. Nie, nesúhlasil. Chcem ho ešte raz písomne vyzvať na vyplatenie mzdy vrátane odstupného a potom chcem písať na Inšpektorát práce. Pomôže mi to? Alebo si myslíte, že to mám prehraté?
Tvoj dlh voči zamestnávatelovi je vyšší ako výška odstupného ? Mzdu (vrátane odstupného) ti nemôže svojvolne zadržať, môže však (s tvojim súhlasom) urobiť zápočet pohladávky.
rodina1
17.11.10,12:18
A už som tu zase. Tri mesiace výpovednej doby prešli, posledný deň v zamestnaní ešte za mnou prišiel "veľký bos" s tým, že musím spracovať mzdy aj za mesiac október a nakoľko som si nechcela kaziť náladu, tak som mzdy spolu s výkazmi vypracovala. Prišiel však výplatný termín a hádajte, čo sa stalo? Nebola mi vyplatená mzda. Môj bývalý nadriadený si chce odstupné zadržať s tým, že nemá žiadnu záruku, že mu budem splácať to, čo mi požičal. Chcel po mne, aby som si napísala potvrdenie, že súhlasím s tým, že mi odstupné nebude vyplatené a to ma už tak nahnevalo, že som mu povedala, že s tým teda nemôžem súhlasiť a odišla som. Teraz nemám nič, ani odstupné ani mzdu. Ešte som mu stihla povedať, že neviem, kedy dostanem podporu v nezamestnanosti, lebo na Soc.poisť. mi povedali, že na rozhodnutie majú 60 dní, takže budem bez fin.prostriedkov dosť dlhý čas, či by sme sa nemohli dohodnúť inak. Nie, nesúhlasil. Chcem ho ešte raz písomne vyzvať na vyplatenie mzdy vrátane odstupného a potom chcem písať na Inšpektorát práce. Pomôže mi to? Alebo si myslíte, že to mám prehraté?

Hepi, na tvojom mieste by som písala na inšpektorát práce. Určite ti to pomôže, v tomto nemôžeš prehrať. Zamestnávateľ ti v žiadnom prípade nemôže zadržiavať, či nevyplatiť mzdu, hlavne pri skončení PP.
Čo sa týka toho, že si mu niečo dlžná, je na ňom, či s tebou spíše dohodu, dokedy mu máš dlžnú sumu vrátiť, poprípade sa dohodnete na splátkovom kalendári.
mimotemyJa som mala podobný problém, bola som na IP, a v priebehu dvoch týždňov mi bývalý zamestnávateľ vyplatiť nielen mzdu, ale aj zaslal všetky doklady pri ukončení PP.
Drž sa, a hlavne bojuj! Držím ti palce.
Hepi
17.11.10,13:56
Ďakujem za odpovede. Utvrdili ste ma v tom, že som urobila dobre, keď som nereagovala na jeho aroganciu. Viete, on totižto teraz potrebuje každý cent, lebo stavia svojim štyrom potomkom honosné vily. Sumu, ktorú mi požičal, si nechcem nechať, chcem mu ju vrátiť, ale toto, čo mi chcel urobiť, to presahuje medze. A pritom vie, ako som na tom po finančnej stránke. A ešte len budem, ak si nenájdem zamestnanie. Ale to je už iná kapitola.
Llívia
17.11.10,20:45
...Chcel po mne, aby som si napísala potvrdenie, že súhlasím s tým, že mi odstupné nebude vyplatené a to ma už tak nahnevalo, že som mu povedala, že s tým teda nemôžem súhlasiť a odišla som. Teraz nemám nič, ani odstupné ani mzdu. Ešte som mu stihla povedať, že neviem, kedy dostanem podporu v nezamestnanosti, lebo na Soc.poisť. mi povedali, že na rozhodnutie majú 60 dní, takže budem bez fin.prostriedkov dosť dlhý čas, či by sme sa nemohli dohodnúť inak. Nie, nesúhlasil. Chcem ho ešte raz písomne vyzvať na vyplatenie mzdy vrátane odstupného a potom chcem písať na Inšpektorát práce. Pomôže mi to? Alebo si myslíte, že to mám prehraté?
V Zákonníku práce nie je žiadne ustanovenie, podľa ktorého by si sa mohla vzdať nároku na odstupné, ak ti na jeho vyplatenie vznikol nárok.
Ak to ex-bos myslel tak, že to chce započítať s tvojím záväzkom voči nemu, nemôže to urobiť, ak k tomu nedáš súhlas (dohoda o zrážkach zo mzdy), príp. ak ste nemali podpísanú dohodu o zrážkach zo mzdy.
Neviem, ako rýchlo konajú teraz inšpektoráty práce, ale pred rokom, keď dával podnet môj ex-kolega, prišli do 2-3 týždňov od podnetu, urobili kontrolu, uložili zamestnávateľovi pokutu a nápravne opatrenia spolu s časom, dokedy to má splniť. Tiež sa jednalo aj o nevyplatenú mzdu - zamestnávateľovi dali termín na jej vyplatenie.
Držím palce, aby všetko dopadlo v tvoj prospech, a aby si sa už nemusela tým ex-... zaoberať. :)
veronikasad
17.11.10,20:56
Lívia, nie som právnik, napriek tomu si nemyslím, že je v právomoci IP nariadiť zamestnávatelovi výplatu mzdy zamestnancovi ...
Llívia
17.11.10,21:20
Veronikasad, kontrolu z IP som zažila len raz a neskúmala som, či to môžu nariadiť, alebo nie. Kontrolór vtedy spísal "zápisnicu" (nevidela som ju), kde bolo uvedené, dokedy má zamestnávateľ zistené nedostatky odstrániť - ale toto mám len z počutia (tlmočené od kolegyne, ktorá zápisnicu videla). Zamestnávateľ proti tomu nepodal žiadne námietky, lebo si bol vedomý porušenia zákona.
veronikasad
17.11.10,21:23
Zažila som jednu kontrolu u klienta aj ja, nešlo o nevyplatenie mzdy. S pokutou za porušenie ZP súhlasím.
Llívia
17.11.10,21:29
Pri tejto "mojej" kontrole bolo zistených 7 porušení zákona (všetko, na čo dal ex-zamestnanec podnet) a pokuta bola nejakých smiešnych 30-33 EUR (necelých 1.000 bývalých SKK).
veronikasad
17.11.10,21:39
V "mojej" firme bola kontrola na udanie - žiadne porušenie zákona zistené nebolo.