MILP
24.05.10,13:36
ahojte poradaci,
kto mi vie poradit. SRO zakupila osobne auto na leasing min.rok. V minulom roku sme samozrejme dph neuplatnili. Od noveho roku vysla novela zakona o DPH, ktora upravuje aj taku moznost , ze sa da odpocitat dph z osob.automobilu. Preto sa pytam, mozem alebo nemozem odpocitavat dph podla splatkoveho kalendara leas.zmluvy? Auto prevzata do uzivania v 11/09.....Dakujem vopred za radu.
Tweety
24.05.10,11:36
ahojte poradaci,
kto mi vie poradit. SRO zakupila osobne auto na leasing min.rok. V minulom roku sme samozrejme dph neuplatnili. Od noveho roku vysla novela zakona o DPH, ktora upravuje aj taku moznost , ze sa da odpocitat dph z osob.automobilu. Preto sa pytam, mozem alebo nemozem odpocitavat dph podla splatkoveho kalendara leas.zmluvy? Auto prevzata do uzivania v 11/09.....Dakujem vopred za radu.
Nie, nemôžeš. Viď prechodné ustanovenia Zákona o dph.
§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.
andreaS
17.06.10,06:13
meni sa nieco pri postupeni leasingu?

Firma A postupila leasing na firmu B v 05/2010. Ide o osobne auto, ma firma B narok na odpocet dph?
Tweety
17.06.10,06:16
meni sa nieco pri postupeni leasingu? Nie, nemení.

Firma A postupila leasing na firmu B v 05/2010. Ide o osobne auto, ma firma B narok na odpocet dph?
Odpoveď v texte.
stx
20.06.10,19:37
Ano, ma narok na odpocet DPH.
Rozalka
20.06.10,19:42
Ak pôvodná zmluva začala platiť pred 1.1.2010, potom nárok na odpočet nemá, pretože zmluva o kúpe sa považuje za jednu, počas celej doby nájmu, bez ohľadu na počet postúpení.