Avdika
24.05.10,14:05
Potrebovala by som poradiť. Keď mi prišla faktúra v CZK, tak ju prepočítavam kurzom na EUR. Mala som faktúru, ktorá bola vystavená 18.05.2010, akým dňom kurzu ju mám prepočítať? Dala som tam kurz zo 17.05.2010. Mne hovorila kamarátka, že by sa to malo prepočítavať kurzom deň vopred kedy bola faktúra vystavená. Ďakujem.
jacekova
24.05.10,15:22
Zákon o účtovníctve §24, ods.2a) hovorí:

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)

a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
mondes
13.02.12,21:07
Prosím Vás, ak živnostník pracoval v r. 2011 v ČR a vystavil faktúru v Kč, ktorú mal aj v tejto mene uhradenú, potrebuje k tomu valutovú pokladňu? Alebo ako mám správne postupovať? Účtujem v JU.
tictac7
13.02.12,21:12
Prosím Vás, ak živnostník pracoval v r. 2011 v ČR a vystavil faktúru v Kč, ktorú mal aj v tejto mene uhradenú, potrebuje k tomu valutovú pokladňu? Alebo ako mám správne postupovať? Účtujem v JU.

...otázku máš v divnej téme - napriek tomu...
áno, musíš mať valutovú pokladňu, keď máš príjem v inej mene.
mondes
13.02.12,21:15
...otázku máš v divnej téme - napriek tomu...
áno, musíš mať valutovú pokladňu, keď máš príjem v inej mene.

No výborne, vďaka. A ako mám postupovať pri otvorení valutovej pokladne?
mondes
13.02.12,21:25
No výborne, vďaka. A ako mám postupovať pri otvorení valutovej pokladne?

Prosíím, mám zadať nejaký počiatočný stav v tej pokladni? Alebo jednoducho prijať do nej úhradu tej faktúry? Vďaka.
Paula
13.02.12,22:14
Jednoducho prijať. Počiatočný stav nula. Vymyslený by ti vyrobil manko ;).
mondes
14.02.12,14:39
Ešte by som k tejto téme mala niečo na srdci. Živnostník so slovenskou živnosťou pracoval v ČR, má vystaviť českej firme faktúru. Má ju vystaviť v CZK? Úhradu bude mať v Kč. Takže asi aj faktúru musí takto vystaviť. Či? A tie peniaze prijmem do valutovej pokladne a následne ich prevediem do eurovej pokladne? Je jedno kedy? Alebo je nejaký postup účtovania čo sa týka prevodu peńazí z valutovej pokladne do eurovej pokladne? Vďaka.
Ninna
20.02.12,21:13
prosím Vás o radu?
klient objednáva tovar v Anglicku v librách platí vopred cez internet za tovar, prepočítané kurzom banky v eurách. Nasledujúci deň je tovar vyexpedovaný aj z FA . Akým kurzom mám oceniť tovar? kurzom ktorý použila banka?
Ninna
21.02.12,04:49
nikto?
yvica
28.04.13,11:03
prosím Vás môžete mi vysvetliť, prečo v deň predchádzajúci účt. prípadu? nerozumiem prečo nie v deň vystavenia faktúry? dík
avalik
28.04.13,11:52
prosím Vás môžete mi vysvetliť, prečo v deň predchádzajúci účt. prípadu? nerozumiem prečo nie v deň vystavenia faktúry? dík

lebo tak vyzaduje zakon