dara
24.05.10,15:07
dobry den, podnikatel nakupoval zariadenie do kacelarie, kancelarsky stol. Polsky dodavatel doklad vystavil v zlotych, pricom platba prebehla v eur v hotovosti. ako to zauctovat, podnikatel si chce uplatnit dph . Prepocitat kurzom dna nakupu?
babi2
24.05.10,13:12
dobry den, podnikatel nakupoval zariadenie do kacelarie, kancelarsky stol. Polsky dodavatel doklad vystavil v zlotych, pricom platba prebehla v eur v hotovosti. ako to zauctovat, podnikatel si chce uplatnit dph . Prepocitat kurzom dna nakupu?
Kde si chce uplatniť DPH v PL?, lebo na SK nemá nárok na uplatnenie, ak zariadenie nakúpil v PL
Tweety
24.05.10,13:26
dobry den, podnikatel nakupoval zariadenie do kacelarie, kancelarsky stol. Polsky dodavatel doklad vystavil v zlotych, pricom platba prebehla v eur v hotovosti. ako to zauctovat, podnikatel si chce uplatnit dph . Prepocitat kurzom dna nakupu?
Ako si chce uplatniť v slovenskom DP poľskú dph?
dara
24.05.10,13:31
no ja v tom nemam jasno, nejedna sa o samozdanenie?
Tweety
24.05.10,13:33
no ja v tom nemam jasno, nejedna sa o samozdanenie?
A má doklad bez dph?
danushka
24.05.10,13:43
dobry den, podnikatel nakupoval zariadenie do kacelarie, kancelarsky stol. Polsky dodavatel doklad vystavil v zlotych, pricom platba prebehla v eur v hotovosti. ako to zauctovat, podnikatel si chce uplatnit dph . Prepocitat kurzom dna nakupu?

Podnikateľ mal pri nákupe v PL upozorniť predajcu, že je na SK registrovaným platcom DPH.
Následne mal kupovať tovar oslobodený od PL DPH a tento na SK dodaniť.
dara
24.05.10,13:52
pozriem sa a dam vediet vecer, co presne je uvedene na doklade, ma mi to doniest. pri samozdaneni prepocitam akym kurzom?
Tweety
24.05.10,13:56
pozriem sa a dam vediet vecer, co presne je uvedene na doklade, ma mi to doniest. pri samozdaneni prepocitam akym kurzom?
Samozdanenie prichádza do úvahy len pri doklade od platiteľa dph vystavenom bez dph.
dara
24.05.10,17:58
Samozdanenie prichádza do úvahy len pri doklade od platiteľa dph vystavenom bez dph.
no doklad mám a ako zistím či daná firma je platcom dph. Doklad je vystavené bez DPH. Ako 0% 2000 ZL.
Tweety
24.05.10,18:01
no doklad mám a ako zistím či daná firma je platcom dph. Doklad je vystavené bez DPH. Ako 0% 2000 ZL.
Platiteľ dph by tam mal mať uvedené VAT number.
jacekova
24.05.10,18:04
poliaci označujú IČ DPH ako NIP (PL a 10-miestne číslo)
dara
24.05.10,18:06
ako to zistím prosím Vás, vôbec to tam nie je uvedené iba číslo NIP.
danushka
24.05.10,18:06
no doklad mám a ako zistím či daná firma je platcom dph. Doklad je vystavené bez DPH. Ako 0% 2000 ZL.

Jedná sa o doklad z registračnej pokladne?
Ak by bola PL firma registrovaná pre DPH vo svojej krajine, pred svojim DRČ by mala PL.
po poľsky
IČO - REGON
IČ DPH - NIP /VAT Numer/

Nestretla som sa ešte s oslobodeným plnením cez ERP. Mala by byť vystavená faktúra s údajmi odberateľa /hlavne jeho IČ DPH/, kde si následne odberateľ vo svojej EÚ krajine kupovaný tovar dodaní. Takto by mal PL predajca povinnosť túto skutočnosť oznámiť PL Urzadu skarbowemu /DÚ/ oslobodený predaj v súhrnnom výkaze, presne ako u nás.
O aký tovar sa jedná, že DPH bola 0% ?
jacekova
24.05.10,18:06
čiže ak ste vy platci DPH a aj on a DPH (VAT) uviedol na faktúre nula, tak to treba samozdaniť

NIP = IČ DPH
dara
24.05.10,18:09
no práveže, mám faktúru označená ako faktúra VAT. číslo Vat nie je uvedené, iba na pečiatke má číslo NIP 868 122 07 40. Predmet fakturácie je predaj stola 2000 pl zlotých, sadzba dph 0%. prosím o radu, lebo taktýto prípad som nemala pravdupovediac potrebujem v tomto poradiť.
danushka
24.05.10,18:11
no práveže, mám faktúru označená ako faktúra VAT. číslo Vat nie je uvedené, iba na pečiatke má číslo NIP 868 122 07 40. Predmet fakturácie je predaj stola 2000 pl zlotých, sadzba dph 0%. prosím o radu, lebo taktýto prípad som nemala pravdupovediac potrebujem v tomto poradiť.

Skús si pred to číslo dať PL a over to cez www.drsr.sk.

Heuréka, aj sme sa dopracovali k tomu, že ide o faktúru, nie o paragón z pokladne :).
dara
24.05.10,18:12
OVERíM ĎAKUJEM, len sa chcem poradiť, ako mám postupovať, keď faktúru vystavil na 2000 pl zl. s dátumom 9.4. avšak podnikateľ to vyplatil v EUR. aký kurz použijem na prepočet?
jacekova
24.05.10,18:13
no práveže, mám faktúru označená ako faktúra VAT. číslo Vat nie je uvedené, iba na pečiatke má číslo NIP 868 122 07 40. Predmet fakturácie je predaj stola 2000 pl zlotých, sadzba dph 0%. prosím o radu, lebo taktýto prípad som nemala pravdupovediac potrebujem v tomto poradiť.


ak je VAT nula tak som ti to už hore písala. treba to samozdaniť.
ak má uvedené NIP, znamená to, že je platca DPH v Polsku
dara
24.05.10,18:16
ak je VAT nula tak som ti to už hore písala. treba to samozdaniť.
ak má uvedené NIP, znamená to, že je platca DPH v Polsku


áno, tomu rozumiem, míňajú sa nám príspevky:), ďakujem všetkým radcom.
dara
24.05.10,18:17
mám to overené, je to v poriadku je platca DPH. Prosím Vás aký kurz mám použiť na prekurzovanie?
jacekova
24.05.10,18:19
mám to overené, je to v poriadku je platca DPH. Prosím Vás aký kurz mám použiť na prekurzovanie?


faktúru treba zaúčtovať kurzom predchádzajúcim dňu vystavenia faktúry

účtujete v PU?
danushka
24.05.10,18:21
mám to overené, je to v poriadku je platca DPH. Prosím Vás aký kurz mám použiť na prekurzovanie?

§ 26
Prepočet cudzej meny
a zaokrúhľovanie dane
Na začiatok

(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska5a) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na eurá kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.

(2) Pri prepočte cudzej meny na eurá pri určení základu dane pri dovoze tovaru sa postupuje podľa colných predpisov.

(3) Daň vypočítaná pri dodaní tovaru, dodaní služby a nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent do 0, 005 eura nadol a od 0, 005 eura vrátane.

(4) Daň vypočítaná pri dovoze tovaru sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent do 0, 005 eura nadol a od 0, 005 eura vrátane nahor.[/LEFT]
dara
24.05.10,18:25
To znamená, že ja použijem na prepočet kurz z www.nbs.sk zo dňa 8.4. (faktúra vystavená 9.4.), chápem to správne?
dara
24.05.10,18:26
faktúru treba zaúčtovať kurzom predchádzajúcim dňu vystavenia faktúry

účtujete v PU?


áno, v podvojnom. ďakujem moc. t.j. kurzom zo dňa 8.4.
jacekova
24.05.10,18:30
To znamená, že ja použijem na prepočet kurz z www.nbs.sk (http://www.nbs.sk) zo dňa 8.4. (faktúra vystavená 9.4.), chápem to správne?


áno, presne tak, použiješ kurz zo dňa 8.4.2010
dara
24.05.10,18:34
dakujem Vám kočky moc za ochotu a Vaše cenné rady