danyelka
24.05.10,15:29
Dobry den.chcem sa opytat, mam urobit mzdu pracovnikovi ktory pracuje v nasej spolocnosti, ale je stale vysielani mimo republiku, pricom mu vznika narok na diety.A pracuje na zivnost.
Chcem mu vypracovat mzdu aj z dietami, ale mam vsak otazku, viem ze pri mzde sa odvadza dan.A pri zivnostnikovi to je ako?Za odpracovane hodiny viem ze sa ta dan odratava.Ale myslim ,ze taktiez aj pri dietach.
Vsak vsetko spocitate v jednej vyplatnej listine a tam sa dan odrata aj z polozky diety.

Viete mi prosim poradit, ci je to naozaj tak?Ci sa odratava dan aj z diet?Alebo tie sa platia v plnej vyske a odrata sa dan iba normalne ako zo mzdy?

Dakujem pekne
Tweety
24.05.10,13:35
Dobry den.chcem sa opytat, mam urobit mzdu pracovnikovi ktory pracuje v nasej spolocnosti, ale je stale vysielani mimo republiku, pricom mu vznika narok na diety.A pracuje na zivnost. Ak je SZČO, tak aká mzda? Nie je vašim zamestnancom podľa ZP.
Chcem mu vypracovat mzdu aj z dietami, ale mam vsak otazku, viem ze pri mzde sa odvadza dan.A pri zivnostnikovi to je ako?Za odpracovane hodiny viem ze sa ta dan odratava.Ale myslim ,ze taktiez aj pri dietach.
Vsak vsetko spocitate v jednej vyplatnej listine a tam sa dan odrata aj z polozky diety.

Viete mi prosim poradit, ci je to naozaj tak?Ci sa odratava dan aj z diet?Alebo tie sa platia v plnej vyske a odrata sa dan iba normalne ako zo mzdy?

Dakujem pekne
Odpoveď vtexte.
ata111
24.05.10,13:37
Tvoja otázka nesúvisí ani s daňou so mzdy, ani s diétami. Živnostník pracuje na živnosť a vystavuje za svoju prácu faktúru. Nepočítaš mu mzdu a nemá nárok na diéty, ibaže, ak by bol súčasne živnostníkom a súčasne by ste mali prihláseného na pracovný pomer.
danyelka
25.05.10,05:53
Prepacte ospravedlnujem sa...ale nie je to zivnostnik,ale normalne pracujuci clovek na zmluvu, ibaze on je plateny od hodiny a plus diety pretoze je stale v zahranici a mna by zaujimalo, ci sa mu zdanuju tie ditey.Lebo ked to spocitate do jedneho celku tak dan sa odratava aj z odpracovanych hodin aj z diet.alebo sa mylim?
veronikasad
25.05.10,05:57
Prepacte ospravedlnujem sa...ale nie je to zivnostnik,ale normalne pracujuci clovek na zmluvu, ibaze on je plateny od hodiny a plus diety pretoze je stale v zahranici a mna by zaujimalo, ci sa mu zdanuju tie ditey.Lebo ked to spocitate do jedneho celku tak dan sa odratava aj z odpracovanych hodin aj z diet.alebo sa mylim?
diety nie sú predmetom dane. Ak nevieš zadať správny kod do mzdového SW, vyplať mu ich v hotovosti z pokladne (mimo mzdy)
promont maja
25.05.10,05:58
Prepacte ospravedlnujem sa...ale nie je to zivnostnik,ale normalne pracujuci clovek na zmluvu, ibaze on je plateny od hodiny a plus diety pretoze je stale v zahranici a mna by zaujimalo, ci sa mu zdanuju tie ditey.Lebo ked to spocitate do jedneho celku tak dan sa odratava aj z odpracovanych hodin aj z diet.alebo sa mylim?
... čo znamená " pracuje na zmluvu"? Ide o pracovnú zmluvu, alebo nejakú inú?
piestansky
25.05.10,06:09
promont maja, presne na to sa pýtam aj ja. O akú zmluvu ide. Treba si zmluvu preštudovať, a potom sa pýtať na mzdu, prípadne iné pôžitky.
danyelka
25.05.10,06:16
Ide o dohoda o vykonani prace..ale pracuje na hodiny,cize ma hodinovu sadzbu s tym ,ze pracuje v zahranici...a za kazdy odpracovany den ma diety.
Xanti
25.05.10,06:17
A splňa aj podmienky? Teda max. 350 hodín pre jedného zamestnávateľa na dohodu o vykonaní práce?
To podľa všetkého za dva mesiace vyčerpe a potom čo?
promont maja
25.05.10,06:28
diety nie sú predmetom dane. Ak nevieš zadať správny kod do mzdového SW, vyplať mu ich v hotovosti z pokladne (mimo mzdy)
... podľa všetkého pracuje ako živnostník, ktorý má zmluvne ( v rámci ustanovení Obchodného zákonníka) dohodnutú cenu za hodinu svojej práce. Takže ide o účtovnú jednotku, ktorá by si túto " odplatu" mala prostredníctvom faktúry nárokovať od Vašej spoločnosti. A čo sa týka diét ...? Toto by som potom v takomto prípade riešila zmenou ustanovení tejto zmluvy, nakoľko by tieto mali byť súčasťou kalkulácie ceny.

... ale je celkom možné, že ide o pracovnú zmluvu = ide o zamestnanca. V tom prípade, tieto diéty nie sú príjmom, ktorý by vstupoval do základu dane takéhoto zamestnanca, presne v intenciách príspevku od Veronikysad.
danyelka
25.05.10,08:43
ok dakujem pekne za odpoved veronikasad...;) som o nieco mudrejsia;)
promont maja
25.05.10,09:57
... no ešte je potrebné dodať či opýtať sa.

Sú tieto diéty v súlade s literou zákona ( mám na mysli Zákon o cestovných náhradách)? Nie sú vyššie? Ak sú totiž vyššie ako to ukladá zákon, tak potom tento navýšený rozdiel je pre zamestnanca zdaniteľným príjmom.
danyelka
28.05.10,06:10
dakujem vam velmi pekne za odpovede
petkor
21.01.11,10:45
Ja by som mala podobnu otazku, ale kedze sa zmenil zakon od 1.1.2011, potrebovala by som s tym pomoct.
Zivnostnik zamestnal na dohodu o vykonani prace jednorazovo zamestnanca. Praca spociva vo vedeni lode po Dunaji, takze vacsinou bola praca vykonana zahranici. Tato zahranicna sluzobna cesta bola v decembri 2010. Zivnostnik, teraz ako zamestnavatel, musi zamestnancovi vyplatit diety? a okrem toho mu vyplati mzdu za dohodu? Daju sa vyplatit diety aj v decembri v hotovosti, a dohoda uhradit az v januari 2011 na ucet? Pytam sa kvoli novemu zakonu. Dakujem.
Tweety
21.01.11,10:48
Ja by som mala podobnu otazku, ale kedze sa zmenil zakon od 1.1.2011, potrebovala by som s tym pomoct.
Zivnostnik zamestnal na dohodu o vykonani prace jednorazovo zamestnanca. Praca spociva vo vedeni lode po Dunaji, takze vacsinou bola praca vykonana zahranici. Tato zahranicna sluzobna cesta bola v decembri 2010. Zivnostnik, teraz ako zamestnavatel, musi zamestnancovi vyplatit diety? a okrem toho mu vyplati mzdu za dohodu? Daju sa vyplatit diety aj v decembri v hotovosti, a dohoda uhradit az v januari 2011 na ucet? Pytam sa kvoli novemu zakonu. Dakujem.
Ako chceš vyplatiť v decembri, už sme v januári, či? Zas jeden, čo chce len obchádzať.:rolleyes:
petkor
21.01.11,10:54
To je maly zivnostnik, ktory v podstate musel ist na zivnosti kvoli zamestnavatelovi. A to napadlo mna a nie jeho, aby som ho trochu obranila. Chcela som, aby ten zamestnanec, pre ktoreho to bola jednorazova praca, nemusel platit dane este aj z diet.
Tweety
21.01.11,10:55
To je maly zivnostnik, ktory v podstate musel ist na zivnosti kvoli zamestnavatelovi. A to napadlo mna a nie jeho, aby som ho trochu obranila. Chcela som, aby ten zamestnanec, pre ktoreho to bola jednorazova praca, nemusel platit dane este aj z diet.
ALe, veď z diét sa neplatia.
petkor
21.01.11,11:00
Ani teraz od 1.1.2011? Ale minimalne je rozdiel v tom, ze v roku 2011 uz nema narok na vreckove 40% pri zahranicnych dietach. Preto by podla mna bolo vyhodnejsie, aby mu to vyplatil este v decembri. Zamestnanec dostane vyssie diety a zivnostnikovi to pojde do danoveho priznania este za rok 2010. Dobre uvazujem?
Tweety
21.01.11,12:39
Ani teraz od 1.1.2011? Ale minimalne je rozdiel v tom, ze v roku 2011 uz nema narok na vreckove 40% pri zahranicnych dietach. Vážne? to odkiaľ máš tie dezinformácie? Preto by podla mna bolo vyhodnejsie, aby mu to vyplatil este v decembri. Zamestnanec dostane vyssie diety a zivnostnikovi to pojde do danoveho priznania este za rok 2010. Dobre uvazujem?
V texte.
petkor
21.01.11,13:31
Tak sa ospravedlnujem, zle som to pochopila. Ale aj tak by bolo podla mna pre neho vyhodnejsie, keby mu to vyplatil uz v decembri 2010. Nasla som aj tu na porade, ze: Vreckové pri zahraničných cestách je od 1.1.2011 zdaniteľný príjem a platia sa z neho aj odvody.
Tweety
21.01.11,13:33
Tak sa ospravedlnujem, zle som to pochopila. Ale aj tak by bolo podla mna pre neho vyhodnejsie, keby mu to vyplatil uz v decembri 2010. Nasla som aj tu na porade, ze: Vreckové pri zahraničných cestách je od 1.1.2011 zdaniteľný príjem a platia sa z neho aj odvody.
To áno, z vreckového, ale nie z diét, ako si uvádzala. Na toto bolo potrebné myslieť ešte v decembri, a stravné vyplatiť, nie teraz.
petkor
21.01.11,14:43
Dakujem pekne, tak ak tomu spravne rozumiem, od 1.1.2011 vreckove vstupuje do zakladu na odvody aj na dan, ale pri dietach sa nic nemeni? Stale nepodliehaju dani ani odvodom a su narokovatelne, ako u zamestnanca, tak aj zivnostnik si ich moze davat do vydavkov? (Myslim tym diety pri domacich, ale aj zahranicnych pracovnych cestach.)
Tweety
21.01.11,15:41
Dakujem pekne, tak ak tomu spravne rozumiem, od 1.1.2011 vreckove vstupuje do zakladu na odvody aj na dan, ale pri dietach sa nic nemeni? Stale nepodliehaju dani ani odvodom a su narokovatelne, ako u zamestnanca, tak aj zivnostnik si ich moze davat do vydavkov? (Myslim tym diety pri domacich, ale aj zahranicnych pracovnych cestach.)
Áno, tak.