mirox75
24.05.10,16:04
Môže my zamestnávateľ zrušiť očr keď som dobrovoľne nem. poistený, 1 tlačivo na ošetrovné som odniesla osobne na soc. poisťovňu, sociálna poisťovňa mi očr vyplatila. Druhé tlačivo na ošetrovné som odovzdala zamestnávateľovi, zamestnávateľ nič neposlal a volal riaditeľke soc. poisťovne aby my zrušila očr ma na to nárok. Čo mam robit ?
Tweety
24.05.10,14:19
Môže my zamestnávateľ zrušiť očr keď som dobrovoľne nem. poistený, 1 tlačivo na ošetrovné som odniesla osobne na soc. poisťovňu, sociálna poisťovňa mi očr vyplatila. Druhé tlačivo na ošetrovné som odovzdala zamestnávateľovi, zamestnávateľ nič neposlal a volal riaditeľke soc. poisťovne aby my zrušila očr ma na to nárok. Čo mam robit ?
Zamestnáv. musí ospravedlniť neprítomnosť v práci počas OČR.
§ 141 ZP
Dôležité osobné prekážky v práci
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
brčko
24.05.10,14:36
aký uviedol dôvod zamestnávatel, prečo by si nemal mať nárok na očr?
Betina2
24.05.10,15:02
Zamestnávateľ nemá s vyplácaním OČR nič spoločné ! Ak nastúpiš na OČR, bezodkladne to oznámiš zamestnávateľovi a odovzdáš mu tlačivo pre zamestnávateľa na potvrdenie. Toto tlačivo 1 ks zostáva zamestnávateľovi, dokladuje mu Tvoju oprávnenú neprítomnosť v práci a slúži k evidenci a ospravedlneniu neprítomnosto počas OČR. Zamestnávateľ podobne ako pri PN by mal tlačivo potvrdiť a priložiť potrebné údaje o vymeriavacom základe k nemu a spolu doručiť na SP. SP na základe toho potom vypočíta a vyplatí Tebe OČR (len prvých 10 dní). Zamestnávateľ nevypláca v prípade OČR nič. Toto však platí, ak si povinne nemocensky poistená na základe pracovného pomeru. Teda za Teba aj zamestnávateľ odvádza poistné na nemocenské poistenie vypočítané z Tvojho vymeriavacieho základu dosiahnutého v rozhodujúcom období. Ty si však súčasne aj dobrovolne nemocensky poistená (individuálne). Na základe toho mi vyplýva, že ak splňaš podmienky pre získanie nemocenskej resp.preplatenie očr z Tvojho individuálneho dobrovoľného poistenia, tak máš nárok na získanie OČR z obidvoch druhov poistenia súčasne - aj z dobrovolného aj z povinného . Potom z jedného titulu dostaneš jednu sumu a z druhého inú sumu. T.j. SP Ti vyplatí za tú istú OČR dve rôzne sumy. Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte. Pri PN je to obdobne posudzované. konec koncov, ak sa ja mýlim, zam,estnávatelovi nič nebráni v tom, aby spolu s potvrdením OČR postúpil poisťovni aj potvrdenie o vymeriavacích základov z prac.pomeru. Ak nebudeš mať podľa SP nárok na obe výplaty, tak určite písomne doklady vráti aj s odôvodnením, prečo nárok neuznáva...takže tlač na zamestnávateľa, nech si splní povinnosť. Mimochodom, on ani nemusí byť informovaný, že Ty alebo niektorý iný zamestnanec je aj dobrovolne poistený. Jednoducho ho do toho nič. On Ta má posudzovať len ako zamestnanca.
mirox75
24.05.10,15:26
dakujem