Katarína STR
24.05.10,17:51
Ahojte,

mali sme kontrolu zo sociálnej poisťovne, kde nám napísali, že zle počítame vymeriavací základ na odvod v mesiacoch, kde má zamestnanec PNku.

Máme zamestnanca, ktorý u nás pracuje od roku 2008, takže pri PNke, ktorú mal v roku 2010 sme správne počítali DVZ z roku 2009.
Pnku máme teda v poriadku. O túto sa teraz nejedná.

Ide mi výpočet mzdy, teda vymeriavacieho základu v mesiaci, v ktorom mal danú Pnku.

PNku mal zamestnanec od 16.2.2010 - do 7.3.2010
Je odmeňovaný mesačnou mzdou, je to pomocný pracovník a jeho hrubá mzda je 307,70 €.

Podľa kontrolórky zo SP máme vraj počítať mzdu zamestnanca na kalendárne dni, nie na pracovné. Čiže ak mal Pnku od 16.2. tak jeho mzda by mala byť podľa nej za 15 kalendárnych dní a teda aj vymeriavací základ do SP by mal byť za 15 kalendárnych dní.

Jej výpočet je uvedený aj na našom mzdovom liste. Vraj nepoznáme zákon a ani svoj mzdový program.

Prikladám prílohu mzdového listu s jej spôsobom výpočtu mzdy.

Prosím vás reagujte na to, lebo mňa tak vytočila, že nedokážem na ňu reagovať a chcem dať námietku do centrály a chcem vedieť váš názor, čo by ste jej odpovedali vy.

Ďakujem
Katarína STR
24.05.10,16:36
Čiže podľa kontrolórky za mesiac :

2/2010
by mal zamestnanec dostať mzdu a teda aj VZ by mal byť vo výške :
307,70 : 28 dni = 10,99 € na 1deň
10,99 x 15 dní = 164,85 €


3/2010
by mal zamestnanec dostať mzdu a teda aj VZ by mal byť vo výške :
307,70 : 31 dni = 9,93 € na 1deň
9,93 x 24 dní = 238,32 €
Rozalka
24.05.10,16:51
Aj ja netrpezlivo čakám na odpoveď, len mi tak napadlo: že by to malo súvis s minimálnym VZ?
brčko
24.05.10,16:58
zatial k tomu zaokrúhlovaniu uvedenému na priloženom liste.

Ked nabehli eur, tak som s tým mala problém, ako rátať mesačný VZ z dôvodu, že bolo v zákone o sociálnom poistení ponechané zaokrúhlovanie denného VZ na dve desatinné miesta nahor v prípade, že poistenie trvalo len časť mesiaca. To ale na rozdiel pri rátaní v SK pri rátaní v EUR mohlo urobiť značný rozdiel, ak sa napr. delilo 31, zaokrúhlil DVZ nahor (aj keby bol napr. 10,54111 sa zaokrúhlil na 10,55Eur) a násobilo 30-timi.

Ale nedávno som zistila, že od 1.1.2010 to už dali do poriadku a uvedenú vetu v zákone o soc.poistní vypustili. Stalo sa tak novelou č.108/2009. Takže kedže sa jedná o mzdu v r.2010 a nie 2009, tak s istotou nepostupuje kontrolorka pri zaokrúhlovaní podla zákona účinného v 2+3/2010.

Pôvodné znenie:


Novelou zákona o soc.poistení č. 108/2009
Čl. I. bod 4
V § 138 ods.17 sa vypúčšťa druhá veta.

t.j. vypúšťa sa:
"Vymeriavací základ pripadajúci na jeden den sa zaokrúhluje na dve desatinné miesta nahor."

Tak isto sa mi zdá, že to, čo ti tvrdí kontrolorka o výpočte na kalendárne dni sa nezhoduje so zmenou vo vyššie spomínanej novele 108/2009
Čl. I. bod 3,

kedy mení pôvodný ods. 9 na tento.
V ňom už sa nespomína, že by aj pre zamestnávatela bol stanovený minimálny vymeriavací základ (len povinné poistenie szčo a dobrovolné poistenie). To už neplatí. Podla mna by mal byť VZ jeho mzda za daný mesiac. Ale toto by chcelo odpoveď od niekoho iného.

bohužial nemôžem už môj príspevok teraz doplniť o pôvodné (kedy by mala kontrolorka pravdu) a terajšie znenie (kedy máš možno pravdu ty, ale to netvrdím s istotou) a dopísať aby som s ním bola spokojná, ale aj tak ho odošlem, snád aspon posuniem ten problém a ma niekto doplní. Možno sa podarí mi ešte to doplniť neskôr, ak malý dovolí a ma neuspí :)
Katarína STR
24.05.10,17:08
Ďakujem ti pekne za odpoveď.
Ale aj tak, kedy sa mzda zamestnanca vypočítavala a delila na kalendárne dni ? Ona tvrdí, že to robí takto už 7 rokov a nikto sa nesťažoval.

Lebo ona nám takto prerobila všetky výplaty spätne asi 10 rokov.

Jediné čo ma napadá je, že si ona poplietla živnostníka so zamestnancom :
Čo by mal vedieť živnostník v roku 2010 :

Ak živnostník prestal podnikať v priebehu mesiaca alebo živnosť pozastavil, poberal nemocenské, ošetroval blízku osobu alebo mu bolo poskytnuté materské, znamená to, že nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie trvalo len časť kalendárneho mesiaca alebo vôbec, vymeriavací základ na platenie poistného sa upraví tak, že vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa vynásobí počtom dní trvania nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia v tomto kalendárnom mesiaci, čiže iba počtom dní kedy nebol PN, nepoberal materské alebo vykonával živnosť. Vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta nahor.
Pepa
24.05.10,17:09
Minimálny VZ pre zamestnancov je predsa od 1.1.2010 zrušený - tak čo prepočítavali?
Pôvodne som skoro dala za pravdu kontrolórkam, prehliadla som však že ide o rok 2010. Pre rok 2009 by to platilo tak, ako to upravili.
Rozalka
24.05.10,17:12
Erika, kontrolórky asi nie sú zaškolené na rok 2010
Katarína STR
24.05.10,17:17
No, ale ona tvrdí, že sa mzda prepočítava na kalendárne dni s výkričníkom. Že, nemôžeme predsa počítať mzdu zamestnanca na odpracované dni.
Lebo nie vždy mal daný zamestnanec minimálnu mzdu a ona nám aj tak opravila mzdu a vymeriavací základ.

A dokonca nám vytkla, že prečo nepreplácame sviatky zamestnancom odmeňovaným mesačnou mzdou. Však aj ona má preplácané sviatky v práci a je odmeňovaná mesačnou mzdou:rolleyes:

Ona si nedá nič vysvetliť. Jednoducho nám povedala, že nepoznáme zákon a vraj máme k práci pristupovať zodpovedne.
Pepa
24.05.10,17:27
Kontrolórky postupovali v zmysle par. 138 ods. 9 a 19 zákona o sociálnom poistení - keby to nebol rok 2010 tak by to bolo správne /neriešim výpočet, nemám po ruke kalkulačku/. Dopočítavali minimálny VZ a ten sa prepočítaval na kalendárne dni.
Pepa
24.05.10,17:33
No, ale ona tvrdí, že sa mzda prepočítava na kalendárne dni s výkričníkom. Že, nemôžeme predsa počítať mzdu zamestnanca na odpracované dni.
Lebo nie vždy mal daný zamestnanec minimálnu mzdu a ona nám aj tak opravila mzdu a vymeriavací základ.

A dokonca nám vytkla, že prečo nepreplácame sviatky zamestnancom odmeňovaným mesačnou mzdou. Však aj ona má preplácané sviatky v práci a je odmeňovaná mesačnou mzdou:rolleyes:

Ona si nedá nič vysvetliť. Jednoducho nám povedala, že nepoznáme zákon a vraj máme k práci pristupovať zodpovedne.
Ten výkričník je ako bonus k mzde? :)
Nie mzda - prepočítaval sa VZ na kalendárne dni vtedy, ak poistenie napr. trvalo časť mesiaca - sledoval sa minimálny VZ .........
Mzdu vám nemá čo opravovať - môže upraviť VZ /ani to už nie/ ak nedosiahol minimum /výnimky v ods. 10 par. 138/ - ale od 1.1.2010 min. VZ pre zamestnancov neplatí a par. 10 zrušili - mám taký pocit že celý.
Pepa
24.05.10,17:41
Inak druhá vec je, že musíte postupovať v zmysle ZP, dodržiavať minimálnu mzdu a ak napr. nedosiahne mzda výšku MM /napr. z dôvodu náhrad, ktoré boli z predchádzajúceho kvartálu a tam bola MM nižšia/ upraviť, doplatiť ........ ale toto kontroluje IP a nie SP.
Katarína STR
24.05.10,17:42
Ten výkričník je ako bonus k mzde? :)
Nie mzda - prepočítaval sa VZ na kalendárne dni vtedy, ak poistenie napr. trvalo časť mesiaca - sledoval sa minimálny VZ .........
Mzdu vám nemá čo opravovať - môže upraviť VZ /ani to už nie/ ak nedosiahol minimum /výnimky v ods. 10 par. 138/ - ale od 1.1.2010 min. VZ pre zamestnancov neplatí a par. 10 zrušili - mám taký pocit že celý.

Hmm, ja ti neviem, asi to je bonus. :rolleyes:

Ale ja nemám pocit, žeby jej šlo o minimálny VZ :

za 2/2010 sme mali VZ 169,23 € a ona nám ho znížila na 164,85 €
za 3/2010 sme mali VZ 240,81 € a ona nám ho znížila na 238,32 €
Pepa
24.05.10,17:56
Neskutočné - VZ sa znizoval a aj znižuje v prípade prekročenia maxima - ale to nie je tento prípad.
Katija
24.05.10,17:59
Minimálny VZ pre zamestnancov je predsa od 1.1.2010 zrušený - tak čo prepočítavali?
Pôvodne som skoro dala za pravdu kontrolórkam, prehliadla som však že ide o rok 2010. Pre rok 2009 by to platilo tak, ako to upravili.

Kontrolórky postupovali v zmysle par. 138 ods. 9 a 19 zákona o sociálnom poistení - keby to nebol rok 2010 tak by to bolo správne /neriešim výpočet, nemám po ruke kalkulačku/. Dopočítavali minimálny VZ a ten sa prepočítaval na kalendárne dni.
No neviem. Tiež som to tak chápala, kým som nedostala v roku 2009 zaujímavú odpoveď od SP na podobný prípad. Rozdiel je v tom, že moj pracovník bol odmeňovaný hodinovou mzdou. No ale myslím si, že § 138 ods. 1 platí pre všetkých rovnako. Neviem prísť na to prečo by mala byť odpoveď iná ak je pracovník odmeňovaný mesačnou mzdou.

Tak to sem skopírujem a radšej nekomentujem.

Otázka 3.6.2009:

Dobrý deň.
Rada by som urobila odvod do SP za mesiac 05/2009 správne a tak potrebujem poznať výklad SP najneskoršie do 30.6.2009 k tejto situácii..
Pracovník bol PN od 1.5.2009 do 29.5.2009. Celých 21 pracovných dní. Je odmeńovaný hodinovou mzdou. Jeho mzda za mesiac máj je 0,00 €.
Aký je jeho minimálny vymeriavací základ pre SP? Tiež 0,00 €, alebo 19,07 € - aj keď ich v danom mesiaci nezarobil ?
Zdá sa mi, že § 138 ods.1 a § 138 ods.9 zákona 461/2003 Z.z. si v tomto prípade odporujú. Ktorý sa teda správne má použiť a prečo?.
Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď

Dobrý deň,
vymeriavacím základom zamestnanca je podľa § 138 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu a vymenované náhrady mzdy – veľmi zjednodušene povedané. Pretože príjem zamestnanca v mesiaci máj bol v sume 0, jeho vymeriavacím základom za tento mesiac je suma 0 – za časť mesiaca, t. j. od 1. 5. do 29. 5. je vylúčená povinnosť platiť poistné podľa § 140 ods. 2 uvedeného zákona a v dňoch 30 a 31. 5. nepracoval, pretože nemal určenú pracovnú zmenu.
S pozdravom Šefčíková

:) Odviedli sme teda 0 Eur.
Katarína STR
25.05.10,04:16
Neskutočné - VZ sa znizoval a aj znižuje v prípade prekročenia maxima - ale to nie je tento prípad.

No, tak preto jej vôbec nerozumiem, čo vlastne chcela.
Ona nám jednoznačne tvrdila, že zle počítame zamestnancovi mzdu !
Vraj mzda sa počíta na kalendárne dni, nie na pracovné.
Z čoho vyplýva, že jej nešlo o dopočet do minimálnej mzdy.

Ona nám takto opravila všetky mzdy, kde bola PNka, vrátane všetkých rokov spätne a aj rok 2010 a kázala nám dať opravné výkazy.

Žiadna zmienka o minimálne mzde. Tak som ostala zarazená, ako to môže takto jednoznačne počítať.
Pretože všetky jej výpočty boli v náš prospech, teda nám dala menší vymeriavací základ,
z čoho som ostala prekvapená.
brčko
25.05.10,06:34
Ak je jeho hrubá mzda, ktorá tvorí základ pre odvod do SP je vyššia ako minimálna vyška odvodu za daný kalendárny počet dní, tak určite sa odvádza poistné z tej vyššej sumy, t.j. hrubej mzdy (predpokladám nemá skrátený úväzok).
Ak by to bol opačný prípad, že mzda je nižšia ako minim. odvod t.j. min.mzda deleno počet kalend.dní v danom mesiaci x počet dní v mesiaci, za ktorý saplatí poistné, tak sa platí z tej vyššej sumy.

Určite by som sa ohradila pred takýmto postupom.

Samozrejme toto píšem o období do 31.12.2009, nie od 1.1.2010.
Katarína STR
25.05.10,07:49
Ďakujem ti veľmi pekne
Barbara
25.05.10,08:22
ahojte, podľa mňa tá kontrolórka asik sa doplietla;):rolleyes: so mzdou sa nemala čo zaoberať, ale iba výpočtom vymeriavacieho základu či je správny

mzda sa vypočítava na pracovné dni/ úväzok/
vymeriavací základ - na kalendárne dni:rolleyes:

či už aj ja som dopletená:rolleyes::D
Katarína STR
25.05.10,08:34
ahojte, podľa mňa tá kontrolórka asik sa doplietla;):rolleyes: so mzdou sa nemala čo zaoberať, ale iba výpočtom vymeriavacieho základu či je správny

mzda sa vypočítava na pracovné dni/ úväzok/
vymeriavací základ - na kalendárne dni:rolleyes:

či už aj ja som dopletená:rolleyes::D


No ja si to tiež myslím. Však sme jej povedali, že mzda je mzda a nemôžem ju rátať na kalendárne dni. Proste vypočítam mzdu podľa odpracovaných dní a vyjde mi vymeriavací základ aj do SP.

Ak má zamestnanec minimálnu mzdu, tak si prepočítam, či sa za dané dni zaplatilo to minimum. Ak nie, doplatím do minima, ak áno, teda mám väčší vymeriavací základ ako je minimum, tak nechám ten základ, ktorý mám. Teda ten väčší.

Ale ona, že nie, že to rátame zle. Vraj sa to musí presne vypočítať na kalendárne dni a teda mzdu nemôžem rátať na pracovné dni. Rovno v mesiaci, kde bola PNka vypočítať mzdu na kalendárne dni a hotovo a vyjde mi vymeriavací základ do SP.

Asi som už aj ja pako, alebo čo. Ale nevyhádaš sa s ňou.
Máme proste poopravovať mzdu a mesačné výkazy.

Ako o prachy nejde, lebo ona nám vypočítala vymeriavacie základy menšie ako máme my, takže máme tým pádom preplatok na poistnom.
Ale my to chceme mať dobre a nie mať preplatok a zle.
brčko
25.05.10,11:45
No neviem. Tiež som to tak chápala, kým som nedostala v roku 2009 zaujímavú odpoveď od SP na podobný prípad. Rozdiel je v tom, že moj pracovník bol odmeňovaný hodinovou mzdou. No ale myslím si, že § 138 ods. 1 platí pre všetkých rovnako. Neviem prísť na to prečo by mala byť odpoveď iná ak je pracovník odmeňovaný mesačnou mzdou. ods.1 platí pre všetkých rovnako ale ods. 9 neplatí pre vášho pracovníka a pre pracovníka odmenovaného mesačnou mzdou platí aj ods.9

Tak to sem skopírujem a radšej nekomentujem.

Otázka 3.6.2009:

Dobrý deň.
Rada by som urobila odvod do SP za mesiac 05/2009 správne a tak potrebujem poznať výklad SP najneskoršie do 30.6.2009 k tejto situácii..
Pracovník bol PN od 1.5.2009 do 29.5.2009. Celých 21 pracovných dní. Je odmeńovaný hodinovou mzdou. Jeho mzda za mesiac máj je 0,00 €.
Aký je jeho minimálny vymeriavací základ pre SP? Tiež 0,00 €, alebo 19,07 € - aj keď ich v danom mesiaci nezarobil ?
Zdá sa mi, že § 138 ods.1 a § 138 ods.9 zákona 461/2003 Z.z. si v tomto prípade odporujú. Ktorý sa teda správne má použiť a prečo?.
Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď

Dobrý deň,
vymeriavacím základom zamestnanca je podľa § 138 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu a vymenované náhrady mzdy – veľmi zjednodušene povedané. Pretože príjem zamestnanca v mesiaci máj bol v sume 0, jeho vymeriavacím základom za tento mesiac je suma 0 – za časť mesiaca, t. j. od 1. 5. do 29. 5. je vylúčená povinnosť platiť poistné podľa § 140 ods. 2 uvedeného zákona a v dňoch 30 a 31. 5. nepracoval, pretože nemal určenú pracovnú zmenu.
S pozdravom Šefčíková

:) Odviedli sme teda 0 Eur.

Katija,
mala som už prípravenú iný komentár k tomuto, ale som ho musela vymazať, lebo § 138 ods.9 zákona o sociálnom poistení hovorí len o pracovníkoch odmenovaných mesačnou mzdou! Takže je v tom predsa rozdiel.

citujem § 138 ods.9 (mám asi verziu zo zbierky 174/2008)

Vymeriavací základ je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmenovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dnu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôch.poistnie, poistné na poistenie v nezam. a poistné do rezerv.fondu solidarity.

Váš zamestnanec bol odmenovaný hodinovou mzdou, tak na neho § 138 ods.9 neplatí, postupuje sa len podla § 138 ods.1. U zamestnancov odmenovaných mesačnou mzdou musí byť dodržaný aj ods.9.
Katija
25.05.10,14:05
Katija,
mala som už prípravenú iný komentár k tomuto, ale som ho musela vymazať, lebo § 138 ods.9 zákona o sociálnom poistení hovorí len o pracovníkoch odmenovaných mesačnou mzdou! Takže je v tom predsa rozdiel.

citujem § 138 ods.9 (mám asi verziu zo zbierky 174/2008)

Vymeriavací základ je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmenovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dnu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôch.poistnie, poistné na poistenie v nezam. a poistné do rezerv.fondu solidarity.

Váš zamestnanec bol odmenovaný hodinovou mzdou, tak na neho § 138 ods.9 neplatí, postupuje sa len podla § 138 ods.1. U zamestnancov odmenovaných mesačnou mzdou musí byť dodržaný aj ods.9.
Gabika, tá veta podľa mňa hovorí len o konkrétnej výške minimálneho vymeriavacieho základu v danom období.
V roku 2009 to bolo každý mesiac 295,50 Eur.
A problém je v tom, že ak by bol v tej situácii pracovník odmeńovaný mesačnou mzdou, tiež by zarobil 0 Eur. A keby som sa držala § 138 ods.9, tak presne tak tak isto poruším § 138 ods.1.
Ak bol VZ podľa § 138 ods.1 < ako podľa § 138 ods.9 nedali sa aplikovať obidva. Jeden musel byť porušený.
V tej otázke som sa na to jasne pýtala. :( Odpoveď bola, aká bola.
Mne sa skôr zdá, že si na SP uvedomovali nevykonateľnosť zákona a ticho ignorovali u zamestnancov § 138 ods.9. A nakoniec ho dali opraviť. Tento rok je to už OK.
brčko
25.05.10,15:08
Gabika, tá veta podľa mňa hovorí len o konkrétnej výške minimálneho vymeriavacieho základu v danom období.
V roku 2009 to bolo každý mesiac 295,50 Eur.
A problém je v tom, že ak by bol v tej situácii pracovník odmeńovaný mesačnou mzdou, tiež by zarobil 0 Eur. A keby som sa držala § 138 ods.9, tak presne tak tak isto poruším § 138 ods.1.
Ak bol VZ podľa § 138 ods.1 < ako podľa § 138 ods.9 nedali sa aplikovať obidva. Jeden musel byť porušený.
V tej otázke som sa na to jasne pýtala. :( Odpoveď bola, aká bola.
Mne sa skôr zdá, že si na SP uvedomovali nevykonateľnosť zákona a ticho ignorovali u zamestnancov § 138 ods.9. A nakoniec ho dali opraviť. Tento rok je to už OK.

Nie som právnik a častokrát sú pre mna § dosť klukaté. Možno máš pravdu a aj mne tam niečo chýba. Podla mna by malo byť na konci ods. 1 uvedené niečo také " ak tento zákon neustanovuje inak" alebo nejaké odvolanie na minimálny a maximálny vymeriavací základ zamestnanca, príp. iné.

Ak by si mala pravdu, tak ešte aj teraz v r.2010 po zmene, v prípade, že príjem prekročí max.vym.základ určený týmto zákonom, tak by mali byť odvody rátané z príjmu ... (vyššieho) a nie z maximálneho VZ. REsp. stále je nesúlad medzi ods.1 a ods. kde sa hovorí o max. VZ a podla mna platí, čo spomínam v prvom odseku.

§ 138 ods.9 hovorí o výške minimalneho VZ v konkrétnom mesiaci a treba ho brať v spojitosti s § 138 ods.20/19/18/17 (neviem aký to je teraz ods., ale začína: "Ak nemoc. poistenie, dôch.poistenie a poist. v nezam. trvalo len časť kalend.mesiaca alebo v kalend. mesiaci sú obdobia podla § 140, vym. základ uvedený v ods. 9 ...

Čo je tiež zaujímavé, na rozdiel od § 138 ods.1 písm. a) sa ods.1 písm. c) neodvoláva na to, že náhrady za sviatok, dovolenku ... musia podliehať dani z príjmov, t.j. aj keby neboli vyplatené zamestnancovi, tak by mali tvoriť vymeriavací základ zamestnaca ?!?!
Tiež taká pekná prešmyčka, aspon podla mna.

(toto uvádzam, lebo som dlho zistovala, ako urobiť mesačné výkazy firme v konkurze, ak zamestnanEc čerpá dovolenku a prekážky na strane zamestnávatela vo výpovednej lehote a nič mU nie je vyplatené. Našla som odpovede, že sa posielajú nulové výkazy a príp. neskôr opravné. Ale vzhladom na to, že tomuto zametnancovi vznikal nárok na vyplatenie dovolenky, prekázok na strane zaemstnávatela a sviatky, nič iné (t.j. podla § 138 ods.1 písm. C), tak som vyplnila výkazy s konkrétnymi sumami. Inak by aj v ELDP museli byť uvedené nuly, čo nie je samozrejme žiaduce. ... tak uvidíme!?)
Katija
25.05.10,16:02
Nie som právnik a častokrát sú pre mna § dosť klukaté. Možno máš pravdu a aj mne tam niečo chýba. Podla mna by malo byť na konci ods. 1 uvedené niečo také " ak tento zákon neustanovuje inak" alebo nejaké odvolanie na minimálny a maximálny vymeriavací základ zamestnanca, príp. iné.

Ak by si mala pravdu, tak ešte aj teraz v r.2010 po zmene, v prípade, že príjem prekročí max.vym.základ určený týmto zákonom, tak by mali byť odvody rátané z príjmu ... (vyššieho) a nie z maximálneho VZ. REsp. stále je nesúlad medzi ods.1 a ods. kde sa hovorí o max. VZ a podla mna platí, čo spomínam v prvom odseku.

§ 138 ods.9 hovorí o výške minimalneho VZ v konkrétnom mesiaci a treba ho brať v spojitosti s § 138 ods.20/19/18/17 (neviem aký to je teraz ods., ale začína: "Ak nemoc. poistenie, dôch.poistenie a poist. v nezam. trvalo len časť kalend.mesiaca alebo v kalend. mesiaci sú obdobia podla § 140, vym. základ uvedený v ods. 9 ...

Čo je tiež zaujímavé, na rozdiel od § 138 ods.1 písm. a) sa ods.1 písm. c) neodvoláva na to, že náhrady za sviatok, dovolenku ... musia podliehať dani z príjmov, t.j. aj keby neboli vyplatené zamestnancovi, tak by mali tvoriť vymeriavací základ zamestnaca ?!?!
Tiež taká pekná prešmyčka, aspon podla mna.

(toto uvádzam, lebo som dlho zistovala, ako urobiť mesačné výkazy firme v konkurze, ak zamestnanEc čerpá dovolenku a prekážky na strane zamestnávatela vo výpovednej lehote a nič mU nie je vyplatené. Našla som odpovede, že sa posielajú nulové výkazy a príp. neskôr opravné. Ale vzhladom na to, že tomuto zametnancovi vznikal nárok na vyplatenie dovolenky, prekázok na strane zaemstnávatela a sviatky, nič iné (t.j. podla § 138 ods.1 písm. C), tak som vyplnila výkazy s konkrétnymi sumami. Inak by aj v ELDP museli byť uvedené nuly, čo nie je samozrejme žiaduce. ... tak uvidíme!?)
Súhlasím, naše zákony sú písané kľukato. Ja si myslím, že zle napísaný bol § 138 ods. 9. Keby znel tak ako teraz, tak by takéto situácie nemohli nastať.

Pokiaľ ide o maximálny vymeriavací základ, tam to cítim ináč.
Vymeriavací základ podľa § 138 ods.1 je dodržaný, aj keď je vyšší ako maximálny, toľko zamestnanec zarobil zdanil a dostal.
Ak SP chce odvod nie z celej čiastky, lebo zaviedla maximálny vymeriavací základ, tak dostane menej.
Ja tu rozpor nevidím.

Ale ak zamestnanec zarobil 0, tak prečo má platiť z niečoho, čo nikdy nemal vo vymeriavacom základe podľa § 138 ods.1.

Ja som si to na základe tej odpovede vyložila takto. Kontrolu na to obdobie sme zatiaľ nemali. A SP je zdá sa zatiaľ spokojná.
Katija
25.05.10,16:13
Čo je tiež zaujímavé, na rozdiel od § 138 ods.1 písm. a) sa ods.1 písm. c) neodvoláva na to, že náhrady za sviatok, dovolenku ... musia podliehať dani z príjmov, t.j. aj keby neboli vyplatené zamestnancovi, tak by mali tvoriť vymeriavací základ zamestnaca ?!?!
Tiež taká pekná prešmyčka, aspon podla mna.

(toto uvádzam, lebo som dlho zistovala, ako urobiť mesačné výkazy firme v konkurze, ak zamestnanEc čerpá dovolenku a prekážky na strane zamestnávatela vo výpovednej lehote a nič mU nie je vyplatené. Našla som odpovede, že sa posielajú nulové výkazy a príp. neskôr opravné. Ale vzhladom na to, že tomuto zametnancovi vznikal nárok na vyplatenie dovolenky, prekázok na strane zaemstnávatela a sviatky, nič iné (t.j. podla § 138 ods.1 písm. C), tak som vyplnila výkazy s konkrétnymi sumami. Inak by aj v ELDP museli byť uvedené nuly, čo nie je samozrejme žiaduce. ... tak uvidíme!?)
Nárok vznikol v priebehu konkurzu? Ak áno, tiež by som to tak urobila. Zamestnancovi vznikla pohľadávka proti podstate a termín uspokojenia takýchto pohľadávok je hocikedy v priebehu konkurzu. Nemuselo to byť hneď vyplatené.
brčko
25.05.10,16:35
Nárok vznikol v priebehu konkurzu? Ak áno, tiež by som to tak urobila. Zamestnancovi vznikla pohľadávka proti podstate a termín uspokojenia takýchto pohľadávok je hocikedy v priebehu konkurzu. Nemuselo to byť hneď vyplatené.

Je už pol roka od ukončenia PP. Čast nároku už bola vyplatená z garanč.poistenia, zostatok ostal nevyplatený (a o preddavok dane z čiastky vyplatenej v čistom z GP tým pádom prišla, nemohla si ho žiadať v DP vrátiť, nebol uhradený). Peniaze od správcu vraj možno nejaké dostane po ukonení konkurzu.
Katarína STR
26.05.10,06:20
Ahojte poraďáci, tak mi prosím teda poraďte, ako to teda má byť.
Ja už som z toho ešte väčší pako ako som bola.

Keď má zamestnanec v danom mesiaci PNku, musím automaticky prepočítavať vymeriavací základ na kalendárne dni, alebo nie.

Alebo ak mi vyjde väčší vymeriavací základ zo skutočne odpracovanej mzdy ako podľa výpočtu na kalendárne dni, tak mám nechať ten svoj väčší ?

Viem, že v roku 2010 je minimálny VZ zrušení, ale neovplyvní ma maximálny VZ ?
A ako to bolo v roku 2009 a skôr s tým prepočtom na kalendárne dni, musím ho robiť automaticky a zaplatiť odvody podľa neho, alebo nechať svoj VZ zo mzdy, ak ho mám väčší.


Moc ďakujem, začínam mám pocit, že mi to prestáva myslieť.
Katarína STR
26.05.10,07:10
Dúfam, že sa nemýlim, ak si myslím, že prepočet minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu na kalendárne dni sa vypočíta len preto, aby som si vedela odkontrolovať, či som zaplatila správnu sumu odvodov zo mzdy.

Ak mi vyjde zo mzdy VZ väčší ako minimum, tak zaplatím zo mzdy.
Teda viac ako je minimum.
Nemusím sa držať presného prepočtu na kalendárne dni.
Tak ?
Katarína STR
22.08.10,10:02
Ak môžem, oprašujem túto tému.
Tak, stále sa to neskončilo. Podali sme námietku do SP, že ich oprava je nesprávna a teda s ňou nesúhlasime. A že náš výpočet je správny.

Počas mesiaca júl sme mali dovolenky a tak sme sa nemohli dostaviť na ich výzvu do SP pre doklady a nové rozhodnutie. Preto nám až po mesiaci a pol konečne poslali všetky naše originál doklady a rozhodnutie s tým, že nám napísali, že vzhľadom k tomu, že sme sa nedostavili, považujú ich dodatok k rozhodnutiu za prerokovaný.

A znova nám opravili náš vymeriavací základ na pôvodnú sumu v plnej výške mzdy 307,70 € aj keď je to za 15 kalendárnych dní. A tomu nerozumiem.
Veď mzda za celý mesiac je 307,70 € tak prečo máme platiť z plnej výšky mzdy, keď bol zamestnanec v danom mesiaci na PN ?

Neviem či nebude problém v tej PNke. Môžeme dať zamestnancovi náhradu príjmu za PNku, aj keď sme sa o nej dozvedeli oneskorene ?
PNka za február 2010 a opravovali sme jej mzdu za tento február až v mesiaci máj 2010?

Nestráca zamestnanec nárok na výplatu tejto náhrady a preto po nás chcú zaplatiť odvody z plnej výšky mzdy ?

Alebo v čom inom môže byť problém ? Poradíme mi prosím ?
Lebo však pôvodne nás SP oslovila v tom máji, že prečo sme jej dali celý mesiac odpracovaný a teda platili z plnej mzdy odvody. Oni nám nadiktovali, že zamestnanec mal PNku a za aké obdobie.
Chceli, aby sme to opravili. Tak sme to aj opravili a nahodili si PNku. Len bol spor z akej čiastkovej sumy máme zaplatiť odvody. My sme mali o pár € vyšší vymeriavací základ ako oni. Teda vyšší ako minimálny VZ, ktorý už aj tak v roku 2010 bol zrušený.
A teraz zrazu po našej námietke, po nás znova chcú zaplatiť z plnej výšky mzdy 307,70 € za 15 kalendárnych dní.

Tak už som z toho pako. Reagovať na to, nechať to tak. Fakt sa s ňou nemienime naťahovať rok.

Veľmi pekne Vám ďakujem.