VieraM
24.05.10,22:37
Prosím o radu.
Máme dve spoločnosti, právnické osoby. Z nich jednu chceme zrušiť, ale táto
spoločnosť má majetok ktorý chceme predať druhej spoločnosti ktorá ostáva v činnosti.
Problém však je v tom, že hodnota majetku je dosť vysoká a spoločnosť nemá
a ani nebude mať toľko finančných zdrojov aby to zaplatila. Zostal by mi vysoký stav záväzkov. Problém nevyrieši ani nejaká pôžička od konateľa, stále by to bol len záväzok ktorý tak skoro by nebolo možné uhradiť.
Ako by sa tento stav mohol riešiť ?
ďakujem
JarkaL
24.05.10,20:42
Veď keď predáva majetok, vznikne jej pohľadávka a nie záväzok.
VieraM
24.05.10,20:46
Nie JarkaL, nejde mi to tú firmu čo ideme zrušiť, tam je pohľadávka, to mi nevadí. Ale tá firma čo nám zostane tam bude záväzok a neviem ako sa ho potom zbavím.
betka
26.05.10,06:40
Je tu možnosť,
Poznáme pojem ZLÚČENIE: A+B=A

Závisí od toho, či sú tieto spoločnosti majetkovo prepojené:
- ak ano: súčetr M, Za VI
- ak sú: par. 26/6

Ak je tam veľký majetok, určite by som uvažovala nad zlúčením, a hlavne vtedy, ak je jeden "majiteľ".
Lenka1979
26.05.10,06:58
Ovplyvňuje to aj predaj drobného hmotného majetku? Napr. spoločnosť A chce predať drob.majetok spoločnosti B.. v obidvoch spoločnostiach je ten istý konateľ a ten istý spoločník.:rolleyes:
VieraM
26.05.10,13:27
Je tu možnosť,
Poznáme pojem ZLÚČENIE: A+B=A

Závisí od toho, či sú tieto spoločnosti majetkovo prepojené:
- ak ano: súčetr M, Za VI
- ak sú: par. 26/6

Ak je tam veľký majetok, určite by som uvažovala nad zlúčením, a hlavne vtedy, ak je jeden "majiteľ".

Ďakujem. Asi toto bude najschodnejšia cesta.
betka
26.05.10,17:43
Ovplyvňuje to aj predaj drobného hmotného majetku? Napr. spoločnosť A chce predať drob.majetok spoločnosti B.. v obidvoch spoločnostiach je ten istý konateľ a ten istý spoločník.:rolleyes:

Leni. Zlúčenie. V súvahe nevykazujeme drobný. ;)

(mimotemy, búcham do hlavy ISA 200 :mee:, a momentálne som zistila, že som zabudla sama sebe vystaviť mzdu:D, idem na to cca 2 min.:---, len aby som to nezabudla poslať :D) a zaplatiť:D