luckkka
25.05.10,06:42
Dobrý deň,

prosím Vás vie mi niekto poradit, aká je predkontácia v podvojnom účtovníctve, mám doklad od notára - za osvedčenie pravosti podpisu plus je tam aj položka odmena a náhrada výdavkov ale to je len 0,40 centov, no a v celkovej sume je aj dph, niesom si istá či to mám účtovať na poplatky alebo na službu?
Ďakujem za pomoc
andrea55
25.05.10,06:00
celé na služby + DPH
luckkka
25.05.10,06:04
dakujem :o)
jacekova
25.05.10,06:25
celé na služby + DPH


ja nesúhlasím.
podľa mňa by to celé malo ísť na účet 538-Ostatné dane a poplatky, nakoľko na tento účet sa dávajú súdne, správne a miestne poplatky.

na služby sa skôr dávajú fa za nájom, reklamu, komun.odpady, účtovníctvo a podobne
luckkka
25.05.10,07:21
a myslite ze osvedcenie poplatku sa berie ako sudny poplatok? neviem,dala som to na sluzby, tak teda zmeni to na 538?
Tweety
25.05.10,07:30
a myslite ze osvedcenie poplatku sa berie ako sudny poplatok? neviem,dala som to na sluzby, tak teda zmeni to na 538?
Sú to služby 518AE.
luckkka
25.05.10,07:31
ok tak to necham na sluzbach. dakujem
Johanka
25.05.10,07:49
Postupy účtovania:

§ 67
Účtová skupina 53 - Dane a poplatky


(1) V tejto účtovej skupine sa účtujú dane, odvody a obdobné platby charakteru nákladov, ak je účtovná jednotka daňovníkom okrem dane z príjmov, ktorá sa účtuje na ťarchu účtov účtovej skupiny 59 - Dane z príjmov a prevodové účty.

(2) Na účte 538 - Ostatné dane a poplatky sa účtujú aj dodatočné vyrubenia týchto daní za minulé roky vrátane dane z pridanej hodnoty za minulé roky , ak o túto daň už nemožno zvýšiť hodnotu dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku, zásob a pohľadávok. Na tomto účte sa účtujú dodatočné vyrubenia spotrebných daní vzťahujúce sa k vlastnej spotrebe výrobkov.
Stefan2005
25.05.10,08:03
... len tak pre ľahšie rozhodovanie:

Osvedčenie (vidimáciu) vykonávajú notári podľa Notárského poriadku a vyberajú za to odmenu podľa vyhlášky MSSR o odmenách a náhradách notárov.

Mestá a obce za osvedčenie účtujú jednoznačne poplatok podľa zákona o správnych poplatkoch - na PPD sa naň aj odvolávajú.

Teda "službu" osvedčovania nemôžeme si objednať u kohokoľvek, ale iba u subjektov, ktoré ustanovil zákon, za cenu stanovenú predpismi, a v prevážnej väčšine na úkony, ktoré tiež vyplývajú zo stanovených predpisov...
Betina2
25.05.10,15:42
Ja notárske poplatky za osvedčenie pravosti podpisu účtujem na 518AE. Podľa mňa je to jednoznačne odmena za vykonanú službu. podobne ako za služby advokáta, lekára alebo architekta, statika..... Na 538 by som to nedávala, lebo ako písali nado mnou, tam spadajú správne poplatky a dane samosprávam, obciam, mestám, vyšším územným celkom, orgánom štátnej
správy a teda aj súdnictvu.
Ak je cena s vyčíslenou DPH a doklad má všetky náležitosti podľa zákona o DPH , tak klasicky DPH na odpočítanie.
zk24
25.05.10,16:01
Mudry zosit z nedavneho kurzu hovori:

518:
- postovné
- telefonne ucty, predplatne noviny
- internet
- upratovanie
- najomne
- parkovne
- vizitky, potlace
- uctovnictvo
- PRAVNE SLUZBY, NOTARSKE SLUZBY
- AUDIT
- colne sluzby
- ai.

538:
- KOLKY - sudne !, kataster, dopravny inspektorat
- OLO
- koncesie
- recyklacny fond
- poplatky za pustanie hudby v baroch,
ai...

Takze notarske sluzby su sluzby ako kazde ine. Nie je to dan, ani kolky...