Gabuška T.
25.05.10,07:33
Som tehotná, mám sklerózu multiplex a som na invalidnom dôchodku .Chcem sa opýtať, či po narodení dieťatka budem mať nárok na materský príspevok alebo na invalidný dôchodok ? teraz poberám plný invalidný dôchodok.
Xanti
25.05.10,05:34
Pracuješ?
Máš splnenú podmienku platenia poistného 270 dní v posledných dvoch rokoch? Ak áno tak budeš mať nárok na materskú.
Ak nie, tak nemáš nárok na materskú. Budeš dostávať len rodičovský príspevok z UP vo výške 164,44 € .

Poberanie ID na to nemá žiadny vplyv.
zdroj : http://www.socpoist.sk/31/361s?prm2=29265
Gabuška T.
25.05.10,10:17
Nemám splnenú podmienku platenia poistného, pretože skleróza ma zastihla ešte počas štúdia na strednej škole. Na ID som sa dostala hned po ukončení školy :-(. TAkže ak tomu dobre rozumiem, tak počas troch rokov budem dostávať len rodičovský príspevok ? A k ID sa dostanem po tých troch rokoch ? alebo budem stále počas toho troj ročného obdobia na ID ale dostávať budem len rodičovský príspevok ?
Xanti
25.05.10,10:19
Nemám splnenú podmienku platenia poistného, pretože skleróza ma zastihla ešte počas štúdia na strednej škole. Na ID som sa dostala hned po ukončení školy :-(. TAkže ak tomu dobre rozumiem, tak počas troch rokov budem dostávať len rodičovský príspevok ? A k ID sa dostanem po tých troch rokoch ? alebo budem stále počas toho troj ročného obdobia na ID ale dostávať budem len rodičovský príspevok ?
Dostaneš aj ID, aj rodičovský príspevok.

Môžeš sa aj dobrovolne poistiť nemocensky, do budúcna. Teraz to už nevyužiješ, ale v budúcnosti možno pri PN alebo dalšej materskej áno.
uct2007
25.05.10,17:34
Dostaneš aj ID, aj rodičovský príspevok.

Môžeš sa aj dobrovolne poistiť nemocensky, do budúcna. Teraz to už nevyužiješ, ale v budúcnosti možno pri PN alebo dalšej materskej áno.

Presne tak, ako hovorí Xanti. Moja dcéra je na plnom ID a zároveň poberá ID aj rodičovský príspevok.

Posielam Ti odpoveď na moju otázku ohľadne nároku na RP,ktorú som dostala zo Soc. poisťovne, hádam sa Ti to zíde, pekný večer.

"
v zmysle zákona o sociálnom poistení má poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa nárok na materské, ak je nemocensky poistená, a ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Na účel splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia sa započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.
Vzhľadom na uvedené, by nárok na materské vznikol za predpokladu, ak by bola nemocensky poistená buď povinne napr. ako zamestnankyňa, prípadne dobrovoľne poistená ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba a splnila podmienku doby poistenia. Predpokladáme, že Vaša dcéra si nemocenské poistenie neplatí ani ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Z tohto dôvodu jej nárok na materské nevznikne.

Pokiaľ nevznikne nárok na materské, môžete požiadať o rodičovský príspevok, na ktorý vzniká nárok po narodení dieťaťa. Tento príspevok však nevypláca Sociálna poisťovňa, ale úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, preto Vám informácie vo veci nároku na rodičovský príspevok ako aj nároku na iné štátne sociálne dávky po narodení dieťaťa (príspevok a príplatok pri narodení dieťaťa, prídavok na dieťa) poskytne príslušný úrad práce (www.upsvar.sk (http://www.upsvar.sk/)).

Pokiaľ nárok na materské nevznikne, nie je potrebné tlačivo „Žiadosť o materské“ (ktoré vystaví gynekológ) doručiť do Sociálnej poisťovne. K žiadosti o rodičovský príspevok je však potrebné predložiť potvrdenie od Sociálnej poisťovne o nároku na materské. Skutočnosť, že nárok na materské nevznikne Sociálna poisťovňa môže potvrdiť priamo na tlačive, ktoré jej poskytne príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Toto tlačivo je možné doručiť do pobočky Sociálnej poisťovne, osobne alebo zaslať poštou. Potrebné potvrdenie jej môže pobočka Sociálnej poisťovne vystaviť aj na základe Vášho osobného vyžiadania.


V prípade nejasností Vám ďalšie informácie poskytne pobočka Sociálnej poisťovne.
S pozdravom"
sojka5
05.07.11,18:48
Nemám splnenú podmienku platenia poistného, pretože skleróza ma zastihla ešte počas štúdia na strednej škole. Na ID som sa dostala hned po ukončení školy :-(. TAkže ak tomu dobre rozumiem, tak počas troch rokov budem dostávať len rodičovský príspevok ? A k ID sa dostanem po tých troch rokoch ? alebo budem stále počas toho troj ročného obdobia na ID ale dostávať budem len rodičovský príspevok ?

Ahoj Gabi, chcela by som sa ta opytat aku diagnozu presne mas resp. v akom stadiu lebo mojej mamke zistili SM a chcela by som vediet ci ma narok na invalidny dochodok a ci musi byt prace neshopna viac ako jeden rok dakujem za odpoved
ajobs
05.07.11,18:58
Ahoj Gabi, chcela by som sa ta opytat aku diagnozu presne mas resp. v akom stadiu lebo mojej mamke zistili SM a chcela by som vediet ci ma narok na invalidny dochodok a ci musi byt prace neshopna viac ako jeden rok dakujem za odpoved

Nemusí byť PN rok, závisí od toho, aký typ SM jej zistili, v akom štádiu, treba pozrieť do prílohy zákona o sociálnom poistení č. 461/2003 Z.z.
O miere postihnutia rozhoduje posudkový lekár pobočky SP v mieste trvalého bydliska tvojej mamky.
Mila123
05.07.11,19:02
Dostaneš aj ID, aj rodičovský príspevok.

Môžeš sa aj dobrovolne poistiť nemocensky, do budúcna. Teraz to už nevyužiješ, ale v budúcnosti možno pri PN alebo dalšej materskej áno.
nesúhlasím, pokiaľ je Gabuška T. na "plnom ID" podľa zákona o SP od 01.01.2011 platí

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže byť fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt. Dobrovoľne nemocensky poistená osoba môže byť fyzická osoba, ktorá nemá priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % (účinné od 1. januára 2011). Dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba môže byť fyzická osoba, ktorá nemá priznaný predčasný starobný dôchodok (účinné od 1. januára 2011).
ajobs
05.07.11,19:11
nesúhlasím, pokiaľ je Gabuška T. na "plnom ID" podľa zákona o SP od 01.01.2011 platí

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže byť fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt. Dobrovoľne nemocensky poistená osoba môže byť fyzická osoba, ktorá nemá priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % (účinné od 1. januára 2011). Dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba môže byť fyzická osoba, ktorá nemá priznaný predčasný starobný dôchodok (účinné od 1. januára 2011).

Áno Mila123. máš pravdu, ale len v druhej časti tohto príspevku, ID aj RP môže poberať neobmedzene.
Príspevok o DNP je z roku 2010, kedy ešte bolo možné poistiť osoby aj s plným ID, od 1.1.2011 to nie je možné - ale na to už príspevok z roku 2010 nemohol reagovať.
Mila123
05.07.11,19:19
Áno Mila123. máš pravdu, ale len v druhej časti tohto príspevku, ID aj RP môže poberať neobmedzene.
Príspevok o DNP je z roku 2010, kedy ešte bolo možné poistiť osoby aj s plným ID, od 1.1.2011 to nie je možné - ale na to už príspevok z roku 2010 nemohol reagovať.
Jasne, ja som nevyvracala súbeh ID a RD......iba to, že jej Xanti radil, aby sa prihlásila na DNP.......
Xanti
06.07.11,04:47
Jasne, ja som nevyvracala súbeh ID a RD......iba to, že jej Xanti radil, aby sa prihlásila na DNP.......
Len si treba všímať, z ktorého roka je príspevok a rada, kedže zákony sa menia ako na bežiacom páse.

Takže to čo som písala v roku 2010 platné bolo, teraz už nie je. Ak sa príde GabuskaT poradiť teraz, tak ju určite neusmerním zle.

Btw. som žena.