Vito
21.10.05,22:15
Prosim o info, kedze mi to nevedeli potvrdit ani u nas na DU. Poskytujeme rozne sluzby (internet, informacny servis,...300-1000Sk/mes) s tym, ze ludia su lenivy kazdy mesiac chodit do banky, na postu..atd. s fakturami (my zas kazdy mesiac vystavovat fak.;-)). Tak sme to riesili rozpisom platieb, ktory je sucastou zmluvy, nieco ako splatkovy kalendar. Podla mna ide o opakovane zdanitelne plnenie kazdy mesiac, lenze je velmi vela ludi, ktory nedodrziavaju tento rozpis a platia bud oneskorene, co urcite statu nevadi, lebo ja odvediem DPH aj z platieb, ktore mi neprisli. No je dost i takych ktori zaplatia dopredu, doslova ma 5 tisic a cestu okolo banky, tak vlozi, co je pre nas lepsie ako by sme ho potom nahanali, ked peniaze nema, ale ako to je s DPH?
Podla §19 ods.3 ide o opakovatelne zdanitelne plnenie a mam sa drzat rozpisu platieb, ale ods.4 hovori o platbach dopredu, a teda DPH odvadzam podla toho, co skor nastane, bud dodanie tovaru/sluzby alebo pride k fin. plneniu, lenze nepise, ze to neplati v pripade opakovaneho zdanitelneho plnenia.
Hlavne by som nechcel aby mi kontrola povedala, ze som mal za tie skorsie platby odviest DPH, ked nam to prislo na ucet a potom to odpocitat z rozpisov. Ak by to bolo tak a zistia to o par rokov tak mi naparia penale za nesplnenie si povinnosti s urokom za vsetky roky a nebude ich trapit, ze som v dalsom stvrtroku odviedol potom viac ;-(.
Este evidovat aj toto, ked mame cca 200 rozpisov platieb (zakaznikov) a stale sa to zvysuje je neskutocne narocne.
Dakujem vsetkym za rychle rekacie, chceme to este do 4 dni vyriesit ;-(.
evina
21.10.05,21:51
Prosim o info, kedze mi to nevedeli potvrdit ani u nas na DU. Poskytujeme rozne sluzby (internet, informacny servis,...300-1000Sk/mes) s tym, ze ludia su lenivy kazdy mesiac chodit do banky, na postu..atd. s fakturami (my zas kazdy mesiac vystavovat fak.;-)). Tak sme to riesili rozpisom platieb, ktory je sucastou zmluvy, nieco ako splatkovy kalendar. Podla mna ide o opakovane zdanitelne plnenie kazdy mesiac, lenze je velmi vela ludi, ktory nedodrziavaju tento rozpis a platia bud oneskorene, co urcite statu nevadi, lebo ja odvediem DPH aj z platieb, ktore mi neprisli. No je dost i takych ktori zaplatia dopredu, doslova ma 5 tisic a cestu okolo banky, tak vlozi, co je pre nas lepsie ako by sme ho potom nahanali, ked peniaze nema, ale ako to je s DPH?
Podla §19 ods.3 ide o opakovatelne zdanitelne plnenie a mam sa drzat rozpisu platieb, ale ods.4 hovori o platbach dopredu, a teda DPH odvadzam podla toho, co skor nastane, bud dodanie tovaru/sluzby alebo pride k fin. plneniu, lenze nepise, ze to neplati v pripade opakovaneho zdanitelneho plnenia.
Hlavne by som nechcel aby mi kontrola povedala, ze som mal za tie skorsie platby odviest DPH, ked nam to prislo na ucet a potom to odpocitat z rozpisov. Ak by to bolo tak a zistia to o par rokov tak mi naparia penale za nesplnenie si povinnosti s urokom za vsetky roky a nebude ich trapit, ze som v dalsom stvrtroku odviedol potom viac ;-(.
Este evidovat aj toto, ked mame cca 200 rozpisov platieb (zakaznikov) a stale sa to zvysuje je neskutocne narocne.
Dakujem vsetkym za rychle rekacie, chceme to este do 4 dni vyriesit ;-(. Sám píšeš, že bod 4. neuvádza výnimku daňovej povinnosti pri platbách predom pri opakovaných plneniach, teda podľa mojej mienky Ti vzniká daňová povinnosť na základe prijatej platby predom. Nechcem byť byrokratická, ale podľa mňa máš povinnosť aj vystaviť daňový doklad na základe prijatej platby, resp.neviem akoby sa to dalo obísť, keď Ti zaplatia aj na niekoľko mesiacov dopredu...
Vito
22.10.05,08:57
Ale ods. 3 vravi "jasne" - drzat sa len rozpisu, o platbach tam nie je ani zmienka...akurat a aj toto nevedeli na DU, ze istejsi by si boli keby v bode 4. bolo napisane, ze neplati pre opak.zdan.plnenie.
Pozeral som vsak ine diskusie a tam sa mi zda, ze sa toto potvrdzuje. Napr.:Telecom a zdaniteľné plnenie - Dobrý deň,
prosím vás o nasledovnú informáciu. Obdržali sme faktúru od Telecomu.
Fakturujú nám telefónne služby za mesiac máj 2004 a dátum dodania
služby je 3.6.2004.Znamená to,že to pôjde do DPH za mesiac jún?
Vďaka za odpoveď.
Re: Telecom a zdaniteľné plnenie
Do júna, lebo dátum dodania služby je 3.6.
Telekom pri vystavovaní faktúr postupuje podľa § 19 odsek 3. A teda postupujú podľa zákona.

Aj z tohto mi vychadza, ze keby "pravidelnu" platbu aj niekto skor uhradil, tak skor si to nemoze odpisat len vtedy, ako to ma v rozpise platieb (nema iny doklad) a teda by to malo platit reciprocne. Ja by som to nemal pocitat do prijmi, ked ani on do vydajov. Podobne ako som cital v jednej diskusii o zaokruhlovani - dodavatel nedal DPH 19 Sk ale 20 Sk, takze odberatel aj ked videl, ze je zle vypocitana DPH si narokoval na 20Sk, kedze dodavatel by mal tiez odviest 20Sk.
bryan
22.10.05,09:02
Prosim o info, kedze mi to nevedeli potvrdit ani u nas na DU. Poskytujeme rozne sluzby (internet, informacny servis,...300-1000Sk/mes) s tym, ze ludia su lenivy kazdy mesiac chodit do banky, na postu..atd. s fakturami (my zas kazdy mesiac vystavovat fak.;-)). Tak sme to riesili rozpisom platieb, ktory je sucastou zmluvy, nieco ako splatkovy kalendar. Podla mna ide o opakovane zdanitelne plnenie kazdy mesiac, lenze je velmi vela ludi, ktory nedodrziavaju tento rozpis a platia bud oneskorene, co urcite statu nevadi, lebo ja odvediem DPH aj z platieb, ktore mi neprisli. No je dost i takych ktori zaplatia dopredu, doslova ma 5 tisic a cestu okolo banky, tak vlozi, co je pre nas lepsie ako by sme ho potom nahanali, ked peniaze nema, ale ako to je s DPH?
Podla §19 ods.3 ide o opakovatelne zdanitelne plnenie a mam sa drzat rozpisu platieb, ale ods.4 hovori o platbach dopredu, a teda DPH odvadzam podla toho, co skor nastane, bud dodanie tovaru/sluzby alebo pride k fin. plneniu, lenze nepise, ze to neplati v pripade opakovaneho zdanitelneho plnenia.
Hlavne by som nechcel aby mi kontrola povedala, ze som mal za tie skorsie platby odviest DPH, ked nam to prislo na ucet a potom to odpocitat z rozpisov. Ak by to bolo tak a zistia to o par rokov tak mi naparia penale za nesplnenie si povinnosti s urokom za vsetky roky a nebude ich trapit, ze som v dalsom stvrtroku odviedol potom viac ;-(.
Este evidovat aj toto, ked mame cca 200 rozpisov platieb (zakaznikov) a stale sa to zvysuje je neskutocne narocne.
Dakujem vsetkym za rychle rekacie, chceme to este do 4 dni vyriesit ;-(. Vito,
je to nocna mora robit s koncakmi za par stoviek pausalu. Peniaze mozu byt fajn, ale tie starosti s agendou a terminmi HalaBala :) ... pokial poznam firmy z brandze IT, elektronicke sluzby sa najlepsie poskytuju na zaklade predplatenych pausalov a to len do vysky uhrady. Nic teda nie je na fakturu a je tym osetreny problem s danovou povinnostou z vystavenych (ale nezaplatenych) faktur.
Moj navrh = vystavujte proformy, berte preddavky na urcite dlhsie obdobie. 30 dni pred koncom obdobia dajte avizo o tom, ze treba sluzbu predplatit dalej, a ak nezaplatia, tak to povazujte za koniec zmluvy ... DPH odvedies tak iba z naozaj prijatych bubakov :)
Ci to stihnes za 4 dni dat do praxe neviem, ale myslienku povazujem za spravnu a bezpecnu.
Vito
22.10.05,09:30
Poznam fy, co vystavuju fak. kazdy mesiac, ale to je podla mna na zblaznenie, takze som nazoru, ze zmluva a rozpis platieb to riesi. Vsetko by bolo v pohode, len kamen urazu je ked to niekto nedodrzi, teda plati ako pride. Ano, co sa tyka tovaru..atd., co nie je pravidelne, tak tam pouzivame proforma fak - mailom a potom s tovarom ide zakaznikovi ostra fak, ale ked sa nieco ma opakovat 2, 3, 4 roky, tak naco posielat kazdy mesiac fakturu? V tomto pripade keby sme mali vystavovat proformy, tak to by znamenalo mesacne vystavit napr 200 proforiem, mnohe poslat aj postou a potom vystavit 200 ostrych fak. a poslat vsetky postou, bohuzial pre mna je tato moznost neprijatelna. Samo, ze sa snazime ukecat zakaznika na rocnu platbu (davame aj 10% dole z ceny), ale kolko ludi ma dnes peniaze na rocne platby?
evina
22.10.05,12:38
Ale ods. 3 vravi "jasne" - drzat sa len rozpisu, o platbach tam nie je ani zmienka...akurat a aj toto nevedeli na DU, ze istejsi by si boli keby v bode 4. bolo napisane, ze neplati pre opak.zdan.plnenie.
Pozeral som vsak ine diskusie a tam sa mi zda, ze sa toto potvrdzuje. Napr.:Telecom a zdaniteľné plnenie - Dobrý deň,
prosím vás o nasledovnú informáciu. Obdržali sme faktúru od Telecomu.
Fakturujú nám telefónne služby za mesiac máj 2004 a dátum dodania
služby je 3.6.2004.Znamená to,že to pôjde do DPH za mesiac jún?
Vďaka za odpoveď.
Re: Telecom a zdaniteľné plnenie
Do júna, lebo dátum dodania služby je 3.6.
Telekom pri vystavovaní faktúr postupuje podľa § 19 odsek 3. A teda postupujú podľa zákona.

Aj z tohto mi vychadza, ze keby "pravidelnu" platbu aj niekto skor uhradil, tak skor si to nemoze odpisat len vtedy, ako to ma v rozpise platieb (nema iny doklad) a teda by to malo platit reciprocne. Ja by som to nemal pocitat do prijmi, ked ani on do vydajov. Podobne ako som cital v jednej diskusii o zaokruhlovani - dodavatel nedal DPH 19 Sk ale 20 Sk, takze odberatel aj ked videl, ze je zle vypocitana DPH si narokoval na 20Sk, kedze dodavatel by mal tiez odviest 20Sk. Vito, neviem, či Tvoj príklad z roku 2004 je práve najšťastnejší, lebo od. 1.1.2005 je zmena práve v tejto časti paragrafu, to znamená, že od 1.1.2005 je daňová povinnosť pri opakovaných službách najneskôr posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje /uvažujem , že máte mesačný splátkový kalendár. . Do 1.1.2005 bola daňová povinnosť -deň kedy mala byť služba dodaná /zaplatená/, t.j v prípade Telecomu bola dodaná 3.6. ...

Paragraf 19 pojednáva všeobecne o daňovej povinnosti pri dodaní tovaru alebo služby. Ak v bode 4 nie je udelená výnimka opakovaným, resp. čiastkovým plneniam, podľa mojej mienky ak prijmeš platbu predom na niekoľko mesiacov, máš povinnosť v tomto prípade odviesť DPH na základe prijatej platby, a teda aj povinnosť vystavenia daňového dokladu.

Na Tvoj príklad, o tom, že ten kto skôr uhradí pravidelnú platbu nemôže si ju odpočítať skôr ako to má v rozpise platieb. lebo nemá doklad..... by som mohla dôvodiť /a teda aj DÚ/, že doklad nemá preto lebo si mu ho v zmysle zákona nevystavil na predom prijatú platbu.

Nerozumiem, priznám sa tomu čo píšeš v úvode, že § hovorí "jasne" držať sa len rozpisu platieb...akosi to tam neviem takto prečítať.

Uvidíme, či ešte niekto pridá názor, snáď sa dopracujeme k spoločnému záveru,

P.S. Zmluva /samozrejme má všetky zákonom stanovené náležitosti/ a rozpis platieb rieši faktúru, t.j. nemusíš vystavovať....nerieši podľa mňa prijatú platbu predom, a tam doklad vystavovať musíš
Vito
22.10.05,13:41
tak to som nevedel o tej zmene k 1.1.2005 ;-(, vsak to je neuveritelna byrokracia kontrolovat vsetko.... a to, ze mi niekto posle SKK o 3 mesiace neskor z toho mam odviest DPH v tom obdobi, ked to mal poslat a neposlal?
Ak teda niekto prevedie viac SKK na ucet ako ma, mam mu vystavit fak? A na co? na to, co ma aj v rozpise a potom nepocitat ten rozpis?...to dufam, ze nie, aj tak je teraz tych papierov viac ako dost ;-(