petacuckova
25.05.10,07:42
Dobrý deň. Mám zamestnankyňu, ktorá bola od 2005 do 11.1.2010 na materskej a rodičovskej dovolenke ( reťazový pôrod ). Dnes mi doniesla OČR. POdľa môjho názoru, keďže celý minulý rok nemala VZ na nemocenské poistenie, bola celý rok na RD, tak by sa mal DVZ na OČR rátať ako pravdepodobný. Program mi však vypočítal DVZ od 11.1 do 30.4.

Čo je teda správne ? Chcela by som sa uistiť.

Ďakujem za odpovede.
mazurka
25.05.10,06:29
Pravdepodobný VZ by sa vypočítaval v tom prípade, keď by OČR vznikla v mesiaci, kedy nastúpila do práce. Pokiaľ však nastúpila v januári po rodičovskej dovolenke a na OČR išla až v máji tak DVZ je za obdobie 01-04/2010 - teda tak ako to vypočítal program.
§ 54 Zák. o soc.poistení
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu

2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
petacuckova
25.05.10,07:32
Mne na SP povedali a overovala som si to ešte raz pred chvíľou , že je rozdiel, či bola minulý rok našou zamestnankyňou, alebo sa ňou stala tento rok. Ak bola celý minulý rok zamestnankyňou, vymeriavací základ bol nulový, čo je jej prípad, čiže v rozhodujúcom období nemala VZ, tak sa počíta pravdepodobný a to u nej celý rok. Vraj to, čo uviedla mazurka platilo do 31.5.2006.
Andyke
25.05.10,08:22
SP má pravdu.

Rozhod.obdobie je rok 2009 na zákl.§54 ods.1 zákona o soc.poistení.
Ale vzhľadom na to, že čerpala rodič.dovolenku celý rok, nemala žiadny VZ za r.2009.
Takže vychádzame z pravdepodobného zárobku a to na zákl.§ 57 ods.1 Zák. o soc.poistení.

§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok
(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
mazurka
25.05.10,08:22
Áno, je to tak počíta sa pravdepodobný VZ, dobre že si si to overila, trochu som si poplietla vznik PP a nástup po prerušení. Po prerušení sa neurčuje nové rozhodujúce obdobie. Tak sorry, chcela som poradiť rýchlo,ale nie zle.