Kattie
25.05.10,08:59
Dobrý deň,
chcela by som požiadať o radu, som v takejto situácii, v apríly mi dieťa dovŕšilo tri roky a ja som nastúpila do nového zamestnania, pred materskou som pracovala a z práce som išla na materskú, len žiaľ mi zrušili pracovné miesto z organizačných dôvodov, takže som sa tam nemohla vrátiť a tak som si našla druhú prácu, len ešte som v skúšobnej dobe a v prípade, žeby ma počas nej prepustili, neviem či mám nárok na podporu v nezamestnanosti, alebo ak by ma prepustili po uplynutí skúšobnej doby, mám nárok na dvojmesačné odstupné, no a neviete mi poradiť, že ak by mi nechceli dať odstupné a chceli by mi dať podpísať rozviazanie pracovného pomeru na základe dohody, čoby nebola pravda, čo mám v takom prípade spraviť? Môžu mi dať zápočtový list so zlým paragrafom, napr. porušenie pracovnej disciplíny, keď to nie je pravda a nemajú nato žiadne dôkazy? Lebo v tejto dobe sú zamestnávatelia všelijaký a v rámci krízových opatrení, teda úspore na odstupných, vymýšľajú kadečo a chcela by som vedieť ako by som sa mohla ubrániť.:confused:

Vopred ďakujem za radu.
profesional
25.05.10,07:03
Ked ta prepustia pocas skusobnej doby, nemas narok na podporu v nezamestnanosti, nakolko skusobna doba trva 3 mesiace a teda logicky nebudes mat odpracovany potrebne dlhy cas na to aby ti vznikol takyto narok.

Po uplynuti skusobnej doby mas narok na odstupne v pripade ak bude ukonceny pracovny pomer z dovodov na strane zamestnavatela.

V pripade ak ti bude chciet dat niekto podpisat rozviazanie pracovneho pomeru dohodou, tak to jednoducho nepodpis a hotovo. pripade ak by na zaklade toho zacali proti tebe akekolvek prikoria, nahlas to Inspektoratu prace.
Ak by ta nasledne prepustili z vymysleneho resp. neexistujuceho dovodu, tak podaj zalobu na sud o neplatnost rozviazania pracovneho pomeru.
Chobot
25.05.10,07:59
No, nie úplne súhlasím s profesionálom....

Ak by ťa prepustili, tak budeš mať nárok na podporu v nezamestnanosti, lebo podľa novely zákona o soc. poistení sa už aj doba materskej a rodičovskej dovolenky sa započítava do obdobia potrebného pre získanie nároku na podporu.

Ostatné odpovede a poznámky v texte:


Dobrý deň,
chcela by som požiadať o radu, som v takejto situácii, v apríly mi dieťa dovŕšilo tri roky a ja som nastúpila do nového zamestnania, pred materskou som pracovala a z práce som išla na materskú, len žiaľ mi zrušili pracovné miesto z organizačných dôvodov, takže som sa tam nemohla vrátiť a tak som si našla druhú prácu, len ešte som v skúšobnej dobe a v prípade, žeby ma počas nej prepustili, neviem či mám nárok na podporu v nezamestnanosti,

Ak skončíš PP v skúšobnej dobe, nemáš nárok na odstupné.

alebo ak by ma prepustili po uplynutí skúšobnej doby, mám nárok na dvojmesačné odstupné,

V tom prípade áno, máš nárok na odstupné (okrem určitých prípadov)

no a neviete mi poradiť, že ak by mi nechceli dať odstupné a chceli by mi dať podpísať rozviazanie pracovného pomeru na základe dohody, čoby nebola pravda,

AK by si dohodu podpísala, bola by to pravda, prečo si myslíš, že nie? Veď ak sa dohodnete, že ukončíte PP, tak s tým predsa súhlasíš. Ak s tým nesúhlasíš, tak nie si povinná podpísať dohodu.

čo mám v takom prípade spraviť? Môžu mi dať zápočtový list so zlým paragrafom, napr. porušenie pracovnej disciplíny, keď to nie je pravda a nemajú nato žiadne dôkazy?

Ak ti dajú výpoveď z dôvodu porušenia prac. disciplíny, tak to musia riadne preukázať. Ak to nie je pravda, môžeš sa brániť napadnutím výpovede na súde.

Lebo v tejto dobe sú zamestnávatelia všelijaký a v rámci krízových opatrení, teda úspore na odstupných, vymýšľajú kadečo a chcela by som vedieť ako by som sa mohla ubrániť.:confused:

Zatiaľ sa nemáš voči čomu brániť, zamestnávateľ ešte asi nič nepodnikol.

Vopred ďakujem za radu.