sklenkova
22.10.05,11:27
Moja zamestnankyňa tvrdí, že študen,ktorí pracuje na kratší prac. čas neplatí odvody do SP a ZP zo svojho zárobku-poraďte mi prosím ako to je.Jedná sa len o 1700,00Sk hrubého.A zamestnávatel platí za neho? Neviem To nájsť ani dôchodcov.Ďakujem
bejby2711
22.10.05,11:01
Ahoj. Ja viem, ze za zamestnanca pracujuceho v kratkodobom pracovnom case sa nehradi ani SP ani ZP, plati sa len urazove poistenie.
Dufam, ze som trosku pomohla.
Prajem pekny dnik
Jana Motyčková
22.10.05,11:06
Keďže je to pracovná zmluva, platí sa z nej poistné do SP aj preddavky na ZP. V prípade dôchodcu neplatí invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.

Ak vymeriavací základ z tohoto PP, vrátane iných prac.pomerov a SZČO za obdobie 9-12/2005 nedosiahne 13000 Sk, môže si študent (aj dôchodca) urobiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a za toto obdobie bude platiteľom poistného štát a nebude zamestnanec ani zamestnávateľ, t.j. zaplatené preddavky na ZP sa jemu aj zamestnávateľovi vrátia.
sklenkova
22.10.05,11:19
Takže kto má teraz pravdu? V SP raz keď som telefonovala povedali, že platí druhý krát, že nie aká je pravda?
Denda
22.10.05,11:44
Vymeriavací základ pre zamestnancov na kratší úväzok v príspevku 6:) http://www.porada.sk/showthread.php?t=11842&highlight=pracovn%FD+pomer+krat%B9%ED+%FAv%E4zok
Denda
22.10.05,11:53
Takže kto má teraz pravdu? V SP raz keď som telefonovala povedali, že platí druhý krát, že nie aká je pravda?
Keby to tak bolo, tak študenti a dôchodcovia, majú super vyriešenú svoju zárobkovú činnosť v pracovnom pomere na kratší úväzok a to môžu zarobiť neobmedzene:cool:
ajobs
22.10.05,12:53
Ahoj. Ja viem, ze za zamestnanca pracujuceho v kratkodobom pracovnom case sa nehradi ani SP ani ZP, plati sa len urazove poistenie.
Dufam, ze som trosku pomohla.
Prajem pekny dnik
To, čo uvádzaš ty je forma práce vykonávaná na dohodu o vykonaní práce (max.300 hod. do roka, musí to byť činnosť, ktorá sa pravidelne neopakuje !!!). Tam hradí zamestnávateľ za zamestnanca iba 0,8% odvod na úrazové poistenie.
Pokiaľ ide o odvody do ZP v prípade DoVP,tak ako v príspevku napísala somij.
sklenkova
22.10.05,14:05
Takže študenti platia normál ako zamestnanec: zamestnávateľ
NP 1,4% 1,4%
star. 4% 14%
inv. 3% 3%
Rez.F - 4,75%
nezam. 1% 1%
garanč. - 0,25%
UP - 0,8%
ZP 4% 10%
Takže študent platí normálne zo zarobenej sumy.Dôchodca okrem invalidného a na nezamestnanosť platí tiež všetko,zamestnávatel vždy všetko aj pri dôchodcovi.dúfam ,že je to dobre
Jana Motyčková
22.10.05,14:44
Pri dôchodcovi neplatí IP a PN ani zamestnávateľ.
Zita4
22.10.05,15:21
Ahoj. Ja viem, ze za zamestnanca pracujuceho v kratkodobom pracovnom case sa nehradi ani SP ani ZP, plati sa len urazove poistenie.
Dufam, ze som trosku pomohla.
Prajem pekny dnik To platí len na dohodu o vykonaní práce alebo na dohodu o brigádnickej práci študenta. V žiadnom prípade nie na pracovnú zmluvu!
sklenkova
22.10.05,17:03
A ako je to s tou dohodou,môže ju študent vykonávať aj na opakovanú činnosť-info od jednej matky študenta,pracuje ako mzdárka a dokonca tvrdí že študent môže robiť až 80h.mesačne,nie 100ročne,u nich vo firme vraj rodičia tak robia na deti na dohody celý rok-upratovanie,opakujúcu činnosť-tak kde je pravda?
Jana Motyčková
22.10.05,17:11
Zrejme je to dohoda o brigádnickej práci študentov - na tú je obmedzenie 1/2 ustanoveného pracovného fondu za celú dobu trvania dohody a môže byť aj opakujúca sa činnosť. Upozorňujem, ak je vo firme stanovený týždenný prac. čas 37,5, potom polovica je 18,75 hod na týždeň. Tá 1/2 pracovného fondu sa sleduje za celé obdobia trvania dohody (t.j. niektorý týždeň môže byť aj viac, niektorý týždeň menej).

Ale v názve témy je pracovná zmluva podľa §49 a to nie je DBPŠ.
ajobs
22.10.05,17:18
A ako je to s tou dohodou,môže ju študent vykonávať aj na opakovanú činnosť-info od jednej matky študenta,pracuje ako mzdárka a dokonca tvrdí že študent môže robiť až 80h.mesačne,nie 100ročne,u nich vo firme vraj rodičia tak robia na deti na dohody celý rok-upratovanie,opakujúcu činnosť-tak kde je pravda?
To, čo píšeš je dohoda o brigádnickej práci študentov (§§ 227-228 Zákonníka práce), kde rozsah môže byť aj menej ako 100 hodín, ale aj viac, najviac do 1/2 určeného týždenného pracovného času. Čiže, ak je určený týždenný pracovný čas napr. 40 hodín, môže byť študent zamestnanný 20 hodín týždenne, to znamená tých mesačných 80 hodín. Odvody sú identické s DoVP.
Nechápem slovné spojenie "rodičia tak robia na deti na dohody celý rok", to znamená, že dohody o brigádnickej práci sú napísané na študentov:eek:, a prácu vykonávajú ich rodičia ???:confused: To som nevedel, že to, čo je možné vykonávať na hrane zákona, môže zájsť až do úplne protiprávnej polohyhttp://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif NO COMMENT !!!
sklenkova
22.10.05,20:41
Takže dohoda o brigádnickej práci študenta môže byť na celý rok a každý mesiac môže študent odpracovať trebárs 40h.u jedného zamestnávatela.Ale prečo je v ZP písané,že študent môže odpracovať len 100h.ročne?Veď skrz to som ich zrušila a nútim ich do PZ podla §49 Ja som z toho vôl!
Zita4
22.10.05,20:43
Ale prečo je v ZP písané,že študent môže odpracovať len 100h.ročne?Veď skrz to som ich zrušila a nútim ich do PZ podla §49 Ja som z toho vôl! Keď si to pozrieš poriadne, nie je tam vôbec napísané, že študent na dohodu o BPŠ môže odpracovať len 100 hodín ročne. :)
Zita4
22.10.05,20:47
ajobs
22.10.05,20:56
Takže dohoda o brigádnickej práci študenta môže byť na celý rok a každý mesiac môže študent odpracovať trebárs 40h.u jedného zamestnávatela.Ale prečo je v ZP písané,že študent môže odpracovať len 100h.ročne?Veď skrz to som ich zrušila a nútim ich do PZ podla §49 Ja som z toho vôl!
Tak ako píše Zita, treba si to prečítať pozorne a v kontexte všetkých ustanovení ZP, ktoré o tom pojednávajú, nie iba vytrhnuté z kontextu. Platí, že študent môže mať zmluvu na 1 hodinu mesačne/ročne, ale aj na viac ako 100 hodín, najviac však do 1/2 určeného týždenného pracovného času. Lapidárne povedané, ak je určený týždenný pracovný čas napr. 40 hodín, môže byť študent zamestnanný 20 hodín týždenne, pri 52 týždňoch v roku to je 1040 hodín ročne.
zubadielko
15.12.05,10:14
AHOJTE, potrebujem radu, vo firme máme zamestnaného študenta na dohodu o brigádnickej práci študentov. Má podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov. Minulý mesiac sa mu nedopatrením zrazila daň. Jeho príjem je menší ako je výška odpočitateľnej položky, takže daň nemá platiť žiadnu, Ako mám mu zaúčtovať vrátenie dane? Odzrkadlí sa to aj na preddavku dane za cellú firmu? Ďakujem