Inga6
25.05.10,10:46
Ahojte skuseni poradaci:).

Kedze som zaciatocnik v urcitych veciach, chcem vas poprosit o radu suvisiacu s nedanovymi nakladmi.

Vie mi prosim niekto strucne napisat, ake nedanove naklady existuju? Ja viem, ze je su to napr.:

naklady na reprezentaciu
nadspotreba
...
Tieto nedanove naklady sa v priebehu roka nijako neriesia, az koncom roka pri zostanovani rocnej uzavierky?
Ked uctujem nedanovy naklad a sme firma, ktora je platcom DPH, tak si z daneho nakladu nemozem uplatnit DPH, ze? V uctovnom SW to potom zakliknem, ako neoplyvnujuce DPH (ak sa jedna o FA, blocek a pod.).

Dakujem vam za akekolvek rady:).
veronikasad
25.05.10,08:56
Inga, účtuješ v JU alebo PU. Ide o nedaňové výdavky živnostníka alebo konatela ?
ewita888
25.05.10,08:57
nedaňový výdavok je každý výdavok, ktorý neslúži pre chod firmy.. riešiš to zaúčtovaním v priebehu roka, či už v JÚ, lebo PÚ..áno, z nedaňového výdavku si nesmieš odpočítať DPH..
Inga6
25.05.10,09:08
Veronikasad - uctujem v PU. Ide o nedanove vydavky firmy ako takej...ja viem, ze existuju vydavky, ktore automaticky su pokladane za nedanove, ako napr. to repre, kvetiny do kancelarie, a pod., len neviem, co vsetko mimo toho moze byt. Viem, ze su to naklady, na ktore boli pouzite firemne peniaze a to je asi tak vsetko :(.

A tiez, ze ako ich mam uctovat. Mam si na to vytvorit nejaky samostatny analyticky ucet? Ale na aky synteticky?

Takze asi takto som nezorientovana v tejto teme :).
veronikasad
25.05.10,09:14
Veronikasad - uctujem v PU. Ide o nedanove vydavky firmy ako takej...ja viem, ze existuju vydavky, ktore automaticky su pokladane za nedanove, ako napr. to repre, kvetiny do kancelarie, a pod., len neviem, co vsetko mimo toho moze byt. Viem, ze su to naklady, na ktore boli pouzite firemne peniaze a to je asi tak vsetko :(.

A tiez, ze ako ich mam uctovat. Mam si na to vytvorit nejaky samostatny analyticky ucet? Ale na aky synteticky?

Takze asi takto som nezorientovana v tejto teme :).
Pokial nie sú to výdavky, ktoré použil na osobnú spotrebu konatel alebo spoločník, vytvor si k jednotlivým nákladovým položkám analytický účet (ja používam 900) a tieto budú pripočitatelnými položkami v daňovom priznaní. Nárok na odpočet DPH nevzniká.
Inga6
25.05.10,09:19
Veronika, a ako rozlisim, ze to konatel alebo spolocnik neouzil na osobnu spotrebu? Da mi blocky na preplatenie, pretoze pouzil na to firemne peniaze a hotovo, odo mna chcel len to, aby som to zauctovala.

....napr. mineralky, kava, obcerstvenie - vsetko repre ako nedanovy naklad?
....cistiace prostriedky - tiez nedanovy naklad?
....puzdro na mobilny telefon (drahe) - nedanovy naklad?
....zubna kefka :) (aj to som mala) - automaticky nedanovy naklad?
Tweety
25.05.10,09:23
Veronika, a ako rozlisim, ze to konatel alebo spolocnik neouzil na osobnu spotrebu? Da mi blocky na preplatenie, pretoze pouzil na to firemne peniaze a hotovo, odo mna chcel len to, aby som to zauctovala.

....napr. mineralky, kava, obcerstvenie - vsetko repre ako nedanovy naklad?
....cistiace prostriedky - tiez nedanovy naklad?
....puzdro na mobilny telefon (drahe) - nedanovy naklad?
....zubna kefka :) (aj to som mala) - automaticky nedanovy naklad?
zlezaradil
hlavný účtovník, finančný riaditeľ, podnikateľ-konateľ :confused:
veronikasad
25.05.10,09:23
[QUOTE=Inga6;1411532]Veronika, a ako rozlisim, ze to konatel alebo spolocnik neouzil na osobnu spotrebu? Da mi blocky na preplatenie, pretoze pouzil na to firemne peniaze a hotovo, odo mna chcel len to, aby som to zauctovala.

....napr. mineralky, kava, obcerstvenie - vsetko repre ako nedanovy naklad? súhlasím
....cistiace prostriedky - tiez nedanovy naklad? prečo ? spotreba materiálu - samostatná analytika, s nárokom na odpočet DPH (ak boli použité vo firme)
....puzdro na mobilny telefon (drahe) - nedanovy naklad? prečo - nikde nie je stanovená cena púzdra, ak sa jedná o firemný mobil = daňový výdavok.
....zubna kefka :) (aj to som mala) - automaticky nedanovy naklad[B]?doklady tohto typu účtujem na 355 a spoločník alebo konatel ich uhradí do pokladne, alebo ako splátku pôžičky (ak nejakú firme poskytol)[QUOTE]


odpoveď v texte
JarkaL
25.05.10,09:24
Veronika, a ako rozlisim, ze to konatel alebo spolocnik neouzil na osobnu spotrebu? Da mi blocky na preplatenie, pretoze pouzil na to firemne peniaze a hotovo, odo mna chcel len to, aby som to zauctovala.

....napr. mineralky, kava, obcerstvenie - vsetko repre ako nedanovy naklad?513
....cistiace prostriedky - tiez nedanovy naklad? prečo nedaňový N? Ak máte kanceláriu, môžete si kupovať aj čistiace pr. na upratovanie
....puzdro na mobilny telefon (drahe) - nedanovy naklad?to je daňový náklad
....zubna kefka :) (aj to som mala) - automaticky nedanovy naklad?buď vyhodiť alebo 501 900 (nedaňová spotreba) to je k tej zubnej kefke, neviem, nejako mi to vyskočilo z tabuľky
truch
25.05.10,09:27
Veronika, a ako rozlisim, ze to konatel alebo spolocnik neouzil na osobnu spotrebu? Da mi blocky na preplatenie, pretoze pouzil na to firemne peniaze a hotovo, odo mna chcel len to, aby som to zauctovala.

....napr. mineralky, kava, obcerstvenie - vsetko repre ako nedanovy naklad?
....cistiace prostriedky - tiez nedanovy naklad?
....puzdro na mobilny telefon (drahe) - nedanovy naklad?
....zubna kefka :) (aj to som mala) - automaticky nedanovy naklad?
Ja mám tiež analytiku, na pripočítateľné položky dávam 99, ľahko to potom na konci roku nájdem.
kávu, občerstvenie daj napr. 513, nemusíš ani analytiku, lebo 513 je celá pripočítateľná.
Minerálky, dávam do nákladov, máme prašnú výrobu a ošetrené je to v internej smernici
puzdro na MT, môžeš dať do nákladov- šetríš majetok firmy
kefku daj buď na 513, alebo 501 99
čistiace prostriedky sú daňovým nákladom 501
truch
25.05.10,09:29
mimotemy tú kefku môžeš dať do nákladov, ak ju používaš na čistenie klávesnice počítača:D:D
babi2
25.05.10,09:40
mimotemy tú kefku môžeš dať do nákladov, ak ju používaš na čistenie klávesnice počítača:D:D
Alebo ak je táto firma Zubná ambulancia:)
Inga6
25.05.10,09:47
Super, dakujem! Aj za tu radu, na co pouzit zubnu kefku:).

Paci sa to riesenie, ze pouzit ucet 355, akonahle boli pouzite firemne peniaze a k tomu prislusny ucet s analytikou na sledovanie nedanovych nakladov.

Viete mi prosim este poradit, ale nedanove naklady vo firme automaticky vznikaju? Ja viem napr. o:
- nadspotrebe, ktoru vycislim az koncom roka?
- nevycerpane dovolenky zamestnancov?
- aj predam DHM za nizsiu cenu, ako je zostatkova?
- prispevok zamestnavatela na stravu, pricom prispevok je vyssi ako 55%
- .......

Vsetkym vam dakujem za cenne rady:).
KEJKA
25.05.10,10:15
mimotemy

len na okraj... vzhľadom na tvoj profil a začiatok tvojho pôvodného zadania sa chcem opýtať.
v čom nie si začiatočník?
naozaj nechcem vyrývať, len ma to zaujíma.
ucetni_fantozzi
25.05.10,10:30
nedanove naklady su vsetky tie, ktore danovy zakon neumoznuje uplatnit ako vydavky znizujuce zaklad dane. to je jednoducha definicia. v praxi to znamena mat prehlad o zakone o dani z prijmov (pripadne suvisiacich predpisov) a pri uctovani je dobre si tieto vydavky odclenit, napriklad uctovanim na analytiku 99.

videl som tu tvrdenie, ze z nedanoveho vydavky nemozno odpocitat DPH - tu by som negeneralizoval, lebo su vydavky, ktore su nedanove, ale nie je dovod z nich DPH neodpocitat - napriklad neuhradene zavazky 36 mesiacov po splatnosti.

uctovanie kazdeho vydavku sukromneho charakteru na 335 tiez nemusi byt riesenie. pokial vydavok schvalil konatel firmy, mal by byt zauctovany do nakladov. ak vsak nesplna podmienky pre danovu uznatelnost, treba ho dat ako nedanovy (pripocitatelny). konatel firmy nemusi suhlasit s tym, ze v uctovnictve sa generuje voci nemu pohladavka. samozrejme treba posudit, ci nahodou nejde o jeho nepenazny prijem...
Inga6
25.05.10,10:36
mimotemy....hm, co k tomu dodat.....
Uz som si precitala aj temu "uctovnik samostatno-nesamostatny"...

Je mi luto len toho, ze ja tento portal naozaj vyuzivam vtedy, ak hladam cennu informaciu a radu a ak viem, tak rada poradim aj ja a s radostou.
Nikoho neprosim ani neziadam o radu a pomoc. Cenim si rady od tych, ktori mi s radostou poradia a dakujem im za to.

V tom ja osobne vidim prinos tochto portalu. Ak by som chcela posudok toho, v com zaciatocnik som a v com nie, otvorila by som inu temu.

Nehanbim sa za to, co neviem a uz vonkoncom nie za to, ze sa chcem ucit. Ak niekomu prekaza podelit sa o svoje skusenosti a nezistne poradit inym, tak neviem, preco venuje svoju energiu a cenny cas komentom, ktore nikoho a nikam posunu.

:rolleyes:
Inga6
25.05.10,10:38
ucetni_fantozzi - moj posledny prispevok samozrejme nepatril tebe :). Dakujem velmi pekne za tvoju odpoved:).
zk24
25.05.10,10:44
mimotemy....hm, co k tomu dodat.....
Uz som si precitala aj temu "uctovnik samostatno-nesamostatny"...

Je mi luto len toho, ze ja tento portal naozaj vyuzivam vtedy, ak hladam cennu informaciu a radu a ak viem, tak rada poradim aj ja a s radostou.
Nikoho neprosim ani neziadam o radu a pomoc. Cenim si rady od tych, ktori mi s radostou poradia a dakujem im za to.

V tom ja osobne vidim prinos tochto portalu. Ak by som chcela posudok toho, v com zaciatocnik som a v com nie, otvorila by som inu temu.

Nehanbim sa za to, co neviem a uz vonkoncom nie za to, ze sa chcem ucit. Ak niekomu prekaza podelit sa o svoje skusenosti a nezistne poradit inym, tak neviem, preco venuje svoju energiu a cenny cas komentom, ktore nikoho a nikam posunu.

:rolleyes:


Ak reagujes na Kejkinu otazku, tak si naozaj nemyslim, ze je v tej otazke nieco viac. Mne Kejka poradila vo vela ovela "primitivnejsich" veciach... Kazdy sme odbornik trebars na inu temu....

Urcite sa ta tu nikto nechcel nijako dotknut a nenechaj sa odradit pripsevkami na poradu ci uz vo forme otazok alebo rad inym.... ;)

Drzim palce.

Vsetci zaciname. A ja tiez. A su temy, v ktorych sa citim ako ryba vo vode, rada poradim aj pre mna v jednoduchych temach... O tom to je "Spolu vieme viac" ;)
Inga6
25.05.10,10:49
;) dakujem za povzbudenie a vsetkym za rady. Dufam, ze tento prispevok poradi aj inym v buducnosti.....ja som uz na dnes akosi stratila chut:rolleyes: :)
KEJKA
25.05.10,12:22
zlezaradil
hlavný účtovník, finančný riaditeľ, podnikateľ-konateľ :confused:


;) dakujem za povzbudenie a vsetkym za rady. Dufam, ze tento prispevok poradi aj inym v buducnosti.....ja som uz na dnes akosi stratila chut:rolleyes: :)
nestrácaj chuť, ale profil, ako bol citovaný vyššie a ako som ho videla aj ja pred cca hodinou zodpovedal fundovanému človeku, ktorý by ako samozrejmosť o.i. mal ovládať tajomstvá daňových a nedaňových výdavkov a mal by sa vedieť orientovať a nájsť odpovede v zákonoch.
Prajem dobrú motiváciu k ďalšiemu štúdiu - držím palce.
Johanka
25.05.10,13:01
Super, dakujem! Aj za tu radu, na co pouzit zubnu kefku:).

Paci sa to riesenie, ze pouzit ucet 355, akonahle boli pouzite firemne peniaze a k tomu prislusny ucet s analytikou na sledovanie nedanovych nakladov.

Viete mi prosim este poradit, ale nedanove naklady vo firme automaticky vznikaju? Ja viem napr. o:
- nadspotrebe, ktoru vycislim az koncom roka?
- nevycerpane dovolenky zamestnancov?
- aj predam DHM za nizsiu cenu, ako je zostatkova?
- prispevok zamestnavatela na stravu, pricom prispevok je vyssi ako 55%
- .......

Vsetkym vam dakujem za cenne rady:).
Pozri si podrobne § 19 a § 21 Zákona o dani z príjmov. Bez toho nebudeš schopná posúdiť, čo je a čo nie je daňový výdavok.
Prečo by mali byť nevyčerpané dovolenky "nedaňový náklad"- Práve naopak - na nevyčerpané dovolenky tvoríme rezervu ...- k tomu si treba pozrieť § 20 Zákona o dani z príjmov.
Podľa toho, čo si tu vymenovala ako - z Tvojho pohľadu - nedaňové náklady - máš málo teoretických vedomostí. Študuj, ak niečo klientovi "vyhodíš" z nákladov, bude chcieť vedieť prečo ;).
jeso
25.05.10,18:29
[QUOTE=zk24;1411661]Ak reagujes na Kejkinu otazku, tak si naozaj nemyslim, ze je v tej otazke nieco viac. Mne Kejka poradila vo vela ovela "primitivnejsich" veciach...

musím sa pridať a len súhlasiť s odpovedou zk24 - Kejka je vždy ochotná poradiť a pomôcť ...
alusa783
25.01.11,10:31
Zdravím

rozmýšlala som prečo každý hovorí že káva, čaj nieje daňovým nákladom, prečítala som si tuto temu a 2x zákon o dani z prijmov § 20, 21
kedže to tvrdíte všetci že to nieje danový naklad tak sa nechcem hádať len by som chcela vedieť prečo a podla ktorého zákona § a odseku

§ 21 písemno f

výdavky prevyšujúce príjmy v zariadeniach na uspokojovanie potrieb zamestnancov alebo iných osôb s výnimkou § 17 ods. 3 písm.
(neviem či to správne chápem ale pokial v prevádzke pracujú zamestnanci a po odčítaní všetkých nákladov mi prevádzka produkuje zisk môžem im kupit kavu a dat to do nakladou nie?)

alebo písmeno H

výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,
(ak rozumiem dobre môžem kupiť kávu za 10 euro lebo je to reprezentačný vydavok ktorý nestojí viac ako 16,6 za kus alebo nie?)

podla ktorého písmenka v tých zákonoch káva nieje danový naklad?

dakujem
Tweety
25.01.11,10:35
Zdravím

rozmýšlala som prečo každý hovorí že káva, čaj nieje daňovým nákladom, prečítala som si tuto temu a 2x zákon o dani z prijmov § 20, 21
kedže to tvrdíte všetci že to nieje danový naklad tak sa nechcem hádať len by som chcela vedieť prečo a podla ktorého zákona § a odseku

§ 21 písemno f

výdavky prevyšujúce príjmy v zariadeniach na uspokojovanie potrieb zamestnancov alebo iných osôb s výnimkou § 17 ods. 3 písm.
(neviem či to správne chápem ale pokial v prevádzke pracujú zamestnanci a po odčítaní všetkých nákladov mi prevádzka produkuje zisk môžem im kupit kavu a dat to do nakladou nie?)

alebo písmeno H

výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,
(ak rozumiem dobre môžem kupiť kávu za 10 euro lebo je to reprezentačný vydavok ktorý nestojí viac ako 16,6 za kus alebo nie?)

podla ktorého písmenka v tých zákonoch káva nieje danový naklad?

dakujem
Sú to nedaňové výdavky podľa §21 písm.h.
alusa783
25.01.11,10:48
písemeno h je toto- čiže nedanové naklady su:
výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,

ale ved káva nestojí viac ako 16,6 eura za kus??? tak prečo niesú?

aha ako tak čítam čiže káva je považovaná za reprezentačné a nie reklamné ja som si to v hlave dako spojila spolu :D
Tweety
25.01.11,10:49
písemeno h je toto- čiže nedanové naklady su:
výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,

ale ved káva nestojí viac ako 16,6 eura za kus??? tak prečo niesú?
Zle to čítaš.
Aldan
07.03.11,08:56
jjprosím vás predaj majetku , ktorý nie je danovo doodpisovaný - 541 bude odpočítateľná položka? Ďakujem
Tweety
07.03.11,08:57
jjprosím vás predaj majetku , ktorý nie je danovo doodpisovaný - 541 bude odpočítateľná položka? Ďakujem
Je to daňovo uznaný výdavok.
zuzach
05.04.11,07:35
v zmluve o spolupráci máme bod, kde ked sa v istom hoteli urobí inventúra bielizne a uterákov a tak, a ked sa zistí že nejaké veci chýbajú, tak sa na tom budeme spodielať.. predpokladám, že sa jedná o veci čo pokladli hoteloví hostia, prípadne personál.ale prišla mi faktúra.. teraz ma zaujímajú 2 veci,, je to pre mňa nedaňový náklad ako klasická škoda? aj ked sa to netýka mojej prevádzky, ale vyplýva to zo zmluvy že sa na tom budem podieľať a druhá, či si môžem uplatiť dph z tejto faktúry.
vdaka
MartinaO.
26.04.11,07:23
Prosim Vás chcela by som sa uistiť - ak sme kúpili reklamné predmety za 11€/kus aj s DPH môžem to dať do daňových nákladov? K tomu zrejme este musím pripočítať náklady na označenie predmetov logom - to davam tiež na 513? DPH si odpočítať zrejme nemôžem...
truch
26.04.11,09:12
Prosim Vás chcela by som sa uistiť - ak sme kúpili reklamné predmety za 11€/kus aj s DPH môžem to dať do daňových nákladov? K tomu zrejme este musím pripočítať náklady na označenie predmetov logom - to davam tiež na 513? DPH si odpočítať zrejme nemôžem...

Podľa § 21 ods. 1 písm. h) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovými výdavkami sú výdavky na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 16,60€ za jeden predmet. V tejto hodnote musia byť zahrnuté všetky náklady spojené s obstaraním reklamného predmetu. Keďže sa predmet stáva reklamným predmetom až po jeho označení obchodným menom alebo obchodnou značkou poskytovateľa, do sumy 16,60€ za kus sa zahrnú aj náklady na jeho označenie.
Ak náklady prekročia stanovenú hranicu - 16,60€ za jeden kus, nie je daňovo uznaným výdavkom - nejde o reklamné predmety na účely dane z príjmov. Celková suma vynaložená na takéto reklamné predmety je potom pripočítateľnou položkou k výsledku hospodárenia.
MartinaO.
28.04.11,08:12
Ďakujme za odpoveď. Ešte som sa chcela opýtať na tú DPH. V tomto prípade je myslené 16,60€ vrátane DPH?
Adiks
28.04.11,20:28
Čiastka 16,60 EUR je bez DPH.
mirhu
27.01.12,09:18
Pokial nie sú to výdavky, ktoré použil na osobnú spotrebu konatel alebo spoločník, vytvor si k jednotlivým nákladovým položkám analytický účet (ja používam 900) a tieto budú pripočitatelnými položkami v daňovom priznaní. Nárok na odpočet DPH nevzniká.
Ja tieto ,,výdavky,, vidím iba na účte, keď ich platil kartou, nemám k tomu žiaden iný doklad...tak som dala 355AÚ/221- vie konateľ túto sumu, ktorá mi vyšla vrátiť do pokladne? samozrejme s tým, že ich zadám k pripočítateľným položkám
babi2
27.01.12,10:13
Ja tieto ,,výdavky,, vidím iba na účte, keď ich platil kartou, nemám k tomu žiaden iný doklad...tak som dala 355AÚ/221- vie konateľ túto sumu, ktorá mi vyšla vrátiť do pokladne? samozrejme s tým, že ich zadám k pripočítateľným položkámAj ja to tak riešim, že tie peniaze konateľ vloží do pokladne, ale prečo to chceš dávať ako pripočítateľnú položku? veď 355 Ti neovplyvňuje HV
betka1111111
06.02.12,07:21
Podľa § 21 ods. 1 písm. h) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovými výdavkami sú výdavky na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 16,60€ za jeden predmet. V tejto hodnote musia byť zahrnuté všetky náklady spojené s obstaraním reklamného predmetu. Keďže sa predmet stáva reklamným predmetom až po jeho označení obchodným menom alebo obchodnou značkou poskytovateľa, do sumy 16,60€ za kus sa zahrnú aj náklady na jeho označenie.
Ak náklady prekročia stanovenú hranicu - 16,60€ za jeden kus, nie je daňovo uznaným výdavkom - nejde o reklamné predmety na účely dane z príjmov. Celková suma vynaložená na takéto reklamné predmety je potom pripočítateľnou položkou k výsledku hospodárenia. Podotýkam, že od 01.01.2010 reklamné predmety do sumy 16,60 za kus nemusia byť označené obchodným menom alebo ochr.známkou aj tak sú daňovými výdavkami.
*agatha*
12.02.13,13:45
ahojte,
vedel by mi, prosim, niekto poradit?
sro ma robotnikov (zivnostnikov) v rakusku. sro fakturuje stavebne prace rakuskej firme a zivnostnici fakturuju stavebne prace sro.

sro plati za zivnostnikov ubytovanie. je to podla mna nedanovy naklad, lebo ubytovanie by mali mat vo vydavkoch zivnostnici a ti by ho mali pripadne prefakturovat sro.

faktury za ubytovanie v rakusku vystavene pre sro, uctujem teda na pripocitalne polozky (512/900).

je to takto spravne?

dakujem.

pekny den.
Tweety
12.02.13,13:48
ahojte,
vedel by mi, prosim, niekto poradit?
sro ma robotnikov (zivnostnikov) v rakusku. sro fakturuje stavebne prace rakuskej firme a zivnostnici fakturuju stavebne prace sro.

sro plati za zivnostnikov ubytovanie. je to podla mna nedanovy naklad, lebo ubytovanie by mali mat vo vydavkoch zivnostnici a ti by ho mali pripadne prefakturovat sro.

faktury za ubytovanie v rakusku vystavene pre sro, uctujem teda na pripocitalne polozky (512/900).

je to takto spravne?

dakujem.

pekny den.
Záleží aj od zmluvy medzi sro a živnostníkmi. Ak to ubytovanie je už zahrnuté v cene faktúry za práce, tak ubytovanie by v tomto prípade bolo daň. uznaným výdavkom. Alebo ak by ho sro fakturovala živnostníkom, tak rovnako by bolo daň. uznaným výdavkom. AK nič z toho, faktúra je nedaňovým nákladom, pripočít. položkou k ZD.
*agatha*
12.02.13,13:54
zivnostnici fakturuju sro len stavebne prace. a sro zase nefakturuje ubytko zivnostnikom, takze v mojom pripade pripocitatelne polozky :-)
dik.
nikula
26.03.13,08:39
Mám otázku, pripočítateľné položky sa riešia len v DP? V súvahe a výkaze sa to nezohľadňuje? Mám urobenú analytiku na nedaňové náklady, ale tie sú vo výkaze, takže HV je potom bez toho výpočtu (pripočítateľných). Alebo je potrebné, aby mi tieto sumy do výkazov nebralo?
nikula
26.03.13,19:31
Prosím o nasmerovanie???
ladyrs
26.03.13,19:42
v účtovníctve musíš mať všetko podchytené - zaúčtované, vo výkazoch máš preto všetky obraty, pripočítateľné a odpočitateľné položky riešiš na príslušných riadkoch DP
nikula
26.03.13,20:00
Zaujíma ma, či HV s pripočítateľnými aj odpočítateľnými položkami sa musí zhodovať so súvahou a výkazom, alebo vo výkazoch bude iba HV bez položiek.
nikula
26.03.13,20:08
???
nikula
27.03.13,09:12
Neriešim tieto položky vo výkazoch, iba v DP?
ladyrs
27.03.13,17:14
no neviem ako to mám ešte inak napísať...... v účtovníctve, t.j. vo výkazoch máš všetko vrátane nedaňových nákladov..... účtovný HV uvedieš do DP a potom riešiš odpoč. a pripoč. položky