KlaUGU
22.10.05,13:15
Ahoj všetci na PORADE. Som tu nová, preto mi prosím prepáčte prípadné chyby. Potrebovala by som veľmi súrne poradiť, som študentka VŠ (5.ročník, denné štúdium) a musela som si založiť živnosť ku 17.10.2005 - sprostredkovateľské služby. Neviete ako je to v súčasnosti s platením sociálneho a zdravotného poistenia u študentov, dokedy sa mám ísť nahlásiť na DÚ? Môžem aj v inom meste ako v tom, kde mám ohlásenú živnosť a trvalé bydlisko???Ďakujem Vám veľmi pekne za rady. ;)
ajobs
22.10.05,13:08
Ahoj, vitaj na Porade. Skús si zadať do vyhľadávania slová "študent+živnosť", alebo "SZČO+študent", mala by si sa dostať k nejakým príspevkom ohľadne tejto témy. Ak budem mať viac času, napíšem niečo konkrétne.

Pokiaľ ide o platenie odvodov, budeš zatiaľ platiť iba ZP a to 14% z minimálnej mzdy (6500 SK), ostatné odvody do Sociálnej poisťovne iba ak chceš dobrovoľne, zatiaľ povinne neplatíš. Založila si si živnosť :eek:, a pýtaš sa dokedy máš ísť na ŽÚ ?, tomu nerozumiem. Ak si si založila (správne je ohlásila živnosť), tak už si tam musela byť, nie !? Napíš viac o činnosti, ktorú vykonávaš, je to sprostredkovanie zmlúv pre DSS ???

Zatiaľ toľko:)
KlaUGU
22.10.05,13:31
Ďakujem veľmi pekne, to s tým ŽÚ bol omyl, som si to ani neuvedomila, samozrejme, že som tam už bola . Nie je to sprostredkovanie zmlúv pre DSS, moja pozícia je mediálny konzultant v jednom rádiu a náplň práce pozostáva z vyhľadávania nových klientov, ktorí by mali záujem o prezentáciu v rádiu a následnom zostavení reklamných spotov, kalkulácie a mediaplanu pre klienta. Môj príjem je vlastne mesačný paušál+provízny systém. Práca zaujímavá, len mám úplný chaaos v tom, čo sa týka behania po úradoch a povinných či nepovinných platbách u živnostníkov. Ďakujem ešte raz veľmi pekne za rady :) :) :)
KlaUGU
22.10.05,13:52
Ešte by som chcela vedieť, či môžem ísť do ZP aj na inom mieste ako v meste trvalého pobytu. Ďakujem :)
Muška
22.10.05,13:55
Musíš ísť na pobočke v mieste TP /aspoň VšZP/
Jana Motyčková
22.10.05,15:03
Sociálne poistenie ako píše Ajobs. Povinnosť platiť do Sociálnej poiťovne Ti vznikne najskôr 1.7.2006, ale len ak tvoj príjem za rok 2005 zo SZČO bude vyšší ako 82800 Sk.

K zdravotnému poisteniu :
Mala by si do 8 dní nahlásiť do ZP začiatok SZČO ako zmenu platiteľa (v jednom § sa hovorí o 8 pracovných v druhom o 8 kalendárnych dňoch, tak si vyber). Vymeriavací základ pre preddavky na ZP si určuješ sama, môže byť aj 0. Na konci roka vypočítaš vymeriavací základ = skutočný základ dane z r.2005 deleno 2,14. Ak tvoj VZ nepresiahne určitú výšku (presne si netrúfam povedať, tipnem si 8073Sk a dúfam, že sa vyjadrí J.Mihál), zdravotné poistenie platiť nebudeš. Ak tvoj VZ túto výšku presiahne zaplatíš z VZ ale minimálne zo 16146 Sk zdravotné poistenie.
KlaUGU
22.10.05,15:31
Dakujem veľmi pekne. :) :) :)
KlaUGU
22.10.05,15:55
Ešte ak môžem, zaujmalo by ma, čo je toto: na adresu môjho trvalého bydliska mi prišlo upozornenie spolu so šekom, od : Register obchodu a živnosti, http://www.firmdata.info/, že mám zaplatiť 1300 Sk. Čo to má byť??? :mee: :mee: :mee:
Jana Motyčková
22.10.05,16:17
Keďže si záčala podnikať, začnú na tvoju adresu chodiť rôzne "ponuky" na rôzne služby ako napríklad aj na zápis do registra obchodu a služieb za úhradu. Tieto ponuky sú všetko komerčné veci a sú často formulované tak, aby ten kto si to pozorne neprečíta, si myslel, že to musí zaplatiť.

Neviem o tom, že by nejaký úrad písomne informoval konkrétneho živnostníka o akejkoľvek jeho povinnosti. Zvyčajne informujú daním pokuty.
KlaUGU
22.10.05,16:26
Toto presne som si myslela aj ja, len som sa zľakla, pretože mi volala mama, tak som nevedela presne o čo ide, ale akonáhle som si pozrela ich www stránku, sa mi to hneď nezdalo. Ale som si pre istotu nechala poradiť. ďakujem, ste tu veľmi zlatí. :) :) :)
KlaUGU
23.10.05,19:22
Ešte by ma zaujímalo, ako je to s rodinnými prídavkami na mňa, ako študenta denného štúdia na VŠ, keď mám živnosť. Má ich otec odhlásiť???Ak je to otázka, čo tu už niekedy bola, prosím prepáčte, som ju totiž nikde nenašla, stačí mi poslať link. Ďakujem.
ajobs
23.10.05,19:49
Pokiaľ študuješ na dennom štúdiu na VŠ, patria na teba rodinné prídavky. Nech rodičia nič neodhlasujú ! :)
abel
14.11.05,15:15
Ešte sa nezabudni prihlásiť na Daňový úrad - pridelia Ti DIČ. To musiš do 15 dní odkedy máš živnosť v mieste trvalého bydliska. Múže tam ísť aj napr. mama, len zoberie kópiu ŽL.