tinkas
25.05.10,12:41
ahojte prosím Vás za 03/2010 sme mali nadmerný odpočet 1000 eur..teraz mámem danovú povinnosť 380 eur...ako to zapísať v priznaní...riadok 28 vlastná povinnosť 380 eur...a v riadku 32 mi hadže 380 eur..je to správne?
tinkas
25.05.10,10:42
a v riadku 33 ...mám 0,00....a čo s tým zvyskom o to treba požiadať?
janaGT
25.05.10,10:42
r.28 380
r.32 380 - časť NO z 03/2010 do výšky VDP
r..33 0,-

§ 79
Nadmerný odpočet
(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období s výnimkou podľa odseku 2. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

(2) Daňový úrad vráti nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ak
a) zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, b) platiteľ bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov.29b)
(3) Platiteľ, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 2, vyznačí túto skutočnosť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.

(4) Ak daňový úrad v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 alebo 2 začne kontrolu na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, vráti daňový úrad nadmerný odpočet v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Ak platiteľ neumožní vykonanie kontroly v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1, vráti daňový úrad nadmerný odpočet do desiatich dní od skončenia kontroly.
babi2
25.05.10,10:43
ahojte prosím Vás za 03/2010 sme mali nadmerný odpočet 1000 eur..teraz mámem danovú povinnosť 380 eur...ako to zapísať v priznaní...riadok 28 vlastná povinnosť 380 eur...a v riadku 32 mi hadže 380 eur..je to správne?
je to správne
janaGT
25.05.10,10:43
a v riadku 33 ...mám 0,00....a čo s tým zvyskom o to treba požiadať?

žiadať netreba, dú sám vráti peniažky
mikumi
09.07.10,09:56
Dobrý deň, chcem sa spýtať akú najmenšiu čiastku nadmerného odpočtu Daňový úrad vráti?
Mám NO za 06/2010 1,26 Eur.
Ďakujem za odpoveď.
optimistka
09.07.10,12:01
nadmerný odpočet zo 6/2010 čaká na daňové priznanie dph 7/2010
ak ti vyjde daňová povinnosť, odpočítaš si od nej 1,26 €, ak budeš mať nadmerák tak ti du vráti sumu 1,26 do 30 dní od podania dph za 7/2010
mikumi
12.07.10,07:58
Ďakujem za odpoveď, neviem prečo som si myslela, že aj výška vrátenia NO je ohraničená njakou výškou, ktorú Dú vráti.
Ešte raz ďakujem.
optimistka
13.07.10,12:57
suma nadmerného odpočtu na vrátenie nie je ohraničená ani zdola ani zhora ....
Rozalka
13.07.10,16:55
Mala som u klienta NO k vráteniu 0,26 € a aj uhradili.
nikolia
14.07.10,17:58
prosím Vás chcem si niečo overiť, a nechcem kvôli jednej otázke zaklaať novú tému, tak sa pýtam tu: aký konštantný symbol sa dáva, keď chcem prevodom odviesť DPH za kvartál?? 1144, alebo 1174,dík nikol
cloe
14.07.10,18:35
prosím Vás chcem si niečo overiť, a nechcem kvôli jednej otázke zaklaať novú tému, tak sa pýtam tu: aký konštantný symbol sa dáva, keď chcem prevodom odviesť DPH za kvartál?? 1144, alebo 1174,dík nikol

1144
nikolia
14.07.10,18:43
dík cloe
ccokoladecka
22.07.10,07:33
chcela by som sa spýtať, či si môžem uplatniť nadmerný odpočet, keď nemám žiadnu daň na výstupe? vyšlo mi to tak prvkrát, nakoľko máme len plnenia oslobodené od DPH v tomto mesiaci.
babi2
22.07.10,07:49
chcela by som sa spýtať, či si môžem uplatniť nadmerný odpočet, keď nemám žiadnu daň na výstupe? vyšlo mi to tak prvkrát, nakoľko máme len plnenia oslobodené od DPH v tomto mesiaci.
Áno, ak sú splnené všetky ostatné podmienky nároku na odpočet, podľa zákona o DPH
ccokoladecka
22.07.10,09:09
Ďakujem
maad
22.07.10,11:38
Ahojte nechcem zakladať novú tému len sa chcem spýtať sme kvartálny platcovia DPH a šéf mi doniesol faktúru za január musím urobiť opravné DPH za prvý kvartál alebo môžem vsunúť faktúru i do druhého kvartálu???
Tweety
22.07.10,11:42
Ahojte nechcem zakladať novú tému len sa chcem spýtať sme kvartálny platcovia DPH a šéf mi doniesol faktúru za január musím urobiť opravné DPH za prvý kvartál alebo môžem vsunúť faktúru i do druhého kvartálu???
Je to dodáv. fa? AK áno, tak ju kľudne vsuň do dph 2.Q.
babi2
22.07.10,11:44
Ahojte nechcem zakladať novú tému len sa chcem spýtať sme kvartálny platcovia DPH a šéf mi doniesol faktúru za január musím urobiť opravné DPH za prvý kvartál alebo môžem vsunúť faktúru i do druhého kvartálu???
Ak je to dodávateľská faktúra, tak ju môžeš dať do 2.Q., netreba robiť DDP
maad
22.07.10,11:45
Je to dodáv. fa? AK áno, tak ju kľudne vsuň do dph 2.Q.
Je to odberateľská fa ale dal mi ju včera, tak neviem či spraviť opravné alebo možem ju vsunúť v druhom kvartáli??
Tweety
22.07.10,11:49
Je to odberateľská fa ale dal mi ju včera, tak neviem či spraviť opravné alebo možem ju vsunúť v druhom kvartáli??
Ak je to odberateľská, tak musíš podať DDP do toho kvartálu v ktorom bolo dodanie. Takže DDP za 1.Q.
sybila3
22.07.10,20:28
V 1.Q. sme mali NO 413 eur, teraz v 2.Q. máme DP 283 , takže v r. 32 by mal byť rozdiel, keď som to zadala v programe, tak mi do r. 32 berie len daň.pov. z 2 Q., predtým mi to v Money S3 robilo dobre, nevie niekto poradiť? dík
promont maja
23.07.10,04:06
V 1.Q. sme mali NO 413 eur, teraz v 2.Q. máme DP 283 , takže v r. 32 by mal byť rozdiel, keď som to zadala v programe, tak mi do r. 32 berie len daň.pov. z 2 Q., predtým mi to v Money S3 robilo dobre, nevie niekto poradiť? dík
... a zadala si ešte predtým ( celkom na začiatku) výšku predmetného nadmerného odpočtu? Mne to doteraz ešte nikdy sám softvér nerobil ... vždy som si to tam musela dosadiť.
sybila3
23.07.10,05:11
áno dosadila som si do sprievodcu tlačou dph, na r. 32 sumu NO z I.Q. Takže asi idem vypísať ručne na drsr, čiže I.Q NO 413, II.Q DP 283, tak na r. 32 by mala byť suma 130 na vrátenie NO???? dík
sybila3
23.07.10,05:18
ale ono mi to asi robí dobre ten program, takže na r. 28 mám DP za II.Q 283, do r. 32 v sprievodcovi som dosadila 413, ale vo výkaze na r. 32 mám sumu 283 a nikde sa mi nezobrazil rozdiel 130, je to dobre? díky moc
Ivenka
23.07.10,05:33
Je to dobre, uplatníš si len do výške daňovej povinnosti. Zbytok Ti ostane na 343, čo Ti vrátia.
sybila3
23.07.10,05:39
preto ma to trocha zmiatlo, lebo vždy mi vyšla po odpočítaní NO aj DP, takže teraz r. 28 je 283 a r. 32 tiež a vrátia mi rozdiel 413-283=130, díky moc idem to zaniesť, nech to mám z krku a trocha voľna.
AntekaK
22.08.10,17:37
Ahojte, chcem sa Vás spýtať, keď platiteľovi DPH, ktorý podáva štvrťročne priznanie vznikol za 2.Q nadmerný odpočet, tento DÚ vráti alebo sa o jeho výšku zase upraví daňová povinnosť za 3.Q?
Ďakujem a prajem pekný zvyšok nedeľného večera. :)
rodina1
22.08.10,17:42
Ahojte, chcem sa Vás spýtať, keď platiteľovi DPH, ktorý podáva štvrťročne priznanie vznikol za 2.Q nadmerný odpočet, tento DÚ vráti alebo sa o jeho výšku zase upraví daňová povinnosť za 3.Q?
Ďakujem a prajem pekný zvyšok nedeľného večera. :)
Ak za II. Q vznikol nadmerný odpočet a za III. Q mu vznikla daňová povinnosť, v III. Q si daňovú povinnosť poníži o nadmerný odpočet za II. Q. A ak aj potom zostane ešte nevysporiadaný nadmerný odpočet z II. Q tento mu daňový úrad vráti do 30 dní po lehote na podanie daňového priznania.
Viď

§ 79 zákona o dani z pridanej hodnoty
Nadmerný odpočet



(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období s výnimkou podľa odseku 2. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

(2) Daňový úrad vráti nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ak
a) zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) platiteľ bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov.29b)
(3) Platiteľ, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 2, vyznačí túto skutočnosť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.

(4) Ak daňový úrad v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 alebo 2 začne kontrolu na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, vráti daňový úrad nadmerný odpočet v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Ak platiteľ neumožní vykonanie kontroly v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1, vráti daňový úrad nadmerný odpočet do desiatich dní od skončenia kontroly.
KEJKA
22.08.10,17:45
Ahojte, chcem sa Vás spýtať, keď platiteľovi DPH, ktorý podáva štvrťročne priznanie vznikol za 2.Q nadmerný odpočet, tento DÚ vráti alebo sa o jeho výšku zase upraví daňová povinnosť za 3.Q?
Ďakujem a prajem pekný zvyšok nedeľného večera. :)


suma nadmerného odpočtu na vrátenie nie je ohraničená ani zdola ani zhora ....


nadmerný odpočet zo 6/2010 čaká na daňové priznanie dph 7/2010
ak ti vyjde daňová povinnosť, odpočítaš si od nej 1,26 €, ak budeš mať nadmerák tak ti du vráti sumu 1,26 do 30 dní od podania dph za 7/2010


ale ono mi to asi robí dobre ten program, takže na r. 28 mám DP za II.Q 283, do r. 32 v sprievodcovi som dosadila 413, ale vo výkaze na r. 32 mám sumu 283 a nikde sa mi nezobrazil rozdiel 130, je to dobre? díky moc


Je to dobre, uplatníš si len do výške daňovej povinnosti. Zbytok Ti ostane na 343, čo Ti vrátia.
keby si si prečítala tému od začiatku, tak odpoved nájdeš.
Pre mesačných aj Q-platiteľov platia rovnaké podmienky, len sa líši zdaňovacie obdobie.
2.Q.=NO, 3.Q.=DP-NO max.do nulovej daňovej povinnosti, prípadný zvyšok NO DU vráti do 25.11.2010
AntekaK
22.08.10,17:51
Ďakujem za odpovede, tému som čítala, iba som si nebola istá, ako si to vysvetľujem. Zákon o DPH je pre mňa :confused:. Ešte raz vďaka.