fejton
25.05.10,14:06
Dobry den.

Chcel by som sa opytat, ked mam cinnost ako sprostredkovatel pre jednu firmu, ktora ma vyplaca formou provizii na bezni ucet, ale nemam zivnost, iba DIC, ktore je potrebne kvoli daniam, je nejaka moznost aby som si ako FO mohol dat nejake veci do nakladov? napriklad pokial moja praca vyzaduje pracovanie na pc a telefonovanie, mozem si dat ucet od notebooku ( kotry by som este lne kupil ) odpocital z dane alebo ucty za telefon? alebo potrebujem mat na to zivnost aby som si mohol odpocitavat taketo veci.

Dakujem.
zk24
25.05.10,12:07
hovoris o DzP ci DPH? Zle si zaradil, alebo som nepochopila?
fejton
25.05.10,14:10
teraz ja nerozumiem ze co treba, iba chcem vediet ci si mozem dat do nakladov taketo veci co pisem, pokial som FO a nemam zivnost ze kupim notebook a dam si ho do nakladov cize ked v marci budem podavat priznanie tak ci si dan mozem odpocitat.
zk24
25.05.10,14:14
teraz ja nerozumiem ze co treba, iba chcem vediet ci si mozem dat do nakladov taketo veci co pisem, pokial som FO a nemam zivnost ze kupim notebook a dam si ho do nakladov cize ked v marci budem podavat priznanie tak ci si dan mozem odpocitat.


Lebo mame viacere dane a medzi tym aj Dan z prijmov aj Dan z pridanej hodnoty. Zaradil si otazku do sekcie Dan z pridanej hodnoty, ale pointa tvojej otazky sa mi viac hodi pre dan z prijmov...
Johanka
25.05.10,14:16
Otázku si zle zaradil do sekcie Daň z pridanej hodnoty , preto tá doplňujúca otázka.

Daňové výdavky sú nielen pre živnostníkov. Nie každý podniká na základe Živnostenského zákona, napr. lekári, advokáti ....

Pri tzv. nízkonákladových činnostiach je však výhodnejšia možnosť uplatnenia výdavkov percentom z príjmov - 40 % z dosiahnutého príjmu + preukazne zaplatené poistné ;).
fejton
25.05.10,14:33
Nevedel som ze to je tak rozdelene, tak pardon :)
Dakujem pekne len stale neviem ci mozem dat taketo naklady svoje do opoctu dphl Napriklad. v marci budem mat 1000 eur zisk z provizii tak musim dat 19 % statu a teda za tych 190 eur, teda pokial mam vyssie naklady ako 190 tak nebudem platit ziadne? Neviem ci to je ako pri beznom uctovnictve ze mozem si zobrat na seba notebook pokial ho potrebujem na pracu a odpocitat.

2. musim mat poistenie preukazane este aj sam pokial som studentom VS a pracujem este na brigadnicku dohodu?
jacekova
25.05.10,14:55
Nevedel som ze to je tak rozdelene, tak pardon :)
Dakujem pekne len stale neviem ci mozem dat taketo naklady svoje do opoctu dphl Napriklad. v marci budem mat 1000 eur zisk z provizii tak musim dat 19 % statu a teda za tych 190 eur, teda pokial mam vyssie naklady ako 190 tak nebudem platit ziadne? Neviem ci to je ako pri beznom uctovnictve ze mozem si zobrat na seba notebook pokial ho potrebujem na pracu a odpocitat.

2. musim mat poistenie preukazane este aj sam pokial som studentom VS a pracujem este na brigadnicku dohodu?


trošku sa ti to motá. ty nie si platcom DPH. budeš podávať len 1-krát daňové priznanie k dani z príjmov za celý rok 2010 do 31.3.2011.

ak dostaneš províziu, nebudeš z nej hneď odvádzať daň (nie si platca dph). na konci roka sa len spočítajú všetky tvoje príjmy a všetky tvoje výdavky, uplatnia sa nezdaniteľné čiastky a až potom sa z toho vypočíta 19% daň z príjmov.

ty nepodnikáš na základe živnosti ale podľa §6, ods.2, písm. d)....činnosť sprostredkovateľov, ktore nie sú živnosťou...

ja by som asi najprv zvážila, či by sa ti neoplatilo robiť paušálne výdavky 40%
veronikasad
25.05.10,15:53
Nevedel som ze to je tak rozdelene, tak pardon :)
Dakujem pekne len stale neviem ci mozem dat taketo naklady svoje do opoctu dphl Napriklad. v marci budem mat 1000 eur zisk z provizii tak musim dat 19 % statu a teda za tych 190 eur, teda pokial mam vyssie naklady ako 190 tak nebudem platit ziadne? Neviem ci to je ako pri beznom uctovnictve ze mozem si zobrat na seba notebook pokial ho potrebujem na pracu a odpocitat.

2. musim mat poistenie preukazane este aj sam pokial som studentom VS a pracujem este na brigadnicku dohodu?
aká je výška tvojho príjmu z dohody o brigádnickej práci študenta mesačne ? Máš u zamestnávatela podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov ?

Uveď prosím predpokladaný ročný príjem z provízii.
fejton
25.05.10,18:32
Dakujem pekne.
no u zamestnavatela mam podpisanu zmluvu o nedzanitelnej ciastke ako brigadnik. a mavam tam odpracovanych 80 hodin mesacne co vychadza cca 212 eur mesacne.

a za provizie by som stanovyl takych 200 - 250 eur mesacne priemerne.

O tych 40 % ani neviem ze take existuje ani ako to funguje.
Vedeli by ste mi poradit co by bolo v mojom pripade najvyhodnejsie?
fejton
25.05.10,18:33
teda tych 200 - 250 je vzdy minimum zatial to robim 3 mesiace.
u.erika
25.05.10,18:59
odprúčala by som tych paušálnych vádavkov 40%.
ked máš zo zamestnania 212 eur mesačne, tak ročne 2544, za provízie cca. 3000, ročný príjem máš 5544,-eur. Z provízii môžeš odpísať do výdavkov 40% = 1200,- eur, základ dane budeš mať 2544+1800=4344,- eur , nezdaniteľná čiastka je 4025,50, taže daň budeš platiť z 318,50 eur, 60,51 eur.
Aké náklady máš z sprostredkovania? Môžeš si to sám vypočítať, vyššie ako 100 eur mesačne?, keď nie tak si daj paušálne výdavky.
fejton
25.05.10,20:25
dakujem pekne, cize v takomto pripade ked som FO a mal by som ku prikladu aj lepsie provizie tak vzdy to je 40 % z celkoveho prijmu z provizii tak to chapem spravne hej? No ako mesacne neviem co by som mohol dat do vydavkov, lebo neplatim za nejake sluzby s tym spojene, dalo by sa to aj tak ze si kupim notebook ( napriklad za 1000 eur ) a pouzivam ho na tuto pracu tak sa to pocita tiez?
A este jedna otazka tych 40 % musim nejak dokladovat? ak ano staci mi jedna faktrua za PC iba ?
jacekova
25.05.10,20:28
dakujem pekne, cize v takomto pripade ked som FO a mal by som ku prikladu aj lepsie provizie tak vzdy to je 40 % z celkoveho prijmu z provizii tak to chapem spravne hej? No ako mesacne neviem co by som mohol dat do vydavkov, lebo neplatim za nejake sluzby s tym spojene, dalo by sa to aj tak ze si kupim notebook ( napriklad za 1000 eur ) a pouzivam ho na tuto pracu tak sa to pocita tiez?
A este jedna otazka tych 40 % musim nejak dokladovat? ak ano staci mi jedna faktrua za PC iba ?


40% paušálne výdavky sa počítajú z celkových príjmov (provízií). ešte sa k výdavkom pripočíta uhradené zdravotné a sociálne poistenie a už nič iné. Tých 40% netreba nijako dokladovať. vyznačí sa len X v daňovom priznaní.

druhá možnosť je viesť účtovníctvo a uplatniť si skutočné výdavky,ale to je zbytočne zložitejšie na vedenie účtovníctva a možno toľko výdavkov ani nezoženieš.
zk24
25.05.10,20:31
No to je BUD pausalne uplatnovanie vydavkov /40 percent/ ALEBO realne vydavky /vtedy zbieras bloky a aj tu fakturu za PC/. Nikdy nie kombinovat. Takze si vypocitaj kolko asi za rok zarobis. vypocitaj 40 percent z toho. a pouvazuj ci dokazes takuto sumu prekrocit s realnymi blockami... ked nie, "ber" pausalne vydavky. vtedy nemusis nic zbierat, robit len jednoduchu evidenciu prijmov... a vsetko sa poriesi v danovom priznani, kde zaskrtnes ze uplatnujes pausalne vydavky.

jedine o co sa daju pausalne vydavky napocitat su preukazatelne zaplatene vydakvy na socialne a zdravotne poistenie. takze ak si platis, treba si odkladat blocky o platabach do SP a ZP. potom tvoj zaklad dane bude vyzerat takto: Prijmy - 40 percent z prijmov - odvody do SP a ZP.
zk24
25.05.10,20:33
"jacekova" ma predbehla. pomaly pisem :D
Xanti
25.05.10,20:39
dakujem pekne, cize v takomto pripade ked som FO a mal by som ku prikladu aj lepsie provizie tak vzdy to je 40 % z celkoveho prijmu z provizii tak to chapem spravne hej? No ako mesacne neviem co by som mohol dat do vydavkov, lebo neplatim za nejake sluzby s tym spojene, dalo by sa to aj tak ze si kupim notebook ( napriklad za 1000 eur ) a pouzivam ho na tuto pracu tak sa to pocita tiez?
A este jedna otazka tych 40 % musim nejak dokladovat? ak ano staci mi jedna faktrua za PC iba ?
Fejton skús si pozrieť túto tému http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html pricapila som tam tabulku, ako fungujú paušalne výdavky 40% v podstate Ti to aj vyráta čo potrebuješ.

A bud si uplatníš skutočné výdavky - raz ročne notebook a musíš dokladovať bločkom, faktúrou a podobne, alebo paušalne 40% a nepotrebuješ k tomu žiaden doklad.
fejton
25.05.10,20:49
Pokial som este evidovany ako brigadnik tak nemusim platit poistovnam pokial dobre rozumiem hej?
A vsetci ste uuuuuplne uzasny, dakujem vam velmi pekne, moc ste mi pomohli :)
Xanti
25.05.10,20:50
Pokial som este evidovany ako brigadnik tak nemusim platit poistovnam pokial dobre rozumiem hej?
A vsetci ste uuuuuplne uzasny, dakujem vam velmi pekne, moc ste mi pomohli :)
Toto ako myslíš?
Za brigádnika nikto neodvádza odvody do ZP a SP. TO musí robiť sám, ak ovšem nie je študent alebo nezamestnaný.
fejton
25.05.10,20:52
pardon zabudol som napisat ze som aj student na VS :)
jacekova
25.05.10,20:52
Toto ako myslíš?
Za brigádnika nikto neodvádza odvody do ZP a SP. TO musí robiť sám, ak ovšem nie je študent alebo nezamestnaný.


niekde na začiatku písal, že je študentom VŠ (v tom prípade za neho platí odvody do ZP štát)
Xanti
25.05.10,20:53
pardon zabudol som napisat ze som aj student na VS :)
Dossť podstatná info,
takže študent nemusíš platiť odvody do ZP, a do SP ešte si nepodával prvé DP.
Takže moja tabuľka Ti pomôže potom pri podávaní prvého DP. Ak sa rozhodneš pre paušalne výdavky.
fejton
25.05.10,20:54
Viem ze to nepatri do tejto temy, ale da sa vam nejak tu nieco oznacit ze ste mi uplne super poradili, lebo neviem ci tu je nejake hodnotenie ci tak :)
KEJKA
25.05.10,20:54
minimálne musíš platiť ZP.
Ak prvý rok máš DIČ, tak do SP pravdepodobne platiť ako sprostredkovateľ nemusíš, túto problematiku veľmi neriešim, ale si to zisti. Ak si evidovaný ako SZČO, tak platíš odvody aspoň z minimálnej mzdy.
moju odpoved už nečítaj, ved si študent.
pod odpovedou myšou nájdeš slovíčko "užitočné" tam klikneš a poradca dostane od teba bod.
Xanti
25.05.10,20:55
minimálne musíš platiť ZP.
Ak prvý rok máš DIČ, tak do SP pravdepodobne platiť ako sprostredkovateľ nemusíš, túto problematiku veľmi neriešim, ale si to zisti. Ak si evidovaný ako SZČO, tak platíš odvody aspoň z minimálnej mzdy.
Kejka,
je vysokoškolák nemusí platiť odvody do ZP :D
jacekova
25.05.10,20:55
Viem ze to nepatri do tejto temy, ale da sa vam nejak tu nieco oznacit ze ste mi uplne super poradili, lebo neviem ci tu je nejake hodnotenie ci tak :)

mimotemy ty nemôžeš dávať body, lebo nemáš min.10 ale to neva. Nás teší že sme ti pomohli. fakt, pre nás je už to skvelý pocit a ďakujem úplne stačí. ;)
KEJKA
25.05.10,20:58
no hej, ale všetci mu tak opreteky radíme, to že je VŠ som si prečítala až po odkliknutí odpovede.
A pravidlá odmeňovania pre nováčikov tiež nepoznám.....
Ale je celkom milý, že? celkom som sa pobavila a teraz idem spať.

nech sa ti darí fejton....ozvi sa koncom roka.
marjankaj
25.05.10,21:26
Pokial som este evidovany ako brigadnik tak nemusim platit poistovnam pokial dobre rozumiem hej?
A vsetci ste uuuuuplne uzasny, dakujem vam velmi pekne, moc ste mi pomohli :)
A ako brigádnik vykonávaš nejakú inú prácu? Alebo sa to vzťahuje na to sprostredkovanie. Do daňového priznania by sa mali zarátať aj príjmy z brigády podľa §5.
Mal by si vymenovať všetky príjmy, ktoré máš, alebo budeš mať.
Inak odpovede nebudú úplné.:confused: