Jana Ravinger
25.05.10,13:40
poraďte mi prosím ak viete
som dôchodca, som vlastníkom lesa
vyťažil som drevo a chcem ho predať
s predajom súvisí zisk, a s tým aj odvod DPH
čo by bolo výhodné pre mňa ako dôchodcu
zaregistrovať sa ako samostatný hospodáriaci roľník
alebo ako čo? Je potrebné sa niekde zaregistrovať?
čo všetko sa môže započítať do daňového priznania ako nákladová položka, lebo určite s tým všetkým sú spojené aj náklady
pri predaji dreva sa požaduje faktúra a príjmový doklad, viem, že sa to všetko dá zakúpiť, ale ja ako FO - sú tieto doklady právoplatné
budú sa potom môcť normálne použiť pri daňovom priznaní. ako sa vlastne má pri tomto predaji postupovať.
potreboval by som to prekonzultovať a poradiť ako ďalej aby som nemusel riešiť hranicu zákona
ďakujem a budem rad za každú dobrú radu
veronikasad
25.05.10,11:58
uveď prosím predpokladanú výšku ročných príjmov. S predajom dreva v tvojom prípade určite nesúvisí DPH, ale daň z príjmu.
Jana Ravinger
25.05.10,12:17
sám neviem koľko sa vyťaží ale nechcem to preháňať počítam tak s 7 500 eur? nie je v mojom záujem vyťažiť si celý les
a zrejme máte pravdu ide o daň z príjmu ani som si to neuvedomil
veronikasad
25.05.10,12:22
Ak si ťažbu rozložíš a tvoj príjem ročne nepresiahne 1/2 nezd.časti základu dane (pre rok 2010 NČZD=4025,70€), daň z príjmu platiť nebudeš (bez ohľadu na výšku tvojho dôchodku)
Jana Ravinger
25.05.10,13:17
to znamená, že vlastne nebudem robiť žiadne ročné zúčtovanie , ked si dám pozor aby som túto časť neprekročil, takže sa mi neoplatí nikde zaregistrovať môžemako bežný dôchodca vlastník lesa predávať drevo. a ako je to s tým, že keď si pýtajú príjmový pokladničný doklad, ja som ho vystavil, je vôbec právoplatný pre toho podnikateľa, ktorý si to dáv všetko do výdavkov?
Ja som povinný mu to vystaviť? alebo ako v tomto postupovať
Jana Ravinger
25.05.10,13:25
dá sa to chápať tak, že môžem ročne zarobiť len do tých 4 025, 70 €, to nad touto čiastkou bude zdanené, čo ako ja dôchodca môžem započítať do výdavkou, zrejme to bude paušálne daná čiastka.
veronikasad
25.05.10,14:58
dá sa to chápať tak, že môžem ročne zarobiť len do tých 4 025, 70 €, to nad touto čiastkou bude zdanené, čo ako ja dôchodca môžem započítať do výdavkou, zrejme to bude paušálne daná čiastka.
Ak si starobný dôchodca k 1.1.2010, nemáš nárok na odpočitatelnú položku základu dane, resp. len rozdiel medzi 4025,70 a výškou tvojho starobného dôchodku. Zdaňuješ celú sumu základu dane (rozdielu medzi príjmami a výdavkami).

Ak tvoj príjem nepresiahne 1/2 NČZD, daň sa nevyrubuje.

Či sa dá činnosť ktorú uvádzaš prevádzkovať bez prideleného DIČ od DU ti zodpovedne povedať neviem.