priory1
25.05.10,14:56
prosim vas chcem sa informovat, uz tristvrte roka robim ucitelku v materskej skole, vystudovanu mam strednu pedagogicku a bakalara odbor pedagogika. No a moj problem ktory ma trapi je ze som zaradena do 8. platovej triedy, je to správne? Clovek sa trapi s vysokou a potom to nema ziaden vyznam, tak by som bola zaradena aj bez bakalara. Neviem ci mam narok na vyssiu, a hanbim sa to riaditelke spytat ak nemam. Ale stve ma to, ked vidim na vyplate len 380 euro. Prosim poradte.
zdenka131
25.05.10,14:41
V súčasnej dobe si zaradená správne.

Vzhľadom k tomu, že nemáš viac ako rok pedagogickej praxe , si zaradená ako začínajúci učiteľ s VŠ I. stupňa do 8 PT.

Po skončení adaptačného vzdelávania budeš preradená do 9 platovej triedy a do karierového stupňa samostatný učiteľ.

http://www.minedu.sk/data/USERDATA/ATEMY/2009/Zakon_o_PZ-tabulka-zaradovanie_do_PT.pdf

Kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov

B. Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
1. v učiteľskom študijnom programe v študijnom odbore predškolská a elementárna pedagogika
2. v študijnom odbore učiteľstvo pre materské školy a bakalársky študijný program v odbore tvorivá dramatika

http://www.minedu.sk/data/USERDATA/Legislativa/Vyhlasky/437_2009.pdf
pe.pe
25.05.10,16:19
Suhlas so Zdenkou, ale pozor! Musis mat bakalara v odbore predsk. a elementarna pedagogika, ako je vyssie uvedene. Mozno si neuviedla cely nazov odboru, ak mas ale bakalara v odbore pedagogika, tak sa na Teba uvedene nevztahuje.
zdenka131
25.05.10,17:57
Suhlas so Zdenkou, ale pozor! Musis mat bakalara v odbore predsk. a elementarna pedagogika, ako je vyssie uvedene. Mozno si neuviedla cely nazov odboru, ak mas ale bakalara v odbore pedagogika, tak sa na Teba uvedene nevztahuje.
Peťo, súhlasím. Keďže zadávateľka témy presne neuviedla, aký druh pedagogiky má vyštudovaný,/ logicky by to mala byť predškolská alebo element. pedag./ uviedla som jej vo svojej odpovedi aj kvalifikačné predpoklady, na základe ktorých by bola zaradená do 9. PT.
jankkam
29.05.10,06:51
Ahoj.
Potrebovala by som vedieť, že ako v MŠ máme 60% rómske deti či nemáme nárok na hygienické príplatky.
Sabadka
01.06.10,10:58
Ahoj.
Potrebovala by som vedieť, že ako v MŠ máme 60% rómske deti či nemáme nárok na hygienické príplatky.

Takýto druh príplatkov zákon 553/2003 o odmeňovaní nepozná.
BABYstar
01.06.10,14:37
To sme nemali ani za minulého režimu a učili sme v rómskych osadách.Dostávali sme príplatok za rómske deti ,ale nie na hygienické potreby.
jankkam
01.06.10,16:06
Asi si ma nepochopila, mala som na mysli hygienické príplatky a nie hygienické potreby.
Alebo ako to ty nazývaš, príplatky na rómske deti.
Sabadka
02.06.10,05:34
Asi si ma nepochopila, mala som na mysli hygienické príplatky a nie hygienické potreby.
Alebo ako to ty nazývaš, príplatky na rómske deti.

Zákon 553/2003 o odmeňovaní pozná nasledovné príplatky:

Príplatok za činnosť triedneho učiteľa,
príplatok za činnosť uvádzajúceho učiteľa
príplatok za vedenie
príplatok osobný
príplatok kreditový
tzv. dorovnávací príplatok (dorovnanie alebo doplatok k platu spred 1.11.2009)
príplatok za zastupovanie

Ani jeden z menovaných príplatkov sa nevypláca na základe toho koľko rómskych detí je v škole prípadne v triede.
zdenka131
02.06.10,14:36
V dávnejšej minulosti bol v špeciálnej škole „defektologický“ príplatok. Ten už v súčasnosti nie je.

V súčasnej dobe sú učitelia špeciálnych škôl, špec. tried, špec. vých. zariadení zvýhodnení tým, že sú zaradení do pracovnej triedy 2. Samozrejme, to nezáleží od toho, či majú v triede rómske deti alebo nie. Žiadny príplatok na Rómov neexistuje.

Do pracovnej triedy dva sa zaraďujú pedagogickí zamestnanci, ktorí vykonávajú pedagogickú činnosť v špeciálnej škole, špeciálnej triede, špeciálnom výchovnom zariadení alebo v školskom výchovno-vzdelávacom zariadení pre deti so zdravotným znevýhodnením.

Ostatní pedagogickí zamestnanci sa zaraďujú do pracovnej triedy jedna.
priory1
03.06.10,11:50
nemam predsk. pg, mam odbor pedagogika, tak ako som to uviedla.
pe.pe
03.06.10,13:38
nemam predsk. pg, mam odbor pedagogika, tak ako som to uviedla.

Nuž, ako si isto zaregistrovala v predchádzajúcich príspevkoch, Bc. v odbore pedagogika Ťa neoprávňuje na zaradenie do vyššej platovej triedy.

Inak, celkom by ma zaujímalo Tvoje zaradenie (kar. stupeň) podľa dekrétu.

Mala by si byť v 8.PT ako si, na základe kvalifikácie, ktorú Ti dáva stredné odborné vzdelanie. Môžeš zbierať kredity a cez atestáciu sa dostať do vyššej platovky.
Zádrhel môže byť v tom, že si zaradená v 8. PT ako nekvalifikovaná vzhľadom k najvyššiemu vzdelaniu (Bc.). Ak to tak je, trvaj na prihliadnutie k Tvojej kvalifikácii (ÚSO) a na zaradení do 8. PT a kar. stupňa samostatný PZ.
Inak by si na atestáciu nemohla ísť. (podobný problém sa tu už rozoberal, len neviem, v ktorej téme...).

K presnejšej odpovedi, prípadne rozobratiu situácie treba ešte poznať dĺžku priznanej ped. praxe (píšeš že máš necelý rok praxe, len u tohto zamestnávateľa, alebo Ti priznali aj inú ped. prax? Ak nie, máš za sebou adaptačné vzdelávanie?...)
priory1
09.06.10,16:10
no tak ja som zaradena medzi zacinajuci pg zamestnanec, a prax v inom zariadeni nemam vobec, cize iba tu aj to ani cely rok, a mam ist na adaptacne vzdelavanie. Ale to znamena ze k 9. triede ma neposunie ani toto adaptacne vzdelavanie, kedze nemam predsk. pg ale len pedagogiku a nemam ziadne kredity a zapocitanu prax?
pe.pe
09.06.10,16:20
no tak ja som zaradena medzi zacinajuci pg zamestnanec, a prax v inom zariadeni nemam vobec, cize iba tu aj to ani cely rok, a mam ist na adaptacne vzdelavanie. Ale to znamena ze k 9. triede ma neposunie ani toto adaptacne vzdelavanie, kedze nemam predsk. pg ale len pedagogiku a nemam ziadne kredity a zapocitanu prax?

Tak podľa všetkého Ťa buď zaradia do 9. PT ako nekvalifikovanú (podľa VŠ vzdelania), alebo ako samostatného PZ, čo znamená že zamestnávateľ robí chybu, nakoľko Tvoj VŠ odbor Ťa neoprávňuje ku kvalifikovanosti.
Ak by Ťa zaraďoval podľa ÚSO, podľa ktorého si kvalifikovaná, mala by si byť ako začínajúci PZ v 7. PT. Nuž, niekde sa deje chybička :rolleyes:
jankkam
10.06.10,13:09
Ahoj.
Som učiteľka v MŠ a som zaradená do 8 plat. triedy. Teraz som ukončila vysokú školu Mgr. ale úplne v inom odbore nemá to nič spoločné s učiteľstvom. Zatiaľ v tomto odbore nemám práci a preto by som potrebovala vedieť či nemôžem byť zaradená do 9 plat. triedy ako nekvalifikovaná.
pe.pe
10.06.10,13:39
Ahoj.
Som učiteľka v MŠ a som zaradená do 8 plat. triedy. Teraz som ukončila vysokú školu Mgr. ale úplne v inom odbore nemá to nič spoločné s učiteľstvom. Zatiaľ v tomto odbore nemám práci a preto by som potrebovala vedieť či nemôžem byť zaradená do 9 plat. triedy ako nekvalifikovaná.

Ako zamestnávateľ by som nevidel dôvod, prečo Ťa zaradiť do 9. ako nekvalifikovanú a tak Ťa aj evidovať. Mojou úlohou by bolo mať 100 % kvalifikovanosť zamestnancov, a keďže Tvoje ÚSO Ťa robí plne kvalifikovanou, tak by som Ťa nechal v 8. PT ako kvalifikovanú. Zrejme Ti ide o finančný rozdiel medzi triedami, ale ako kvalifikovaná môžeš vykonať 1. atestáciu a prejsť do 9. PT. Ako nekvalifikovaná nie. Takže nepôjde len o to, aby som ušetril, má to výhody aj pre Teba.

Principiálne odmietam zaraďovanie do kategórie nekvalifikovaných len preto, že má niekto vyššie vzdelanie a v úplne inom odbore. Veď aj pri výkone práce budeš využívať len zručnosti získané počas stredoškolského vzdelania. Ak by si pri práci využila aj zručnosti nadobudnuté vyšším vzdelaním, je to už iné.

Navyše sa Ti môže stať, že sa časom u vás objaví uchádzač s plnou kvalifikáciou pre výkon danej práce a budeš asi prekvapená, ak s Tebou zamestnávateľ rozviaže prac. pomer. Hm?

Výnimku by som urobil len vtedy, ak by som nedokázal zabezpečiť kvalifikovanú silu, potom by som siahol aj po nekvalifikovanej.
Sabadka
11.06.10,04:31
Ako zamestnávateľ by som nevidel dôvod, prečo Ťa zaradiť do 9. ako nekvalifikovanú a tak Ťa aj evidovať. Mojou úlohou by bolo mať 100 % kvalifikovanosť zamestnancov, a keďže Tvoje ÚSO Ťa robí plne kvalifikovanou, tak by som Ťa nechal v 8. PT ako kvalifikovanú. Zrejme Ti ide o finančný rozdiel medzi triedami, ale ako kvalifikovaná môžeš vykonať 1. atestáciu a prejsť do 9. PT. Ako nekvalifikovaná nie. Takže nepôjde len o to, aby som ušetril, má to výhody aj pre Teba.

Principiálne odmietam zaraďovanie do kategórie nekvalifikovaných len preto, že má niekto vyššie vzdelanie a v úplne inom odbore. Veď aj pri výkone práce budeš využívať len zručnosti získané počas stredoškolského vzdelania. Ak by si pri práci využila aj zručnosti nadobudnuté vyšším vzdelaním, je to už iné.

Navyše sa Ti môže stať, že sa časom u vás objaví uchádzač s plnou kvalifikáciou pre výkon danej práce a budeš asi prekvapená, ak s Tebou zamestnávateľ rozviaže prac. pomer. Hm?

Výnimku by som urobil len vtedy, ak by som nedokázal zabezpečiť kvalifikovanú silu, potom by som siahol aj po nekvalifikovanej.


Plne s Petrom súhlasím, už len dodávam, že ak by ťa zamestnávateľ zaradil ako nekvalifikovanú, môže od teba žiadať doplnenie si kvalifikácie. Výhodnejšie je pre teba 8PT ako plne kvalifikovanhá s USO a pracovať na I. atestáciu k USO ako doplňať si kvalifikáciu.