lelocka
25.05.10,15:56
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc ohľadom vrátky dane. Všetko je ok, zamestnávateľ mi spravil dane, prišiel mi aj výpis ale...
neviem dokedy má daňový úrad vyplatiť peniaze, pretoze moj zamestnávateľ mi tvrdí, že ešte nič neprišlo na ich účet a že keď prídu peniaze, automaticky mi ich prepošle. Je koniec mája a ja si myslím, že vrátka dane už musela prísť, nakoľko som sa dočítala, že povinnosť daňového úradu je poslať peniaze do 15.mája. Neviem teda, či je tento údaj správny.
Chcela by som sa opýtať, či by som sa mohla informovať na príslušnom daňovom úrade, že či tie peniaze poslali na zamestnávateľov účet, alebo akým spôsobom by som mohla ďalej postupovať, lebo čakať do neviem kedy ma nebaví. Pritom sa nejedná o mensiu sumu.

Ďakujem veľmi pekne za pomoc a odpoveď a prajem pekný deň
jacekova
25.05.10,14:01
ja tipujem, že myslíš na to, že ti zamestnávateľ urobil ročné zúčtovanie dane za rok 2009 a tam vznikol preplatok.

v tom prípade ti bol povinný vyplatiť tento preplatok v mzde a až následne si to on môže žiadať z DÚ (alebo postupne odpočítavať od dane zo mzdy v prehľade).

on nemá čo čakať na peniaze a až potom vyplácať zamestnancov.
Johanka
25.05.10,14:22
§ 38 Zákona o dani z príjmov
(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonáva, vráti rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca a vyplatí zamestnaneckú prémiu (§ 32a) a daňový bonus alebo jeho časť (§ 33) do výšky ustanovenej týmto zákonom.
...
Johanka
25.05.10,14:24
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc ohľadom vrátky dane. Všetko je ok, zamestnávateľ mi spravil dane, prišiel mi aj výpis ale...
neviem dokedy má daňový úrad vyplatiť peniaze, pretoze moj zamestnávateľ mi tvrdí, že ešte nič neprišlo na ich účet a že keď prídu peniaze, automaticky mi ich prepošle. Je koniec mája a ja si myslím, že vrátka dane už musela prísť, nakoľko som sa dočítala, že povinnosť daňového úradu je poslať peniaze do 15.mája. Neviem teda, či je tento údaj správny.
Chcela by som sa opýtať, či by som sa mohla informovať na príslušnom daňovom úrade, že či tie peniaze poslali na zamestnávateľov účet, alebo akým spôsobom by som mohla ďalej postupovať, lebo čakať do neviem kedy ma nebaví. Pritom sa nejedná o mensiu sumu.

Ďakujem veľmi pekne za pomoc a odpoveď a prajem pekný deň
Podčiarknuté si sa dočítala kde ?
lelocka
25.05.10,14:28
ďakujem krásne ze odpoveď, teda ak som to správne pochopila, zamestávateľ mi to mal hneď vyplatiť a nie sa oháňať tým, že čaká na peniaze.
neviem teraz čo mám robiť, pripomínam mu to vždy keď som s ním, ale on že ešte nič neprišlo na účet. Neviem či môžem sa isť informovať na DÚ, ja neviem čo už mám robiť, či ho niekam nahlásiť, alebo čo, nebaví ma to. keby sa jednalo o nízku sumu čakám, ale jedná sa okolo 500 eur, čo si myslím, že je dosť pre mňa podstatná suma.
lelocka
25.05.10,14:31
ja už som preštudovala toľko vecí, takže si to nepamätám :confused:
veronikasad
25.05.10,14:50
ďakujem krásne ze odpoveď, teda ak som to správne pochopila, zamestávateľ mi to mal hneď vyplatiť a nie sa oháňať tým, že čaká na peniaze.
neviem teraz čo mám robiť, pripomínam mu to vždy keď som s ním, ale on že ešte nič neprišlo na účet. Neviem či môžem sa isť informovať na DÚ, ja neviem čo už mám robiť, či ho niekam nahlásiť, alebo čo, nebaví ma to. keby sa jednalo o nízku sumu čakám, ale jedná sa okolo 500 eur, čo si myslím, že je dosť pre mňa podstatná suma.
mimotemyNa budúci rok nežiadaj o ročné zúčtovanie dane svojho zamestnávatela, ale si sama podaj daňové priznanie. Vrátenú daň dostaneš priamo z DU.