fafo8
25.05.10,18:00
Dobrý deň,
chem vás poprosiť o radu pri riešení nasledovného problému. Prevádzkujem malé samoobslužné potraviny, kde zamestnávam 3 predavačky. V posledných mesiacoch klesli tržby natoľko, že už si nemôžem dovoliť ich zamestnávať v takom počte a potrebujem ušetriť cca náklady na 1 zamestnankyňu. Riešením by bolo jednu z nich prepustiť, ale je ťažké sa rozhodnúť ktorú.
Našiel som riešenie a to také, že by som im skrátil pracovný čas (keď s tým budú súhlasiť). Uvažoval som o trojtýždňovom cykle, ktorý by sa stále opakoval a vyzeralo by to nasledovne (pridal som prílohu tak dúfam, že ju zobrazí).

Otázky:
1. Je takéto rozvrhnutie pracovného času v súlade so zákonom?
2. Ako mám uviesť pracovný čas a mzdu do pracovnej zmluvy (môže byť uvedená hodninová mzda)?
3. Ako by som mal platiť dovolenku (sviatok), keď vyjde na deň v ktorom zamestnankyňa zvyčajne odpracuje 5 hodín. Preplatím 5 hodín alebo 8?
4. Ako je to s nárokom na dovolenku? Za normálnych okolností majú nárok na 5 týždňov dovolenky ročne.

Ďakujem
KEJKA
25.05.10,17:36
vychádza to na 70% plného prac. úväzku. Stačí ked to takto podpíšu v dodatku PZ, bude sa im počítať 70% z pôvodného platu.
rozsah dovolenky sa nemení
preplatíš tolko hodín, kolko by mala smenu.
fafo8
25.05.10,18:04
Ďakujem, takže mám ponechať odmeňovanie mesačnou mzdou vo výške 70% tej pôvodnej mzdy? Nebude problém v tom, že pracovný týždeň nie je rovnaký a tým pádom v jednom mesiaci odpracuje zamestnankyňa viac ako v druhom?
Nebolo by lepšie ich odmeňovať hodinovou mzdou, podľa počtu odpracovaných hodín v danom mesiaci?
Predovšetkým chcem aby to bolo v súlade so zákonníkom práce.
KEJKA
26.05.10,03:47
V súlade so zákonníkom práce to bude, ak budeš mať v tom zmysle podpísaný dodatok k PZ a súčasne budeš dochádzku riadiť tak, aby podľa možnosti mesačne, alebo štvrťročne bol dodržaný fond pracovnej doby podľa nových podmienok, teda tých 28 hod. v priemere za týždeň.
Ak predpokladáš, že sa to dodržať nebude môcť, tak im do dodatku uvedieš aj zmenu v odmeňovaní, miesto mesačnej mzdy stanovíš hodinovú mzdu. Tiež musíš sledovať počet odpracovaných hodín, nadčasy, príplatky - nie nezdá sa mi to jednoduchšie.
SILVIA54
27.07.10,10:57
Ahojte všetci, potrebujem radu: teraz mi zamestnávateľ povedal,že plánuje skrátiť pracovnú dobu a to tak,že piatky by mali zamestnanci voľno a niektorí aj celý august.Chcel by zamestnancom vyplatiť 60% mzdy.Prosím Vás čo to znamená pre zamestnávateľa? Nemám s takýmto niečim skúsenosť.Ďakujem