leninka23
25.05.10,18:22
Dobrý deň, prosím ako je to, keď manžel má TPP a zároveň začína pracovať ako finančný poradca a je zapísaný v registri NBS. Minulý rok 6mesiacov podnikal a neplatil do SP nič. Teraz neviem treba sa zahlásiť do SP ZP a platiť?
Ja som na materskej a tiež som začala pracovať popri ako fin.poradca a som zapísana v registri NBS. Nemáme živnosti. Musím sa hlásiť do SP a ZP a platiť?
Moc ďakujem.
veronikasad
25.05.10,16:28
Dobrý deň, prosím ako je to, keď manžel má TPP a zároveň začína pracovať ako finančný poradca a je zapísaný v registri NBS. Minulý rok 6mesiacov podnikal a neplatil do SP nič. Teraz neviem treba sa zahlásiť do SP ZP a platiť?
Ja som na materskej a tiež som začala pracovať popri ako fin.poradca a som zapísana v registri NBS. Nemáme živnosti. Musím sa hlásiť do SP a ZP a platiť?
Moc ďakujem.
uveď prosím výšku príjmu a základu dane z činnosti fin.poradcu za rok 2009.
Podával ročné zúčtovanie zdr.poistenia za rok 2009 ?
leninka23
25.05.10,16:35
nemal živnosť ako fin. poradca, ale ako prevadzkovateľ pohostinstva. Výška príjmu bola 14951€ a základ dane 5784€. Podal aj ročné zúčt. do ZP.
veronikasad
25.05.10,19:13
nemal živnosť ako fin. poradca, ale ako prevadzkovateľ pohostinstva. Výška príjmu bola 14951€ a základ dane 5784€. Podal aj ročné zúčt. do ZP.
Živnosť trvá, alebo bola zrušená ?
profesional
26.05.10,07:28
Vykon povolania financneho poradcu je vykon slobodneho povolania podla osobitneho predpisu. Pre ucely zdravotneho a socialneho poistenia sa hladi na takuto osobu ako na SZCO.
To znamena, ze takato osoba je povinna:

Podavat danove priznanie k dani z prijmu fyzickych osob (na danovy urad)
Rocne zuctovanie zdravotneho poistenia (do zdravotnej poistovni)
Vypis z danoveho priznania pre ucely socialneho poistenia (socialnej poistovni)

Preddavky na zdravotne poistenie je povinny platit bez ohladu na vysku prijmu ktory dosiahne.

Co sa tyka siclaneho poistenia, tak tam:

Prvy rok (nie kalendarny, ale do 31.12. roko v ktorom zacal podnikat) + do 30.6. druheho roka neplati nic. Potom k 30.6. podava vypis z danoveho priznania do Socialnej poistovne a ak:

Dosiahne aspon vysku minimalne mzdy - stava sa povinne poistenou SZCO a zmusi platit odvody do socialnej poistovne na mesacnej baze vypocitane z vysky prijmu za predosly rok.

Nedosiahne aspon vysku minimalnej mzdy - nemusi platit do socialnej poistovne odvody, ale ak chce, moze sa stat tzv. osobou dobrovolne poistenou.

V tomto pripade na tieto povinnosti nema vobec vplyv to, ci je alebo nie je osoba popri tom aj zamestnanec niekde inde.
leninka23
26.05.10,09:24
živnosť prerušil na 2 roky.
S posledného príspevku som pochopila, že sa musíme hlásiť obaja do SP ZP, ja zatiaľ nemusím platiť SP len ZP a manžel musí platiť oboje. Je to správne.
profesional
30.05.10,11:36
To kedy doslo k preruseniu zivnosti s tym nic nema. Nepochopila si to asi celkom spravne. Prvy rok v SP nebude platit ani jeden z Vas nic. Do uvahy sa to berie co som napisal voci soc. poist. az po 1. roku.
Xanti
30.05.10,18:05
Dobrý deň, prosím ako je to, keď manžel má TPP a zároveň začína pracovať ako finančný poradca a je zapísaný v registri NBS. Minulý rok 6mesiacov podnikal a neplatil do SP nič. Teraz neviem treba sa zahlásiť do SP ZP a platiť? Tak ako bolo spomínané, do ZP platiť musí resp. ked má TPP tak môže požiadať svoju ZP o nulové odvody, s tým, že si ich vyporiada pri RZZP za rok 2010.
Živnosť skončil a nemal súbeh s finančným poradenstvom, tak nebude od júla platiť nič do SP.
Ja som na materskej a tiež som začala pracovať popri ako fin.poradca a som zapísana v registri NBS. Nemáme živnosti. Musím sa hlásiť do SP a ZP a platiť? Ano aj ty sa musíš zahlásiť do ZP a platiť odvody. Ale poberáš materskú? Alebo rodičovský príspevok. Lebo ak poberáš rodičovský príspevok, tak ho poberáš zrejme neoprávnene. Nakoľko už len zápis do registra NBS spôsobí, že si pre účely rodičovského príspevku považovaná za zárobkovo činnú a odoberú Ti ho. Informuj sa na UP, aby si nemusela spätne vracať veľa peňazí.
Mnoho finančných poradkýň nedostáva rodičovský príspevok práve kvôli tomu, že sú vedené v registri NBS.
Moc ďakujem.
v texte.
leninka23
07.12.10,09:22
Dobrý deň, môžem pracovať ako viazaný fin.agent pre pôžičky a súčastne pre poisťovníctvo? ďakujem