lzisko
25.05.10,19:54
Zdravim vsetkych.
Dostal som list o VsZP, aby som im vydokladoval obdobie od 1.1.1995 do 28.2.1997. Kedze davno predtym a nejaky cas potom som bol bez prerusenia vysokoskolak a nie som si vedomy ziadnych zmien ku danym datumom alebo medzi nimi, planujem im v tomto duchu aj odpisat a odkazat ich s doverou na stat, ktory im asi z nejakych dovodov to poistne v tom obdobi neuhradil. Len som si chcel overit, ci si niekto nepamata, ci nebola nejaka specialna povinnost pre vysokoskolakov ku 1.1.1995 hlasit sa na zdravotne poistenie z dovodu prijatia noveho zakona alebo podobne. Neviem sa ku takemuto niecomu dopatrat a chcel by som si byt isty, kym im odpisem, ze im nemienim nic poslat.
Vopred vdaka za vasu pomoc.
veronikasad
25.05.10,18:56
Zdravim vsetkych.
Dostal som list o VsZP, aby som im vydokladoval obdobie od 1.1.1995 do 28.2.1997. Kedze davno predtym a nejaky cas potom som bol bez prerusenia vysokoskolak a nie som si vedomy ziadnych zmien ku danym datumom alebo medzi nimi, planujem im v tomto duchu aj odpisat a odkazat ich s doverou na stat, ktory im asi z nejakych dovodov to poistne v tom obdobi neuhradil. Len som si chcel overit, ci si niekto nepamata, ci nebola nejaka specialna povinnost pre vysokoskolakov ku 1.1.1995 hlasit sa na zdravotne poistenie z dovodu prijatia noveho zakona alebo podobne. Neviem sa ku takemuto niecomu dopatrat a chcel by som si byt isty, kym im odpisem, ze im nemienim nic poslat.
Vopred vdaka za vasu pomoc.
Ak sa nechceš "naťahovať" so VšZP, spolu s listom im pošli potvrdenie o návšteve školy, ktoré preukazuje tvoj štatút študenta a zrejme si ho zdr.poisťovni nepredložil.

Súčasné povinnosti študentov voči zdr. poisťovni nájdeš tu :

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=464
zk24
25.05.10,18:58
Zdravim vsetkych.
Dostal som list o VsZP, aby som im vydokladoval obdobie od 1.1.1995 do 28.2.1997. Kedze davno predtym a nejaky cas potom som bol bez prerusenia vysokoskolak a nie som si vedomy ziadnych zmien ku danym datumom alebo medzi nimi, planujem im v tomto duchu aj odpisat a odkazat ich s doverou na stat, ktory im asi z nejakych dovodov to poistne v tom obdobi neuhradil. Len som si chcel overit, ci si niekto nepamata, ci nebola nejaka specialna povinnost pre vysokoskolakov ku 1.1.1995 hlasit sa na zdravotne poistenie z dovodu prijatia noveho zakona alebo podobne. Neviem sa ku takemuto niecomu dopatrat a chcel by som si byt isty, kym im odpisem, ze im nemienim nic poslat.
Vopred vdaka za vasu pomoc.

ahoj toto doslo aj mne asi pred rokom, respektive vsetkym mojim kolegom, sme asi rovnakeho veku. Je to sposobene tym, ze sme presli na vysoku skolu a nenahlasili sme to na VsZP a oni pravdepodobne netusia co robime. Akoby asi aj mohli vediet ci som na skole alebo nie, ci som dostudovala cely semester alebo nie.
Tak jednoducho som poslala diplom o skonceni VS, co preukazovala ze som poslednych 5 rokov urcite bola na VS. To im uplne stacilo.

A nemyslim si ze im treba odpisovat nieco v "nejakom" duchu. Jednoducho som napisala sprievodny list a prilozila prilohu. Naco sa natahovat a rozculovat, hlavne ked si clovek sam neni isty toho ci si splnil vsetky zakonne povinnosti.

Oni si len overuju to, ze si naozaj poistencom statu, a ze studujes.
zk24
25.05.10,19:16
Zdroj www.vszp.sk

Za ukončenie strednej školy sa považuje deň zloženia maturitnej skúšky, a to na gymnáziách, stredných odborných školách, stredných odborných učilištiach a nadstavbových štúdiách. Poistné za teba platí štát najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium ukončené (do 31.8.) Všetky zmeny platiteľa si povinný oznámiť do ôsmych dní od zmeny platiteľa (napr.: evidovanie na Úrade práce a podobne) urobiť tak môžeš v ktorejkoľvek pobočke alebo expozitúre VšZP.

Tlačivo: Oznámenie poistenca/platiteľa poistného

Doklady: doklad o ukončení štúdia na strednej škole (napr.: doklady vystavené školou alebo kópia maturitného vysvedčenia a podobne), potvrdenie o nástupe na VŠ, ak by štúdium pokračovalo ďalej v štúdiu na VŠ.

Ak nastúpiš do zamestnania po maturite je povinný zamestnávateľ za teba splniť oznamovaciu povinnosť pri zmene platiteľa poistného a to do 8 dní od nástupu do zamestnania. Nie je však povinný oznámiť ukončenie štúdia.

Takze trebalo poslat na ZP potvrdenie o nastup ne VS, co sa obavam nikto z nas nespravil. Takze mozeme byt radi ze nas iba vyzyvaju a nepokutuju priamo.
lzisko
25.05.10,19:58
Takze trebalo poslat na ZP potvrdenie o nastup ne VS, co sa obavam nikto z nas nespravil. Takze mozeme byt radi ze nas iba vyzyvaju a nepokutuju priamo.

To je na tom prave zaujimave, ze na VS som nastupil v 1992. Tak preco chcu dokladovat iba od 1.1.1995? Bud v tom maju chaos alebo ten datum 1.1.1995 je niecim vynimocny - nejaka special oznamovacia povinnost.

Takisto, preco iba do 28.2.1997, ked studentom tej istej skoly som bol potom este dalsieho pol roka? Na toto nemam ziadne logicke vysvetlenie.

Ale asi to poriesim s tym diplomom/vysvedcenim, ako si pisala vyssie...
zk24
25.05.10,20:00
Mne to prislo za nejake roky 2002-2007 tusim.

Myslim ze je to len tym, ze robia nejaku reviziu a hladaju neplaticov. Ja som vydoladovala cele studentske obdobie, pocnuc maturitnym vysvedcenim a nastupom na VS aby v buducnosti odo mna uz nemali co chciet.
Xanti
25.05.10,20:02
To je na tom prave zaujimave, ze na VS som nastupil v 1992. Tak preco chcu dokladovat iba od 1.1.1995? Bud v tom maju chaos alebo ten datum 1.1.1995 je niecim vynimocny - nejaka special oznamovacia povinnost.

Takisto, preco iba do 28.2.1997, ked studentom tej istej skoly som bol potom este dalsieho pol roka? Na toto nemam ziadne logicke vysvetlenie.

Ale asi to poriesim s tym diplomom/vysvedcenim, ako si pisala vyssie...
Ja Ti neviem,
ale ako tak čumím na svoj preukaz poistenca tak mám tam dátum vzniku 1.1.1995
Takže asi v tom roku bola prvá možnosť zmeniť poisťovňu. Ja som v pôvodnej od samého začiatku.

Takže asi preto žiadajú potvrdenie, lebo asi do 31.12.1994 bola len jedna poisťovňa a od 1.1.1995 už boli viaceré. Tak potrebujú vedieť, že stále patríš pod nich.

Nič rozumnejšie ma nenapadá.
veronikasad
25.05.10,20:03
To je na tom prave zaujimave, ze na VS som nastupil v 1992. Tak preco chcu dokladovat iba od 1.1.1995? Bud v tom maju chaos alebo ten datum 1.1.1995 je niecim vynimocny - nejaka special oznamovacia povinnost.

Takisto, preco iba do 28.2.1997, ked studentom tej istej skoly som bol potom este dalsieho pol roka? Na toto nemam ziadne logicke vysvetlenie.

Ale asi to poriesim s tym diplomom/vysvedcenim, ako si pisala vyssie...
neviem už nájsť zákon o zdr.poistení z r.1995, preto som ti priložila súčasné povinnosti vysokoškolákov. Rok 1995 - podla mojej kartičky poistenca, bol výnimočný tým, že vznikli viaceré zdravotné poisťovne. Či vtedy plnila za študentov oznamovaciu povinnosť škola, alebo to bola povinnosť študenta - neviem. Neoplatí sa ti s nimi doťahovať. Prefoť vysokoškolský diplom (ak nemáš potvrdenie o návšteve školy) a pošli im ho.
KEJKA
25.05.10,20:03
pretože ZP sa stali tými inštitúciami nejako v tom r. 1995. Mňa tiež vyzvali aj ked nie kvôli štúdiu, ale musela som doniesť potvrdenie od zamestnávateľa, že ma v r. 1995 zamestnával. Pritom som uňho bola od r. 1992. Na výzvu som šla osobne, lebo to bolo nepochopiteľné, nelogické........
pani mi vysvetlila, že stačí im to potvrdenie, lebo im to chýba do evidencie.
Ber to tak, že si teraz !!!!!!!!!!!!!!!! upratujú starý neporiadok v evidencii.
A prečo len do toho 02/1997? pravdepodobne od druhého semestra VŠ v tom ročníku 1996/1997 ťa už ako študenta evidujú.
Asi im už nabehli správne počítače, čo ja viem?
Xanti
25.05.10,20:03
Mne to prislo za nejake roky 2002-2007 tusim.

Myslim ze je to len tym, ze robia nejaku reviziu a hladaju neplaticov. Ja som vydoladovala cele studentske obdobie, pocnuc maturitnym vysvedcenim a nastupom na VS aby v buducnosti odo mna uz nemali co chciet.
:D:D:D noooooooo len aby si nebola prekvapkaná,
odo mňa chcú papiere každý rok a to dokladujem rok 2002 a 2003 , každý rok im donesiem papiere, ofotia si založia a o rok mám výzvu v pošte aby som dokladovala tie roky.
No posledne pred rokom som ofotila dva krát, a dala na protipodpis, s tým, že ak mi zase pošlú papier o zdokladovaní tak im to otrepem o hlavu.
Takže som očakávaní :D:D:D:D:D
zk24
25.05.10,20:09
Oni vedia posielat krasne listy a krasne potvrdenia:
Poslali mi ze som za nejake obdobie dlzna par korun, kedze si clovek nevie nic overit, tak som si dala poslat spat potvrdenie ze voci mne uz nic neeviduju po uhradeni toho nedoplatku. A co mi neodpisali?
Potvrdzujeme ze za dane obdobie voci vam neevidujeme uz nedoplatok. Tymto vsak nezarucujeme ze vam v buducnosti za dane obdobie uz nedoplatok nevycislime :D :D :D :D
skoro som sa pototo od smiechu.

potvrdzuju ze su si neni vedomi ze som nieco nezaplatila ale nevedia sa zarucit ze si nezacnu byt vedomi v buducnosti :D :D
Xanti
25.05.10,20:11
Tak to máš Zuzana pravdu,
mne vyčíslili tento rok nedoplatok v RZZP za rok 2006 ale hlavná vec, že od roku 2006 do teraz mi posielali preplatky.
Takže čo sa týka ZP nedivím sa ničomu :D:D:D
KEJKA
25.05.10,20:17
súhlas som dala, lebo presne tak postupujú - ZP aj SP.
Ja som dostala zo všetkých ZP aj SP potvrdenia, že nič nedlhujem, ale v súvislosti s tým
a) VšZP ma vyzvala aby som vydokladovala ten rok 1995
b) SP ma vyzvala zaplatiť nedoplatok, hoci 3 mesiace predtým mi odsúhlasila preplatok na poistnom, ktorý sme aj vysporiadali. ked som sa s nimi o tom dohadovala, tak mi napokon potichu vysvetlili, že oni ten nedoplatok evidujú, ale nevymáhajú - už je premlčaný. Súvisí nejako s obdobím, ked UP prechádzal pod SP.
lenže ked nezaplatím premlčaný záväzok, tak mi potvrdenie nevydajú.
Potvrdenie som potrebovala, tak som zaplatila, aj ked som vlastne nemusela (?).
Píšem to preto, aby ste si všetci vy čo myslíte, že sa na Vás aj zabudlo, že tieto inštitúcie nespia. majú bor.......... ale nejako sa v ňom vedia orientovať.
Mária27
25.05.10,20:35
Zmena nastala zákonom č. 273/1994 Z.z. o zdravotnom poistení, financovaní zdravotného poistenia, o zriadení Všeobecnej zdravotnej poisťovne a o zriaďovaní rezortných, odvetvových, podnikových a občianských zdravotných poisťovní.
Sociálna poisťovňa bola zriadená zák. 274/1994.
Dovtedy bola len Národná poisťovňa (zák. 7/1993).
Príroda
03.06.10,12:44
Zdravím. Študent vysokej školy ukončil 1. stupeň štátnou skúškou dňa 31.5. 2010. Diplom ešte nedostal. Potrebujem vedieť, či je potrebné hlásiť sa na zdravotnú a sociálnu poisťovňu, prípadne UPSVaR do akého obdobia a s akým dokladom. Podotýkam, že bude pokračovať v štúdiu na 2. stupni VŠ. Prosím poraďte, je to súrne. Vďaka za odpovede. Pekný deň všetkým.
Jana Motyčková
04.06.10,06:35
Ak nastupuje na 2.stupeň VŠ, nemusí sa hlásiť na ZP, po nástupe na 2.stupeň vydokladuje ZP, že pokračuje v štúdiu.