smachotka
25.05.10,20:27
Ahojte.Chceme do firmy zamestnat na dohodu z uradu prace jedneho cloveka. Chcem sa spytat ci mi viete poradit ci je lepsie mu spravit zmluvu ako dohoda o vykonani prace alebo dohoda o pracovnej cinnosti. Jeho napln prace bude vozit nieco na aute nakladnom a praca na traktore.
veronikasad
25.05.10,18:47
Ahojte.Chceme do firmy zamestnat na dohodu z uradu prace jedneho cloveka. Chcem sa spytat ci mi viete poradit ci je lepsie mu spravit zmluvu ako dohoda o vykonani prace alebo dohoda o pracovnej cinnosti. Jeho napln prace bude vozit nieco na aute nakladnom a praca na traktore.
podľa druhu vykonávanej práce - dohodu o pracovnej činnosti.

Ak je aj poberatelom dávky v hmotnej núdzi, výhodnejšia je dohoda o vykonaní práce. Druh vykonávanej práce vo vašej firme ale tejto dohode nezodpovedá.
smachotka
25.05.10,18:53
Pobera zatial tie peniaze co davaju teraz pol roka, neviem presne ako to volaju. Vlastne on nemoze presiahnut tych 136 Eur a je tam aj niejaka podmienka ze kolko hodin moze odrobit?
Xanti
25.05.10,18:55
Pobera zatial tie peniaze co davaju teraz pol roka, neviem presne ako to volaju. Vlastne on nemoze presiahnut tych 136 Eur a je tam aj niejaka podmienka ze kolko hodin moze odrobit?
Poberá podporu v nezamestnanosti,
mesačne nesmie presiahnuť príjem 136,38 eur. Hodiny nie sú obmedzené, ale pri dohode o vykonaní práce je ročný počet hodín zákonom obmedzený na 350, a pri dohode o pracovnej činnosti je počet hodín obmedzený týždenne na 10 hodín.
jacekova
25.05.10,18:56
Pobera zatial tie peniaze co davaju teraz pol roka, neviem presne ako to volaju. Vlastne on nemoze presiahnut tych 136 Eur a je tam aj niejaka podmienka ze kolko hodin moze odrobit?


aha, takže on je vlastne na podpore.

ak by ste spísali dohodu o vykonaní práce, tak tam je obmedzenie len to, aby odrobil ročne max.350 hodín

ak by robil na dohodu o pracovnej činnosti, môže odrobiť max. 10hodín týždenne
Inga6
25.05.10,18:57
Pri DVP davaj velky pozor na to, ako naformulujes znenie cinnosti - musi to byt v tzv. "dokonavom" vide, t.z. v tvojom pripade nieco ako "vylozenie a nalozenie tovaru.....", co sa tyka prace na traktore, tak to by som skor specifikovala konkretnejsie, zial teraz neviem, co to moze obnasat....A hlavne, treba mat dobre osetrene to, ci praca na traktore si nevyzaduje splnenie urcitych specifik - vodicak, zdravotny stav a pod... Pri tejto forme dohody ide skor o narazovu pracu, ktora zacne a o par dni skonci, pretoze "vsetko bolo urobene".
Pri dohode o pracovnej cinnosti ide o opakujucu sa cinnost napr. aj niekolko mesiacov.
smachotka
25.05.10,19:04
Dakujem vam. Spravim mu dohodu o vykonaní prace. Moze tam obrobit viac hodin. znenie cinnosti dam odvoz tovaru, lebo to bude iba vozit / na to ma aj vodicky/ a co sa tyka traktora tak to dam asi pomocneho traktoristu, pretoze bude sice siat na traktory a pripravovat podu na siatie / na to ma tiez papiere/, len mu musime urobit skolenie o bezpecnosti. Este sa chcem spytat, ja ho prihlasim len na socialke a platim za neho iba garancne a urazove? Ozaj kvoli uradu prace musim vies aj niekaju inu jeho evidenciu dochadzky alebo sa tam nic extra nerobi?
veronikasad
25.05.10,19:06
Dakujem vam. Spravim mu dohodu o vykonaní prace. Moze tam obrobit viac hodin. znenie cinnosti dam odvoz tovaru, lebo to bude iba vozit / na to ma aj vodicky/ a co sa tyka traktora tak to dam asi pomocneho traktoristu, pretoze bude sice siat na traktory a pripravovat podu na siatie / na to ma tiez papiere/, len mu musime urobit skolenie o bezpecnosti. Este sa chcem spytat, ja ho prihlasim len na socialke a platim za neho iba garancne a urazove? Ozaj kvoli uradu prace musim vies aj niekaju inu jeho evidenciu dochadzky alebo sa tam nic extra nerobi?
Nezabudni na zmenu zákona o službách zamestnanosti. Uzatvorenie dohody musí uchádzač nahlásiť pred začiatkom výkonu práce. Mesačne predkladá potvrdenie o príjme na tlačive stanovenom ÚP + kopiu výplatnej pásky.
Xanti
25.05.10,19:08
Dakujem vam. Spravim mu dohodu o vykonaní prace. Moze tam obrobit viac hodin. ????? No ja neviem ale na dohodu o vykonaní práce môže odpracovať 350 hodín do roka,
na dohodu o pracovnej činnosti môže odpracovať 52x10 hodín tj. 520 hodín do roka...
asi som zabudla rátať ale som presvedčená o tom, že 520 je viac ako 350 hodín. znenie cinnosti dam odvoz tovaru, lebo to bude iba vozit / na to ma aj vodicky/ a co sa tyka traktora tak to dam asi pomocneho traktoristu, pretoze bude sice siat na traktory a pripravovat podu na siatie / na to ma tiez papiere/, len mu musime urobit skolenie o bezpecnosti. Este sa chcem spytat, ja ho prihlasim len na socialke a platim za neho iba garancne a urazove? áno iba to platíš. Ozaj kvoli uradu prace musim vies aj niekaju inu jeho evidenciu dochadzky alebo sa tam nic extra nerobi? Každý mesiac mu dáš potvrdenie o výške jeho príjmu.
v texte.
jacekova
25.05.10,19:08
treba vopred prihlásiť na sociálke zamestnanca aj zamestnávateľa (ak náhodou nemáte iných zamestnancov). Firma bude platiť len garančné a úrazové poistenie.
Kvoli ÚP netreba žiadnu špeciálnu evidenciu, akurát musí zobrať jednu dohodu pred nástupom do práce na ÚP.
Lubaba
25.05.10,19:09
Myslím že počet hodín by sa už nemal sledovať u evidovaného na ÚP, podstatná je mesačná výška jeho odmeny, ktorá nemôže presiahnúť 136,38 € v danom mesiaci.
veronikasad
25.05.10,19:10
Myslím že počet hodín by sa už nemal sledovať u evidovaného na ÚP, podstatná je mesačná výška jeho odmeny, ktorá nemôže presiahnúť 136,38 € v danom mesiaci.
Zákonník práce platí aj pre uchádzačov o zamestnanie
Inga6
25.05.10,19:11
POZOR na nadefinovanie cinnosti, musi to byt v dokonavom vide! Tym padom tam mozes uviest "prevezenie tovaru napr. z miesta A do miesta B", pozicia/cinnost ako pomocny traktorista tam byt tiez nemoze. Vymysli si nejaku cinnost, ktora opisuje jeho pracu a vytvor z toho dokonavy vid:).
Dochadzku mu samozrejme musis viest - prichod aj odchod z prace kazdy den, to je to najlepsie. A na zaklade toho mu potom spracujes mzdu.;)

Pocet odpracovanych hodin sa musi sledovat bez ohladu na tu, ci ide o evidovaneho zamestnanca na UP alebo nie, kedze limit pracovnych hodin urcuje zakonnik prace a nie UP.
Xanti
25.05.10,19:11
Zákonník práce platí aj pre uchádzačov o zamestnanie
Asi to bolo myslené, v rámci UP. Naozaj je jedno či odrobí 100 hodín alebo 200 hodín ak neprekročí príjem. mimotemy
veronikasad
25.05.10,19:14
Asi to bolo myslené, v rámci UP. Naozaj je jedno či odrobí 100 hodín alebo 200 hodín ak neprekročí príjem. mimotemy
Myslím, že nie je to celkom jedno - ak má dohodu o pracovnej činnosti, nemôže odrobiť 100 hod. mesačne. ZP mu to neumožňuje.
Xanti
25.05.10,19:16
Myslím, že nie je to celkom jedno - ak má dohodu o pracovnej činnosti, nemôže odrobiť 100 hod. mesačne. ZP mu to neumožňuje.
Veronika ale ak má dohodu o vykonaní práce tak tých 100 abo 200 hodín odpracovať môže. Myslím, že sa len chytáme za slovíčka. :D
jacekova
25.05.10,19:18
Veronika ale ak má dohodu o vykonaní práce tak tých 100 abo 200 hodín odpracovať môže. Myslím, že sa len chytáme za slovíčka. :D


mimotemypresne tak, veď vieme čítať medzi riadkami :D. ona tým určite myslela DoVP