cestovatelzh
26.05.10,10:14
Potreboval by som jednu informáciu.

Je niekde v zákone alebo vo vyhláške presne stanovené aké položky musí obsahovať vyúčtovanie nákladov. Jedna sa mi hlavne o čísla meračov, počiatočne a konečne stavy meračov.
sito
26.05.10,08:21
Je, vo vyhláške 358/2009, § 10. Alebo v téme "Teplo - všeličo, nie všetko" príspevok č.60.
Chobot
26.05.10,08:28
Potreboval by som jednu informáciu.

Je niekde v zákone alebo vo vyhláške presne stanovené aké položky musí obsahovať vyúčtovanie nákladov. Jedna sa mi hlavne o čísla meračov, počiatočne a konečne stavy meračov.

ANi to nikde nenájdeš. Nie je to stanovené. Vyúčtovanie nie je faktúra.

Ak nie ste spokojní s vyúčtovaním, čo vám robí váš správca, máte možnosť vymeniť správcu alebo zmeniť formu správy na SVB.

Ak ti niečo nie je jasné na vyúčtovaní, alebo ti nesedia údaje, môžeš v rámci reklamačného obdobia (býva uvedené na vyúčtovaní, dokedy môžeš reklamovať nezrovnalosti vo vyúčtovaní ) osobne alebo písomne reklamovať u správcu .

Opravil som príspevok, mylná odpoveď.
sito
26.05.10,08:44
Vyúčtovanie nie je faktúra.

Ak ti niečo nie je jasné na vyúčtovaní, alebo ti nesedia údaje, môžeš v rámci reklamačného obdobia (býva uvedené na vyúčtovaní, dokedy môžeš reklamovať nezrovnalosti vo vyúčtovaní ) osobne alebo písomne reklamovať u správcu .

Nie na všetkom musí byť napísané faktúra. Pokladničný bloček, výplatná páska, výpis z bankového účtu, ročné vyúčtovanie ... atď.

Má právo vedieť čo za čo, koľko a kedy.
cestovatelzh
26.05.10,09:41
ďakujem za odpoveď ja som potreboval hlavne číslo vyhlášky aby som mohol odpovedať na pripomienky k vyúčtovaniu užívateľovi.

je jasne že keď užívateľ príde a požiada o zdokladovanie nameraných spotrieb nie je problem mu všetko doložiť.

Ako kuriozitu uvádzam že užívateľ oháňajúci sa v pripomienkovaní paragrafmi ktoré z danou vecou nemajú nič spoločné po nás okrem čísla merača SV,TUV, UK a počiatočného a koncového stavu žiada aj číslo merača a stavy zložiek TUVFIX a UKFIX.
sito
26.05.10,10:09
Fixy sa uvádzajú pri fakturačných meračoch v dome, nie pri pomerových v bytoch. A vo vyúčtovaní je ich treba uviesť, aj variabily sú to zložky konečných nákladov za teplo a teplú vodu.
brčko
28.05.10,18:09
dostatli sme vyúčtovanie za byt. Skutočné náklady na elektr.energiu na celý bytový dom vzrástli o 140% (t.j. sú 240% oproti predchádzajúcemu roku)!!! Viem len v eur, nie v merných jednotkách.

Neviete, menilo sa niečo zo strany elektrární, napr. v tarifách pre bytové domy? Lebo aj známa mi hovorila, že aj u nich to velmi vzrástlo.

toto velmi nesledujem, tak dík, ak poradíte, kde hladať viac info.
angels88
28.05.10,18:40
Elektrárne si vcelku dobre zarobili tým že v spoločných priestoroch čo boli do roku 2008 dotované elektromery ich pretarifikovali ako bežné elektromery a tým to vcelku dobre stúplo. Fakturujú to na základe veľkosti ističov a rezervovanej kapacity. Nám jeden elektromer stúpol pri žiadnej spotrebe z 30,-Eur ročne v roku 2008 na 453,-Eur v roku 2009, takže vcelku nás pekne ošklbali. Prave dávam 4 ks elektromerov v bývalých práčovniach poodpájať a úspora za rok cca 1073,-Eur . Treba všetko čo je realizovatelné pozlučovať a ostatné dať poodpájať aby nás takto neokrádali.
My sme stúpli za celú bytovku z 1500,-Eur v 2008 roku na 3570,-Eur minulí rok, to máme v každom vchode 3 elektromery ( svetlo, výťah, práčovne - ktoré práve rušíme )
brčko
28.05.10,19:28
díky moc. Tak uvidíme, či sa dá niečo ušetriť u nás. Predpokladám tarify nájdem na strákach elektrární.
zalobaba
02.06.10,09:28
Aká je lehota na vyhotovenie vyúčtovania SVB za uplynulý rok a aká je lehota na jeho doručenie vlastníkovi?
verkaz
02.06.10,12:13
Vyhotovéné a doručené vyúčtovanie za predchádzajúci rok musí byť najneskoršie do 31.5. nasledujúceho roka. Do 30 dní od doručenia majú byť aj preplatky vyplatené. Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov číslo 182/1993 Z. z.
verkaz
02.06.10,13:27
zalobaba - sleduj dnes televízne noviny na STV 1.
brčko
03.06.10,08:25
neviete do ktorých taríf v rámci podnikatelov zaradujú odbery v spoločných priestoroch bytového domu? Zatial nemám info priamo od správcu. Myslím máme len osvetlenie a výťahy v 4och vchodoch 8posch. bytovky.

tu sú niektoré cenníky zse:

- ceny za distribúciu a ostatné tarify (bez ceny za dodávku)
http://www.zse.sk/index.php?www=sp_detail&id=1222&id_left_navigation=1254

- a tu myslím len ceny za dodávku
http://www.zse.sk/index.php?www=sp_detail&id=33&id_left_navigation=42

Alebo ak by ste vedeli, z akých zložiek sa skladá cena pre firmy?

V domácnostiach je:
- 5základných taríf (D1 Až D5, aj ked ich presné označenie je trochu iné) a tie platia aj pre ceny za dodávku aj pre ceny za distrubúciu (pri podnikateloch toto myslím neplatí?)
- 7 základných zložiek ceny:
2 pevné (za odber. miesto/dodávku, za distrubúciu) a
5variabilných (za dodávku el, za distribúciu, za straty pri dist., prevádzkovanie sys., systém. služby),

no pri firmách sa akosi neviem zorientovať a predpokdám, závisí aj od tarify/sadzby.