lupo
22.10.05,18:23
Ukradli mi veci, ktoré som mal zaradené do majetku firmu, a to aj také čo som neodpisoval a aj veci odpisované.

Podľa § 53 odsek 5 mám teraz dilemu pri neodpisovanom majetku (odpisovaný tovar je v § výslovne riešený). Ukradli mi totiž i aktovku, CD-čka, USB kľúč či iné veci, ktoré sú uvedené v zápisnici Polície.
Moja dilema je v tom, že kufrík bol súci na vyradenie, pretože bol starší ako vec odpisovaná a ukradnutá tiež (notebook). Pri notebooku zákonodarca vcelku logicky požaduje navrátenie pomernej časti DPH vzhľadom na už uplatnené odpisy. Zdá sa mi však, že DPH uplatnené pri spotrebnom majetku si žiada štát naspäť v plnej výške. Akoby nebral do úvahy, že ten tiež podlieha opotrebovaniu.

1. vysvetľujem si to správne?
2. alebo štát je "veľkorysý" a mám vrátiť pomernu DPH iba z odpisovaných vecí a z ostatného majetku nemusím? To by bolo vcelku s filozofiou vrátenia DPH pri ukončení firmy. Potom však neodpisovaný majetok by nemal byť považovaný za tovar (čo aj logicky je pravda, je rozdiel medzi krádežou tovaru z obchodu a majetkom, ktorý používam a bol tovarom v čase kúpy do zaradenia do spotreby), avšak definíciu pojmu "tovar" (t.j. nie dodanie tovaru) neviem v zákone nájsť. Je teda materiál (majetok), zaradený do spotreby ešte tovarom?

Ďakujem za radu

Lupo
Jana Acsová
22.10.05,16:45
Skúste aj link, aj keď trošku zmenil podobu, odkedy som ho naposledy videla. :confused:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=85346#post85346
Paula
22.10.05,18:28
2. alebo štát je "veľkorysý" a mám vrátiť pomernu DPH iba z odpisovaných vecí a z ostatného majetku nemusím? To by bolo vcelku s filozofiou vrátenia DPH pri ukončení firmy.
LupoOspravedlňujem sa za mimotemy , nemám príklad krádeže, ale......... poznám prípad, kedy štát veru veľkorysý nebol. Plataca 3 roky vykazoval "nulové, bezpohybové" DP DPH. DÚ ho automaticky zrušil ako platcu a žiadal vrátenie DPH z nakúpeného, aj neodpisovaného HM, DM i zásob . Údaje o zostatkoch na príslušných účtoch mal DÚ logicky zo súvahy ako súčasti daň.priznania. Chcela som len upozorniť na skutočnosť, že DÚ niektoré fakty "vidí".
Jana Acsová
22.10.05,18:33
poznám prípad, kedy štát veru veľkorysý nebol. Plataca 3 roky vykazoval "nulové, bezpohybové" DP DPH. DÚ ho automaticky zrušil ako platcu a žiadal vrátenie DPH z nakúpeného, aj neodpisovaného HM, DM i zásob . Údaje o zostatkoch na príslušných účtoch mal DÚ logicky zo súvahy ako súčasti daň.priznania. Chcela som len upozorniť na skutočnosť, že DÚ niektoré fakty "vidí".Pauli, ale nemohol mať údaj o zostatku drobného majetku, ktorý účtovná jednotka už má zahrnutý v spotrebe. Samozrejme, že závisí od spôsobu vedenia účtovníctva a od rozhodnutia účtovnej jednotky, za čo považuje drobný majetok. Ak ho považuje za zásoby a už ho aj vydala, teda spotrebovala, nikde v súvahe sa neobjaví, lebo je vo výkaze ziskov a strát napr. spred dvoch rokov, alebo z minulého. V súvahe nefiguruje.
Plne súhlasím s dodanením zostatkov vykazovaných v súvahe. Ale to je rozdiel oproti prípadu, ktorý uvádzam.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
22.10.05,18:40
Ukradli mi totiž i aktovku, CD-čka, USB kľúč či iné veci, ktoré sú uvedené v zápisnici Polície.
Pre úplnosť. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Ak ste predmetné veci vydali do spotreby a účtovali na účte 501, nie je to predmetom dodanenia. Stanovenie pomernej časti v akej by bolo možné dodanenie si neviem ani predstaviť. Ak sa u dlhodobého majetku uznáva dodanenie zo zostatkovej ceny, nakoľko platiteľ znižuje odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom, mám za to, že ekvivalentom u majetku účtovaného do spotreby na účet 501 je uznanie 100 % znákladovania a teda nemáme ako určiť pomernú časť, ktorá by pripadala do úvahy k zdaneniu.
lupo
24.10.05,06:47
Zdravím pomáhajúcich,
Keďže vediem jednoduché účtovníctvo, problematiku som si overil na daňovom úrade a pracovný týždeň začal ozaj dobre - DPH za predmety zaradené do spotreby vracať nemusím!
Ešte raz ďakujem,

S pozdravom

Lupo
Zužu
20.12.05,09:36
Zdravím všetkých, ktorí majú na konci roka veľa nezodpovedaných otázok. Prosím Vás o radu. Rada by som vedela aj Vás názor na nasledujúci problém. V novembri 2005 bol firme odcudzený majetok vo výške 300 000,- Sk. Medzi odcudzeným majetkom bol majetok odpisovaný, ktorý sa ešte odpisuje a majetok, ktorý bol zaradený pri obstaraní do prevádzkovej réžie v rokoch 2002,2003,2004 a 2005. Nebol to tovar ale majetok , kotrý sa používa ako je telefón, vysávač, tlačiareň, notebook atď. Z hľadiska zákona o DPH, v prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane. Mám tento majetok považovať za tovar? a daň zaplatiť ?
ORLEN
20.12.05,09:40
Stretla som sa s tym, ze podnikatelia radsej eviduju majetok a tovar na stave, keby vzniknutu kradez priznali, museli by vracat DPH vtom case kedy ku kradezi doslo.
ALBO
20.12.05,10:03
V § 53 sa píše že je potrebné daň odviesť v prípade krádeže tovaru.Tovar je pre DPH všetko aj DHM aj HM. Až pri HM sa píše, že teba odviesť daň zo ZC. Nemá síce logiku, že z odpísaného HM nemusíte odviesť nič a zo starej tašky máte odviesť celú daň ale tak to tam je. Tiež by nemalo logiku, keby ste nakúpili kopu DHM a o týždeň by ho niekto ukradol a vy by ste neodvieli nič.Bude asi závisieť od konkrétnej kontrolórky ako sa k tomu postaví.
Keby ste tú tašku isli predať tiež musíte odviesť daň z dodania tovaru (nemôžete povedať ,že je to spotrebované). Najlepšie je (ak sa to dá) neúčtovať o vyradení z dôvodu krádeže.