slezka456
26.05.10,12:31
Zdravím všetkých poraďakov. Prešla som to cele krížom krážom a nenašla som radu na moj problem :confused:. Sročka chce prenajať časť nehnutelnosti vo vlastníctve ktorá je zároveň zaradená do odpisovania ,, ide o časť chaty určenej na ubytovanie,, FO so živnostenským oprávnením. A teraz otazky :
1. Je to možne a musím mať na prenájom oprávnenie alebo na to stači len nájomná zmluva?
2. Treba tento prenájom hlásiť na DÚ?
3. A do tretice - Môžem si časť nákladov uplatňovať v učtovníctve ( plyn, elektrika ....)?
Za všetky odpovede ĎAKUJEM...;););)
KEJKA
26.05.10,14:14
Sročka môže prenajať svoj majetok, ktorý neviem využiť na svoje podnikateľské účely. Je dočasne prebytočný - nájom je riešenie.
Uzavrie NZ, správne, podľa mňa to stačí. Nájomné priznáš v PU sročky, netreba osobitne hlásiť.
Náklady si uplatníš v rozsahu, v akom ich použiješ pre potrebu sročky, náklady súvisiace s prenajatou časťou vyfakturuješ.
................
treba ešte doriešiť DPH, ak je sro platiteľ, nájom bude podliehať DPH - predpokladám podľa spôsobu jeho využitia.
jeso
27.05.10,05:23
my sme do NZ zakotvili , že drobné opravy na prenajatom majetku si hradí nájomca sám
zuzuc
27.05.10,06:22
Ahojte,

prosim, potrebujem surne poradit. Moze si firma prenajat byt? A co potom z toho vyplyva?
Moze si to potom firma dat do nakladov ako danovo uznatelny naklad? Cely alebo len cast?
A pre toho zamestnanca, co tam bude byvat, z toho plynie nejaky nepenazny prijem?

Velmi prosim o odpoved.

Dakujem.

Zuzana
KEJKA
27.05.10,06:28
Môže, ale ak to je len na riešenie bytovej otázky zamestnanca, tak by mu to mala v podstate fakturovať. Ak nie, tak potom ide o nepeňažný príjem zamestnanca - treba mu to zdaniť v mzde.
Pre sro to bude daňový náklad, aj ked sa určite ozvú rozhorčené hlasy že nie. Samozrejme daňové len vo výške, ktorá bude zdanená zamestnancovi.
zuzuc
27.05.10,07:25
Môže, ale ak to je len na riešenie bytovej otázky zamestnanca, tak by mu to mala v podstate fakturovať. Ak nie, tak potom ide o nepeňažný príjem zamestnanca - treba mu to zdaniť v mzde.
Pre sro to bude daňový náklad, aj ked sa určite ozvú rozhorčené hlasy že nie. Samozrejme daňové len vo výške, ktorá bude zdanená zamestnancovi.
Dakujem, Kejka, za rychlu odpoved.

to znamena, ze by to bol byt od normalnej sukromnej osoby, musela by tam byt,zrejme, zmluva, na zaklade ktorej by sa to platilo.
Potom ak by najomne bolo napr. 500€, zamestanacovi by som tych 500€ mala dat ako nepenazny prijem a o tuto ciastku by sa mu zvysil zaklad dane.
Danovy naklad pre firmu bude co - 500€?


A aby som to domotala uplne:

Povedzme, ze najom by bol 500€ a zamestnancovi by som naysila zaklad dane iba o 300€. Opravneny naklad firmy by bol iba tych 300€. Rozumiem tomu spravne?

Este by som sa spytala, ako by to bolo, keby ten byt nebol pre konkretneho zamestnanca, ale len pre rozne potreby firmy.

Dakujem, velmi prosim o odpoved, lebo to odo mna chcu tlacia a neviem, co im mam povedat.

Zuzana
KEJKA
27.05.10,11:24
všetko je tak ako píšeš.
Ak pre potreby firmy, to zasa treba vedieť konkrétne pre aké.
Možno bude treba riešiť zmenu účelu na nebytové priestory.