fejton
26.05.10,23:34
Dobrý deň.
Chcel by som sa opýtať, že aký je význam vykonávania vecnej kontroly účtovníctva ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka?
Nie som si istý čo to presne znamená.
Danila
27.05.10,06:21
Dobrý deň.
Chcel by som sa opýtať, že aký je význam vykonávania vecnej kontroly účtovníctva ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka?
Nie som si istý čo to presne znamená.Pre istotu som klikla do Tvojho profilu, či nie si hlavný účtovník. Ale aj ako podnikateľ-kontaeľ musíš vedieť, že zodpovedáš za účtovníctvo Tvojej firmy. A nariaďuješ inventarizáciu. Nemôžeš teda niečo nariaďovať o čom nemáš ani páru.
Ale uvediem Ti jednoduchý prípad. Ak sa FYZICKOU inventarizáciou zistí, že máš na sklade 100 ks pracovných oblekov, a na účte materiálu na sklade ich bude zaúčtovaných 105 ks, tak 5 ks Ti niekto preniesol domov, alebo niekto zle zaúčtoval. Teda výsledok inventarizácie zaznamenal MANKO a to je problém. Čo potom s ním treba urobiť sa už dozvieš v príslušných zákonoch, alebo v úplne ideálnom prípade v internej smernici, ktorú si celkom určite vypracoval, podpísal a oboznámil s ňou všetkých príslušných zamestnancov.;)
KEJKA
27.05.10,06:40
Poznám ťa z inej diskusie, na kde-čo si sa pýtal, skúsim teda úplne laicky povedať to takto:
Účtovníctvo je jedna veľká veda, premelie sa v priebehu roka množstvo účtovných prípadov, ktoré účtovníčka zaúčtuje podľa najlepšieho vedomia, svedomia. Jednotlivé prípady vzájomne súvisia, doplňujú sa, alebo na seba nadväzujú. Kontrola účtovníctva je niečo ako veľké jarné upratovanie, (cez rok sa do skríň kde-čo nahádže, naukladá, pri upratovaní sa časť ako nepotrebná vyhodí, ostatné sa poukladá, vymetú sa kúty, vyumývajú okná.......čo ti budem hovoriť?) akurát v účtovníctve sa "upratuje" ku dňu uzávierky účtov. Inventarizácia účtov - detailne sa zistí, čo na účtoch je, z čoho sa skladajú zostatky a pritom sa posúdi, či sú správne.
fejton
27.05.10,09:45
dakujem moc pekne :)