Vladimír Ozimý
23.10.05,10:40
Ahojte kamarati poradaci,

no mam taky problem firma zobrala tlaciaren na leasing pricom hodnota je cca 150 tis zaplatena polovica ostatne v splatkach...co ma vsak metie ako uplatnit danove naklady pretoze leasing podla 595/2003 je vtedy ked sa odpisuje minimalne 60% doby min. vsak 36 mesiacov no a tento leasing je na 24 mesiacov neviem teraz ako to brat aby to bolo uznatelne do nakladov ci davat do nakladov jedntlive splatky alebo riesit to inym sposobom...dakujem
babenko1
23.10.05,10:40
A ako znie tá zmluva? Určite tam je lízing? Nie je to náhodou kúpa tlačiarne na splátky? Lebo to sú dve rôzne veci. Ak by to bolo na splátky, DPH si uplatníš na vstupe z celkovej sumy, zo splátok už nie. Tlačiareň zaradíš do odpisovej skupiny a odpisuješ, nakoľko je to tvoj majetok. Jednotlivé splátky sú výdavky (náklady) neovplyvňujúce daň.
BEATA7777
23.10.05,11:32
Prosím Vas vie mi niekto poradiť, ak mám teraz kupene osob.auto na leasing a kupila som pneumatiky na zimu , DPH pri pneumatikach si uplatnim - Ja si myslim že ano ale chcem počuť ešte váš nazor. ďakujem
Jana Acsová
23.10.05,12:01
Otázka:


no mam taky problem firma zobrala tlaciaren na leasing pricom hodnota je cca 150 tis zaplatena polovica ostatne v splatkach...co ma vsak metie ako uplatnovat dph pretoze leasing podla 595/2003 je vtedy ked sa odpisuje minimalne 60% doby min. vsak 36 mesiacov no a tento leasing je na 24 mesiacov neviem teraz ako to brat aby to bolo uznatelne aj do nakladov aj ... no a este ma fakturu na poplatok za vystavenie leasingovej zmluvy ten ide dufam priamo do nakladov aj dph ...dakujemOdpoveď:

Ak je poplatok za vystavenie leas.zmluvy to isté ako spracovateľský poplatok, tak ide do obstarávacej ceny predmetu leasingu. Z pohľadu dane z príjmu táto zmluva nie je finančným prenájmom, pretože nie je splnená podmienka podľa § 2 písm.s) druhý bod - doba trvania nájmu 60 % doby odpisovania a nie menej ako 3 roky. To je nejaká čudná zmluva. Mala som v ruke aj takú zmluvu, že na nej bolo napísané, že doba trvania leasingu je 36 mesiacov, ale splátky boli rozvrhnuté iba na 24 mesiacov, ale to bol ešte leasing, ktorý začal pred rokom 2004. Predmet leasingu bol prepísaný na nájomcu až po 36 mesiacoch. Nemáš to niečo podobné ?Presmerovaná odpoveď.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Vladimír Ozimý
23.10.05,15:54
no prave nejde o kupu na splatky to by som si poradil ale prave o nejaky chory druh leasingu ktory nesplna podmienky financneho prenajmu tak teraz neviem co s tym....no ale je tam takisto napisane ze doba uzivania leasingu je 36 mesiacov ale splacat to bude len 24 mesiacov tak tomu uz fakt nechapem...ako mam splnit podmienku rovnomernosti
Jana Acsová
23.10.05,15:58
no prave nejde o kupu na splatky to by som si poradil ale prave o nejaky chory druh leasingu ktory nesplna podmienky financneho prenajmu tak teraz neviem co s tym....no ale je tam takisto napisane ze doba uzivania leasingu je 36 mesiacov ale splacat to bude len 24 mesiacov tak tomu uz fakt nechapem...ako mam splnit podmienku rovnomernostiPri leasingovej zmluve a posúdení doby nájmu sa posudzuje trvanie leasingovej zmluvy. Ak je leasingová zmluva uzatvorená na 36 mesiacov, je splnená požiadavka minimálneho trvania stanovená ZDP. Počet splátok je dôležitý pre plánovanie cash a účtovanie úhrad záväzkov. Rovnomernosť znamená rovnomernosť účtovnú a daňovú a to nemá nič spoločné s podmienkami, na ktoré pristúpite leasingovej spoločnosti.
Jana Acsová
23.10.05,16:04
A ešte poznámka: leasingové spoločnosti nákup PC techniky viažu práve na 24 mesačnú návratnosť. Odvolávajú sa na rýchle morálne opotrebenie a prudký pokles ceny tejto techniky.
Vladimír Ozimý
23.10.05,19:28
no uz som sem pisal ale nejak to nezobrazilo, nooo leasing sa plati 24 mesiacov ale doba uzivania pocas leasingu je 36 mesiacov ako to treba brat teraz ja sa priznam som dost mimo....dakujem
Vladimír Ozimý
23.10.05,19:30
AVO: takze ak som to spravne pochopil splatky pojdu normalne do nakladov a akontacia podla casoveho rozlisenia na 36 mesiacov a dph uz to nechcem miesat a pisat pojde podla splatok s tym ze z akontacie hned...
apo
23.10.05,21:09
Pri leasingu nie je podstatná doba splácania nájmu. Teoreticky je možné celý leasing finančne vybaviť jednou splátkou v celej finančnej hodnote, ale ak nájomná zmluva spĺňa dobu nájmu podľa zákona o dani z príjmu je to úplne v poriadku. Po skončení nájmu ide etapa odkúpenia predmetu leasingu za symbolickú 1 korunu, sú zmluvy, že aj bez odkupnej hodnoty a je to leasing.

Takáto leasingová zmluva pri osobnom auto je veľké riziko, lebo sa môže stať, že mesiac pred koncom nájmu dôjde k totálnej škode pri havárii a plnenie pôjde v prospech leasingovej spoločnosti a nie tomu kto už celý leasing zaplatil.

Uviedol som hraničné situácie, aby sa ľahšie pochopil princíp.

Pozdravujem

APO.
Jana Acsová
24.10.05,10:40
AVO: takze ak som to spravne pochopil splatky pojdu normalne do nakladov a akontacia podla casoveho rozlisenia na 36 mesiacov a dph uz to nechcem miesat a pisat pojde podla splatok s tym ze z akontacie hned...Máte leasing, ktorý sa podľa platných postupov účtuje na majetkové účty a odpisuje počas doby nájmu z istiny. T.j. musíte si majetok zaradiť. Čiastočne sa tejto problematike venuje Johanka v predchádzajúcich príspevkoch (naznačuje zahrnutie poplatku za spracovanie LZ do istiny). Celé splátky sa neúčtujú do nákladov (okrem toho neviem v akej sústave účtujete). Mali by ste mať splátkový kalendár (overte si jeho náležitosti), kde musí figurovať zvlášť istina a zvlášť finančné služby. Účtovanie leasingu si stačí vyhľadať na Porade.
Vladimír Ozimý
24.10.05,18:50
no jasne takze ak som to spravne pochopil do nakladov mi pojdu len fiancne sluzby istina nie tu budem odpisovat rovnomerne pocas troch rokov
Vladimír Ozimý
24.11.05,12:53
no tak to este zhrniem...zaradim si tlaciaren do majetku vo vyske OC a spolu s poplatkom za vystavenie zmluvy.....aby som splnil podmienku par 26 ods 8 tak si vyratam rovnomerne odpisy po dobu 36 mesiacov...dalej financnu cinnost zahrniet so splatkoveho kalendara rovno do nakladov ako je to tam uvedene pocas 24 mesiacov. tak by to malo byt spravne dufam