abel
23.10.05,09:49
Podnikateľ má otvorenú prevádzku vo vlastnom dome, ktorý nemá zahrnutý v majetku firmy. V lete v týchto prietoroch urobil šatne a sociálky pre zamestnancov. Môže náklady spojené s touto úpravou dať do nákladov ako prevádzková réžia / JÚ / ? A čo ak budú nad 30.000.- Sk? Prosím o rýchlu odpoveď - potrebujem to ešte premietnuť v DPH. Vďaka.
Vladimír Ozimý
23.10.05,08:05
pokial v priestoroch vykonava podnikatelsku cinnost nevidim problem v uznani nakladov na podnikanie takisto aj elektrika najom a ine veci s tym suvisiace...
abel
23.10.05,08:15
Vďaka za odpoveď, len neviem, že keď tie výdavky spolu zrátam a bude to nad 30.000.- Sk, či to nie je tech. zhodnotenie budovy a aká by bola potom vstupná cena? Vlastne len tieto výdavky?
Johanka
23.10.05,09:30
Ak to bude nad 30 tis. , musíš to odpisovať. Vstupná cena je myslím jasná, sčítaš všetky výdavky ( sumy bez DPH ).
Paula
23.10.05,09:58
Ešte by asi bolo potrebé ohlásiť zmenu odberateľa elektriny , plynu, vody....podnikateľské subjekty majú ié taxy.... aký máte názor ostatní poradcovia?
ALDA
23.10.05,10:00
pokial v priestoroch vykonava podnikatelsku cinnost nevidim problem v uznani nakladov na podnikanie takisto aj elektrika najom a ine veci s tym suvisiace...

Ono to nie je až také jednoduché! Je potrebné si to dôkladne naštudovať.
Tá časť, kde podnikáš, by mala byť vyňatá z obytných priestorov. Ostatné náklady ako elektrina, voda, plyn-.samostatné hodiny!. Absolvovala som to ešte pred 10-timi rokmi..takže už presne to tak narýchlo v hlave nemám, ale veľa sa nezmenilo.


Hela
abel
23.10.05,10:11
Ano tieto priestory sú vyňaté na podnikanie, aj za ne platí daň ako za priestory na podnikanie, takisto všetky energie má prihlásené pod svojim IČO a IČ DPH,sú tam samostatné hodiny /el. energia, voda, plyn/. Takže ak by som to chcela dať do nákladov-myslím tie šatne a sociálky tento rok, dám tam len doklady do výšky 30.000 /bez DPH/. Lebo ono to v skutočnosti prevýšilo len cca 3000.- nad 30.000.- a potom by som to odpisovala zrejme 20 rokov.
abel
23.10.05,10:19
Súhlasím s Paulou, že pre podnikateľské účely sú iné sadzby, ale mám aj takých klientov, ktorí sa chcú vyhnúť vyšším platbám, dokonca energie platia cez SIPO a žiadajú dávať do nákladov nejaké percento z týchto platieb. Nechcú si to dať vysvetliť doklad o zaplatení cez SIPO mi samozrejme nedajú, lebo to majú cez osobný účet a tak im to do nákladov ani nedávam. Má niekto s takýmito podnikateľmi skúsenosti - a teda aj po kontrole zo strany DÚ? Vďaka za všetky odpovede.
Paula
23.10.05,10:34
Súhlasím s Paulou, že pre podnikateľské účely sú iné sadzby, ale mám aj takých klientov, ktorí sa chcú vyhnúť vyšším platbám, dokonca energie platia cez SIPO a žiadajú dávať do nákladov nejaké percento z týchto platieb. Nechcú si to dať vysvetliť doklad o zaplatení cez SIPO mi samozrejme nedajú, lebo to majú cez osobný účet a tak im to do nákladov ani nedávam. Má niekto s takýmito podnikateľmi skúsenosti - a teda aj po kontrole zo strany DÚ? Vďaka za všetky odpovede. Mám "použitie dokladu SIPO" len v jednom prípade, ide o chránenú dieľňu....inv.dôchodca platí isté percento za nájom a elektrinu svojim rodičom, podľa výmeru svojej izby - pracovne v ich byte. K jeho účtom prikladám výpis z účtu jeho rodičov, kde je vidno, že SIPO aj nájom zaplatené boli. Jemu vystavujem interný doklad do réžie - teda tú percentuálnu časť. Každý rok mu kontroluje účtovníctvo úrad práce, nakoľko dostáva príspevok, takže to asi robíme dobre. Bez dokladu o zaplatení neúčtuj nič. Myslím, že tvoji klienti sa okrádajú na výdavkoch.
alex1
25.10.05,08:16
Podnikateľ SZCO podniká v byte, ktorý je písaný na jeho manželku. Majú spolu zmluvu o používaní bytu na podnikanie. Teraz vymieňali okná a z tejto fa si chce odpočítať DPH ako z opravy. Za akých okolností je to možné?Ďakujem
Paula
25.10.05,08:26
Podnikateľ SZCO podniká v byte, ktorý je písaný na jeho manželku. Majú spolu zmluvu o používaní bytu na podnikanie. Teraz vymieňali okná a z tejto fa si chce odpočítať DPH ako z opravy. Za akých okolností je to možné?ĎakujemNie je toto skôr tech.zhodnotenie nehnuteľnosti?:confused: Alebo sa mýlim?
alex1
25.10.05,08:49
Aj ja som si myslela, ale auditor mi tvrdil že sa to môže považovať za opravu.
Majka
25.10.05,09:16
hm... no mam jednu s.r.o. kt. ma sidlo v rodinnom dome, konatel nie je vlastnikom domu, dava si do nakladov elektrinu,telefon-pev. linku...... uz piaty rok... viem ze to nie je korektne ale ako je to napadnutelne?
alex1
25.10.05,09:35
A čo si myslíš ty Majka, môže si uplatniť DPH z fa za výmenu okien?
Majka
25.10.05,09:51
no konatel v mojej s.r.o. by sa s tym neparal a uplatnil.
alex1
25.10.05,10:19
Tak sa nebude ani môj klient....:)))Dík
11ivan
22.11.05,21:51
nie je to jednoduche a pokial nema podnikatel horeuvedene veci poplnene, myslim tym vynatie z bytoveho fondu, zaplatenu dan z nehnutelnosti a platby za plyn, vodu el en nech radsej naklady upatni inac, vyhne s aproblemom , ved staci autom prejst 2 x do kosic a mas celkom peknu sumu nasetrenu
a ziadne pomerne vydavky
Radoslava Činčurová
23.11.05,06:06
Súhlasím s 11ivan, prostredníctvom cesťáku je to oveľa jednoduchšie a podľa zákona správne, nemám pravdu?
Ivuška
24.11.05,08:12
Nestačí, aby podnikateľ mal zmluvu o používaní bytu na podnikanie podpísanú manželkou. Aby vôbec mohol účtovať o nejakých nákladoch týkajúcich sa tohto bytu, musí byť vyňatý na podnikanie, s čím súvisí aj iná sadzba platenia dane z nehnuteľnosti a pod.