MartinaZC
27.05.10,09:45
Prosím Vás vedel by mi niekto poradiť, či existuje zákon, ktorý stanovuje, že odberateľ musí doručiť dodávateľovi písomnú objednávku na kúpu tovaru? V prípade, že nemajú medzi sebou žiadnu zmluvu o kúpe a predaji tovaru rieši toto nejaký zákon? Dopočula som sa, že istému podnikateľovi pri colnej kontrole vytkli, že im nepredložil písomné objednávky.
Zita5
27.05.10,08:06
Prosím Vás vedel by mi niekto poradiť, či existuje zákon, ktorý stanovuje, že odberateľ musí doručiť dodávateľovi písomnú objednávku na kúpu tovaru? V prípade, že nemajú medzi sebou žiadnu zmluvu o kúpe a predaji tovaru rieši toto nejaký zákon? Dopočula som sa, že istému podnikateľovi pri colnej kontrole vytkli, že im nepredložil písomné objednávky.

Tu je k tomu téma .
http://www.porada.sk/t67052-povinnost-mat-pri-fakture-objednavku-alebo-zmluvu.html

Inak ja nevidím až taký problém objednávku vypísať .
truch
27.05.10,08:21
Nie je povinné mať písomnú objednávku. My ju požadujeme, vzhľadom na možné problémy, ktoré môžu vzniknúť. Napr. zákazník si objedná písomne farebný odtieň a potom chce iný, alebo chce iné množstvo a pod.
Aj pri súdnych sporoch dokladám k žalobe objednávku.
MartinaZC
27.05.10,08:25
Tu je k tomu téma .
http://www.porada.sk/t67052-povinnost-mat-pri-fakture-objednavku-alebo-zmluvu.html

Inak ja nevidím až taký problém objednávku vypísať .
Pokiaľ by sa jednalo o cca 20 firiem, tak ani ja nevidím problém, ale keď ich je okolo 150 a každý týždeň sa opakujú, tak to už je na záťaž nie!?
truch
27.05.10,08:39
Pokiaľ by sa jednalo o cca 20 firiem, tak ani ja nevidím problém, ale keď ich je okolo 150 a každý týždeň sa opakujú, tak to už je na záťaž nie!?
Je to na vás ako to budete robiť, či si telefonickú objednávku napíšete na papierik, alebo prostredníctvom netu vypíše objednávku zákazník, ako to robíme my.
adi11
27.05.10,08:47
nákup tovaru alebo služby na faktúru sme vždy riešili cez objednávku, alebo zmluvu, pretože kontroly to vyžadovali, a je tam záruka, že dodávateľ to bude mať uhradené..je tam č.účtu a ost.nálež.firmy..a presný text
tina01
27.05.10,09:08
nákup tovaru alebo služby na faktúru sme vždy riešili cez objednávku, alebo zmluvu, pretože kontroly to vyžadovali, a je tam záruka, že dodávateľ to bude mať uhradené..je tam č.účtu a ost.nálež.firmy..a presný text
môžeš byť konkrétna o aké kontroly išlo? Aká záruka tam je ,že mi to odberateľ naozaj uhradí, ak mi predtým poslal objednávku? Ja som sa s takouto zárukou ešte nestretla a to vystavujem cca 10-20 fa denne.
marjankaj
27.05.10,09:23
Skôr by som bol zvedavý aká ste organizácia. Ak rozpočtová alebo príspevková, tak pre vás platí zákon 523/2004 §22-§24 o hospodárení. A tam treba dokladovať vynaložené prostriedky a malo by to byť stanovené aj v smernici príslušnej organizácie. Mnohé náklady sú tam limitované, preto to treba sledovať. Ak sú prekročené, tak sa priškrtia objednávky. A toto sledovať sa asi dá iba v papierovej forme. Teda pri objednávke, a nie až príde faktúra.

Ak to kontrola vyžaduje, tak nech aj uvedie podľa akého zákona alebo nariadenia.
adi11
27.05.10,09:30
môžeš byť konkrétna o aké kontroly išlo? Aká záruka tam je ,že mi to odberateľ naozaj uhradí, ak mi predtým poslal objednávku? Ja som sa s takouto zárukou ešte nestretla a to vystavujem cca 10-20 fa denne.
my sme RO..a napr. aj pri nákupe denatur. liehu vyžadoval Colný úrad predložiiť faktúru aj s objednávkou a dod.listom
adi11
27.05.10,09:36
môžeš byť konkrétna o aké kontroly išlo? Aká záruka tam je ,že mi to odberateľ naozaj uhradí, ak mi predtým poslal objednávku? Ja som sa s takouto zárukou ešte nestretla a to vystavujem cca 10-20 fa denne.
na objednávke píše objednávateľ okrem iného aj č. účtu, a tým sa zaručuje, že objednaný tovar aj zaplatí, v opačnom prípade sa môže postupovať ako pri podpísaní zmluvy../čo fakticky aj objednávka je, je to vstup do záväzku medzi odberateľom a dodávateľom/
a na základe čoho vystavujete faktúry vy ?
marjankaj
27.05.10,09:44
na objednávke píše objednávateľ okrem iného aj č. účtu, a tým sa zaručuje, že objednaný tovar aj zaplatí, v opačnom prípade sa môže postupovať ako pri podpísaní zmluvy../čo fakticky aj objednávka je, je to vstup do záväzku medzi odberateľom a dodávateľom/
a na základe čoho vystavujete faktúry vy ?


Tak teraz neviem, o čo ti ide. O vystavenie objednávky alebo vystavenie faktúry?

Ak o vystavenie faktúry, tak predsa nedodáš tovar ani službu, kým ti nedoručia písomnú objednávku, samozrejme ak to nemáš ošetrené nejako inak(zmluva).
Zita5
27.05.10,09:51
na objednávke píše objednávateľ okrem iného aj č. účtu, a tým sa zaručuje, že objednaný tovar aj zaplatí, v opačnom prípade sa môže postupovať ako pri podpísaní zmluvy../čo fakticky aj objednávka je, je to vstup do záväzku medzi odberateľom a dodávateľom/
a na základe čoho vystavujete faktúry vy ?

Ja si myslím ,že uvedenie čísla účtu na objednávke ešte neznamená ,že sa zaručuje ,že objednaný tovar zaplatí .;)

Objednávku chápem ako obchodný dokument,že si niečo u dodávateľa objednávam .Môžeme si objednávkou dohodnúť platobné podmienky,termín dodania ,dohodnutú cenu za odobraný tovar alebo službu a fakturačné údaje ....Atď.

Ale to mi ešte nezaručuje , že mi odberateľ na čas a vôbec , že uhradí faktúru , ktorá bola vystavená na základe objednávky,dodacieho listu.
Dnes nám platbu nezaručí nič, len platobná schopnosť a serióznosť odberateľa.;)
tina01
27.05.10,10:01
sme veľkoobchod a predávame tovar.Ja odberateľovi dodám objednaný tovar a vystavím faktúru alebo dám bloček z ERP.Načo mi je tam objednávka?
marjankaj
27.05.10,10:08
išlo o vystavenie objednávky, či áno, alebo nie
alebo som zle pochopila ?

Nakoľko v RO sú výdavky limitované, treba vystavovať objednávku, dať podpísať príslušnej oprávnenej osobe. Inak by sa ti mohlo stať, že RO ti tú faktúru dá k úhrade. Mali by ste mať na to smernicu.
marjankaj
27.05.10,10:13
sme veľkoobchod a predávame tovar.Ja odberateľovi dodám objednaný tovar a vystavím faktúru alebo dám bloček z ERP.Načo mi je tam objednávka?

Tebe na nič.
adi11
27.05.10,10:17
[B]

Ja si myslím ,že uvedenie čísla účtu na objednávke ešte neznamená ,že sa zaručuje ,že objednaný tovar zaplatí .;)

Objednávku chápem ako obchodný dokument,že si niečo u dodávateľa objednávam .Môžeme si objednávkou dohodnúť platobné podmienky,termín dodania ,dohodnutú cenu za odobraný tovar alebo službu a fakturačné údaje ....Atď.

Ale to mi ešte nezaručuje , že mi odberateľ na čas a vôbec , že uhradí faktúru , ktorá bola vystavená na základe objednávky,dodacieho listu.
Dnes nám platbu nezaručí nič, len platobná schopnosť a serióznosť odberateľa.;)
..so všetkým súhlasím, ale keď má dodávateľ u seba objednáku a niekto mu nechce uhradiť faktúru, stalo sa, že fa nedostal a pod...a taktiež pri súdnom vymáhaní je dôkaz, lebo sú na nej všetky náležitosti objednávajúceho (aspoň tak to viem z praxe /, možno stačí stála jedna objednávka na celý rok alebo to riešia inak..
marjankaj
27.05.10,10:29
presne tak

A keď to vieš, tak prečo sa pýtaš dokola na to isté?
Zita5
27.05.10,10:38
..so všetkým súhlasím, ale keď má dodávateľ u seba objednáku a niekto mu nechce uhradiť faktúru, stalo sa, že fa nedostal a pod...a taktiež pri súdnom vymáhaní je dôkaz, lebo sú na nej všetky náležitosti objednávajúceho (aspoň tak to viem z praxe /, možno stačí stála jedna objednávka na celý rok alebo to riešia inak..

adi , ja som mala skúsenosť so súdnym vymáhaním.V našom prípade nebola dôležitá objednávka . Ale faktúra a dodací list , kde bol podpis ,že sa služba a tovar prevzal.Odberateľ odtajil ešte aj jeho podpis ,tak nastúpil grafológ .

Ale to už odbočujeme z témy ;)
adi11
27.05.10,10:44
vedela by som o tom tiež..odtaja FA aj DL..čo s nimi/česť výnimkám/
marjankaj
27.05.10,11:01
Predpokladám, že ty si odberateľ. Neviem prečo by dodávateľ odtajoval faktúru, to by sa týkalo skôr odberateľa. Alebo som mimo?
adi11
27.05.10,13:49
ano, odberatel.. nie si mimo..
marjankaj
27.05.10,14:00
Predpokladám, že ty si odberateľ. Neviem prečo by dodávateľ odtajoval faktúru, to by sa týkalo skôr odberateľa. Alebo som mimo?

Potom mi nedáva zmysel, aby dodávateľ odtajoval faktúru. Ak ju nezaplatíš, tak si ju bude uplatňovať súdnou cestou.
Odtajiť faktúru by si mohla ty(akože si ju nedostala:eek:).
To akože máš v úmysle ju odtajiť, lebo si nedala žiadnu objednávku?
To asi s týmto dodávateľom už neuzatvoríš žiadny obchod.