lacodo
27.05.10,14:24
1. Moze mi niekto poradit ci mozem predavat nenaskladneny tovar?

Jedna sa o internetovy obchod.

2. Ak musi byt naskladneny, ako na to, ked nemam faktury pre dany tovar ?
3. Ak naskladnim 10 ks tovaru a 5 pouzijem pre vlastnu spotrebu, ako to zaevidovat?

Vdaka
lacodo
27.05.10,12:39
tovar použitý pre osobnú potrebu preučtuješ cez interný doklad ako spotreba materiálu (dvomi zápismi +spotreba materiálu, -tovar)

Som v uctovnictve amater,
cize vystavim novu vydajku na 5 ks spominaneho tovaru a ...?

Este aby som to upresnil, jedna sa o uctovanie v MONEY S3 software.
veronikasad
27.05.10,12:48
Som v uctovnictve amater,
cize vystavim novu vydajku na 5 ks spominaneho tovaru a ...?

Este aby som to upresnil, jedna sa o uctovanie v MONEY S3 software.
účtovný SW Money S3 neovpládam, popísala som ti účtovné operácie v peňažnom denníku - nie v sklade
ondrejvla
27.05.10,17:19
1. Moze mi niekto poradit ci mozem predavat nenaskladneny tovar?

Jedna sa o internetovy obchod.

2. Ak musi byt naskladneny, ako na to, ked nemam faktury pre dany tovar ?
3. Ak naskladnim 10 ks tovaru a 5 pouzijem pre vlastnu spotrebu, ako to zaevidovat?

Vdaka

Na tovar musíš mať faktúry aj keď sa jedná o internetový obchod. Nerozumiem, čo myslíš tým, nemám faktúry pre daný tovar, v tom prípade sa nejedná o tovar, ale o podvod, na všetko, čo chceš predávať musíš mať daňový doklad.
Ak použiješ 5 ks pre vlastnú potrebu, tak tých 5 ks je ako výdaj neovplyvňujúci základ dane, tzn., že ak máš faktúru na 10 ks, 5 ks ide do VOZD a 5 ks do VNZD.
lacodo
27.05.10,17:56
Na tovar musíš mať faktúry aj keď sa jedná o internetový obchod. Nerozumiem, čo myslíš tým, nemám faktúry pre daný tovar, v tom prípade sa nejedná o tovar, ale o podvod, na všetko, čo chceš predávať musíš mať daňový doklad.
Ak použiješ 5 ks pre vlastnú potrebu, tak tých 5 ks je ako výdaj neovplyvňujúci základ dane, tzn., že ak máš faktúru na 10 ks, 5 ks ide do VOZD a 5 ks do VNZD.

Nemam faktury znamena, ze mam doma tovar, ktory som kupil uz davno a teda uz nemam faktury. Je to novy (nepouzity tovar) a tak ho chcem na predat.
babi2
27.05.10,18:19
Nemam faktury znamena, ze mam doma tovar, ktory som kupil uz davno a teda uz nemam faktury. Je to novy (nepouzity tovar) a tak ho chcem na predat.
Ak si ho už dávno kúpil, tak si ho aj naskladnil, a keďže ho ideš až teraz predať, tak ho máš na sklade, alebo tomu zle rozumiem?
lacodo
27.05.10,18:32
Ak si ho už dávno kúpil, tak si ho aj naskladnil, a keďže ho ideš až teraz predať, tak ho máš na sklade, alebo tomu zle rozumiem?

No problem je v tom, ze tovar som kupil, ked som este nepodnikal.
Bolo to v podstate pre vlastnu spotrebu, avsak som ho nikdy nespotreboval cely.
Mozno by som niekde nasiel bloky, ale zasa mam problem s tym, ze som kupil napr. 100 ks a uz mam len 15 ks. Ten rozdiel potrebujem zaevidovat, ak sa to da aj ked to nema nic spolocne s mojim podnikanim.
Do penazneho dennika sa to pise lahko, ale v money s3 to proste neviem zapisat spravne. Priamo do penazneho dennika sa totiz nepise. Zaznami sa robia automaticky. Ak nap. urobim prijem do pokladne, zapise sa to automaticky do penaz. dennika.
ondrejvla
27.05.10,19:39
No problem je v tom, ze tovar som kupil, ked som este nepodnikal.
Bolo to v podstate pre vlastnu spotrebu, avsak som ho nikdy nespotreboval cely.
Mozno by som niekde nasiel bloky, ale zasa mam problem s tym, ze som kupil napr. 100 ks a uz mam len 15 ks. Ten rozdiel potrebujem zaevidovat, ak sa to da aj ked to nema nic spolocne s mojim podnikanim.
Do penazneho dennika sa to pise lahko, ale v money s3 to proste neviem zapisat spravne. Priamo do penazneho dennika sa totiz nepise. Zaznami sa robia automaticky. Ak nap. urobim prijem do pokladne, zapise sa to automaticky do penaz. dennika.

Pokiaľ by išlo o majetok, poviem ti, vlož ho do podnikania, ale či to ide aj pri tovare, ten predsa má nejakú dobu spotreby, alebo ak ide o tovar, kde nezáleží na dobe spotreby, tak preukázanie nadobudnutia, vtedy by som vložila do dokladov bločik, interným zápisom zaúčtovala len toľko na sklad z bločika, koľko skutočne vkladáš do podnikania. Ale ako to ide v Money S3, to ti nepoviem, ani ako tieto záznamy v danom softe zaúčtovať.
lacodo
28.05.10,17:51
Pokiaľ by išlo o majetok, poviem ti, vlož ho do podnikania, ale či to ide aj pri tovare, ten predsa má nejakú dobu spotreby, alebo ak ide o tovar, kde nezáleží na dobe spotreby, tak preukázanie nadobudnutia, vtedy by som vložila do dokladov bločik, interným zápisom zaúčtovala len toľko na sklad z bločika, koľko skutočne vkladáš do podnikania. Ale ako to ide v Money S3, to ti nepoviem, ani ako tieto záznamy v danom softe zaúčtovať.

Takze este raz:

Ak mam fakturu na ktorej je napr. 20 ks tovaru, mozem si naskladnit len 10 ks (ak 10 uz nemam), ziadna kontrola nebude mat namietky, kde je dalsich 10 ks z faktury?

A ak som uz naskladnil celu fakturu, mozem jednoducho vyskladnit 10 ks bez udania dovodu ( do poznamok k vydajke dam osobna spotreba)
ondrejvla
28.05.10,19:03
Takze este raz:

Ak mam fakturu na ktorej je napr. 20 ks tovaru, mozem si naskladnit len 10 ks (ak 10 uz nemam), ziadna kontrola nebude mat namietky, kde je dalsich 10 ks z faktury?

A ak som uz naskladnil celu fakturu, mozem jednoducho vyskladnit 10 ks bez udania dovodu ( do poznamok k vydajke dam osobna spotreba)

Takže ešte raz:
Prečo chceš dať celú faktúru do príjmu, keď si to dávnejšie nakúpil bez IČO a DIČ? Ponúkla som ti možnú verziu osobný vklad do skladových zásob, a aby si mal nejaký doklad o nadobudnutí tovaru, priložíš ten bločik, alebo fa a "naskladníš" (neviem prečo tento výraz) len to, čo v skutočnosti prijímaš na sklad na základe príjemky. Nemáš tam dôvod dávať osobná spotreba, keď sa jedná o vklad do zásob, alebo vari je problém si vypočítať jednotkovú cenu? Inak ti to neviem vysvetliť. Len nechápem, prečo chceš vyskladňovať to, čo si kúpil pre seba a aj minul..?
lacodo
30.05.10,18:22
Len nechápem, prečo chceš vyskladňovať to, čo si kúpil pre seba a aj minul..?

Ja som to kupil pre podnikanie, ale minulo sa mne, tak som cast pouzil.

A este jedna mozno blba otazka, ale mozem aj ked uz mam ICO, DIC nakupovat pod svojim menom a predavat cez firmu? Jedna sa totiz o internetovy ucet, kde som sa zaregistroval este pred podnikanim a uz tam mam urcite zlavy.
Betina2
30.05.10,19:58
Ja som to kupil pre podnikanie, ale minulo sa mne, tak som cast pouzil.

A este jedna mozno blba otazka, ale mozem aj ked uz mam ICO, DIC nakupovat pod svojim menom a predavat cez firmu? Jedna sa totiz o internetovy ucet, kde som sa zaregistroval este pred podnikanim a uz tam mam urcite zlavy.

Načo si to zbytočne komplikuješ? Nakupuj pod svojim IČO a DIČ a vykašli sa na tú zľavu. Radšej skús komunikovať s prevádzkovateľom daného intrenetového obchodu o prenesení Tvojho konta a zliav, ktoré Ti vznikli ešte pred podnikaním, teraz na Tvoje podnikateľské konto, ktoré si u nich otvoríš. Ak je rozumný a váži si každého klienta, určite sa dohodnete.

Ak by si to nakupoval ako nepodnikateľ a chcel dostať do firmy, musíš mať k tomu faktúry a urobiť to osobným vkladom tak, ako popísala Ondrevlja.

A k inej otázke - ak máš vo faktúre nákup na firmu na 100 ks, nemôžeš účtovať len o 50 ks. Ak vieš, že 50 ks spotrebuješ pre osobnú potrebu, tak už pri zaúčtovaní do denníka si to rozlíš 50:50 VOZD a VNZD (50 do daň.výdavku a tie aj naskladníš a postupne popredáš a zdaníš a druhých 50 rovno do výdavku neovpl.ZD - osobná spotreba podnikateľa resp. výber podnikateľa a ani ich neeviduj na sklad.). Načo naskladňovať 100 ks, ked vieš, že 50 by si hned vyskladňoval na osobnú spotrebu.
Ak máš FA na svoju súkromnú osobu použi postup Ondrevlje a vtedy nemusíš vkladať a naskladňovať celých 100 ks, môžeš len 50. A druhých 50 nebrať na vedomie. Daná faktúra je v tomto prípade len podklad pre určenie nákupnej ceny pre naskladnenie, ale je potrebné ju doložiť.

No bola by tu ešte iná možnosť, ale asi o dosť komlikovanejšia a neviem, či by z toho bol ten želaný efekt. Kúpiš tovar na faktúru ako FO nepodnikateľ 100 ks tovaru. Dohodneš sa s bratom, svokrom, kamarátom...proste s niekým, kto nie je v spojitosti s Tvojou firmou, že Tvojej firme (tebe ako podnikateľovi) daný tovar ako FO nepodnikateľ papierovo predá. Uzatvoríte písomnú kúpno-predajnú cenu, kde uvediete všetky náležitosti, ktoré sú nevyhnutné pre správne naskladnenie- jednotková cena, počet kusov (kludne len tých 50), celková cena. Predpokladám, že nie si platitel DPH. Kedže predávajúci je FO nepodnikateľ, cena za ktorú predáva, je určená dohodou zmluvných strán v zmluve a teda ani nemusí prikladať žiaden doklad o kúpe. K tomu priloží doklad o zaplatení, Tebou vystavený výdavkový PD, ktorý Tebe podpíše ako príjemca. Tá cena bude samozrejme rovnaká ako tá, za ktorú si to kúpil. On nebude nič dodaňovať, Ty to dostaneš klasicky do nákladu a normálne naskladníš a ďalej predávaš. Najväčší problém však vidím v uplatňovaní záruky. Ak Ty niekomu predáš tovar, poskytuješ mu naň povinnú záruku podľa zákona. Keďže však nakupuješ od súkromnej FO, ako mieniš riešiť prípadnú reklamáciu alebo záručnú opravu?.......toto si treba všetko zvážiť, či sa to vôbec oplatí komplikovať pre pár Eur.....