stuko
23.10.05,12:10
Dobrý deň, prosím pomôžte s nasledujúcim problémom.

Som študentom, ktorý pracuje na dohodu o brig. práci študenta + mám zmluvu u iného zamestnávateľa na polovičný uvázok.

Teraz mi ponúklo spoluprácu jedno médium, ktoré chce, aby som honoráre , ktoré dostanem (odmena v zmysle autorského zákona)
im fakturoval. Vysvetlili mi, že nepotrebujem zivnost, ale len registráciu na daňovom úrade, tj. vytvorenie DIČa.

Moja otázka je nasledovná : Ak požiadam o vydanie DIČA budem považovaný za SZČO ? Budem musiet odvádzať do zdravotnej poisťovne odvody, či do sociálnej ?
Budú moji rodičia na mňa môcť poberať daňový bonus, plus výhody, ktoré im prináležia, nakoľko som študentom denného štúdia ?
Je pravda, že pokiaľ by som príjmy - HONORÁRe nezahrnul do daňového priznanie netreba platiť odvody do zdravotnej poisťovne ?
Prosím o trochu načrtnutie problematiky, naozaj nie som doma v týchto veciach.

Vopred Vám veľmi ďakujem
Muška
23.10.05,10:38
Budeš považovaný za SZČO podľa § 6 odst. 2. pre daň z príjmu FO.
Do SP sa z titulu poberania honorárov nemusíš prihlásiť.
Rodičia môžu poberať všetko čo im prináleží.
Iba honoráre, ktoré boli zdanené zrážkovou daňou nemusíš dávať do priznania.
Ohľadne ZP si klikni na tento link http://www.porada.sk/showthread.php?p=134795#post134795 a nahľadaj si tam študenta. - sú tam aj príklady.
Jana Motyčková
23.10.05,10:39
Problematike autorských honorárov sa venuje RNDr. Mihál v tomto článku (sekcia Porada -články NEW) http://www.porada.sk/showthread-goto_newpost-t_14064.html
Ak by ti po prečítaní tohoto článku bolo ešte niečo nejasné, napíš konkrétne otázky.
stuko
23.10.05,11:08
ďakujem, za link, práve ho študujem , zaujímalo by ma ako je to s registráciou na daňovom úrade. V článku sa píše, že ak príjem bude zdanený nemusím sa registrovať na daňovom úrade, ale zamestnáveteľ bude odomňa chciet, aspon tak mi to vyvetlovali, aby som im vystavil fakturu s dicom, ktory mi priradi danovy urad. Znameno to, ze si tieto prijmy budem musiet teda zdanovat sam , a musim sa registrovat ?

Ak by mi dan strhol rovno zamestnavatel, mohol by som sa vyhnut vlozenia honorarov do danoveho priznania, takto by som ich tam asi musel dat, co by pre mna znamenalo aj plny odvod do zdravotnej poistovne mam pravdu ?
Ak poziadam o vystavenie dica, mozem ho pouzivat a fakturovat aj pri inych cinnostiach mimo autorskeho zakona ?
Je registracia na pockanie, tj, ze sa to da vybavit pri jednej navsteve danoveho uradu ? Aky je poplatok za registraciu. dakujem
stuko
23.10.05,11:22
A ešte mám jednu otázku ku platbám za zdravotné poistenie.
V súčasnoti mám okrem dohody o brigádnickej práci študenta i zmluvu na kratší pracovný pomer, tj, podľa zákona som považovaný za zamestnanca a z príjmov z dohôd zdravotnej poisťovni nič neodvádzam.
Ak by som musel podať daňové priznanie, keďže predpokladám, že spoločnosť by mi príjem z autorskej dohody /rádio/ nezdanila, musel by som platiť zdravotné poistenie.
Mám nasledovnú otázku :

Z dohody o brig, práci mám mesačný príjem cca 10 000 Sk - poistné neplatím, lebo som zamestnaný

Z kratšieho uvázku mám plat cca 7000 Sk poistné uhrádza zamestnávateľ.

Ako by to bolo potom s platením s príjmu na základe autorskej zmluvy ?

Ak by som sa do poistovne neprihlasil ako SZCO na konci roka by som musel podat zuctovanie.

Uviedol by som prijmy ako zamestnanec (ale co s prijmami z dohod ? - uvadzali by sa niekde , kedze som z nich nic neplatil)
Plus vypocital si poistne zo zmluv na zaklade autorskeho zakona.

Pochopil som to spravne ?
Jana Motyčková
23.10.05,15:01
ďakujem, za link, práve ho študujem , zaujímalo by ma ako je to s registráciou na daňovom úrade. V článku sa píše, že ak príjem bude zdanený nemusím sa registrovať na daňovom úrade, ale zamestnáveteľ bude odomňa chciet, aspon tak mi to vyvetlovali, aby som im vystavil fakturu s dicom, ktory mi priradi danovy urad. Znameno to, ze si tieto prijmy budem musiet teda zdanovat sam , a musim sa registrovat ? Áno, znamená to, že sa musíš registrovať a zaňovať honoráre sám.


Ak by mi dan strhol rovno zamestnavatel, mohol by som sa vyhnut vlozenia honorarov do danoveho priznania, takto by som ich tam asi musel dat, co by pre mna znamenalo aj plny odvod do zdravotnej poistovne mam pravdu ?V podstate áno. Ak si budeš honoráre zdaňovať sám, môžeš si pri dani uplatniť paušálne výdavky 25% z honoráru. Keďže si zároveň niekde v pracovnom pomere ZP budeš platiť vo výške 14% z (honorár - 25%) / 2,14.


Ak poziadam o vystavenie dica, mozem ho pouzivat a fakturovat aj pri inych cinnostiach mimo autorskeho zakona ?
Je registracia na pockanie, tj, ze sa to da vybavit pri jednej navsteve danoveho uradu ? Aky je poplatok za registraciu. dakujemNemôžeš, iné činnosti môžeš vykonávať len na základe živnostenského listu alebo iného oprávnenia (daňoví poradcovia,autorizovaní inžinieri apod.). Ako dlho to trvá a poplatok neovládam.
Jana Motyčková
23.10.05,15:09
A ešte mám jednu otázku ku platbám za zdravotné poistenie.
V súčasnoti mám okrem dohody o brigádnickej práci študenta i zmluvu na kratší pracovný pomer, tj, podľa zákona som považovaný za zamestnanca a z príjmov z dohôd zdravotnej poisťovni nič neodvádzam.
Ak by som musel podať daňové priznanie, keďže predpokladám, že spoločnosť by mi príjem z autorskej dohody /rádio/ nezdanila, musel by som platiť zdravotné poistenie.
Mám nasledovnú otázku :

Z dohody o brig, práci mám mesačný príjem cca 10 000 Sk - poistné neplatím, lebo som zamestnaný

Z kratšieho uvázku mám plat cca 7000 Sk poistné uhrádza zamestnávateľ.

Ako by to bolo potom s platením s príjmu na základe autorskej zmluvy ?

Ak by som sa do poistovne neprihlasil ako SZCO na konci roka by som musel podat zuctovanie.

Uviedol by som prijmy ako zamestnanec (ale co s prijmami z dohod ? - uvadzali by sa niekde , kedze som z nich nic neplatil)
Plus vypocital si poistne zo zmluv na zaklade autorskeho zakona.

Pochopil som to spravne ?
Správne, čo sa týka prac. úväzku a dohôd.
Platenie z autorskej zmluvy som napísala v pedchádzajúcom príspevku.
Do ZP sa nemusíš prihlásiť ako SZČO, ale môžeš. Nemá to na teba žiaden dopad, kým si zároveň v pracovnom pomere. Akurát, ak tam budeš ako SZČO, budeš od 1.7.2006 platiť preddavky ako SZČO na ZP. Ročné zúčtovanie ZP si budeš musieť v oboch prípadoch robiť sám. Dohody v ročnom zúčtovaní uvádzať nebudeš, keďže si v pracovnom pomere.
stuko
23.10.05,16:58
A ešte jedna otazka.
Dan platim az na konci roky (na zaklade danoveho priznania) alebo v stvrtrocnych splatkach ?
Zaroven dakujem za predchdzajuce odpovede
Jana Motyčková
23.10.05,17:29
Na konci roka. V štvrťročných splátkach by si mohol platiť v r.2006, ale len ak by tvoj základ dane z autorských bol vyšší ako 1/2 celkového základu dane, prakticky teda ak by ZD z autorských honorárov bol vyšší ako ZD z pracovného pomeru+dohody.
stuko
23.10.05,18:00
Dakujem za tieto premna velmi cenne informacie.
Este posledna otazka, ci naozaj nemozu moji rodicia prist o danovy bonus a odpocitatelnu polozku na mna, kedze som stale studentom denneho studia.- Som vobec este povazovany za nezaopatrene dieta ?
Dakujem teda za vsetko
ajobs
23.10.05,20:09
Áno, pokiaľ študuješ.
stuko
24.10.05,04:04
Áno, pokiaľ študuješ.
Áno môžu prísť, alebo nie, nemôžu prísť o bonus ?

Ďakujem
bendži
24.10.05,05:35
Áno môžu prísť, alebo nie, nemôžu prísť o bonus ?

Ďakujem Áno si považovaný za nezaopatrené dieťa pokiaľ študuješ :-) t.j. nemôžu prísť o bonus
stuko
26.10.05,17:24
A este jedna otazocka:
Dnes mi kamarat hovoril, ze pokial nemam zivnost ale len vystaveny DIC, vraj nemozem fakturovat, ani v zmysle autorskeho zakona, tak ako je to ?

Ja som bol v tom, ze fakturovat mozem, ale len polozky v zmysle autorskeho zakona, tj. napr. Práca v rádiu, tlači, a pod.
Jozef Mihál
26.10.05,19:28
Čo je to "fakturovať"?

Pri jednorazových, náhodných činnostiach môže "fakturovať" ktokoľvek komukoľvek čokoľvek.
stuko
26.10.05,19:34
poviem príklad.
Pravidelne budem pracovať v rádiu v zmysle autorského zákonu.
V rádiu mi oznámili, že si mám vystaviť DIČ a odmenu, ktorá mi prináleží im mám vyfakturovať, oni mi odvedú akurát 2 % odvod do literárneho fondu.

Mne sa to však nezdá lebo vystaviť faktúru ja predsa rádiu môžem len vtedy ak by som bol živnostník.
Pokial by som mal vystavené len DICo asi by to nebolo mozne , ze ?
Este jedna otazka neviete uctuje danovy urad poplatok za vystavenie dica ?

Dakujem
Jozef Mihál
26.10.05,19:47
Vystaviť faktúru môže ktokoľvek komukoľvek. Pod pojmom "faktúra" sa v tuzemsku označuje doklad, ktorým dávam odberateľovi môjho tovaru alebo služby na vedomie, že za to a to od neho žiadam zaplatiť v čase Č sumu S.

Vystaviť rádiu faktúry za diela, ktoré pre rádio poskytujete v zmysle autorského zákona, teda môžete i bez toho, že by ste boli živnostník.

Podľa živnostenského zákona totiž dokonca ani nemôžete mať živnostenský list na činnosti, ktorých výsledok je chránený autorským zákonom.

Žiaden autor teda nemôže "fakturovať" tomu, kto kupuje jeho dielo, ako "živnostník" - šiel by tak proti živnostenskému zákonu. Fakturuje ako autor.

Ak ide o pravidelnú činnosť, o čo zrejme aj ide vo Vašom prípade, musíte mať ako autor registráciu na daňovom úrade - inými slovami požiadate daňový úrad o pridelenie DIČ. Je to zadarmo.
stuko
26.10.05,19:52
pán mihál, veľmi pekne vám ďakujem za vašu rýchlo odpoveď, ako i všetkým, ktorý sa snažili vyriešiť tento môj problém.
ešte posledná otázka, vystavuje sa DIČ na počkanie na danovom urade, alebo treba na vystavenie cakat ? Ak ano, aku dlhu dobu ?
Este by ma zaujimalo ako je to s vedenim uctovnictva. Podľa mojho názoru nemusím ho viesť stačí raz ročne podať daňové priznanie, resp. v od roku 2006 platiť stvrťročné preddavky na DU , mam pravdu ?
ajobs
26.10.05,20:02
DIČ sa spravidla vystavuje v lehote cca 1 týždeň, ale už pri registrácii ti povedia číslo, pod ktorým budeš evidovaný-to si zapíš a môžeš si s týmto číslom dať urobiť pečiatku. Ten jeden týždeň je na vystavenie evidenčnej kartičky (sivej), ktorú ti buď pošlú na adresu domov (resp. miesta podnikania), alebo si pre ňu prídeš sám.
Jozef Mihál
26.10.05,20:05
Napr. v mojom prípade som na DU BA II. čakal na pridelenie DIČ cca 1 týždeň - stalo sa na jar t.r.

DU vydáva pekný vo fólii zaliaty preukaz, takže na počkanie to asi nebude možné.

Účtovníctvo viesť netreba, stačí mať evidenciu príjmov, a k 31.3. podať daňové priznanie - z príjmov autora si môžete odpočítať 25%-né paušálne výdavky. A v závislosti od výšky dane sa potom platia preddavky na daň.
stuko
26.10.05,20:11
Dakujem za cenne rady a rychle odpovede.
rado.weber
29.10.05,20:22
Priatelia mam na vas jednu otazku
autor vystavil fakturu na sumu 21 500 . Sumu poslala spolocnost na ucet autra, treba vsak z nej uhradit aj 2 % do autorskeho fondu. Nemate s tym nejake skusenosti, nemalo to uz strhnut priamo prislusne medium ?
Lenze na strane druhej asi ani nemohlo, ked faktura bola vystavena na tuto sumu ? !

Poradte, ako odviest tento 2 % odvod dodatocne.

dakujem za radu