pepecko
27.05.10,15:22
Dobrý deň asi neprispievam do spravnej rubriky ale nevedel som kam... Chcem sa spýtať či mi vie niekto poradiť ak som zrušil životné poistenie a mam narok na vyplatenie odkupneho do akej doby od ukončenia poistnej zmluvy je poisťovňa povinná vyplatiť mi odkupné. Ďakujem
Chobot
27.05.10,13:59
Dobrý deň asi neprispievam do spravnej rubriky ale nevedel som kam... Chcem sa spýtať či mi vie niekto poradiť ak som zrušil životné poistenie a mam narok na vyplatenie odkupneho do akej doby od ukončenia poistnej zmluvy je poisťovňa povinná vyplatiť mi odkupné. Ďakujem

V prvom rade treba vedieť presný deň skončenia poistenia. To, že si poistku vypovedal, neznamená, že sa zruší do niekoľkých dní, ale plynie 6 týždňová výpovedná lehota a poistka zanikne až na konci poistného obdobia, kedy táto lehota uplynula. To môže byť v prípade ročne plateného poistného aj niekoľko mesiacov.

Oznámila ti už poisťovňa, k akému dňu sa poistenie ruší?

čo si presne urobil? Poslal výpoveď? Máš nárok na odkupnú hodnotu? S akou frekvenciou si platil poistné (mesačne, polročne, ročne)?
pepecko
28.05.10,06:48
Už mi skončila 6 týždnova výpovedná lehota poistenie skončilo k 1 .maju takže to bude už mesiac. Aj na ich vyjadrenie k výpovedi ktoru som podal som čakal cca 6 týždnov a to mi poslali až na moju urgenciu. Takže som chcel vedieť či existuje nejaký časovy limit dokedy su povinný mi toto odkupne vyplatiť nárok naň mam to mi prišlo aj v potvrdení výpovede, plati som polročne.
Chobot
28.05.10,09:54
Už mi skončila 6 týždnova výpovedná lehota poistenie skončilo k 1 .maju takže to bude už mesiac. Aj na ich vyjadrenie k výpovedi ktoru som podal som čakal cca 6 týždnov a to mi poslali až na moju urgenciu. Takže som chcel vedieť či existuje nejaký časovy limit dokedy su povinný mi toto odkupne vyplatiť nárok naň mam to mi prišlo aj v potvrdení výpovede, plati som polročne.

Zákon nepredpisuje vyslovene lehotu na vyplatenie odkupnej hodnoty poistky.

Jediná lehota, čo je uvedená v § 797 ods. 3 Obč. zákonníka, je ohľadne výplaty poistného plnenia:

(3) Plnenie je splatné do pätnástich dní, len čo poistiteľ skončil vyšetrenie potrebné na zistenie rozsahu povinnosti poistiteľa plniť. Vyšetrenie sa musí vykonať bez zbytočného odkladu; ak sa nemôže skončiť do jedného mesiaca po tom, keď sa poistiteľ o poistnej udalosti dozvedel, je poistiteľ povinný poskytnúť poistenému na požiadanie primeraný preddavok.


Otázne ale je, či vyplatenie odkupnej hodnoty je poistné plnenie alebo nie. Podľa môjho názoru to nie je poistné plnenie, pretože poistným plnením je plnenie (výplata určitej sumy peňazí) poisťovňou na základe nejakej poistnej udalosti (napr. smrť, úraz, trvalé následky. dožitie, a pod.), ale odkupná hodnota sa vypláca na základe zániku poistky z dôvodu výpovede, čo nie je poistná udalosť.

Preto poisťovňa nemá určený termín, dokedy musí vyplatiť odkupnú hodnotu. V praxi ale poisťovne vyplácajú odkup tiež do tých 15 dní. Ak ti to ešte nevyplatili, tak to urguj, urguj a urguj...
malyklaun
12.02.13,09:36
mám podobný prípad, dal som výpoveď 31. 1. 2013, pričom zaplatené poistné mám do 25.2.2013, teta pri okienku mi to vzala povedala, že do 6 až 7 dní mi príde odbavné (odkupná hodnota) o týždeň som volal, či výpoveď majú zaregistrovanú, alebo či mám platiť poistné za ďalšie obdobie. (platil som štvrťročne). dnes som volal znovu, kde mi oznámili, že to trvá 6 až 7 týždňov a že sa kľudne môže stať po uplynutí tejto doby, že mi odpovedia, že to môže trvať ďalších 6 až 7 týždňov. Vraj to závisí od toho koľko práce, resp. koľko výpovedí v danom čase riešia, teda či sa stihnú zaoberať aj mojou výpoveďou. neprišlo mi ani vyčíslenie odkupnej hodnoty ani potvrdenie dátumu ukončenia poistnej doby. To je teda fakt super, aj v budúcnosti sa dám určite poistiť. Veď to vlastne majú bezúročnú pôžičku. A to som si ešte prečítal bod v všeobecných podmienkach, že poisťovňa má právo v priebehu poistenia stanovovať minimálnu sumu, ktorú musí odkupná hodnota dosiahnuť, aby mohla byť klientovi vyplatená... to už je čo za zdrestvo? uff