rzweck7
27.05.10,15:32
Dobrý deň,
Chcem si zmeniť priezvisko - csek (toto priezvisko je priezvisko mojich oboch rozvedených rodičov aj moje. Zistil som že mpji predkovia prišli na Slovensko z nemecka a správne znenie môjho priezviska je Zweck -(ak to preložím v nemecku to znamená účel) Som hrdý na to že som slovák, ale matrika po príchode mojich predkov na slovensko moje priezvisko úplne prepísala na akúsi pre uši lepsie znejúcu skomoleninu - csek.
mám právo žiadať bezplatnú opravu?

Súrne je to z dvoch dôvodov:
- nastupujem zachvilku na štúdium vysokej školy
- maturitné vysvedčenie(ešte nebolo vytlačené- čize môžem to zmenit?) budem mať v pôvodnom priezvisku csek a to nechcem inak by som sa s nim musel preukazovat ako csek ale s občianskym zweck=problém - najlepšie by bolo keby som bol aj na vysvedčení aj na občianke zweck.

ak raz budem dediť nebude problém dokazovanie pôvodného priezviska?
Kolko dní trvá zmena na matrike -môzem ziadat riaditela skoly o vytlacenie maturitneho vysvecka s novým priezviskom?
Dakujem za vase odpovede
Martin Mocko
27.05.10,13:35
korela
27.05.10,13:51
Mám podobný problém, osobne som konzultovala na matrike, najlepšie vždy u prameňa,...a výsledok, ktorý ti môžem odporučiť je, že ak raz z nejakého dôvodu zamietnu zmenu vo všeobecnosti, niet odvolania. Takže odporúčam ti napísať žiadosť a ísť ju dopredu prekonzultovať. Môžu ti doslova upraviť text alebo naviesť na správne odôvodnenie žiadosti, o ktorej vedia že ti prejde.
Ale navštív matriku kde budú žiadosť vybavovať, a nie zapisovať výsledok do matriky.
Aj ti povedia v akej dobe ti vybavia žiadosť, takže tiež prekonzultovať výsledok s riaditeľom školy.
Veľa šťastia a spokojnosti.
rzweck7
27.05.10,14:05
citujem: ,,Ale navštív matriku kde budú žiadosť vybavovať, a nie zapisovať výsledok do matriky.
Aj ti povedia v akej dobe ti vybavia žiadosť, takže tiež prekonzultovať výsledok s riaditeľom školy. ,,

v mojom meste je matrika len jedna... myslíš že žiadosť bude vybavovať tá v Bratislave? môžem konzultovat aj na miestnej tú formu žiadosti nie?
korela
27.05.10,14:42
citujem: ,,Ale navštív matriku kde budú žiadosť vybavovať, a nie zapisovať výsledok do matriky.
Aj ti povedia v akej dobe ti vybavia žiadosť, takže tiež prekonzultovať výsledok s riaditeľom školy. ,,

v mojom meste je matrika len jedna... myslíš že žiadosť bude vybavovať tá v Bratislave? môžem konzultovat aj na miestnej tú formu žiadosti nie?

Najlepšie osobne, neviem ako je to v jednotlivých krajoch a kde sa konkrétne vyjadrujú k žiadostiam. Čas ti beží vzhľadom na maturitné vysvedčenie.
Inak som ti napísala súkr. správu.
andika333
20.02.13,13:46
Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať. Moje priezvisko je Láncz a pôvodne by malo byť Lancz. Len to z rodičov doteraz nikto neriešil. Na koho by som sa mal obrátiť nakoľko budeme mať dieťa. Stačí zmeniť priezvisko len pre bábo, alebo aj pre nás rodičov.