wegamizi
27.05.10,17:06
Pekny den,
moja otazka bude z oblasti reklamy. V sucasnej dobe rozsirujeme predmet podnikania a chceme si urobit reklamny billboard.
Mozme v texte pouzit nazov znacky predavaneho vyrobku bez suhlasu majitela znacky? Napr. nahradne diely na Mercedes ?
Zakon o reklame mam prestudovany, len ma zaujima jeho pouzitie v praxi.
profesional
29.05.10,08:43
O tom kde a na com bude uvedena znacka rozhoduje nositel majetkovych prav k znacke. Tj. JEDNOZNACNE NESMIETE. A netyka sa to len toho na akom produkte ta znacka bude, ale aj o umiestneni na verejnych priestranstvach a pod.
wegamizi
29.05.10,12:34
Dakujem za kvalifikovanu odpoved
msviki
29.05.10,14:39
Pekny den,
moja otazka bude z oblasti reklamy. V sucasnej dobe rozsirujeme predmet podnikania a chceme si urobit reklamny billboard.
Mozme v texte pouzit nazov znacky predavaneho vyrobku bez suhlasu majitela znacky? Napr. nahradne diely na Mercedes ?
Zakon o reklame mam prestudovany, len ma zaujima jeho pouzitie v praxi.


Preco to robit bez suhlasu je moja otazka? Ked mas co prinest druhej strane za to ze im ponukas reklamu zadara...
Aj v Mercedese su len ludia.

IBM, McDonald, Disney, Oprah, JT, Virgin, vsetci sa spajaju aby spolu viac dosiahli.
V magazine Forbes bol kedysi clanok: Partner or Perish.
keby sa mi ho chcelo hladat...
IBM spolupracuje s XXX firmami a mozno aj pre to su tu uz vyse 100 rokov!
wegamizi
29.05.10,17:01
Preco to robit bez suhlasu je moja otazka? Ked mas co prinest druhej strane za to ze im ponukas reklamu zadara...
Aj v Mercedese su len ludia.

IBM, McDonald, Disney, Oprah, JT, Virgin, vsetci sa spajaju aby spolu viac dosiahli.
V magazine Forbes bol kedysi clanok: Partner or Perish.
keby sa mi ho chcelo hladat...
IBM spolupracuje s XXX firmami a mozno aj pre to su tu uz vyse 100 rokov!
Ano, v podstate mas pravdu, skusim oslovit kompetentnych, mozno uspejem. Zdalo sa mi to takto jednoduche, ale asi to tak nie je.( ten Mercedes som dala len ako priklad, ide o inu znacku )
profesional
30.05.10,11:25
Preco to robit bez suhlasu je moja otazka? Ked mas co prinest druhej strane za to ze im ponukas reklamu zadara...
Aj v Mercedese su len ludia.

IBM, McDonald, Disney, Oprah, JT, Virgin, vsetci sa spajaju aby spolu viac dosiahli.
V magazine Forbes bol kedysi clanok: Partner or Perish.
keby sa mi ho chcelo hladat...
IBM spolupracuje s XXX firmami a mozno aj pre to su tu uz vyse 100 rokov!
Je mozne skusit dosiahnut suhlas. Ale nemusi to byt take jednoduche. Velke a vyznamne znacky pozaduju aby boli dodrzane nejake ich standardy, manualy a pod. a z principu nie su ochotni nechat spajat svoju znacku s cimkolvek. a vacsinou pozaduju aby ten kto chce s nimi spolupracovat bol kapitalovo silny a mal podnikatelsku historiu. Neviem ci bude niekto vediet preukazat aspon par desiatok milionov eur volnych prostriedkov..
msviki
30.05.10,18:10
Je mozne skusit dosiahnut suhlas. Ale nemusi to byt take jednoduche. Velke a vyznamne znacky pozaduju aby boli dodrzane nejake ich standardy, manualy a pod. a z principu nie su ochotni nechat spajat svoju znacku s cimkolvek. a vacsinou pozaduju aby ten kto chce s nimi spolupracovat bol kapitalovo silny a mal podnikatelsku historiu. Neviem ci bude niekto vediet preukazat aspon par desiatok milionov eur volnych prostriedkov..


wegamizi, neviem co na poslednom prispevku od profesionala bolo take vinimocne, ze to vyzaduje suhlas. Ale jeho poznamky v poslednom case sa nedaju citat. eek! :mee:
misomiso
30.05.10,18:33
O tom kde a na com bude uvedena znacka rozhoduje nositel majetkovych prav k znacke. Tj. JEDNOZNACNE NESMIETE. A netyka sa to len toho na akom produkte ta znacka bude, ale aj o umiestneni na verejnych priestranstvach a pod.

Prepac, ale toto sa mo zda naozaj nezmysel. My predavame do vacsiny civilizovanych krajin tovar vlastnej znacky (teda v principe rovnaky pripad ako Mercedes). Predavame to velkoobchodnikom, ti zas dilerom a maoobchodnikom. Dokonca sa ten tovar objavuje aj na e-bay, maoobchodnici a rozne on-line shopy si ho davaju na svoje stranky. Nie su to nasi priami zakaznici, nikdy som ich nevidel a mozem sa o nich dozvediet jedine tak, ze si ich sam vygooglim. Ak si niekto da billboard alebo napis na obchod v Australli, tak si ho ani nevygooglim.

Obcas sa stane, ze niekto napise v tom zmysle, ci si moze z nasej stranky stiahnut foto produktov a ci ich moze umiestnit na svoju stranku, alebo rovno poziada o zaslanie suborov. No je to iba zlomok percenta ludi, ktori si nejako nie su isti tym, ci by to nebolo nelegalne.

Ja si myslim, ze to nelegalne nie je. Keby sme to zobrali do absurdna, tak by musel kazdy obchodnim ziadat vyrobcu aby si mohol umiestnit chraneny nazov vyrobku na cenovku ci pokladnicny blok.

Mysllim, ze ochrana znacky spociva v tom, ze nikto nesmie ine vyrobky oznacovat prislusnou znackou. Ak budes kupovat neoriginalne diely z Ciny a prebalovat ich do krabic Daimler-Benz, tak to by uz bol problem.
msviki
30.05.10,18:49
Presne tak, spomenut, ze predavas znacku "XZQ", ktora je "hodnotovo" na vyssej urovni povedomia ludi je len pre tvoje PLUS. Pritahuje to pozornost AJ na tvoju firmu.
Ja by som to dal na bilboard.
wegamizi
30.05.10,20:04
Teraz ste ma vyviedli s konceptu. Preto som zadala tuto temu, lebo som sa nevedela s urcitostou rozhodnut. Lenze, ako citam od zaciatku prispevky, v kazdom je kus logiky a pravdy. Nerada by som sa dostala do sporu s nejakym zakonom, preto to riesim aj tymto sposobom.
misomiso
30.05.10,20:09
Ja ta chapem, dnes sa pomaly uz ani neda vystrcit nohu z bytu, aby clovek neporusil nejaky zakon. Ale v tomto pripade myslim mozes byt kludna.
wegamizi
30.05.10,20:14
wegamizi, neviem co na poslednom prispevku od profesionala bolo take vinimocne, ze to vyzaduje suhlas. Ale jeho poznamky v poslednom case sa nedaju citat. eek! :mee:
V jeho nazore ma vynimocne 80%-nu pravdu, preto som suhlasila. Zajtra oslovim, ako si mi doporucil, vyhradnych predajcov, tak dam vediet, kto mal pravdu. Som sama zvedava, ci je to jednoduche, alebo nie.
wegamizi
30.05.10,20:15
Ja ta chapem, dnes sa pomaly uz ani neda vystrcit nohu z bytu, aby clovek neporusil nejaky zakon. Ale v tomto pripade myslim mozes byt kludna.
Si ma s prispevkom predbehol, aj potesil, ozvem sa a dam vediet.
camozzi
30.05.10,21:08
V jeho nazore ma vynimocne 80%-nu pravdu, preto som suhlasila. Zajtra oslovim, ako si mi doporucil, vyhradnych predajcov, tak dam vediet, kto mal pravdu. Som sama zvedava, ci je to jednoduche, alebo nie.

Preco prave vyhradnych predajcov? Ziaden znackovy predajca spravidla nema pravo udelovat suhlas na pouzitie prav k znacke. Taketo prava ma vyhradny distributor, respektive poverena osoba alebo spolocnost. Vyradny predajca ta najskor odbije s tym, ze oni s tym nemaju nic a musis kontaktovat kompetentnych na vyssich miestach.
profesional
01.06.10,08:17
Neviem z coho prameni tvoje poznanie ze moje poznamky sa nedaju v poslednom case citat.

Bohuzial, vacsina ludi co pride sem na poradu nema ani len elementarne znalosti slovenskeho pravneho poriadku. A maju tak strelene biznis napady, ze to v mnohych pripadoch proste hranici s kriminalom.

Ja viem, na slovensku sa porusovanie autorskych prav, prav dusevneho a priemyselneho vlastnictva v povedomi ludi nepovazuje za nic zle a v podstate sa im to zda na zaciatok biznisu celkom pripustne.

ALE JE TO TRESTNE.

A to ze vacsina ludi sem pride na poradu s napadmi nad ktorymi mi zastava rozum? Co im mam napisat? Nech sa paci.. Porusujte zakon,... Nech sa Vam dari..?
Nie. Ak je nieco proste protizakonne tak to napisem. Videl som uz vela ludmi co plakali pred vysetrovatelom ked ich obvinoval z nejakeho trestneho cinu ze oni to tak nemysleli, alebo ze nevedeli ze...

Proste podnikanie nie je o tom ze cloveka nieco napadne a hned sa do toho vrhne. Bez ohladu na to ci to moze mat nejake zasadne pravne konsekvencie alebo nie.

A co sa tyka vyuzivania znacky... tak to ze tebe sa to nepaci, ze si velke koncerny davaju podmienky ako sa bude narabat s ich znackou je tvoja vec. Ale je to realita a prave tieto velke koncerny platia zastupy pravnikov aby bojovali proti tym co pouzivaju ich znacku protizakonne.
msviki
01.06.10,13:42
vid v texte


Neviem z coho prameni tvoje poznanie ze moje poznamky sa nedaju v poslednom case citat.

Pomoct za kazdu cenu. Aj ked nepoznam situaciu.(detaily):confused: o ktorej detailoch si sa vobec nespytal pred tym nez si MUDRO zareagoval.

Bohuzial, vacsina ludi co pride sem na poradu nema ani len elementarne znalosti slovenskeho pravneho poriadku. A maju tak strelene biznis napady, ze to v mnohych pripadoch proste hranici s kriminalom.

Aky to ma suvis s tym co sa pyta wegamizi? naco komplikovat. mala konkretnu otazku. nic viac.(co je streleneho na bilboarde,..)

Ja viem, na slovensku sa porusovanie autorskych prav, prav dusevneho a priemyselneho vlastnictva v povedomi ludi nepovazuje za nic zle a v podstate sa im to zda na zaciatok biznisu celkom pripustne.

ALE JE TO TRESTNE.

Asi je kazdemu jasne, ze na svoje botasky si nenalepim logo Mercedes a nezacnem ich predavat. Ale ked predavam Inu znacku vo svojom obchode, tak je to asi ina kava.:---

A to ze vacsina ludi sem pride na poradu s napadmi nad ktorymi mi zastava rozum? Co im mam napisat?

Si pravnik? To sa musi pisat v porade nasilu? :---

Nech sa paci.. Porusujte zakon,... Nech sa Vam dari..?
Nie. Ak je nieco proste protizakonne tak to napisem. Videl som uz vela ludmi co plakali pred vysetrovatelom ked ich obvinoval z nejakeho trestneho cinu ze oni to tak nemysleli, alebo ze nevedeli ze...

Proste podnikanie nie je o tom ze cloveka nieco napadne a hned sa do toho vrhne. Bez ohladu na to ci to moze mat nejake zasadne pravne konsekvencie alebo nie.
mimotemy Opat, co to ma co robit pri tejto teme?

A co sa tyka vyuzivania znacky... tak to ze tebe sa to nepaci, ze si velke koncerny davaju podmienky ako sa bude narabat s ich znackou je tvoja vec. Ale je to realita a prave tieto velke koncerny platia zastupy pravnikov aby bojovali proti tym co pouzivaju ich znacku protizakonne.

wegamizi nie je koncern (nic osobne wegamizi, prosim;)) a asi ani s koncernami nerobi. co chcel basnik poslednou vetou povedat?


"""V tejto reedicii boli pouzite materialy, ktorych ucelom nebolo nahnevat ziadnu z ucastnenych stran. Ale bolo ucelom poukazat, ze porada by mohla byt niekedy mozno viac cielena na konkretny pripad, co ocenia najma citatelia a tvorcovia prispevkov. Taktiez vecnost, strucnost a odbornost urcite prispievaju aj navstevnosti porady.

Pribeh a postavy v tejto teme su vymyslene a akakolvek zhoda a podobnost s naozaj existujucimi bytostami je cisto nahodna."""

:D
wegamizi
01.06.10,14:53
Ludia, zbytocne emocie. Uz som si zvykla, ze niektori prispievatelia na temy maju patent na rozum. Nie kazdy je vsak pravnik, nie kazdy ma vlohy sa strucne a jasne vyjadrovat a tobôž nemozeme sa vsetkym zapacit a vyhoviet. Mrzi ma ( a to je behom troch dni druha moja tema ), ze sa zmysel zalozenia kdesi straca a konci sa cela diskusia invektivami. Neodsudzujem ziadne vyjadrenia, uvahy a rady, ale autoritativny a direktivny sposob presadzovania "pravdy"mi moc nesedi. Najprv sa zdoverim s urcitym problemom s prosbou o radu, nakoniec sa musim branit ako najvacsi vinnik a negramotnik. Pomaly si zvykam, ale Vam poviem, ze tento styl nie je moja parketa. Rada by som bola, keby Porada nebola v urcitych momentoch a pri urcitych prispievateloch taka "stresujuca". Takze momentalne sa zariadim tak, ze ked uvidim niektorych ( pre mna konfliktnych ) prispievatelov, nebudem sa zapajat.
P.S.Prepacte, ze mimo temy, ale takto to citim;)
msviki
01.06.10,15:28
ale no, a kde je ta tvoja druha tema?:D

taketo doberanie sa medzi prispievatelmi je ako obcerstvenie. Trochu napatia a kontroverzie je ako korenim co doda chut:D (ci pozitivnu neviem)
Vsetci to beru zlahka a s humorom. sak zivot je kratky.

Niektore temy su fakt nudne. teda pardon, nie temy, ale prispevky. zacne sa to jednym a uz je viacmenej nastavena sablona pre zbytok.

Mas to stastie, ze tvoja tema nie je. :)

Este raz , Peace!
wegamizi
01.06.10,16:20
ale no, a kde je ta tvoja druha tema?:D

taketo doberanie sa medzi prispievatelmi je ako obcerstvenie. Trochu napatia a kontroverzie je ako korenim co doda chut:D (ci pozitivnu neviem)
Vsetci to beru zlahka a s humorom. sak zivot je kratky.

Niektore temy su fakt nudne. teda pardon, nie temy, ale prispevky. zacne sa to jednym a uz je viacmenej nastavena sablona pre zbytok.

Mas to stastie, ze tvoja tema nie je. :)

Este raz , Peace!
Ja to beriem ako obcerstvenie, ale niekedy sa to neda stravit. Vobec som ale nemala na mysli tvoje prispevky:), ktore aj ked mozno niekedy kritizuju, pripomienkuju, je to vzdy inteligentne, a to si fakt cenim. Vsak sme tu na to, aby sme sa nieco dozvedeli, poradili si. Tu je moja druha spominana tema:http://www.porada.sk/t140831-kolko-beru-advokati.html

P.S. Asi je to tym pocasim;)
wegamizi
17.06.10,09:43
V jeho nazore ma vynimocne 80%-nu pravdu, preto som suhlasila. Zajtra oslovim, ako si mi doporucil, vyhradnych predajcov, tak dam vediet, kto mal pravdu. Som sama zvedava, ci je to jednoduche, alebo nie.
Citujem odpoved, ktoru som dostala a ktora vysvetli vsetky odpovede na moju otazku v uvode zadanej temy:
"... obrátili ste sa na XY Slovensko so žiadosťou o povolenie používať logo XY a iné ochranné známky na Vašom obchode s dielmi a príslušenstvom motorových vozidiel. Vašu žiadosť sme preskúmali a dospeli sme k záveru, že interná politika XY ohľadom ochranných známok bohužiaľ nedovoľuje vyvesiť a používať ochranné známky XY tretím osobám. Tieto prvky môžu byť použité iba zmluvne zaviazanými dealermi a servisnými strediskami XY."
misomiso
17.06.10,09:49
Mozno sa tymto nazorom nestoji ani tak samotny vyrobca, majitel ochr. znamky (Mercedes?) ako jeho iniciativne zastupenie na Slovensku. Jednoducho si chrania "oficialnu" siet, kde je vsetko predrazene. Treba to ale samozrejme respektovat, ked uz si sa opytala (myslim, ze sa aj hovori, ze "kto sa vela pyta, vela sa dozvie") :)
KatkaMMM
02.07.10,12:39
Dobry den,

roznorode nazory tu boli prezentovane :) a ja by som si tiez dovolila prispiet svojou troskou:

Oblast ochrannych znamok upravuje okrem ineho aj zakon o ochrannych znamkach, toho casu zakon c. 506/2009 Z.z. Prava majitelov ochrannych znamok su sice vyznamne, avsak zakon pamata aj na ich obmedzenie v urcitych pripadoch.

Na pripad, ktory opisala wegamizi (ak som spravne pochopila, ide o pouzitie urcitej ochrannej znamky v zmysle, ze predavam tieto a tieto vyrobky, resp. nahradne diely na ne) mozno aplikovat ust. § 14 ods. 1 cit. zákona:

Majiteľ ochrannej známky nie je oprávnený zakázať tretím osobám používať v obchodnom styku ich vlastné meno, priezvisko, obchodné meno alebo adresu, údaje týkajúce sa druhu, kvality, množstva, účelu, hodnoty, zemepisného pôvodu, času výroby alebo iných vlastností tovarov alebo služieb a označenie potrebné na určenie účelu tovarov, najmä ich príslušenstva alebo náhradných dielov, alebo na určenie účelu služieb za predpokladu, že tretia osoba ich používa v súlade s obchodnými zvyklosťami, dobrými mravmi a pravidlami hospodárskej súťaže.

Takze majitel ochrannej známky, napr. Mercedes, mi nemoze zabranit pouzit slovo Mercedes v zmysle: "opravujeme vozidla Mercedes" alebo "predavame nahradne diely na Mercedes" a pod., avsak za podmienky, ze toto pouzitie ochrannej znamky nesmie byt neprimerane, napr. na autodielni je velky putac MERCEDES a pred tym malinkym pismom "Opravujeme aj auta".

Snad som trochu pomohla... :)
Katka
misomiso
02.07.10,12:57
Dobry den,

roznorode nazory tu boli prezentovane :) a ja by som si tiez dovolila prispiet svojou troskou:

Oblast ochrannych znamok upravuje okrem ineho aj zakon o ochrannych znamkach, toho casu zakon c. 506/2009 Z.z. Prava majitelov ochrannych znamok su sice vyznamne, avsak zakon pamata aj na ich obmedzenie v urcitych pripadoch.

Na pripad, ktory opisala wegamizi (ak som spravne pochopila, ide o pouzitie urcitej ochrannej znamky v zmysle, ze predavam tieto a tieto vyrobky, resp. nahradne diely na ne) mozno aplikovat ust. § 14 ods. 1 cit. zákona:

Majiteľ ochrannej známky nie je oprávnený zakázať tretím osobám používať v obchodnom styku ich vlastné meno, priezvisko, obchodné meno alebo adresu, údaje týkajúce sa druhu, kvality, množstva, účelu, hodnoty, zemepisného pôvodu, času výroby alebo iných vlastností tovarov alebo služieb a označenie potrebné na určenie účelu tovarov, najmä ich príslušenstva alebo náhradných dielov, alebo na určenie účelu služieb za predpokladu, že tretia osoba ich používa v súlade s obchodnými zvyklosťami, dobrými mravmi a pravidlami hospodárskej súťaže.

Takze majitel ochrannej známky, napr. Mercedes, mi nemoze zabranit pouzit slovo Mercedes v zmysle: "opravujeme vozidla Mercedes" alebo "predavame nahradne diely na Mercedes" a pod., avsak za podmienky, ze toto pouzitie ochrannej znamky nesmie byt neprimerane, napr. na autodielni je velky putac MERCEDES a pred tym malinkym pismom "Opravujeme aj auta".

Snad som trochu pomohla... :)
Katka

Ano, to iste si myslim aj ja, len treba rozlisovat nazov a registrovane logo, neviem, ci sa zadavatelka temy nepytala prave na logo.
KatkaMMM
06.07.10,08:41
Ano, to iste si myslim aj ja, len treba rozlisovat nazov a registrovane logo, neviem, ci sa zadavatelka temy nepytala prave na logo.

Nie celkom suhlasim, lebo zakon hovori len o pouziti ochrannej znamky ako takej a nelimituje druh ochrannej známky. Ochranna znamka moze byt ako slovna, tak aj logo.
Takze, podla mojho nazoru je mozne danym sposobom pouzit aj logo, v zmysle "predavame auta znaciek: vyobrazit loga niekolkych automobiliek".

Akurat, v pripade pouzitia loga je potrebne citlivejsie zvazit sposob pouzitia (velkost a pod.), aby neboli porusene tie uvadzane obchodne zvyklosti, dobre mravy a pravidla hospodarskej sutaze...