zk24
27.05.10,20:19
Dobry den,

spolocnost zapatrosila fakturu od elektrarni a tym padom neuhradila fakturu za mesiac januar. koncom februara dosla "Upomienka - avizo pred odpojenim", kde je vycislena dlzna suma, variabilny symbol, datum splatnosti faktury, ma to vsetky nalezitosti danoveho dokladu /oznacenie oboch stran, zmluvny ucet.. /

Mozem toto avizo pouzit miesto original faktury a uctovat jednoducho 502/321 ako dodavatelsku fakturu a dat ju do knihy zavazkov a uhradu aviza 321/211? Proste takisto akoby sa to volalo "faktura"?

Alebo avizo nema tu istu hodnotu ako faktura?

Dakujem krasne.
Tweety
27.05.10,18:21
Dobry den,

spolocnost zapatrosila fakturu od elektrarni a tym padom neuhradila fakturu za mesiac januar. koncom februara dosla "Upomienka - avizo pred odpojenim", kde je vycislena dlzna suma, variabilny symbol, datum splatnosti faktury, ma to vsetky nalezitosti danoveho dokladu /oznacenie oboch stran, zmluvny ucet.. /

Mozem toto avizo pouzit miesto original faktury a uctovat jednoducho 502/321 ako dodavatelsku fakturu a dat ju do knihy zavazkov a uhradu aviza 321/211? Proste takisto akoby sa to volalo "faktura"?

Alebo avizo nema tu istu hodnotu ako faktura?

Dakujem krasne.
Je to len upomienka, že ste si nesplnili svoje povinnosti, nie faktúra. Vyžiadajte si opis faktúry.
zk24
27.05.10,18:23
Dakujem krasne.
jeso
27.05.10,18:57
súhlasím s Tweety, upomienka nie je danový doklad - nesplna náležitosti faktúry.../ dátum dodania, rozpis DPH ....
zk24
27.05.10,19:11
aha, mate pravdu, to s tou DPH tam nie je. Nie sme platci, tak nejako udaje o DPH-cke ani neregistrujem ;)
zk24
27.05.10,19:17
No uvidim, ci budu ochotni vystavit Opis faktury, kedze v roku 2009 sme zas mali strateny doklad o uhrade, nechodili ani upomienky ani nic, takze sme si boli isti, ze sme tu fakturu aj uhradili (teda konatel), ale stratil potvrdenku z banky, kedze to plati v hotovosti.
Poziadali sme ich o zaslanie potvrdenia ze eviduju platbu na dany
variabilny symbol... A odpisali mi ze "nie, nie su povinni a ziaden zakon im to neprikazuje poskytovat taketo informacie"... Tak sme sa chceli dohodnut na nejakom poplatku za to potvrdenie a odpisali ze "nie, nemaju v cenniku dany ukon"...:mee:
jeso
27.05.10,19:20
to že nie ste platcami DPH znamená, že nemáte právo len na odpočet DPH
faktúru - danový doklad - však potrebuješ ,
Tweety ti správne poradila vyžiadaj si opis - nie je s tým žiaden problém - aspon mne faktúru na vyžiadanie zaslali
zk24
27.05.10,19:22
to že nie ste platcami znamená, že nemáte právo len na odpočet
faktúru - danový doklad - však potrebuješ ,
Tweety ti správne poradila vyžiadaj si opis - nie je s tým žiaden problém

Som si vedoma. Tym, ze som povedala ze ani neregistrujem udaje o DPH som nemala na mysli, ze to budem brat ako plnohodnotny doklad ;)
jeso
27.05.10,19:37
Som si vedoma. Tym, ze som povedala ze ani neregistrujem udaje o DPH som nemala na mysli, ze to budem brat ako plnohodnotny doklad ;)

ved ja viem, že si to tak myslela
zk24
28.05.10,13:25
Ahojte, tak moje riesenie je, ze som zistila ze ZSE ma vlastny "elektroweb.sk", kde aj spatne dokazete odsledovat vsetky vase faktury a platby. Deklaruju ze faktury su danovymi dokladmi, su tam elektronicke faktury a aj popisy vasich platieb...

zriadenie trvalo aj s registraciou 30 sekund a staci mat iba jednu fakturu pri sebe. Takze uz problemy so stratenymi fakturami nehrozia :)

Takato paradna vec a nevedela som o nej :---