Monika
06.08.04,12:32
Prajem pekný deň.

Zaujímalo by ma, či označujete firemnou pečiatkou (s IČO a DIČ)
všetky pokladničné doklady, konkrétne všetky bloky z nákupov v hotovosti.
Treba to robiť, alebo nie ?
Má s tým niekto skúsenosť s DÚ? Vyžadujú to ?

Ďakujem az každú odpoveď a krásny deň a víkend.
Luckasari
06.08.04,10:50
nie, peciatka nie je povinnostou, ziaden zakon, predpis, ... nehovori, ze podnikatel musi mat peciatku, pouzivame ju na zjednodusenie, aby sme nemuseli vypisovat vsetky firemne udaje, a to ze si ju ludia ziadaju vsade buchnut je len sila zvyku, nie je to povinnost
Beata
06.08.04,10:57
Prajem pekný deň.

Zaujímalo by ma, či označujete firemnou pečiatkou (s IČO a DIČ)
všetky pokladničné doklady, konkrétne všetky bloky z nákupov v hotovosti.
Treba to robiť, alebo nie ?
Má s tým niekto skúsenosť s DÚ? Vyžadujú to ?

Ďakujem az každú odpoveď a krásny deň a víkend.
Ako píše Luckasari, aj ja označujem výdavkové doklady, mnou vypísané, ku ktorým prikladám pokladničné doklady z nákupov, pečiatkou len preto, aby som nemusela ručne vypisovať hlavičku. Stalo sa mi minule, že mi dodávateľ vypisoval príjmový doklad a nemal pečiatku, tak mi povedal, že mi ju dodatočne dá, ale som mu povedala, že sa nemusí unúvať, nech vypíše hlavičku, nech sa podpíše, že prijal peniažky a je to OK... bol prekvapený :)
Monika
06.08.04,11:49
Luckasari, Beátka, nerozumeli sme si (asi som to napísala dosť nezrozumiteľne :-) )

Takže ešte raz - Keď niečo nakúpim ja do firmy, napr.kacel.papier, dostanem bločik z ERP v tom obchode, kde som papier kúpila. Založím ho do pokladne ako výdavok a zaúčtujem, atď...
Ide mi o to, či na tento blok (cudzí) za nákup papiera potom dávate Vy vo firme Vaše IČO a DIČ.

Dúfam, že je to zrozumiteľnejšie :-)))

Skúste teraz poradiť.

Vopred ďakujem.

PS - Jednoducho povedané, či tieto cudzie pokl.doklady za rôzne nákupy musia byť označované našou firmou, alebo to nie je nutné robiť.
Pretože ja na tie bloky naše IČO a DIČ vypisujem, preto sa pýtam, či to robíte aj Vy.

Pekný deň.
selena
06.08.04,11:53
Ja osobne to nerobím, ani som nikde nevidela, ze by to robili.
Jednoducho pripnem ten "cudzí" bloček k môjmu výdavkovému pokl. dokladu, tento však musí mať všetky náležitosti a hotovo.
Hlinkovx
06.08.04,11:55
Ja, na cudzie bloky nepíšem nič. K bloku cudziemu vypíšem svoj výdavkový pokladničný doklad a to je všetko.
Monika
06.08.04,11:56
Ďakujem veľmi pekne za Vaše odpovede.
Krásny víkend.
marianna
06.08.04,12:01
Monika viem čo myslíš a takisto neviem ako je to podľa nového zákona DPH, ale doteraz sme dávali pečiatky na doklady z ERP, teda pri nákupoch, kvôli tomu, že museli byť označené DIČ-om, ak sme si uplatňovali odpočet DPH. Upozornili nás na to pracovníčky DÚ pri kontrole, a takisto auditory firmy, kde som pracovala pred dvomi rokmi na to dávali dôraz. Takže Monika ja to radšej dopisujem aj keď ručne pretože na pečiatke máme len IČo a DIČ píšem ručne.
vladan
06.08.04,12:07
Monika, my sme mali kontroly na DPH, a problém s bločkami z ERP nebol - a neuvádzali sme tam naše DIČ, vlastne nič - len sme ich pripli k výdavkovému dokladu a bolo to.
Mickya
06.08.04,12:14
Ja som bola na to tiež upozornená, že treba uviesť na bloku aj naše údaje o firme (dávam pečiatku). Blok musí vraj obsahovať obe strany.
selena
06.08.04,12:24
Aj my sme mali daň. kontrolu DPH min. rok, nikto nás neupozornil, aby sme označovali "cudzie" bločky z ERP naším IČO-m, DIČ-om. Ani auditorka.
Hlinkovx
06.08.04,12:24
My sme mali kontrolu na konci minulého roka z Uradu danoveho preverovania a mali sme to v poriadku, nemali žiadne výhrady.Na bločky cudzie nepíšem nič a ani tam nedávam naše razítko.
Beata
06.08.04,16:44
Monika, no najväčšia psina je, že ja som ťa pochopila, ale som si pomyslela "No asi som ju zle pochopila. Načo by chcela dávať firemné údaje na cudzie bloky?!" :D
Takže, ako už napísali moje kolegynky, na cudzie bloky nedávam ani ja žiadne údaje.
Zuzka
06.08.04,17:56
Bločky z ERP a ostatné pokl. doklady tiež neoznačujem žiadnou pečiatkou, ale pri poslednej kontrole DPH nám kontrolóri vytkli, že nie sú označené, takže sme museli všetky dodatočne opečiatkovať a predložiť kontrole na druhý deň. Je to naozaj iba na tom konkrétnom človeku. Predtým som absolvovala niekoľko kontrol a ani jedna to nevyžadovala, až na tohoto "jedinca".
Janca
09.08.04,04:13
Ja prerazam bloky z ERP cez roztek + podklad na ktorom je nalepeny. Raz to bolo niekde na skoleni, ze tym vlastne oznacim tento doklad, ze je len moj a nemozem ho "zapozicat" inemu danovnikovi. Predpis na to ale nie je ziadny.
Paula
09.08.04,05:29
Tento dôvod vidím ako najlogickejší. Tiež som sa ale ešte nestretla s tým,že by neopečiatkovanie bolo kontrolou vytýkané. Osobne mám radšej "dodané" bločky bez pečiatky, pretože niektorí obchodníci, najmä na benz.čerpadlách dajú pečiatku presne tam, kde sú sumy a litre.
McMarti
09.08.04,06:38
Ja som mala kontrolu na DPH niekoľko krát, niektré to vyžadovali a niektoré nie ale boli prekvapené že ich mam orazené, tie ktoré to vyžadovali, vraveli o prípadnom zneužití doklad pre inú firmu
janaGT
09.08.04,06:44
Ja taktiež ako Janca doklady orážam cez rožtek, daňová kontrola nemala proti takémuto označovaniu žiadne výhrady.
alyna
09.08.04,09:17
Takže odpoveď na otázku či pečiatkovať alebo nie svojou pečiatkou bločky z reg.pokladne ktoré sú zaúčtované v účtovnictve je do 30.4.2004 ÁNO /alebo

tam inak doplniť údaje podľa §15 ods.2písmeno b / "starý zákon o DPH §16 odst.4 "
Od 1.5.2004 to nový zákon o DPH nevyžaduje.
Paula
09.08.04,09:39
Neviem, či pečiatkovať alebo nepečiatkovať. U nás to robíme tak, že na každom dodanom bločku je napísané meno pracovníka, ktorý si ho dal preplatiť a na "rubovej" strane je podpis ved.pracovníka, ktorý ho videl a podpisom v podstate dáva súhlas na preplatenie. Mám dojem, že podpis vedenia že je viac ako pečiatka (tú si môžte dať urobiť kde chcete a koľko chcete, v žiadnej výrobni nevyžadujú doklad, že máte na ňu nárok).Ako už bolo spomínané, žiaden zákon neprikazuje vlastniť firemnú pečiatku.
zuzana
09.08.04,10:54
Potom tie bločky spájate do napr.jedného výdavkového, kde je uvedené meno zamestnanca, ktorý si to dal preplatiť napr.za spotrebný materiál a účtujete to riadne cez 501/211 a DPH 343/211?
Monika
09.08.04,11:06
Áno Zuzana, buď jeden, alebo aj niekoľko bločkov pripnem k jednému výdavkovému dokladu a rozúčtujem pekne podľa toho na čo sa tá ktorá vec použije.
Niekde mám aj 5-6 zápisov ohľadom rozúčtovania.
Prečo sa na to pýtaš? /Dúfam, že nevadí tikanie/
Pekný deň.
tana
09.08.04,12:12
Ja bločky tiež označujem našimi údajmi. Bolo mi to pred pár rokmi odporúčené daňovou kontrolou a robím to stále. Bolo to odporúčené z dôvodu zneužívania, bločky vraj boli l zúčtované vo viacerých firmách. Aj pri ďalšich kontrolách boli kontrolóri spokojní.
Paula
09.08.04,15:09
Robím to ako Monika. Napr. pohonné hmoty pre konkrétne auto za konktétny mesiac zaúčtujem jedným výdavkovým dokladom, rovnako spotrebný materiál pre firmu za celý mesiac, resp. poštovné za celý mesiac. Nezdá sa, ale je s tým menej práce a spotrebuje sa menej papiera, menej tonera do tlačiarne, atp.... v rámci firmy.
Hanka
10.08.04,05:38
Robime to aj my, presne tak ako pise tana, aj nam to doporucili z DU.
marianna
10.08.04,08:50
Neviem, či pečiatkovať alebo nepečiatkovať. U nás to robíme tak, že na každom dodanom bločku je napísané meno pracovníka, ktorý si ho dal preplatiť a na "rubovej" strane je podpis ved.pracovníka, ktorý ho videl a podpisom v podstate dáva súhlas na preplatenie. Mám dojem, že podpis vedenia že je viac ako pečiatka (tú si môžte dať urobiť kde chcete a koľko chcete, v žiadnej výrobni nevyžadujú doklad, že máte na ňu nárok).Ako už bolo spomínané, žiaden zákon neprikazuje vlastniť firemnú pečiatku.
Zákon nevyžaduje žiadny vlastniť firemnú pečiatku, ale mnohé dokumenty áno. Zober si napr. daňové priznanie, alebo iné daňové tlačivá. Napr. aj súhrnný výkaz, ktorý sa podával teraz v júni prvýkrát vyžaduje odtlačok pečiatky. A čo napri. pri uzatváraní zmlúv? Nepoužívate pečiatku? My áno.
Paula
11.08.04,12:12
Marianna, pečiatku používame na dokumenty, kde treba. Mne len trocha nesedeli opečiatkované bločky - teda, že je to nutné, vieš? Možno aj niečo uniklo mojej pozornosti. V spoločenských zmluvách sa písalo: konateľ svojím podpisom potvrdzuje...... (Pravosť podpisu môže overiť grafológ, ale pravosť pečiatky nikto)......Teraz sa tieto zmluvy takto možno nepíšu, priznám sa -neviem.Pekný deň.
ekin
11.08.04,12:45
nevyjadrim sa k peciatkovaniu bločkov-čosi ma logiku, čosi nie. Odo mna kontrola to nevyzadovala
Pečiatka ako taka, nie je nikde zo zakona uvedena ako povinna, vsade sa píse o tlačenej alebo písomnej forme označenia firmy. Cize vlastnit nie je nutne a tam, kde je napisane "pečiatka a podpis" je mozne tlačenym písmom uviest údaje firmy. Uz mam podnikatelov, ktorí si pečiatky nedali urobit a vediem im ucto druhy rok a vsetko je OK. Aj vykazy pre DU ci SP oznacujem občas ručne, aby som nemusela utekat za podnikatelom - a vsade mi ich bez problemov vzali, dokonca aj faktúry pre odberatelov - dávam vsak poznamku, ze fakt. platí bez pečiatky. Nie je to nutne, ale dopisem to tam, aby sa nezdrzala kvoli tomu uhrada.
ANYMex
11.08.04,14:34
Predpokladám, že pôvodne sa chcela opýtať na našu pečiatku na cudzí bloček z druhej strany.

Toto pravidlo o tzv. znehodnocovaní dokladu našou pečiatkou vzniklo z dôvodu opatrnosti - totiž ak sme náš bloček (náš bloček v zmysle cudzí doklad z ERP uhradený našou firmou) označili takouto pečiatkou, znamenalo to, že ho už nikto nemohol dať do cudzieho účtovníctva. Nemohlo sa stať, že doklady boli účtované vo viacerých firmách.

Momentálne u nás v jednej firme prebieha daňová kontrola na daň z príjmu PO a kontrolórka povedala, že to byť nemusí.

Podľa môjho názoru to ale vyzerá dôveryhodnejšie.
Oldi
16.08.04,08:26
Takže odpoveď na otázku či pečiatkovať alebo nie svojou pečiatkou bločky z reg.pokladne ktoré sú zaúčtované v účtovnictve je do 30.4.2004 ÁNO /alebo

tam inak doplniť údaje podľa §15 ods.2písmeno b / "starý zákon o DPH §16 odst.4 "
Od 1.5.2004 to nový zákon o DPH nevyžaduje.
alyn, zdá sa, že okrem teba nikto nepostrehol, že starý zákon o DPH predpisoval túto povinnosť v § ktoré uvádzaš. Je síce pravda, že to nemusí byť formou pečiatky ale museli tam byť. Zo skúsenosti viem, že aj daň. kontrolóri sa rozchádzali v názoroch na túto tému. Dokonca jedného klienta pri kontrole vysmiali, že načo to tam pečiatkuje. Tak sme im ukázali zákon o DPH (vtedy platný samozrejme) a hneď im zmizol úsmev z tváre. Ešte stačilo pár poznámok o ich neznalosti zákona, vyhrážka sťažnosťou za neodbornosť kontrolórov a zrazu všetko bolo o.k. a bez výsmechu :-)
Toto bolo v starom zákone, avšak v 222 takýto § nenachádzam, aspoň nie tak priamo vyžadujúci uviesť údaje. Klienti však pečiatkujú aj naďalej, na škodu to nie je, pokiaľ pečiatka nie je veľmi výrazná a presvitá na druhú stranu tak, že nevidieť podstatné údaje na ERP bločku, to je potom na nervy :-). Všetkým želám pekný deň !
mudroš
16.08.04,11:09
Monika, my sme mali kontroly na DPH, a problém s bločkami z ERP nebol - a neuvádzali sme tam naše DIČ, vlastne nič - len sme ich pripli k výdavkovému dokladu a bolo to.
Tak to ste teda mali šťastie. podľa starého zákona bol doklad z ERP daňový doklad až vtedy, keď ste naň doplnoli svoje údaje, DIČ a podobne a vypočítali si DPH.

Nový zákon o DPH to už nevyžaduje, ale ak sa má za faktúru považovať doklad z ERP musí byť na doklade uvedený aj základ DPH. Teda nestačí už sadba dane a cena s daňou !!!
mudroš
16.08.04,11:12
Ja bločky tiež označujem našimi údajmi. Bolo mi to pred pár rokmi odporúčené daňovou kontrolou a robím to stále. Bolo to odporúčené z dôvodu zneužívania, bločky vraj boli l zúčtované vo viacerých firmách. Aj pri ďalšich kontrolách boli kontrolóri spokojní.
To že si to daňová kontrola myslí ešte neznamená, že to musíte robiť. Môžu Vám to ale uložiť ako záznamovú povinnosť podľa zákona 511 o správe daní. Ale keď sa im to páči, tak prečo neurobiť daňovým úradníkom radosť!
vladan
16.08.04,11:16
Tak to ste teda mali šťastie. podľa starého zákona bol doklad z ERP daňový doklad až vtedy, keď ste naň doplnoli svoje údaje, DIČ a podobne a vypočítali si DPH.

Nový zákon o DPH to už nevyžaduje, ale ak sa má za faktúru považovať doklad z ERP musí byť na doklade uvedený aj základ DPH. Teda nestačí už sadba dane a cena s daňou !!!
myslím, že stačilo ak sme mali "súhrnný doklad, teda výdavkový pokladničný doklad" k týmto bločkom z ERP.
Oldi
16.08.04,11:48
myslím, že stačilo ak sme mali "súhrnný doklad, teda výdavkový pokladničný doklad" k týmto bločkom z ERP.
Odporúčam pozrieť môj príspevok a pozrieť si predmetné paragrafy starého zákona o DPH, povinnosť uviesť údaje predpisoval zákon priamo na blok...
Oldi
16.08.04,11:51
alyn, zdá sa, že okrem teba nikto nepostrehol, že starý zákon o DPH predpisoval túto povinnosť v § ktoré uvádzaš. Je síce pravda, že to nemusí byť formou pečiatky ale museli tam byť. Zo skúsenosti viem, že aj daň. kontrolóri sa rozchádzali v názoroch na túto tému. Dokonca jedného klienta pri kontrole vysmiali, že načo to tam pečiatkuje. Tak sme im ukázali zákon o DPH (vtedy platný samozrejme) a hneď im zmizol úsmev z tváre. Ešte stačilo pár poznámok o ich neznalosti zákona, vyhrážka sťažnosťou za neodbornosť kontrolórov a zrazu všetko bolo o.k. a bez výsmechu :-)
Toto bolo v starom zákone, avšak v 222 takýto § nenachádzam, aspoň nie tak priamo vyžadujúci uviesť údaje. Klienti však pečiatkujú aj naďalej, na škodu to nie je, pokiaľ pečiatka nie je veľmi výrazná a presvitá na druhú stranu tak, že nevidieť podstatné údaje na ERP bločku, to je potom na nervy :-). Všetkým želám pekný deň !
Pre zopakovanie...

Ale podľa nového zákona, to vyzerá tak, že táto povinnosť tu nie je.
Natka
19.04.05,10:57
Ja prerazam bloky z ERP cez roztek + podklad na ktorom je nalepeny. Raz to bolo niekde na skoleni, ze tym vlastne oznacim tento doklad, ze je len moj a nemozem ho "zapozicat" inemu danovnikovi. Predpis na to ale nie je ziadny

S tebou súhlasím, lebo aj ja som mala kontrolu a nemala som opečiatkované bločky, tak mi kontrolórka povedala, aby som si ich opečiatkovala z druhej strany, aby mi nedala pokutu za nedodržanie účt.postupov. (ale nikde v zákone som to nenašla, že je to povinnosť)
dara
19.04.05,11:17
Ja pracujem vo firme v ktorej toto audítorka nariadila, tiež neviem kde v zákone to nájdem, a konkrétne som účtovala pokladňu. Na každý ERP som dávala pečiatku.