Maltinka
28.05.10,07:42
Dobrý deň,

dúfam, že som správne vybrala kategóriu.

Potrebovala by som poradiť ohľadom kúpy bytu. Je to trošku komplikované. Mala som kupovať byt po mojej tete, kde boli dlžoby na nájomnom, na elektrike, plyne, hrozila jej exekúcia, a byt bol založený v prospech jednej banky. S tetou som si spísala predbežnú zmluvu o kúpno - predajnej zmluve, ktorú sme si za prítomnosti svedkov podpísali. Zmluva neni overená u notára. Teraz, keď sa dlhy vyplatili a čaká sa už len na kvitanciu, mi moja drahá teta oznámila, že mi byt nepredá.
Ako mám postupovať?Povedala síce, že mi všetky peniaze, ktoré som do toho dala vráti, ale kedy?Chcem ich späť, čo najskôr. A pokiaľ mi ich nevráti, tak jej kvitanciu nedám. Môžem ju udať, alebo nejako súdne od nej peniaze vymáhať, ak by mi ich do stanoveného termínu nevrátila?

Ďakujem za vaše rady.
Mária27
28.05.10,06:29
Musíš si poriadne pozrieť zmluvu, ako znie, či spĺňa náležitosti zmluvy o budúcej zmluve v zmysle § 50a obč. zákonníka, ale tiež sa rozhodnúť, čo chceš: byt alebo peniaze.

Ak ste mali v zmluve dohodnutý dátum prevodu, do jedného roka môžeš žiadať súd o plnenie zmluvy. Môže to byť nahradenie vôle - teda priamo súd akoby podpísal kúpnu zmluvu namiesto kruhej strany, alebo súd tete prikáže predložiť ti návrh kúpnej zmluvy. Pri nahradení vôle musia byť v predbežnej zmluve všetky náležitosti k prevodu bytu (§ 5 zák. o vlastníctve bytov).

Ak to včas neurobiš, nárok ti zanikne. S návrhom tety o neprevedení bytu nemusíš súhlasiť, lebo podľa môjho názoru splatenie dlhu tebou nie je okoľnosť na zánik záväzku podľa ods. 3 § 50a.

V každom prípade, ak ti vznikne škoda, máš právo na jej náhradu, resp. na vydanie bezdôvodného obohatenia, a to aj s úrokmi.
Maltinka
29.05.10,08:33
Ďakujem za radu. Byt nechcem, po týchto problémoch,ale chcem späť peniaze a to čo najskôr. V zmluve je uvedené, že keď sa vyplatia dlhy, byt sa prepíše na mňa. Presný dátum v zmluve uvedený neni, ale rátali sme s dátumom 30. 6. K tomuto dátumu bol vyčíslený dlh v banke, a po splatení sa následne mala poslať kvitancia. Po tomto dátume sme teda rátali aj s prevodom bytu na mňa.
Andy Kralik
29.05.10,09:48
Byt nechcem, po týchto problémoch,ale chcem späť peniaze a to čo najskôr.

Obávam sa, že keď teta nesplácala dlhy banke, nebude ich vedieť splatiť ani tebe. Jedine že by ste sa dohodli na nejakom splátkovom kalendári.

Moja rada, zober zmluvu a choď sa poradiť s právnikom, aby s tebou prebral všetky možnosti a potom si to nechaj poriadne prejisť hlavou, čo v tvojej konkrétnej situácii bude najlepšie.