stavingam
28.05.10,10:36
Dobrý deň,
vopred ďakujem za radu: Príspevková organizácia dostala bezodplatne od zriaďovateľa počítače, ku ktorým boli minulý rok spravené odpisy. Bezodplatne nadobudnutý majetok sa vraj nemá odpisovať a teraz neviem, ako dostať odpisy za rok 2009 z účtovníctva aby to OK.
Ďakujem!!!!!!
ADKA
blazonko
02.06.10,06:46
A kde je napísané, že sa nemá odpisovať? Veď od zriaďovateľa si (ak áno) dostala do správy aj budovu, v ktorej sídliš. Tiež to bolo bezodplatné nadobudnutie, a predsa to odpisuješ.
gasdiv
02.06.10,07:10
§ 23
Hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania
(2) Z odpisovania je ďalej vylúčený
e) hmotný majetok bezodplatne nadobudnutý organizáciou zabezpečujúcou jeho ďalšie využitie podľa osobitného predpisu, 90) ak výdavky vynaložené na jeho vybudovanie sú u odovzdávajúceho daňovníka súčasťou obstarávacej ceny stavby alebo boli zahrnuté pri bezplatnom odovzdaní do výdavkov [(§ 19 ods. 3 písm. c)].
marjankaj
02.06.10,07:34
A kde je napísané, že sa nemá odpisovať? Veď od zriaďovateľa si (ak áno) dostala do správy aj budovu, v ktorej sídliš. Tiež to bolo bezodplatné nadobudnutie, a predsa to odpisuješ.

A toto si kde naštudoval? Z čoho chceš odpisovať z nuly? Alebo si to dáš ohodnotiť poriadne vysoko a potom z tej sumy? A keď doodpisuješ, tak to niekomu daruješ, on to potom daruje tebe naspäť a budeš znovu odpisovať?
No zdravého človeka by to nenapadlo, ako hovorievala moja svokra.:---

Sorry. Celé je to mimo. To tak dopadne, keď chlap robí päť vecí naraz.:eek::(
hujer1
02.06.10,07:49
odvolávaš sa na §23 ZDzP, ods 2) písm. e. Ak si pozorne prečítaš
"... hmotný majetok bezodplatne nadobudnutý organizáciou zabezpečujúcou jeho ďalšie využitie podľa osobitného predpisu, 90)...", pozri si vysvetlivky na aké osobitné predpisy je odvolávka. Týka sa to zákona o energetike, zákona o verejných vodovoch a verejných kanalizáciách, zákona o regulácii sieť.odvetví a cestného zákona. Čiže pokiaľ nespadá príspevková organizácia do nejakého vyššie uvedeného odvetvia, určite musíte bezodplatne nadobudnutý majetok odpisovať
hena22
02.06.10,07:53
A toto si kde naštudoval? Z čoho chceš odpisovať z nuly? Alebo si to dáš ohodnotiť poriadne vysoko a potom z tej sumy? A keď doodpisuješ, tak to niekomu daruješ, on to potom daruje tebe naspäť a budeš znovu odpisovať?
No zdravého človeka by to nenapadlo, ako hovorievala moja svokra.:---

No ja len tak pre úplnosť prikladám citáciu zo ZDP, kde sa rieši vstupná cena darovaného majetku. Takže je zrejmé, že odpisovať sa môže. Darca má predsa dar ako nedaňový výdaj, tak prečo nie?

§ 25 ZDP

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
e) suma vo výške pohľadávky, ktorá je zabezpečená prevodom vlastníckeho práva k hmotnému hnuteľnému majetku a k hmotnému nehnuteľnému majetku, ktorý pri nezaplatení pohľadávky alebo jej časti prechádza do vlastníctva veriteľa, 115) znížená o čiastku splateného úveru alebo pôžičky,
f) zostatková cena majetku zistená u darcu pri vyradení v dôsledku jeho darovania, okrem majetku vylúčeného z odpisovania alebo zostatková cena majetku zistená u darcu, ktorý je fyzickou osobou, pri vyradení z obchodného majetku (§ 9 ods. 5), ak ide o majetok, ktorý bol u darcu zahrnutý v obchodnom majetku [§ 2 písm. m)], pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9, okrem majetku vylúčeného z odpisovania,
g) obstarávacia cena majetku vylúčeného z odpisovania u darcu pri vyradení v dôsledku jeho darovania alebo obstarávacia cena majetku vylúčeného z odpisovania zistená u darcu, ktorý je fyzickou osobou, pri vyradení z obchodného majetku (§ 9 ods. 5), ak ide o majetok, ktorý bol u darcu zahrnutý v obchodnom majetku [§ 2 písm. m)], pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
hena22
02.06.10,07:58
§ 23
Hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania
(2) Z odpisovania je ďalej vylúčený
e) hmotný majetok bezodplatne nadobudnutý organizáciou zabezpečujúcou jeho ďalšie využitie podľa osobitného predpisu, 90) ak výdavky vynaložené na jeho vybudovanie sú u odovzdávajúceho daňovníka súčasťou obstarávacej ceny stavby alebo boli zahrnuté pri bezplatnom odovzdaní do výdavkov [(§ 19 ods. 3 písm. c)].

tento paragraf sa netýka normálnych firiem. jedná sa zväčša o SPP alebo vodárov, kde si musíš zriadiť prípojku na vlastné náklady a bezodplatne im ju zo zákona odovzdať. Alebo nejaké podobné vei :)

tu je odvolávka 90):
90)Zákon č. 70/1998 Z. z. o energetike a o zmene zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov. Zákon č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach. Zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov.

PS: medzičasom ako som to písala tu pribudol príspevok od HUJER1. Takže s ním súhlasím.
blazonko
02.06.10,08:18
A toto si kde naštudoval? Z čoho chceš odpisovať z nuly? Alebo si to dáš ohodnotiť poriadne vysoko a potom z tej sumy? A keď doodpisuješ, tak to niekomu daruješ, on to potom daruje tebe naspäť a budeš znovu odpisovať?
No zdravého človeka by to nenapadlo, ako hovorievala moja svokra.:---

Zostatková hodnota, alebo obstarávacia cena daného majetku je predsa uvedená v darovacej zmluve, preberacom protokole alebo čo ja viem,v čom ešte.
marjankaj
02.06.10,08:44
Zostatková hodnota, alebo obstarávacia cena daného majetku je predsa uvedená v darovacej zmluve, preberacom protokole alebo čo ja viem,v čom ešte.

To čo bolo za počítače, keď to treba odpisovať? (viac ako 1700 €):eek:
A uvádzaj potrebné údaje na začiatku a nie až na konci.:confused:

PS.
Prepáč to asi nebola otázka pre teba, skôr pre zadávateľa. Ale tváril si sa ako keby si o tom vedel viac.:confused:
marjankaj
02.06.10,18:35
Dobrý deň,
vopred ďakujem za radu: Príspevková organizácia dostala bezodplatne od zriaďovateľa počítače, ku ktorým boli minulý rok spravené odpisy . Bezodplatne nadobudnutý majetok sa vraj nemá odpisovať a teraz neviem, ako dostať odpisy za rok 2009 z účtovníctva aby to OK.
Ďakujem!!!!!!
ADKA
V ktorom roku boli PC darované? A kedy boli kúpené?
Kde boli tie odpisy urobené? U darcu alebo obdarovaného?
Aká bola zostatková a obstarávacia hodnota každého počítača?
O aké odpisy ti ide, o účtovné alebo o daňové?

Ospravedlňujem za za predošlé príspevky.
moska
07.06.10,11:09
Neviem ako je to u príspevkovej organizácie ale v rozpočtovej sa majetok dáva do správy. Ak to dal zriaďovateľ do správy organizácii, tak jej mal dať aj info o majetku. Ja by som si pýtala majetkovú kartu a podľa toho by som videla či je majetok odpísaný alebo nie. Teda či má zostatkovú hodnotu, alebo nemá. Však zriaďovateľ so to musí z majetku vyradiť a nová organizácia zaradiť. Myslím si, že je jeho povinnosťou dať všetky potrebné informácie o majetku, nakoľko je to jeho majetok.
Neviem na základe čoho ten majetok dal príspevkovej organizácii? Zmluvou o čom?
Ak je to rok 2009 a boli tam odpisy, tak by som to teraz riešila cez účet 428 /len neviem ako je to v PO, lebo ja som rozpočtová/