daa
28.05.10,13:11
Dobry den, poradaci..
Hned v prvej vete sa ospravedlnim: viem ze tem s otazkou ako na podnikatelsky plan tu uz bolo strasne vela...ale predsa len mala by som trosku konkretnejsiu otazkocku:
Ako na podnikatelsky plan - zivnost: Vyucba cudzich jazykov, prekladatelstvo a tlmocnictvo.
Otvaral si z vas niekto v nedavnej minulosti takuto zivnost a ziadal o prispevok z UP na zacatie podnikania?
Velmi by som ocenila vasu pomoc a konkretne tipy, co v tom plane ma byt, na co vsetko sa finance prostriedky mozu pouzit a na co uz nie...a podobne.
Ak by sa nasiel niekto kto vy vedel poradit bola by som vdacna..
Dakujem a prajem vsetkym pekny den a konecne bez dazda..:mad:
Daa
marjankaj
28.05.10,11:29
Na príjmy z prekladateľstva a tlmočníctva nemusíš mať živnosť.

Viď zákon o dani z príjmov.

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

alebo živnostenský zákon

§ 3

(1) Živnosťou nie je:

a) prevádzkovanie činností vyhradených zákonom štátu alebo právnickej osobe určenej osobitným právnym predpisom, 1)
b) využívanie výsledkov duševnej tvorivej činnosti chránených osobitnými zákonmi 2) ich pôvodcami včítane vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
c) vykonávanie liečiteľskej činnosti,
d) činnosť pri výkone povolaní
1. psychológov a zdravotníckych pracovníkov podľa osobitných predpisov 2a) okrem očných optikov a zubných technikov podľa tohto zákona,
2. veterinárnych lekárov, veterinárnych pracovníkov a osôb vykonávajúcich odborné práce pri šľachtiteľskej a plemenárskej činnosti v chove hospodárskych zvierat, 3)
3. advokátov, 4), notárov, 5a) patentových zástupcov 6) a súdnych exekútorov,
4. znalcov a tlmočníkov, 7)
5. overovateľov (audítorov) 8) a daňových poradcov,
6. burzových dohodcov, sprostredkovateľov poistenia, sprostredkovateľov zaistenia a iných fyzických osôb oprávnených poskytovať poradenstvo, sprostredkovanie alebo finančné služby na kapitálovom trhu, 8a)
7. sprostredkovateľov a rozhodcov kolektívnych sporov, 9) mediátorov 9a), sprostredkovateľov starobného dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu 9b) a sprostredkovateľov doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu, 9c)
8. autorizovaných architektov, autorizovaných krajinných architektov a autorizovaných stavebných inžinierov, 9b)
9. autorizovaných geodetov a kartografov 10),
10. reštaurátorov kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov, ktoré sú dielami výtvarného umenia.
daa
28.05.10,11:37
Vdaka...
Ale kedze specialne znalecke skusky este nemam...takze znalcom este nie som..nevztahuje sa to na mna, ale dobre vediet dakujem. V mojom pripade by slo skor o vyucovanie v jazykovke alebo ponuknutie kurzu anglictiny v CVC napr, doucovanie a tak podobne.. a ak preklady tak zatial len neoverene..
:o
Dana1
28.05.10,11:38
ja som neotvárala živnosť konkrétne na toto, ale mohla by si tam dať napr.:

zdravotné poistenie, prípadne aj soc. poistenie, kancelársky stôl, stoličku, nejaký CD prehrávač, počítač (notebook), multifunkčne zariadenie na tlač, skenovanie..., nájomné, zriadenie internetu, inzercie v reklamných časopisoch, software, odbornú literatútu, slovníky, na kúpu telefónu,
fionecka
30.06.10,11:29
ahoj, moj priatel teraz dostal ten prispevok z uradu a prace a ja by som si to tiez chcela vybavit - prave na doucovanie anglictiny a mam taky isty problem so zahranicnymi certifkatmi ako ty, musim si spravit statnicu. Ked chces viac pokecat napis mi na mail b.butasova na gmaily. neda sa mi tu poslat adresa,hmmm
Zewa
01.07.10,19:32
daa, zivnostensky list sa v takomto pripade vydava na tlmocenie a preklady, s vynimkou tlmocenia a prekladov vykonavanych na zaklade Zakona o znalcoch, tlmocnikoch a prekladateloch.

Musis splnat podmienky dane v zivnostenskom zakone pre viazanu zivnost - citujem:

Vyučovanie v odbore
cudzích jazykov, prekladateľské a tlmočnícke služby:
- dokončené štúdium príslušných jazykov na vysokej škole alebo vysvedčenie o zložení štátnej jazykovej skúšky, alebo preukázanie aspoň desaťročného pobytu v štáte s úradným jazykom, ktorý sa má vyučovať, prekladať alebo tlmočit - *nevzťahuje sa na výkon činnosti tlmočníkov a prekladateľov podľa zákona č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 93/2006 Z. z.
- koniec citacie

V uctovnictve si mozes uplatnovat danovy pausal, ak je to pre teba vyhodne, ked nie, dobra uctovnicka ti poradi co sa da dat do nakladov, jedoduche ucto ti staci.

Co sa tyka prace pre rozne jazykove skoly, tak je to vecou dohodny medzi tebou a nimi - vacsina ti da vlastny test z jazyka, plus prezentacne a edukacne schopnosti.

Podnikatelsky plan - musis si zvazit co chces v tejto oblasti dosiahnut - chces "len" ucit, alebo casom mat vlastnu skolu a organizovat inych lektorov/ucitelov, chces chodit po bytoch/firmach a ucit face 2 face, alebo ucit len pre jednu firmu/klienta, chces prekladat zakazky z web agentur.. atd.
Podla toho si potom vies stanovit svoj plan a dat si do neho potrebne nalezitosti, ak ho otrebujes zdokladovat koli prispevku s UP alebo inym dovodom.

Ja osobne som ucil pre jednu jazykovku na zaklade absolvovaneho kurzu pre lektorov cudzich jazykov a dohody o vykonani prace, znama uci pre jazykovku na zivnost a stiha robit aj par prekladov narazovo, takze je to pripad od pripadu rozdielne..
crossing fingers 4 U :-)