martenius
28.05.10,13:53
dobrý deň,

chcel by som si trochu privyrobiť predajom vlastnej knihy na internete. ide o moje vlastné dielo a spolu s ním by som chcel rozbehnúť aj web venovaný rovnakej tématike, na ktorom by sa táto kniha dala za poplatok stiahnut. (neplánujem žiadnu distribúciu, jediné príjmy by tvoril internetový predaj)

chcel by som sa opýtať, či na takúto činnosť potrebujem živnosť, poprípade či a pri akých podmienkach sa za takúto činnosť platí daň ... eventuelne akékoľvek povinnosti plynúce z tohto druhu činnosti.

o podnikaní neviem takmer nič, nerád by som mal opletačky so zákonom. budem vďačný za každú radu.

ďakujem, martenius
profesional
28.05.10,20:03
Na takuto cinnost nepotrebujes zivnost. Ide o autorsku cinnost. Autorska cinnost nepodlieha autorskemu zakonu a ide o vykon samostatnej zarobkovej cinnosti podla osobitneho predpisu - Autorskeho zakona.
Zdanovany budes podla § 6 Zakona o dani z prijmu.

Mas narok na uplatnenie pausalnych nakladov vo vyske 40 % z prijmov.

Si povinny sa prihlasit do zdravotnej poistovne a platit odvody.

Do socialky sa pvy rok neprihlasujes, dalsi rok do 30.6. musis podavat vypis z danoveho priznania a ak si za zdanovacie obdobie zarobil viacako vysku minimalnej mzdy, budes musiet nasledne zacat platit aj odvody do socialnej poistovne.
margaretka71
20.03.11,12:45
Ak SZČO má príjmy zo živnosti a zároveň aj príjmy za predaj vlastnej knihy a vedie jednoduché účtovníctvo, môžem to zapracovať do tohto účtovníctva alebo to v daňovom priznaní musím osobitne uviesť do iného riadku v tabuľke č. 1 než ako príjem zo živnosti /riadok č. 2/. Na výrobu aj predaj knihy má preukázateľné doklady. Ako to správne poriešiť? Poradí niekto prosím?