accomody
28.05.10,17:16
Pekny podvečer poraďáci.
Prosim poraďte mi, ako spraviť odpisy pre nasledujúci príklad.
8.2. 2010 kupa budovy 1000000 eur
20.3. 2010 predaj polovice 500000 eur.
A ja sa pýtam: zaradim budovu v hodnote 1000000 eur a potom ju ako odpíšem, keď by som ju mal zároveň z polovice aj vyradiť pri predaji??? Budeme robiť rovnomerne odpisovanie, mohli by ste mi to rozpísať aspoň na prvých pár rokov? Dakujem
accomody
29.05.10,10:53
Dufam že to nie je také zložite :), že nikto neporadi :)
Myslíte že by to mohlo byť takto?
1. rok odpisovania 1000000/20 = 50000 551/081
500000 561/081
2. rok odpisovania ZC: 1000000-50000-500000=450000
odpis: 450000/20=22500 551/081
3-19. rok rovnako ako v druhom, číže 22500 551/081
20. rok odpis zostatkovej ceny v sume 50000 551/081
accomody
09.06.10,11:45
Vazne mi nikto neporadi???
Este by to mohlo byt takto:
1. rok odpisovania 1000000/20 = 50000 551/081
odpredaj 500000, takže odpis 500000 541/081
2. rok odpisovania OC našej polovice: 500000/20 = 25000 551/081
3.rok - 19.rok 25000 551/081
a v 20. roku by bola už 0.. ale to sa mi nejako nepáči.
20
truch
09.06.10,13:52
Prvý rok nemôžeš urobiť odpis z celej hodnoty budovy. Nespĺňaš podmienku, že máš uvedený majetok vo vlastníctve k 31.12. bežného roku. Podľa môjho názoru budeš odpisovať len to čo máš v majetku k 31.12.2010, čiže 500000/20 pri rovnomernom odpisovaní.
Opravte ma, ak nemám pravdu:)
Stefan2005
09.06.10,14:34
Vazne mi nikto neporadi???...

... na serioznu odpoveď si poskytol málo informácií.
Budova bola kúpená za účelom využívania alebo predaja. Predaj samostatnej časti, alebo vlastníckeho podielu. Došlo aj k reálnemu rozdeleniu budovy / pozemku v súlade so stavebnými predpismi? Teda delenie na základe geometrického plánu (pozemok), budovy na dve samostatné stavby, atď. Boli tieto úkony vykonané a premietnuté do účtovníctva? Ak áno, tak potom odpoveď je už jednoduchá. Odpisy účtovného na základe stanoveného odpisového plánu, daňové odpisy podľa ZoDP...
accomody
10.06.10,06:43
... na serioznu odpoveď si poskytol málo informácií.
Budova bola kúpená za účelom využívania alebo predaja. Predaj samostatnej časti, alebo vlastníckeho podielu. Došlo aj k reálnemu rozdeleniu budovy / pozemku v súlade so stavebnými predpismi? Teda delenie na základe geometrického plánu (pozemok), budovy na dve samostatné stavby, atď. Boli tieto úkony vykonané a premietnuté do účtovníctva? Ak áno, tak potom odpoveď je už jednoduchá. Odpisy účtovného na základe stanoveného odpisového plánu, daňové odpisy podľa ZoDP...

dakujem, ze ste sa ozvali, tak teda doplnam informacie:
Na budovu bola vyhlasena suťaž od ministerstva, my sme suťaž vyhrali. Pred tym bola uzatvorená zmluva od buducej zmluve, že odpredame polovicu jednej firme, ktora išla tiež do tej suťaže. Budovu sme teda kupili vo februari a vo februari sa urobil aj zapis do LV, ze sme vlastnikmi len my. potom sa v aprili polovica budovy predala tej firme, znova sa prepisoval LV, ale na polovicu sa rozdelila len budova. Pozemky su spoločné. Počas tych dvoch mesiacov, čo budova patrila len nam, sme fakturovali firmam za najom, energie atď. To znamena, že sme celu budovi využivali aj na podnikanie...
Stefan2005
10.06.10,07:48
dakujem, ze ste sa ozvali, tak teda doplnam informacie:
Na budovu bola vyhlasena suťaž od ministerstva, my sme suťaž vyhrali. Pred tym bola uzatvorená zmluva od buducej zmluve, že odpredame polovicu jednej firme, ktora išla tiež do tej suťaže. Budovu sme teda kupili vo februari a vo februari sa urobil aj zapis do LV, ze sme vlastnikmi len my. potom sa v aprili polovica budovy predala tej firme, znova sa prepisoval LV, ale na polovicu sa rozdelila len budova. Pozemky su spoločné. Počas tych dvoch mesiacov, čo budova patrila len nam, sme fakturovali firmam za najom, energie atď. To znamena, že sme celu budovi využivali aj na podnikanie...

mali ste zmluvu o budúcej zmluve o predaji budovy, ktorá vôbec ešte nebola vaša... Predpokladám, že v tejto zmluve o budúcej zmluve ste zároveň boli vice-versa aj kupujúcim (ak by súťaž vyhral druhý uchádzač :) - vtedy by sa vám ale o tom ľahšie účtovalo).

Ak sme v minulosti realizovali predaj nehnuteľnosti, tak sme vychádzali z nasledovného:
Reálne rozdelenie budovy je možné za predpokladu, ak jej rozdelením vzniknú samostatné budovy - t.j. samostatné veci (poznámka - rozdeliť budovu je možné len vertikálne, neprípustná je horizontálna deľba podľa poschodí alebo ich častí - z čoho vyplýva, že ak vlastník budovy ju chce rozdeliť a jej časť predať, musí najskôr na základe stavebného povolenia vykonať také stavebné úpravy, aby novovzniknuté budovy bolo možné užívať ako samostatné budovy). K návrhu na vklad vlastníckeho práva na základe zmluvy sa predkladá rozhodnutie stavebného úradu o technickej vykonateľnosti reálneho delenia stavby, ako i listinu o určení súpisného čísla k novovytvoreným prevádzkovým stavbám.
(Podotýkam, že dosiahnuť ideálny stav 50%-50% sa podarilo málokedy).

Z vyššie uvedeného mi vyplýva, že zaradiť budovu ste mali ako celok a tak ste ju mali začať aj odpisovať. Na základe vykonaného fyzického rozdelenia budovy a pridelenia súpisných čísiel bolo treba toto rozdelenie premietnuť aj v účtovníctve. Ak to bolo 50:50, tak tak. Vznikli vám dve budovy A (vaša) a B (na predaj). Pokračujete v účtovnom odpisovaní budovy A (zo zníženej ceny) a budovu B účtovne odpisujete iba od momentu rozdelenia do momentu predaja. Daňovo (k 31.12.) odpisujete iba budovu A...