Murdok
29.05.10,02:27
Chcem sa spytat na jednu vec.. moj zamestnavatel (vlastne odberatel sluzby) mi podmienil pracu zivnostou. Jedna sa o predaj aut v autobazare. mam stalu pracovnu dobu, opakovane cinnosti v naplni prace. Vztahuje sa na to teda zavisla cinnost? popripade ako to riesit pretoze zivnost je pre mna krajne nevyhodna co sa tyka platovych podmienok
Kathryn
29.05.10,03:58
máš pravdu, je to závislá činnosť a zamestnaný by si mal byť na pracovnú zmluvu.
Zita5
29.05.10,05:23
Chcem sa spytat na jednu vec.. moj zamestnavatel (vlastne odberatel sluzby) mi podmienil pracu zivnostou. Jedna sa o predaj aut v autobazare. mam stalu pracovnu dobu, opakovane cinnosti v naplni prace. Vztahuje sa na to teda zavisla cinnost? popripade ako to riesit pretoze zivnost je pre mna krajne nevyhodna co sa tyka platovych podmienok


To sú novodobé praktiky zamestnávateľov ,ktorý sa chcú zbaviť zodpovednosti za zamestnanca , povinností voči zamestnancovi .Okrem iného šetria na odvodoch , ktoré sú povinný platiť za zamestnanca, šetria na stravných lístkoch ....atď .Na porade je veľa príspevkov ohľadne tejto témy.

Vaša práca je závislou činnosťou .Zákon nepripúšťa zamestnávanie za živnosť .

Zamestnávateľ Vás tlačí do živnosti , z ktorej si v prvom roku budete musieť minimálne prvý rok platiť zdravotné poistenie .Sociálne môžete dobrovoľne , a povinnosť Vám vznikne podľa Vašich výsledkov z DP k dani z príjmu za rok 2010.
Nezabudnúť však na to , že to ma aj veľa iných nevýhod ...
Zita5
29.05.10,05:48
Ešte doplním - treba sa so" zamestnávateľom "dohodnúť ,že jedine v takom prípade pôjdete na živnosť , že mesačná fakturácia bude podľa písomnej dohody a vo výške ako si dohodnete /samozrejme vychádzajte zo mzdy za PP,neviem akú mzdu máte / + k tomu vyčíslenie výšky odvodov/nezabudnúť ,že od 1.7.2011 sa Vám odvody môžu meniť/+zohľadniť poplatok na stravovanie + nárok na dovolenku v čase ak budete potrebovať voľno.

Proste všetko tak , ako keby ste mali PP .Za pokus to stojí.Veľa ľudí je takto pritlačených k múru ,viem to pochopiť,že dnes prácu treba mať .
Ale nikdy tu nie je istota,že príde kontrola a nevyvodí z toho dôsledky,jednak u zamestnávateľa a jednak u "živno zamestnanca".
profesional
29.05.10,08:46
V pripade ak by malo dojst k vykonu cinnosti na zivnost kde ide zjavne o zavislu cinnost, dochadza k obchadzaniu zakona a zmluva medzi tebou ako zivnostnikom a zamestnavatelom je neplatna. Nakolko neplatna je nie len zmluva ktora zakonu odporuje, ale aj taka ktora ho obchadza.

Na tvojom mieste by som sa obratil na inspektorat prace a nahlasil praktiky zamestnavatela. Sice prides o robotu, ale aspon dostanes odstupne a najdes si zamestnavatela ktory bude ochotny respektovat zakon.
veronikasad
29.05.10,08:55
Chcem sa spytat na jednu vec.. moj zamestnavatel (vlastne odberatel sluzby) mi podmienil pracu zivnostou. Jedna sa o predaj aut v autobazare. mam stalu pracovnu dobu, opakovane cinnosti v naplni prace. Vztahuje sa na to teda zavisla cinnost? popripade ako to riesit pretoze zivnost je pre mna krajne nevyhodna co sa tyka platovych podmienok
si už zamestnancom tejto firmy, alebo je to len ponuka "zamestnania" ?
Murdok
30.05.10,14:34
si už zamestnancom tejto firmy, alebo je to len ponuka "zamestnania" ?

Uz tam tak robim. A netaji sa tym ze je to pre neho vyhodnejsie len ja som donedavna nevedel ze to nesmie
Laco-monter
01.06.10,00:22
V pripade ak by malo dojst k vykonu cinnosti na zivnost kde ide zjavne o zavislu cinnost, dochadza k obchadzaniu zakona a zmluva medzi tebou ako zivnostnikom a zamestnavatelom je neplatna. Nakolko neplatna je nie len zmluva ktora zakonu odporuje, ale aj taka ktora ho obchadza.

Na tvojom mieste by som sa obratil na inspektorat prace a nahlasil praktiky zamestnavatela. Sice prides o robotu, ale aspon dostanes odstupne a najdes si zamestnavatela ktory bude ochotny respektovat zakon.

Samozrejme , treba chrániť zamestnanca pred všetkými zhubnými a nebezpečnými dosledkami z nadmerneho prijmu , ktorý by získal, ak by sa rozhodol prejsť na živnosť.:eek:
jar88
02.06.10,20:02
Samozrejme , treba chrániť zamestnanca pred všetkými zhubnými a nebezpečnými dosledkami z nadmerneho prijmu , ktorý by získal, ak by sa rozhodol prejsť na živnosť.:eek:
Laco, ešte si mu zabudol napísať, že by mali dať do zákonníku práce aj povinné nosenie nepriestrelnej vesty. Možno ich nútia so zbraňou v ruke.
----------------------------------------------------------------------
Neviem ako sa dá obchádzať zákon, ale Profesionál to vie. Mohol by nás poučiť, čo to vlastne znamená "obchádzať zákon".
----------------------------------------------------------------------
Ja by som vedel obísť jamu, alebo použiť iný zákon. Možno to bude to obchádzanie, alebo predchádzanie, či predbiehanie zákona ?
12janci12
26.06.10,11:47
Čo sa týka platových podmienok nie je pravdepodobné, aby to bolo pre vás krajne nevýhodné u seriózneho zamestnávateľa. Keď si dohodnete aby vám vyplácal cenu práce + dovolenky, budete prekvapený koľko dostanete. Ak je neseriózny........ tek treba ísť ďalej. Problém je, že naše zákony sú úplne deformované a vychádzajú apriori z predpokladu, že všetci podnikatelia sú zdierači a neprijateľné živly a všetci zamestnanci sú vykorisťovaný a podobné nezmysly. Stačí ak získate prehľad v pracovnoprávnych a BOZP predpisoch a prídete na to, že niekoho zamestnávať je silná odvaha. Napríklad je prakticky nemožné prepustiť zamestnanca s ktorým som nespokojný. Nerozumiem, že prečo by som ho nemohol prepustiť, ak mu vyplatím odstupné (bez nejakých upozornení a zdôvodňovaní 2 x za 3 mesiace a pod.) . Mali sme vo firme takého príživníka ktorého sme sa nemohli zbaviť a ostatný kolegovia museli naňho robiť (okrem toho pravidelne vyprodukoval aj škody). On bol s tým stavom maximásle spokojný. Trvalo asi rok a pol kým sme sa ho zbavili. Po tej skúsenosti zamestnám už len živnostníka. Keby boli normálne zákony, nik by nemal problém zamastnávať ľudí. Avšak národ zrejme nechápe že odbory a ľavičiari škodia pracovitým ľudom a nútia väčšinu prispievať na darebákov, príživníkov a neschopných ľudí.
mona091
26.06.10,12:14
Chcem sa spytat na jednu vec.. moj zamestnavatel (vlastne odberatel sluzby) mi podmienil pracu zivnostou. Jedna sa o predaj aut v autobazare. mam stalu pracovnu dobu, opakovane cinnosti v naplni prace. Vztahuje sa na to teda zavisla cinnost? popripade ako to riesit pretoze zivnost je pre mna krajne nevyhodna co sa tyka platovych podmienok


- ak mas istotu, ze sa zamestnas inde, tak ho nahlas = zadostucinenie
- ak nemas istotu, ze inde sa zamestnas., skus vyjednavat o vyske odmeny
- ak sa neda vyjednavat, a nemas ani moznost sa inde zamestnat, asi to prijmes, ale ber to ako "praca na dobu urcitu", dovtedy si pripravuj podu na pracu inde, ci uz ako zamestnanec, alebo ako zivnostnik ci ine

- pohlad z druhej strany = Ja by som uz tiez Nikdy nezamestnala ziadneho pracovnika
esmi
01.07.10,08:45
Skoro 95% všetkých architektonických firiem zamestnáva svojich zamestnancov takýmto spôsobom. Nie je to nič nezvyčajné na Slovensku.
Teda tvrdíte, že skoro všetci konajú protizákonne?
veronikasad
01.07.10,09:07
Skoro 95% všetkých architektonických firiem zamestnáva svojich zamestnancov takýmto spôsobom. Nie je to nič nezvyčajné na Slovensku.
Teda tvrdíte, že skoro všetci konajú protizákonne?
a myslíš, že by si dokázali v prípade kontroly z IP obhájiť, že nepôjde o závislú prácu ? (práca na PC a SW zamestnávateľa, v jeho priestoroch ...)
jonnie
01.07.10,12:58
ja mam v rodine podobny pripad - "dotlacil" dvoch z rodiny,co boli posledni,co pracovali na zmluvu - na zivnost. Ono je to fajn, plati im ako ma, lebo tak im nemohol oficialne preplatit tolko nadcasov.
Teraz ma problem, ako urobit dan.priznanie,nakolko prijem vysoky a naklady takmer ziadne. Samozrejme pausalom vyhodnejsie, ale vyjde mu vysoka dan, boji sa - ze aj platit do soc.poistovne viac od buduceho roka a to netusi,ci bude taky prijem este. Pre mna je nepochopitelne,ako uz len mozu vydat zivnostensky (po novom neviem ako to mam volat :) ) s cinnostou: vedenie cudzieho motoroveho vozidla. A nic ine tam nema. Povedala som mu,ze si tam uz mal aspon dat ine cinnosti - ved takto - ak by chcel stlacit naklady a viest ucto - nic tam nemoze dat. Co vy na to?