Manual
23.10.05,19:09
Prosím o radu.
Moja známa je po prehodnotení SP v 8/05 aj naďalej na 50% invalidná a poberá čiastočný inv. dôchodok z ČR. Od 1/2002 pracuje na polovičný pracovný úväzok s nasledovným príjmom:
V r. 2002, 2003 od 1 až 12 mala mesačný príjem 4500,-
V r. 2004 od 1 až 12 mala mesačný príjem 7000,-
V r. 2005 od 1/05 má príjem 8000,- Sk
Do odchodu do dôchodku od 10/05 má ešte 10 rokov.
Vie niekto vypočítať aký starobný dôchodok by mala z tohto príjmu, keby mzdu 8000,- Sk poberala po dobu do odchodu do dôchodku ? Presne sa to nedá ale na +- 200 až 300,- Sk možno ano za predpokladu že zákon by bol naďalej taký aký je teraz.
Ďakujem
ajobs
23.10.05,20:27
Ahoj Manual, výpočet starobného dôchodku 10 rokov dopredu je naozaj takmer nemožné realizovať, naviac keď nie sú k dispozícii osobné mzdové body poistenca od roku 1984, dĺžka obdobia dôchodkového poistenia vrátane náhradných dôb, a už vôbec nie je možné predpokladať výšku dôchodkovej hodnoty o 10 rokov. Naviac za poberateľa invalidného dôchodku platí štát určitú sumu do fondu strarobného poistenia, ktorá je definovaná v § 138, ods 22 zákona o soc.poistení. Takže osobný mzdový bod sa potom bude počítať zo súčtu tejto sumy a aktuálneho vymeriavacieho základu.

Naviac, nevieme ani aké budú všeobecné vymeriavacie základy za nasledujúcich 10 rokov, a čo už nevieme vôbec, či politické reprezentácie, ktoré sa za 10 rokov ešte " preženú " Slovenskom nezmenia (samozrejme v neprospech poistencov a budúcich dôchodcov) zákon tak, že nezostane kameň na kameni.
Asi som ťa veľmi nepotešil, ale v tomto vzorci je toľko neznámych, že naozaj výpočet by bol úplne nedôveryhodný. :( :cool:
Zita4
24.10.05,10:22
Skúšal si dôchodkovú kalkulačku?
Myslím, že bola niekde na stránkach MPSVaR alebo aj na stránkach sociálnej poisťovne. Tam by si mohol dostať orientačnú odpoveď na otázku.Tu je stránka: http://www.dochodok.gov.sk/_aktualne/index.php?nav_left=60_1
Zita4
24.10.05,10:49
Zita, ďakujem za pomoc. Nemal som čas hľadať. :D:);):cool:Ja to mám medzi obľúbenými položkami pre každý prípad. :D
Manual
24.10.05,14:49
Vďaka za rady, bol som tiež na SP na dôchodkovom a hovorili že na ich kalkulačke na nete sa tento prípad počítať nedá, pretože tá je stavaná pre "normálne prípady" a nie pre ČID, ktorý už poberá ID, nevypočítali mi nič, že je to "hrozne" komplikované. Tak nech si pani počká na deň "D" potom jej to budú musieť spočítať presne. Čo už ?
Pekný večer...
ajobs
24.10.05,15:32
Zitka priložila jednoduchú kalkulačku, na základe ktorej sa rozhodujú poistenci, či vstúpia alebo nevstúpia do II. piliera (kapitalizačného). Pre Jankovu známu ale asi nie je potrebné sa rozhodovať ohľadne tejto dilemy - zostáva v I.pilieri. Prikladám link na kalkulačku Sociálnej poisťovne na výpočet dôchodku z priebežného, teda I.piliera http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=480&lang=sk.
Naviac, aby som vniesol aj trochu optimizmu do tohto príspevku, chcem upozorniť, že SP musí zaslať poistencovi informáciu a stave jeho individuálneho účtu v roku 2006 (všetci narodení od 1951 do 1960), a v roku 2007 (všetci narodení od 1961 do 1970). Takže o presnejší výpočet sa môžme pokúsiť po zaslaní tejto informácie - ak ešte budeme na tomto svete :) :)