Meopta
29.05.10,04:53
Dobry den, chcela by som sa poradit ohladom nasledovnej vypovede, ci je v nej nieco napadnutelne z formalneho hladiska:

Adresa zamestnavatela
__________________________________________________ _____



Adresa zamestnanca

V Košiciach dňa 27.05.2010


Vec: Skončenie pracovného pomeru - výpoveď

V spoločnosti XY ste zamestnaný ako XY na základe pracovnej zmluvy zo dňa XY.

Na základe rozhodnutia vedenia spoločnosti o organizačných zmenách s cieľom zvýšiť efektívnosť práce ste sa stala nadbytočnou a zamestnávateľ nemá možnosť Vás ďalej zamestnávať.

Z uvedených dôvodov s Vami končíme pracovný pomer výpoveďou podľa §63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce. Váš pracovný pomer skončí 31.07.2010 uplynutím dvojmesačnej výpovednej doby. Odstupné vo výške dvojnásobku priemerného mesačného zárobku Vám bude vyplatené po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne.

K uvedenému dňu si vybavte všetky výstupné formality a odovzdajte všetky predmety, ktoré Vám boli pri výkone práce zverené.

S pozdravom



_______________________________
personálny manažér


_______________________________
zamestnanec








Príloha k výpovedi:
Zápis z prerokovania organizačných zmien
Prítomní: priamy nadriadení, personálny manažér, sekretárka, zamestnanec

Dňa 27.5.2010 boli prerokované organizačné zmeny v spoločnosti XY prijaté na základe rozhodnutia vedenia spoločnosti. V rámci uvedených organizačných zmien došlo k zmene počtu pracovných miest s prihliadnutím na plánovaný ropzpočet na rok 2010, čo malo za následok zrušenie Vášho pracovného miesta, čím ste sa stala nadbytočnou. Na základe týchto skutočností v súlade so Zákonníkom práce Vám zamestnávateľ ponúka: zamestnávateľ nemá vhodné voľné pracovné miesto.

Spôsob skončenia pracovného pomeru: výpoveďou podľa § 63 ods. 1 písm. b Zákonníka práce - nydbytočnosť s dvojmesačnou výpovednou dobou a odstupným vo výške dvojmesačného priemerného zárobku.

V Košiciach dňa 27.5.2010

___________________
za zamestnávateľa



__________________
zamestnanec

Pre informáciu ešte dodávam že vo firme nemáme odbory.
veronikasad
29.05.10,06:12
Meopta, koľko rokov si odpracovala vo firme ?
Meopta
29.05.10,08:23
4 roky, vypoved som dostala kvoli tomu, ze som sa stazovala na nadriadeneho za sikanu a branenie v plneni si pracovnych povinnosti, najprv mi chceli dat asi porusenie pracovnej discipliny, ale ked som im pisomne odpovedala ze s nim nesuhlasim lebo su v nom klamstva (upozornenie na neplnenie povinnosti mi dal osobne moj nadriadeny 5 dni potom ako som sa na neho stazovala) sa voci nemu ohradila tak si asi netrufli a dostala som vypoved podľa § 63 b.
olybaba
29.05.10,08:25
prosba o radu :
1.
- syn chce dat vypoved zamestnavatelovi (dohoda nie je mozna)
- vypovedna doba su 2 mesiace ? ktory je to § OZ ??

2.
- keby nenastupil do prace, tym porusi pracovnu disciplinu, ake postihy ho cakaju ?


dakujem za rady:(
zdenka131
29.05.10,08:44
§ 67 ZP
Výpoveď daná zamestnancom
Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.
veronikasad
29.05.10,08:46
4 roky, vypoved som dostala kvoli tomu, ze som sa stazovala na nadriadeneho za sikanu a branenie v plneni si pracovnych povinnosti, najprv mi chceli dat asi porusenie pracovnej discipliny, ale ked som im pisomne odpovedala ze s nim nesuhlasim lebo su v nom klamstva (upozornenie na neplnenie povinnosti mi dal osobne moj nadriadeny 5 dni potom ako som sa na neho stazovala) sa voci nemu ohradila tak si asi netrufli a dostala som vypoved podľa § 63 b.
!papierový postup", ktorý si uviedla v prvom príspevku je OK - na dobu zamestnania som sa pýtala z dôvodu, či výpovedná doba+odstupné nemalo byť trojmesačné - neodpracovala si 5 rokov, takže aj to je OK.

Doplnenie dôvodov, ktoré si uviedla v tomto príspevku - to by si musela napadnúť neplatnosť výpovede na súde a dokázať, že k takýmto skutkom zo strany zamestnávatela naozaj došlo. Ak máš dosť síl - bojuj ...
veronikasad
29.05.10,08:51
prosba o radu :
1.
- syn chce dat vypoved zamestnavatelovi (dohoda nie je mozna)
- vypovedna doba su 2 mesiace ? ktory je to § OZ ?? Výpovedná doba je dvojmesačná, začína plynúť prvým dňom nasl. mesiaca po doručení výpovede. Pracovno-právne vzťahy rieši zákonník práce (nie OZ)

2.
- keby nenastupil do prace, tym porusi pracovnu disciplinu, ake postihy ho cakaju ? Postihov zo strany zamestnávateľa je viac - od absencie čoho dôsledkom je krátenie dovolenky, okamžité skončenie pracovného pomeru za hrubé porušenie (čo môže vadiť budúcemu zamestnávateľovi) až po náhradu straty príjmu, ktorú si môže zamestnávatel voči zamestnancovi uplatniť na súde.


dakujem za rady:(
odpoveď v texte
olybaba
29.05.10,09:19
dakujem, ja som sa pomylila : nie OZ, ale ZP:confused:
Meopta
29.05.10,09:45
Ved ja to na sud dam, uz som to konzultovala s pravnikom. Ja som sa chcela povodne sudit za sikanu (minimalne nech je ten clovek potrestany ze sa tak neeticky sprava), ale pravnik mi poradil ze najjednoduchsie bude napadnut vypoved. Tak teraz hladame ako naformulovat dovod napadnutia vypovede... kde by sa nasla skulinka... Este taky doplnok k uvedenej veci: Da sa povazovat za nesplnenie ponukovej povinnosti zo strany zamestnavatela to, ze potom ako mi bola oznamena vypoved (napr. mesiac na to) sa vrati kolegyna z rodicovskej dovolenky ktoru som zastupovala (rovnake pracovne zaradenie). A druha kolegyna ktora mala zmluvu na dobu urcitu ju bude mat predlzenu na dobu neurcitu?
veronikasad
29.05.10,09:56
Ved ja to na sud dam, uz som to konzultovala s pravnikom. Ja som sa chcela povodne sudit za sikanu (minimalne nech je ten clovek potrestany ze sa tak neeticky sprava), ale pravnik mi poradil ze najjednoduchsie bude napadnut vypoved. Tak teraz hladame ako naformulovat dovod napadnutia vypovede... kde by sa nasla skulinka... Este taky doplnok k uvedenej veci: Da sa povazovat za nesplnenie ponukovej povinnosti zo strany zamestnavatela to, ze potom ako mi bola oznamena vypoved (napr. mesiac na to) sa vrati kolegyna z rodicovskej dovolenky ktoru som zastupovala (rovnake pracovne zaradenie). A druha kolegyna ktora mala zmluvu na dobu urcitu ju bude mat predlzenu na dobu neurcitu?
§ 61
Výpoveď
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.

(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.


Ty si zastupovala kolegyňu na materskej dovolenke a mala si pracovný pomer na dobu neurčitú ?

Ponukovú povinnosť máš uvedenú v zápisnici (zamestnávatel nemá pre teba volné miesto)
Meopta
29.05.10,10:16
Ja som tam normálne pracovala na dobu neurčitú a keď kolegyňa odišla na materskú, tak som robila aj jej robotu. Teraz keď som odišla ju zavolajú naspäť, lebo nemá kto tú robotu robiť, moju i jej.
To je síce pravda, že je to v zápisnici napísane, ale nie je to klamstvo, keď sa ona teraz vráti?
veronikasad
29.05.10,10:23
Ja som tam normálne pracovala na dobu neurčitú a keď kolegyňa odišla na materskú, tak som robila aj jej robotu. Teraz keď som odišla ju zavolajú naspäť, lebo nemá kto tú robotu robiť, moju i jej.
To je síce pravda, že je to v zápisnici napísane, ale nie je to klamstvo, keď sa ona teraz vráti?
tvoje miesto je zrušené, naň by nastúpiť nemala. Ak mala v pracovnej zmluve inú funkciu ako ty, môže sa vrátiť na svoje pracovné miesto.
Meopta
29.05.10,10:30
Robili sme presne tú istú robotu, len ja som bola menej sympatická nadriadenému, tak sa ma zbavil :-) A ona sa teraz vráti, tak neviem či je to porušenie toho že uvedené miesto nesmie znovu vytvoriť alebo nie. Tú ponukové povinnosť si splnil podľa mňa formálne, ale reálne nie.
veronikasad
29.05.10,11:50
Robili sme presne tú istú robotu, len ja som bola menej sympatická nadriadenému, tak sa ma zbavil :-) A ona sa teraz vráti, tak neviem či je to porušenie toho že uvedené miesto nesmie znovu vytvoriť alebo nie. Tú ponukové povinnosť si splnil podľa mňa formálne, ale reálne nie.
Myslím, že nie je - pred jej nástupom na MD boli miesta dve - jedno zamestnávatel z org.dôvodov zrušil - a vybral si teba. Neplatnosť výpovede môžeš napadnúť len cestou súdu.
Meopta
29.05.10,12:13
To znie celkom logicky, aj ked pre mna nevyhodne :-) Tak musim dalej rozmyslat ze co a ako, este mam par tyzdnov, ale uz vela nie...
veronikasad
29.05.10,12:20
To znie celkom logicky, aj ked pre mna nevyhodne :-) Tak musim dalej rozmyslat ze co a ako, este mam par tyzdnov, ale uz vela nie...
Nároky z neplatného skončenia pracovného pomeru
§ 77
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

Meopta
30.05.10,09:52
Ano, toto viem, to mi uz povedal pravnik... teraz stale ostava otazka, s cim vypoved napadnut... to ze je nasledkom mojej staznosti na nadriadeneho???? to viem preukazat, ze som dostala hned po nej upozornenie atd. atd. Uz v tom upozorneni bolo ze sa mam polepsit inac ma v maji prepustia :-) Dostala som to upozornenie este v 12/2009...
Meopta
08.06.10,02:44
K horeuvedenemu mi prislo vcera vyjadrenie z IP, ze moje podanie bolo opodstatnene, kedze si zamestnavatel nesplnil ponukovu povinnost prave tym, ze miesto kolegyne ktora bola na rodicovskej dovolenke bolo neobsadene a neponukol mi ho. :-) Cize je to tak ako som si myslela, bolo to len formalne spravene na papieri :-) Dufam ze sa teda IP nemyli, poziadala som ich o vydanie vsetkych dokumentov a protokolu, tak uvidime ze co tam bude, lebo moj mily zamestnavatel si dovolil ich v par veciach oklamat....
Takze uz mam minimalne jeden zachytny bod na sud.
veronikasad
08.06.10,06:42
K horeuvedenemu mi prislo vcera vyjadrenie z IP, ze moje podanie bolo opodstatnene, kedze si zamestnavatel nesplnil ponukovu povinnost prave tym, ze miesto kolegyne ktora bola na rodicovskej dovolenke bolo neobsadene a neponukol mi ho. :-) Cize je to tak ako som si myslela, bolo to len formalne spravene na papieri :-) Dufam ze sa teda IP nemyli, poziadala som ich o vydanie vsetkych dokumentov a protokolu, tak uvidime ze co tam bude, lebo moj mily zamestnavatel si dovolil ich v par veciach oklamat....
Takze uz mam minimalne jeden zachytny bod na sud.
Meopta, aj keď by si ten súd vyhrala, naozaj chceš zostať potom pracovať v tejto firme ?
Meopta
08.06.10,11:44
urcite nie veronika, ja uz pracujem inde, tie datumy ktore som uviedla v tom vzore vypovede nie su skutocne, to bolo len obrazne... takze od 1.6.2010 mam uz noveho zamestnavatela.
veronikasad
08.06.10,12:14
urcite nie veronika, ja uz pracujem inde, tie datumy ktore som uviedla v tom vzore vypovede nie su skutocne, to bolo len obrazne... takze od 1.6.2010 mam uz noveho zamestnavatela.
Ak si dostala vyplatené odstupné aj mzdu, kašli na bývalého šéfa aj celú firmu. Zbytočne strácať čas aj energiu ...

Viem o čom píšem - zažila som to sama ...

Držím palce na novom pracovisku
Meopta
08.06.10,15:10
ja neviem, vycitala by som si to cely zivot ze som im to nechala len tak prejst... musim to spravit pre svoj dobry pocit... ty si sa sudila a nedopadlo to dobre?
dakujem, zatial to vyzera dobre na novom fleku, ale som tam tyzden aj s cestou, to je malo zatial na hodnotenie :-)
veronikasad
08.06.10,15:13
ja neviem, vycitala by som si to cely zivot ze som im to nechala len tak prejst... musim to spravit pre svoj dobry pocit... ty si sa sudila a nedopadlo to dobre?
dakujem, zatial to vyzera dobre na novom fleku, ale som tam tyzden aj s cestou, to je malo zatial na hodnotenie :-)
nie, nesúdila. Zobrala som odstupné a odišla zo dňa na deň. Viac som sa tam neukázala.
Meopta
08.06.10,15:46
urcitym sposobom mas veronika pravdu, aj pravnicka mi hovorila to iste, ze sa tymto len tyram a ze nech na to co najskor zabudnem a uzavriem tu kapitolu... ze aj ked vyhram sud ci mi to zato stoji... ale ked raz nemozem zabudnut... ja by som sa tyrala potom, ze mu to preslo, toto vypisovanie okolo toho, zistovanie informacii a tak je pre mna skor adrenalinovy sport a robi mi to dobre :-) to znie uchylacky... :-))
cleonka
21.07.11,16:48
Dobrý večer. Prosila by som o odpoveď: zamestnávateľ má 5 zamestnancov zaradených ako "robotník - obsluha strojov". V rámci racionalizácie je nútený zrušiť dve miesta. Musí zamestnancom, ktorým dáva výpoveď pre nadbytočnosť nejako písomne preukázať, prečo dáva výpoveď práve im a nie tým druhým, keďže sú všetci na rovnakej pozícii (oni sú dôchodci a majú "svoj príjem" a ostatní sú živitelia rodín). Ďakujem
ivka70
21.07.11,17:02
Dobrý večer. Prosila by som o odpoveď: zamestnávateľ má 5 zamestnancov zaradených ako "robotník - obsluha strojov". V rámci racionalizácie je nútený zrušiť dve miesta. Musí zamestnancom, ktorým dáva výpoveď pre nadbytočnosť nejako písomne preukázať, prečo dáva výpoveď práve im a nie tým druhým, keďže sú všetci na rovnakej pozícii (oni sú dôchodci a majú "svoj príjem" a ostatní sú živitelia rodín). Ďakujem

Zamestnavatel nemusi zamestnancom zdovodnovat pri zruseni prac. miesta, preco si z 5 zamestnancov vybral prave tych 2. Je jeho pravo vybrat si, koho si chce nechat a koho prepustit, ak nemoze nadalej zamestnavat vsetkych 5 pracovnikov.