Miruo
29.05.10,10:43
dobry den,
od augusta 2009 som vedeny ako SZCO, myslim, ze by som mal platit 40€ mesacne odvedy alebo take nieco, aspon tak to pisali v mojej zdravotnej poistovni. Zatial som ale este nikde nic neplatil, mam sa ist nahlasit na socialnu poistovnu a tam im to zaplatit za cely rok? a este som pocul, ze po roku by sa mi mal ta suma 40€ zvysit, je to pravda? dakujem
veronikasad
29.05.10,08:53
dobry den,
od augusta 2009 som vedeny ako SZCO, myslim, ze by som mal platit 40€ mesacne odvedy alebo take nieco, aspon tak to pisali v mojej zdravotnej poistovni. Zatial som ale este nikde nic neplatil, mam sa ist nahlasit na socialnu poistovnu a tam im to zaplatit za cely rok? a este som pocul, ze po roku by sa mi mal ta suma 40€ zvysit, je to pravda? dakujem
si súčasne zamestnancom, alebo len SZČO ?
Neplatíš žiadne preddavky na zdr. poistenie ?
Podal si do 31.3.2010 ročné zúčtovanie zdr.poistenia za rok 2009?
Miruo
29.05.10,09:36
som SZCO, ale zamestnany som len na zaklade dohod v roznych spolocnostiach. zatial som nic neplatil odkedy som SZCO a nepodal som si ani rocne zuctovanie zdravot. poistenia (to trebalo?)
ani danove priznanie som nepodaval teraz, lebo som mal prijem odkedy som SZCO iba okolo 20 tisic
veronikasad
29.05.10,09:45
som SZCO, ale zamestnany som len na zaklade dohod v roznych spolocnostiach. zatial som nic neplatil odkedy som SZCO a nepodal som si ani rocne zuctovanie zdravot. poistenia (to trebalo?)
ani danove priznanie som nepodaval teraz, lebo som mal prijem odkedy som SZCO iba okolo 20 tisic
20 tisíc (€) ?

RZZP veru trebalo - do 31.3.2010. Ak si neplatil preddavky, vyjde ti poriadny nedoplatok, ktorý treba uhradiť do 30.6.2010.
Výška minimálnych odvodov (ak ti nevyjdu vyššie z ročného zúčt.zdr.poistenia) sa mení k 1.1. kal. roku.
babi2
29.05.10,09:58
som SZCO, ale zamestnany som len na zaklade dohod v roznych spolocnostiach. zatial som nic neplatil odkedy som SZCO a nepodal som si ani rocne zuctovanie zdravot. poistenia (to trebalo?)
ani danove priznanie som nepodaval teraz, lebo som mal prijem odkedy som SZCO iba okolo 20 tisic
predpokladám, že píšeš o príjme v SKK, lebo ak by to bolo v € tak si mal povinnosť podať daňové priznanie, nakoľko hranica pre podanie DP boli zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 2012,85 €. RZZP si mal určite podať, nakoľko si bol SZČO
Miruo
29.05.10,10:17
ano 20 tisic sk :) pardon
a to RZZP mam zaplatit kde? a to budem platit aj nejaku pokutu? :(
veronikasad
29.05.10,10:20
ano 20 tisic sk :) pardon
a to RZZP mam zaplatit kde? a to budem platit aj nejaku pokutu? :(
RZZP musíš najskôr vypracovať a nedoplatok zaplatiť cez účet alebo priamov zdr. poisťovni. Pokuta za neskoré podanie RZZP ťa neminie.
Miruo
29.05.10,10:40
no super a tych 40€ mesacne? co mam platit? socialnej ci kde?
veronikasad
29.05.10,11:46
no super a tych 40€ mesacne? co mam platit? socialnej ci kde?
min. preddavky na zdravotné poistenie pre SZČO sú vo výške 44,73€ (1.1.-31,12,10) a platíš ich na účet príslušnej zdravotnej poisťovne.
Miruo
29.05.10,11:56
ale to su az od januara nie? v auguste 2009 viem, ze to bolo 40, tak sa ich mam opytat kolko to mam presne zaplatit? a este co sa tyka toho zvysovania, vtedy mi cosi vraveli, ze budem platit iba tych 40€, ale po roku ze budem platit uz viac, lebo ze prvy rok sa nieco odpusta. budem teda platit aj po roku viac? lebo ak by som mal platit viac, tak by som si to SZCO zrusil, to uz by som nezvladal
veronikasad
29.05.10,11:59
ale to su az od januara nie? v auguste 2009 viem, ze to bolo 40, tak sa ich mam opytat kolko to mam presne zaplatit? a este co sa tyka toho zvysovania, vtedy mi cosi vraveli, ze budem platit iba tych 40€, ale po roku ze budem platit uz viac, lebo ze prvy rok sa nieco odpusta. budem teda platit aj po roku viac? lebo ak by som mal platit viac, tak by som si to SZCO zrusil, to uz by som nezvladal
v roku 2009 to bolo 41,37€ mesačne - nezaplatené preddavky ti vyjdu ako nedoplatok v RZZP za rok 2009.

V zdr.poisťovni sa nič neodpúšťa, min. preddavky pre SZČO, ktorí nie sú súčasne zamestnanci - sú pre všetkých rovnaké. Suma sa zvyšovala od 1.1.2010 a platí do konca roka 2010. Od 1.1.2011 to bude zase viac.

Povinné odvody neplatíš do sociálnej poisťovne.
Miruo
29.05.10,13:09
aha, takze do socialnej poistovni ani nemusim ist? lebo tam som este ani nebol
veronikasad
29.05.10,13:52
aha, takze do socialnej poistovni ani nemusim ist? lebo tam som este ani nebol
musíš - do 30.6. odniesť výpis z daň. priznania za rok 2009. Keďže DP si nepodával, tak im to zrejme musíš oznámiť listom.
Miruo
29.05.10,15:37
a co im mam v tom liste napisat? a preco je ten datum vsade do 30.6.?
dik :)
Xanti
29.05.10,15:43
Miruo,
nájdi si účtovníčku, dá Ti do kopy papiere. Upozorní ťa na dátumy a nebudeš si musieť lámať hlavičku.
Btw. nechcem sa ťa dotknúť ale u nás na východe ešte aj romovia tieto dátumy vedia, a vedia tiež že pokuty si štát vymôže.

Ad ďalšie, píšeš že si mal príjem z dohôd a zo živnosti, neprekročil ten príjem za rok sumu 2012,85 € ? A z dohôd Ti náhodou nestrhávali daň? Ak hej, a tvoj príjem bol nižší ako 4025,70 € do kopy tak by Ti DU daň vrátil.

Nájdi si účtovníčku, to sú veci, ktoré je lepšie mať na poriadku. A tie dátumy sú stanovené zákonom. To nie sú naše výmysly.
Zita5
29.05.10,15:46
a co im mam v tom liste napisat? a preco je ten datum vsade do 30.6.?
dik :)

3O.6. sa láme rok :)
Miruo
29.05.10,16:02
ok, ved ja sa len pytam, som v tom uplny zaciatocnik, tak preto neviem nic :( zo SZCO som mal ako som uz pisal 650€ a tie mi prisli nezdanene, ine dohody som do konca roka nemal ani prijmy, preto som nedaval ani danove priznanie. Od februara ale robim na zaklade dohod u dalsich 3 firiem a odtial mi uz chodia peniaze zdanene.
Xanti
29.05.10,16:10
ok, ved ja sa len pytam, som v tom uplny zaciatocnik, tak preto neviem nic :( zo SZCO som mal ako som uz pisal 650€ a tie mi prisli nezdanene, ine dohody som do konca roka nemal ani prijmy, preto som nedaval ani danove priznanie. Od februara ale robim na zaklade dohod u dalsich 3 firiem a odtial mi uz chodia peniaze zdanene.
Odo dňa založenia živnosti bolo tvojom povinnosťou sa zahlásiť na ZP, a začať platiť odvody.
V roku 2009 boli odvody do ZP vo výške 41,37 € od januára 2010 sú tie odvody vo výške 44,73 €.

Bolo tvojou povinnosťou podať RZZP v príslušnej ZP do 31.3.2010 za rok 2009. Ak máš VšZP, stačilo prísť k nim a oni by Ti RZZP urobili.
Ako píše Veronikasad, budeš mať nedoplatky v ZP, od augusta do konca roka + dodnes.

Na tvojom mieste idem do ZP a dám tieto veci do poriadku. Na SP by som šla osobne a opýtala sa či potrebujú nejaký list, čestné prehlásenie nakoľko si nedosiahol príjem potrebný na podanie DP, a si ho nepodal. A zariadiš sa podla toho.

A nájdi si účtovníčku.

mimotemy no taký začiatočník nie si, si SZCO už 9 mesiacov, to sa treba o to aj zaujímať, čo treba ako treba urobiť .... byť živnostník neznamená, že môžeš fungovať ..HURA SYSTEMOM...
veronikasad
29.05.10,16:20
ok, ved ja sa len pytam, som v tom uplny zaciatocnik, tak preto neviem nic :( zo SZCO som mal ako som uz pisal 650€ a tie mi prisli nezdanene, ine dohody som do konca roka nemal ani prijmy, preto som nedaval ani danove priznanie. Od februara ale robim na zaklade dohod u dalsich 3 firiem a odtial mi uz chodia peniaze zdanene.

Ak by si bol podal daňové priznanie, DU ti zrazenú daň z dohôd vráti.

Teraz to už neskúšaj - je po lehota na podanie daň. priznania - zaplatíš pokutu ...
Xanti
29.05.10,16:28
Ak by si bol podal daňové priznanie, DU ti zrazenú daň z dohôd vráti.

Teraz to už neskúšaj - je po lehota na podanie daň. priznania - zaplatíš pokutu ...
Veronika, on už píše o tých troch firmách, že pre ne robí od februára tohoto roku. Aspoň ja som ho tak pochopila.
Katy a R
29.05.10,17:04
Miruo ... keby si bol dal na rady - ako s odvodmi ... napr aj tu;) http://www.porada.sk/1112156-post11.html .. tak je všetko OK
Miruo
29.05.10,17:50
no pravdupovediac, ja som neplatil tie odvody preto, lebo som bol od jula 2009 az do aprila 2010 vedeny na urade prace. vraveli mi vtedy, ze to nie je problem a poznam zopar ludi, ktori takto funguju uz zopar rokov, ze su SZCO a su aj na ÚP. tak som myslel, ze to za mna bude platit stat, co asi aj platil, teda az do toho aprila 2010.
Xanti
29.05.10,17:58
no pravdupovediac, ja som neplatil tie odvody preto, lebo som bol od jula 2009 az do aprila 2010 vedeny na urade prace. vraveli mi vtedy, ze to nie je problem a poznam zopar ludi, ktori takto funguju uz zopar rokov, ze su SZCO a su aj na ÚP. tak som myslel, ze to za mna bude platit stat, co asi aj platil, teda az do toho aprila 2010.
Hm... úrad práce Ti ešte neposlal vyúčtovanie?
Zrejme ťa vyradili spätne ku júlu 2009 minimálne ku augustu 2009 kvôli sprostredkovateľskej činnosti. Tie odvody Ti treba doplatiť, tomu sa nevyhneš.

A navyše UP sa teraz poctivo prehrabáva na tejto stránke http://regfap.nbs.sk/search.php a kontroluje kto je sprostredkovateľ.
Miruo
29.05.10,18:08
ok, uz len chcem vediet, ci sa mi tie odvody zvysia po roku.. lebo mi to este nik nepovedal stale :) vtedy mi ta pani vravela, ze 1 rok si platim len tych 41 ci kolko a potom po roku mi pribudne este nieco .. tak chcem vediet ci je to pravda a o kolko budem asi po roku (teda od augusta 2010) platit viac. dik
jacekova
29.05.10,18:10
ok, uz len chcem vediet, ci sa mi tie odvody zvysia po roku.. lebo mi to este nik nepovedal stale :) vtedy mi ta pani vravela, ze 1 rok si platim len tych 41 ci kolko a potom po roku mi pribudne este nieco .. tak chcem vediet ci je to pravda a o kolko budem asi po roku (teda od augusta 2010) platit viac. dik


od 1.7.2010 (prvýkrát uhradiť do 8.8.2010) by si mal začať platiť sociálne poistenie 99,60€ ak si v roku 2009 prekročil príjem 3834,96€
Xanti
29.05.10,18:18
od 1.7.2010 (prvýkrát uhradiť do 8.8.2010) by si mal začať platiť sociálne poistenie 99,60€ ak si v roku 2009 prekročil príjem 3546€
Opravím ťa. Odvody do SP bude platiť ak jeho príjem za rok 2009 prekročil 3834,96 € .
Miruo
29.05.10,18:38
no moj prijem za rok 2009 bol cca 650€. to znamena, ze nebudem platit ani dalsi rok socialne poistenie? alebo ako?
Xanti
29.05.10,18:48
no moj prijem za rok 2009 bol cca 650€. to znamena, ze nebudem platit ani dalsi rok socialne poistenie? alebo ako?
Ano presne tak do SP nebudeš platiť odvody,
ale do ZP Ti treba doplatiť a urobiť RZZP aj s pokutou zrejme.
jacekova
29.05.10,18:50
Opravím ťa. Odvody do SP bude platiť ak jeho príjem za rok 2009 prekročil 3834,96 € .


jáááj, ozaj. dík. idem to opraviť. to platilo na rok predtým. ;)
zk24
29.05.10,18:55
ok, uz len chcem vediet, ci sa mi tie odvody zvysia po roku.. lebo mi to este nik nepovedal stale :) vtedy mi ta pani vravela, ze 1 rok si platim len tych 41 ci kolko a potom po roku mi pribudne este nieco .. tak chcem vediet ci je to pravda a o kolko budem asi po roku (teda od augusta 2010) platit viac. dik

Akoze nepovedali? Baby uz v prvych prispevkoch ti napisali ake mas povinne odvody do ZP za rok 2009 aj za rok 2010... tusim veronikasad ti to napisala uplne presne.
marjankaj
29.05.10,19:31
som SZCO, ale zamestnany som len na zaklade dohod v roznych spolocnostiach. zatial som nic neplatil odkedy som SZCO a nepodal som si ani rocne zuctovanie zdravot. poistenia (to trebalo?)
ani danove priznanie som nepodaval teraz, lebo som mal prijem odkedy som SZCO iba okolo 20 tisic

Nedá mi neopýtať sa.
A to si dovtedy nemal žiadne príjmy? Ani zo zamestnania?
Posudzujú sa všetky príjmyod 1.1.2009 do 31.12.2009.
Miruo
29.05.10,20:14
nie nemal som, lebo som bol student, v juni som skoncil skolu, nahlasil som sa na UP a od augusta som SZCO, na UP som sa ale bol podpisovat az do aprila 2010. hmm, bolo to asi zbytocne :(
Miruo
22.06.10,08:04
este ma napadla jedna vec: idem teraz v v piatok do zahranicia za pracou. Mam si to SZCO zrusit alebo nie?