maleolens
29.05.10,17:02
Dobry den

Zopar rokov tu mame sutaze v ktorych je mozne vyhrat byt alebo dom. Je vsak smutne, ze (pokial viem) musim zaplatit dan z vyhry. Teda to nieje v podstate vyhra, ale kupa za mensiu sumu.

Nevyznam sa v tejto oblasti a potrebuje odpoved. Hladal som, ale tie §§ keci mi nic nehovoria.

Situacia: Vyhram byt alebo dom (s pozemkom) v televiznej, sms-kovej alebo printovej sutazi.
Stav: fyzicka osoba a teda bezny clovek (nezivnostnik) pracujuci vo firme xy.

Otazky:
1. Aku dan, v akej vyske, kedy a ako mam zaplatit?
2. Ak nemam dostatok penazi na ucte. Je mozne zobrat v banke pozicku/uver a zaplatit takto dan? Dokedy to treba uhradit?
3. Ked chcem takuto ehm vyhru najneskor do roka predat, nebyvam tam a nemam ani trvaly pobyt. Ake a v akej vyske sa platia dane?


Vopred dakujem za odpoved.
Chobot
29.05.10,17:52
Dobry den

Zopar rokov tu mame sutaze v ktorych je mozne vyhrat byt alebo dom. Je vsak smutne, ze (pokial viem) musim zaplatit dan z vyhry. Teda to nieje v podstate vyhra, ale kupa za mensiu sumu.

Nevyznam sa v tejto oblasti a potrebuje odpoved. Hladal som, ale tie §§ keci mi nic nehovoria.

Situacia: Vyhram byt alebo dom (s pozemkom) v televiznej, sms-kovej alebo printovej sutazi.
Stav: fyzicka osoba a teda bezny clovek (nezivnostnik) pracujuci vo firme xy.

Otazky:
1. Aku dan, v akej vyske, kedy a ako mam zaplatit?
2. Ak nemam dostatok penazi na ucte. Je mozne zobrat v banke pozicku/uver a zaplatit takto dan? Dokedy to treba uhradit?
3. Ked chcem takuto ehm vyhru najneskor do roka predat, nebyvam tam a nemam ani trvaly pobyt. Ake a v akej vyske sa platia dane?


Vopred dakujem za odpoved.

Tvoja anketa je úplne zbytočná, nič tým nezmeníš. Daň z výhry je raz zákonom daná a hotovo.

A podrobnosti - stačí si na porade vyhľadať staršie témy o dani z výhry, nájdeš tam všetko popísané.
maleolens
30.05.10,11:33
Samozrejme, ze som to tu prehladal, ale otazky a odpovede su ohladne zivnostnikov, studentov/deti, dochodcov ci usporiadatelov. Preto som schvalne napisal, ze fyzicka osoba/bezny zamestnanec.

V podstate som sa dozvedel:
1. dostanem doklad o hodnote vyhry
2. hodnotu bytu/domu musim dat do prijmov v DP
3. ale v jednej teme ze aj platim dan a v druhej, ze mi organizator da prachy aby som to mohol uhradit. No v pravidlach sutaze sa pise ze dan zaplati vyherca.
4. plati sa 19% z hodnoty vyhry
5. DP si musim spravit sam (nie zamestnavatel)

Nedozvedel som sa, ze ci zamesnavatel zaplati dan za moju pracu a ja iba uhradim dan z vyhry. Proste ako to je. DP som si sam este nepodaval a vobec neviem ako to chodi.

Temy a odpovede su z 2006 az 2009 (teda nie tohtorocne). Zakony sa menia kazdu chvilu. Vobec to nesledujem a niesom pravnik aby som im rozumel.
Citat zakon, ktory ta odkaze na iny zakon/pragraf ma nesmierne nasiera. Na to nemam nervy. Uz chapes preco som zalozil tuto temu? Ziadne konkretne informacie pre FO a vyhre bytu/domu (co je nieco ine ako auto/skuter alebo nejaka drobnost).

V teme "t138850-bytobranie-na-markize.html", ktora je o aktualnej TV sutazi su 2 strany kecov onicom :(.
Nenasiel som nic ohladne vyhry bytu/domu s pozemkom. Naj tema je "t91038-vyhra-auta-priznanie-dane-predaj-auta-co-dalej.html", ale neviem ci je to este aktualne a ci sa to vztahuje aj na byt/dom.

Ked som cital zakon 595/2003, tak som sa dozvedel, ze vyhru zdanim a priznam sam a potom zaplatim dan aj pri naslednom predaji. Som z toho zmateny. Zakony niesu napisane premna zrozumitelne.

Inac nic v zlom, ale ucelom ankety je zistit nazor navstevnikov/citatelov. Samozrejme, ze to nic nevyriesi a je to vlasne hadzanie hrachu. Aspon si vnej mohol zahlasovat.
Kritizovat vie kazdy. Mohol si pridat aspon link a nestracat cas pisanim zbytocneho ehm spamu.
mona091
30.05.10,11:38
Zakon o dani z prijmov = plati pre VSETKYCH, aj pre vyhercov, je to tam pekne napisane
maleolens
30.05.10,11:50
Ako pre koho zrozumitelne.
Evanka
30.05.10,12:18
Dobry den

Zopar rokov tu mame sutaze v ktorych je mozne vyhrat byt alebo dom. Je vsak smutne, ze (pokial viem) musim zaplatit dan z vyhry. Teda to nieje v podstate vyhra, ale kupa za mensiu sumu.

Nevyznam sa v tejto oblasti a potrebuje odpoved. Hladal som, ale tie §§ keci mi nic nehovoria.

Situacia: Vyhram byt alebo dom (s pozemkom) v televiznej, sms-kovej alebo printovej sutazi.
Stav: fyzicka osoba a teda bezny clovek (nezivnostnik) pracujuci vo firme xy.

Otazky:
1. Aku dan, v akej vyske, kedy a ako mam zaplatit?
2. Ak nemam dostatok penazi na ucte. Je mozne zobrat v banke pozicku/uver a zaplatit takto dan? Dokedy to treba uhradit?
3. Ked chcem takuto ehm vyhru najneskor do roka predat, nebyvam tam a nemam ani trvaly pobyt. Ake a v akej vyske sa platia dane?

Vopred dakujem za odpoved.
1. Daň (zrážková) z výhry je 19%.
2. Úver si môžeš vziať kedykoľvek Ti ho banka poskytne..... Daň je treba zaplatiť do konca marca nesledujúceho roku.
3. Ak chceš takto byt predať skôr ako je príjem oslobodený, si povinná zaplatiť daň z rozdielu ceny, môžeš si uplatniť výdavky za byt.

Od dane sú oslobodené
prijaté ceny alebo výhry v hodnote neprevyšujúcej 165, 97 eura za cenu alebo výhru.
Ak je výhra v cene vyššej, vzniká povinnosť zaplatiť daň vo výške 19% z ceny bytu. Daňový úrad nezaujíma, či má alebo nemá daňovník peniaze. Ak by daň nezaplatil, čaká ho pokuta, sankčný úrok, vymáhanie daňového nedoplatku a prípadne aj trestné stíhanie za nezaplatenie dane. Ak nemáte peniaze, môžete výhru predať.