katka7653
29.05.10,21:10
Ahojte. Vedel by prosím vás niekto poradiť ako sa používa netkaná textília? Pestujú sa rastliny POD nariasenou textíliou, alebo ju mám hneď od začiatku nastrihnúť? Preniká cez nenastrihnutú textíliu voda? Je nejaký rozdiel medzi bielou a čiernou netkanou textíliou? :( a pod.

Ďakujem vám všetkým za odpovede.
JaDo
29.05.10,20:44
Čierna farba slnečné žiarenie pohlcuje a naopak biela farba slnečné žiarenie odráža.
Pestovatelia asi používajú viac čiernu fóliu (F) alebo netkanú textíliu (NT) na zakrytie pôdy pod pestovanými rastlinami, pretože dodajú koreňom teplo a zamedzia prieniku slnečného žiarenia k listom buriny, čím zabránia fotosyntéze a burina sa nevyvíja.
Bielu fóliu by som si vedela predstaviť u tých rastlín, u ktorých by ani tak neišlo o burinu ale skôr o odraz žiarenia k nadzemnej časti rastlín (napr. k plodom).
No a k druhej časti otázky. Podľa mňa treba narezať otvor tam, kde má vyrásť požadovaná rastlina. Len máloktoré rastliny by vedeli skrz F al. NT prerásť (asi len dreviny).
Delvita
30.05.10,02:33
Bielu netkanu textiliu pouzivam pri sadeni rastlin zo semien, z jari. Prikryvam nou cele hriadky s vysadenou redkovkou, mrkvou, petrzlenom, hrachom, fazulkou atd. polievam cez textiliu, musi byt dostatocne siroka aby sa dala uvolnovat, ked zacnu rastliny rast. Prilezitostne odkryjem, okopem hriadky a prikryjem znova. Hrach som napriklad odokryla az ked mal dobrych 10 cm. Folia ma nielen tepelny efekt, sluzi aj ako ochrana proti skodcom. Redkovku mam prikrytu az do uplneho zberu. Po dazdi a polievani je ju treba uvolnit, ked vyschne tak svojou vahou rastlinam neublizi. Cim dlhsie su rastliny pod foliou tym lepsie.
Silvernola
30.05.10,02:44
Oproti fólii má čierna netkaná textília tú výhodu, že prepúšťa vodu. Používa sa tam, kde chceme mať teplo a nechceme mať robotu s burinou, napr. pri pestovaní uhoriek, jahôd, melónov ap. Kladie sa pred výsadbou, urobia sa v nej otvory podľa potreby (videla som aj už s otvormi pripravené priamo na výsadbu jahôd) a zasadia sa rastliny. NT spoľahlivo vydrží 5 – 6 rokov.
Biela NT sa používa na ochranu pred neskorými či naopak skorými mrazmi, alebo pred škodcami, napr. mínerkou pórovou na cibuli. Je oveľa tenšia a ľahšia než čierna a nemá takú životnosť.
Foto zo včerajška, okrem iného urýchľuje dozrievanie jahôd.
kamoska1
30.05.10,12:55
Ja používam bielu NT,prikrivam s nou cibulu proti minerke pórovej.Každy rok mam s ňou prikrite uhorky až pokial nieje vhodny čas ich nechat odokrite.Vodu textilia prepušťa,odokrijem ju len pri okopavaní.Nič nenastrihujem.Nastrihava sa len na jahody,a niekto si ju dava aj do sklenika na papriku,aj ta sa nastrihuje.
katka7653
30.05.10,18:58
Ahojte. Ďakujem vám všetkým za rady. Na budúci rok skúšam textíliu opäť:rolleyes: Ale už ju určite nenastrihnem.:cool:

Veľká vďaka!

Katka
katike
30.05.10,19:26
Aj ja už roky použivam netkané textílie pri pestovaní zeleniny. Po vysiati semien mrkvy, petržlenu. cibulky a póru prikryjem plochu bielou textíliou a aj toho roku mi behom dvoch týždňov vyšla zo zeme mrkva aj petržlen. Keď mi zíde zelenina textíliu odoberiem vyperiem a na druhý rok ju možem použiť znovu.Na uhorky zasa používam čiernu textíliu do ktorej urobím zárezy do ktorých dám semená uhoriek, dobre polejem prikryjem ich ešte fľašami behom pár dní sú uhorky von a fľašami ich chránim proti slimákom /bezdomovcom / ktorých tento rok máme v záhrade neúrekom.
milka 60
31.05.10,08:47
Aj ja už roky použivam netkané textílie pri pestovaní zeleniny. Po vysiati semien mrkvy, petržlenu. cibulky a póru prikryjem plochu bielou textíliou a aj toho roku mi behom dvoch týždňov vyšla zo zeme mrkva aj petržlen. Keď mi zíde zelenina textíliu odoberiem vyperiem a na druhý rok ju možem použiť znovu.Na uhorky zasa používam čiernu textíliu do ktorej urobím zárezy do ktorých dám semená uhoriek, dobre polejem prikryjem ich ešte fľašami behom pár dní sú uhorky von a fľašami ich chránim proti slimákom /bezdomovcom / ktorých tento rok máme v záhrade neúrekom.
katike prosím tie flaše myslíš pet flaše, ako sa držia na folii ?, dakujem milka
katike
31.05.10,15:13
Mám na mysli klasické sklenené fľaše so širším hrdlom 3, 5 litrové do ktorých niekedy naše mami zavárali uhorky.Tie pekne stoja samostatne na textílii. Aj toho roku som to tak urobila a vzhľadom na daždivé počasie sú ešte na textíli a uhorky sú pekne v teple a neprší na ne.Vyskúšaj ja to mám overené a som spokojná.
BXLmiami
12.03.11,06:24
Oživím túto tému a poprosím o radu,rada by som dala netkanú textíliu okolo zemolezu a ovocných stromkov,tiež okolo ruží,kedy je najvhodnejší čas?Môžem ju tam potom nechať dlhodobe,alebo ju treba odkrývať,nechytaju sa tam plesne...proste všetky rady poprosím od ľudí,ktorí ju používajú.Dakujem.
arizona
12.03.11,13:42
Oživím túto tému a poprosím o radu,rada by som dala netkanú textíliu okolo zemolezu a ovocných stromkov,tiež okolo ruží,kedy je najvhodnejší čas?Môžem ju tam potom nechať dlhodobe,alebo ju treba odkrývať,nechytaju sa tam plesne...proste všetky rady poprosím od ľudí,ktorí ju používajú.Dakujem.
Mozes ju tam nechat na stalo.Ak mas na nej drt, tak ju obcas poprehrnaj.
zolle
14.03.11,13:44
tak na čiernej sa pestuje, a pod bielov sa pestuje. :)
Fanny62
14.03.11,14:30
Ja som si na jesen pripravila hriadku na jahody, zakryla som ju čiernou netk. textiliou, nastrihla otvory a presadila do otvorov jahody. Čo bolo na jeseň zelené je teraz suché. Včera mi vietor foliu odfúkol. Dnes som ju dala naspäť, prichytila kameňmi, ale neviem či tie jahody vyrastú, lebo ich spod folie vôbec nevidieť.
inajana
14.03.11,20:36
Fanny,
ja mám "jahodovisko" z vyvýšených hriadiek zakryté tou čiernou fóliou - prežilo už 4 zimy. Kým boli sadenice malé, pomedzi tie kopce som naukladala staré dosky (len si neroztrhaj fóliu) na zaťaženie. Vlasne som ich tam nechala dlhšie - dobre sa po tom chodí aj v lete (nezabáram sa do zemi medzi radmi jahôd).
Fanny62
22.03.11,09:39
Inajana, môžeš mi napísať, ako sa o tie jahody staráš? Keď tam máš foliu, to jahody netreba vôbec okopávať?
BXLmiami
22.03.11,09:53
Tak ja sa stále bojím,že pod tou netkanou textíliou bude príliš vlhko a kedže bývam 100 km od záhrady,nevedela by som na prípadné problémy-neviemaké-reagovať,takže stále váham,dať či nedať,to je otázka.:)
arizona
22.03.11,12:44
Inajana, môžeš mi napísať, ako sa o tie jahody staráš? Keď tam máš foliu, to jahody netreba vôbec okopávať?
Samozrejme , ze sa neokopavaju! Ved ako by si okopavala "latku rozlozenu po zemi" ?;):confused:
alabut
22.03.11,14:42
BXL, kludne ich daj po foliu. Roky som ich tak pestoval, teraz nepestujem z financnych dovodov. Nerob velke plochy, jeden najviac dva riadky, aby ti ju vietor neodfukol. Priestor, kadial chodis, vysyp pilinami alebo struzlinami, aby si sa neuspinila pocas dazda, a zaroven ochrania jahody proti roztocikovi (udajne). Jahody dozru asi o dva tyzdne skor a trsy su tiez asi dvakrat velke. Najlepsie je vykopat kanal, nasypat don hnoj, prisypat hlinou, potom folia, do folie dierry, do dier jahody. Nasad si viac odrod, a ktora bude dobre a zdravo rodit, tu ponechat. Pozdrav cakaren. :-)
luskacluskac
24.03.11,10:46
Ahojte. Vedel by prosím vás niekto poradiť ako sa používa netkaná textília? Pestujú sa rastliny POD nariasenou textíliou, alebo ju mám hneď od začiatku nastrihnúť? Preniká cez nenastrihnutú textíliu voda? Je nejaký rozdiel medzi bielou a čiernou netkanou textíliou? :( a pod.

Ďakujem vám všetkým za odpovede.

Cierna sa kladie priamo na zem a rastliny rastu nad nou, chrani pred burinou. Biela zakryva rastliny zhora a chrani ich pred mrazom a slnkom.
Obe textilie su perforovane, takze voda cez ne pretecia ale burina s nou ma problem. ukladat by sa mala vyrovnana a to hlavne kvoli tomu, aby sa nemuselo davat na jej zakrytie vela mulcu (kamenna drt, kora, stiepka).
Velke rastliny je lepsie najprv zasadit a potom ponad nu natiahnut nastrihnutu ciernu textiliu, pri mensich rastlinach je naopak lepsie najprv polozit textiliu na zem a ked do nej spravite diery nasleduje vysadba ako taka. Pred tym, ako zacnete mulcovat jej povrch, dokladne odstrante zeminu, ktora sa dostala na jej povrch - mozu v neh byt semienka a cele vase snazenie pride na zmar
inajana
24.03.11,19:52
Fanny,
burinka vykukne pri koreňoch - tak len vytrhnúť,
odnože (poplazy, či ako sa to volá) sa rozťahujú po fólii rovnako ako po zemine,
na polievanie miniem menej vody

miami,
pod fóliou nieje až tak strašne vlhko, žeby korene hnili a pod. - ani minulý rok, sa im nič nestalo pri tých maxi-dažďoch (myslím, že práve pri prívaloch tá fólia zabráni vsakovaniu)
ak sa bojíš fólie, vyskúšaj jahody posadiť tiež do kopcov a "zaslamovať"

súhlasím s ALABUTom - sledovať konkrétne korene (úrodu, odolnosť)
Fanny62
03.10.11,11:31
Tak, prišla jeseň a čo teraz s jahodami? V niektorých dierkach mi vyschli. Mám čo posadiť, ale zase neviem, či len tak spraviť jamku v dierke, alebo zdvihnúť foliu a trochu pokopať? Napíšte niekto, kto máte skúsenosti. Ďakujem
Valcake
03.10.11,20:52
...ešte by som rada vedela či používa niekto aj tú čiernu gumovú fóliu...a na čo konkrétne...díky
Dáša_
04.10.11,04:14
...ešte by som rada vedela či používa niekto aj tú čiernu gumovú fóliu...a na čo konkrétne...díky

ja som použila v dlhšie neudržiavanej záhradke na prvotné vyničenie buriny. Rok bola záhradka prikrytá, až potom som s ňou začala niečo robiť.
arizona
04.10.11,05:00
...ešte by som rada vedela či používa niekto aj tú čiernu gumovú fóliu...a na čo konkrétne...díky
Ja ju davam pod bazen a ked skonci "bazenova sezona", tak foliu davam na prazdne hriadky do zahrady.Zabranuje zaburineniu.
invest
04.10.11,05:12
...ešte by som rada vedela či používa niekto aj tú čiernu gumovú fóliu...a na čo konkrétne...díky ja ju používam na melóny.
Valcake
04.10.11,10:41
...ďakujem Vám za odpovede a ešte: môžem použiť na jahody?...nebude hniť? Mám ju pod kamienkami dekoračnými, ale tam som s ňou spokojná.